Pomnik z czynów
Pierwszy raz Polska obchodziła Dzień Papieski 14 października 2001 r. w przeddzień 23. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II. Była modlitwa, sympozja naukowe, spotkania i koncerty. „Chcemy w ten sposób upamiętnić na całe stulecia dzieło i myśl wielkiego Polaka” - wyjaśniał Prymas Polski - kard. Józef Glemp. Jak podkreślają organizatorzy, Dzień Papieski ma wymiar intelektualny, duchowy, artystyczny i charytatywny.
Program stypendialny
Działalność charytatywna Fundacji to program stypendialny mający na celu wyrównanie szans edukacyjnych, skierowany do zdolnej młodzieży, pochodzącej z rodzin uboższych, mieszkających przede wszystkim na terenach wiejskich. „Fundacja stawia sobie za cel objęcie pomocą danego ucznia przez wiele lat: od gimnazjum, poprzez naukę w liceum i okres studiów, towarzysząc mu w formie pomocy stypendialnej, ale również poprzez formację. Obecnie pomocą objętych jest 1127 osób z 37 polskich diecezji. W naszej programem stypendialnym fundacji objęto 13 uczniów” - poinformował nas ks. dr Ryszard Adrianek, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej i diecezjalny koordynator programu stypendialnego. Proporcjonalnie nie jest to dużo, ale należy wziąć pod uwagę, że nasza diecezja to głównie duże miasta, a preferencje przy uzyskaniu stypendiów mają dzieci byłych pracowników PGR-ów, których sytuacja jest najtrudniejsza. Najważniejsze warunki uprawniające do skorzystania ze stypendium to: zamieszkanie w miejscowości do 20 tys. mieszkańców, potwierdzony dochód na osobę w rodzinie niższy od 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto ogłaszanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, średnia ocen nie niższa niż 4,5 i pozytywna opinia katechety, nauczyciela lub proboszcza.
Dobra inwestycja
Tegoroczna zbiórka to okazja do przyznania kolejnych stypendiów. Odbędzie się w kościołach i na ulicach. Datek będzie można również złożyć przez wysłanie SMS-a albo przez połączenie się z telefonu stacjonarnego ze specjalnym numerem TP SA. Co daje program? Katarzyna Rabuś z II klasy LO w Siewierzu i Sabina Łapacz z III klasy gimnazjum w Rogoźniku zostały objęte właśnie programem stypendialnym. Pierwsza od dwóch lat, druga od kilku miesięcy. Pieniądze ze stypendium inwestują w edukację. Przeznaczają je głównie na książki. Katarzyna, która ma zdolności językowe, dodatkowo opłaca z nich prywatną szkołę językową. Na pytanie, jak zdołały zakwalifikować się do stypendium, odpowiadają zgodnie: pomogła nam w tym katechetka”. W rozmowie z Niedzielą Sosnowiecką mówią, że czują się wyróżnione darem, ale jest on dla nich zobowiązaniem do jeszcze lepszej nauki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu