Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 43/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody Dnia Papieskiego w diecezji rzeszowskiej

10 października w całym kraju odbywały się obchody IV Dnia Papieskiego. Przebiegały one pod hasłem: Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju. W diecezji rzeszowskiej centralne uroczystości odbyły się na rzeszowskim rynku. Koncert zainaugurował występ Orkiestry Zakładowej WSK. W programie znalazły się recytacje poezji Jana Pawła II, a także występy kapeli góralskiej i grupy teatralnej z Gorlic. Przez trzy dni: 8, 9 i 10 października w wielu miejscowościach odprawiane były Msze św. i uroczyste nabożeństwa, a na Rynku rzeszowskim o godz. 20.30 odbywał się Apel z Janem Pawłem II.
Były to godzinne spotkania przygotowane przez młodzież, która wraz z mieszkańcami miasta i okolic modliła się o pokój na świecie. 8 października w kościele Ojców Bernardynów zorganizowany został program słowno-muzyczny: Ojciec Święty - darem dla Kościoła i świata. 9 października, w kościele Farnym odbył się koncert organowy w wykonaniu Marka Stefańskiego. Czytelnia Wojewódzka przy ul. Sokoła w Rzeszowie przygotowała wystawę pt. Jego Świątobliwość - Jan Paweł II. W organizację Dnia Papieskiego włączyły się też szkoły noszące imię Jana Pawła II.
Dzień Papieski został ustanowiony w czerwcu 2001 r. przez Konferencję Episkopatu Polski, jako dzień refleksji nad pontyfikatem Jana Pawła II, określanego „pontyfikatem przełomów”. Biskupi ustalili, że dzień ten będzie obchodzony w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Głównym celem Dnia Papieskiego była zbiórka pieniędzy na stypendia dla utalentowanej, ale biednej młodzieży. W tym roku kwestę przeprowadziło sto tysięcy wolontariuszy.

Moralność małżeńska w katechezie przedślubnej

9 października w Instytucie im. Jana Pawła II w Rzeszowie zorganizowane zostało Sympozjum Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin. Odbywało się ono pod hasłem: „Moralność małżeńska w katechezie przedślubnej”. Spotkanie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp K. Górny. W homilii Ordynariusz Rzeszowski poruszył temat powołania do małżeństwa. Celem zorganizowania Sympozjum było ukazanie problemów, jakie napotykają osoby przygotowujące się do zawarcia sakramentu małżeństwa i szukanie dróg wyjścia z tej sytuacji. Tematyka spotkania dotyczyła również moralności małżeńskiej, postaw narzeczonych, warunków skutecznego rozmawiania w Poradni Rodzinnej i sposobów katechizowania narzeczonych. W Sympozjum udział wzięli księża i osoby świeckie zaangażowane w działalność Poradni Rodzinnych istniejących przy parafiach diecezji rzeszowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Inauguracja Roku Akademickiego na Uniwersytecie Rzeszowskim

Mszą św. odprawioną 8 października w Kościele Akademickim, Uniwersytet Rzeszowski zainaugurował Nowy Rok Szkolny. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp ordynariusz K. Górny. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli w pochodzie do budynku uczelni, gdzie w nowy rok akademicki wprowadził zebranych rektor Uniwersytetu, prof. dr hab. Włodzimierz Bonusiak.
W bieżącym roku akademickim na Uniwersytecie Rzeszowskim studia rozpoczęło ponad 6000 tys. studentów.

Poświęcenie kapliczek różańcowych w Osobnicy

7 października w Osobnicy, w dekanacie dębowieckim, bp ordynariusz K. Górny poświęcił 20 kapliczek różańcowych i Figurę Matki Bożej Fatimskiej. Kapliczki zaprojektował i wykonał miejscowy artysta - Mieczysław Burda. Poświęcenie poprzedziła Msza św. Odbyła się też procesja z Figurą Fatimską.

100-lecie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Jaśle

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Jaśle obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. Trzydniowe uroczystości jubileuszowe zainaugurowała 6 października sesja popularno-naukowa dla nauczycieli nt.: „Szkolnictwo na terenie Podkarpacia w ostatnim stuleciu”. Odbył się też wykład dla dzieci i młodzieży pt.: „Literatura dziecięca i jej odbiór przez uczniów szkoły podstawowej”. Centralne uroczystości zorganizowano 7 października. Rozpoczęło je odsłonięcie przez Burmistrza Miasta Tablicy Pamiątkowej, którą poświęcił bp K. Górny. Następnie odprawiona została Msza św. Kolejna część uroczystości miała miejsce w jasielskim Domu Kultury. Na uroczystościach obecni byli, m.in.: Starosta powiatu jasielskiego, przedstawiciele Kuratorium Oświaty i Burmistrz Jasła. Uroczystości zakończył koncert przygotowany przez uczniów klas od IV do VI.

Reklama

Inauguracja Nowego Roku Akademickiego w WSD w Rzeszowie

5 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie zainaugurowano Nowy Rok Akademicki. Uroczystościom przewodniczył ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp K. Górny. Obecny był również bp E. Białogłowski. Zaproszonych gości, wykładowców i alumnów powitał ks. dr Jerzy Buczek - rektor WSD. Alumni pierwszego roku otrzymali indeksy z rąk Księdza. Biskupa Ordynariusza. Po części oficjalnej, w kaplicy seminaryjnej odprawiona została uroczysta Msza św. Wykład „Kościół a prawa człowieka. Teologia wobec współczesnych na podstawie analizy dzieł wybranych kardynała Waltera Caspera” wygłosił ks. dr Norbert Podhorecki z Przemyśla.
W uroczystości udział wzięli rektorzy WSD z Sandomierza i Przemyśla.

Uroczystości patronalne ku czci św. Franciszka

4 października zakony franciszkańskie przeżywały uroczystości patronalne ku czci swego założyciela, św. Franciszka z Asyżu. Centralne obchody w diecezji rzeszowskiej odbyły się Sanktuarium Ojców Bernardynów, w którym posługę duszpasterską pełnią Franciszkanie, popularnie zwani Bernardynami. Mszy św. przewodniczył Kanclerz Kurii Diecezjalnej - ks. prał. J. Szczupak. Homilię wygłosił dyrektor Caritas - ks. S. Słowik. W uroczystości wziął udział bp E. Białogłowski. Po Mszy św. odbył się Tranzitus, czyli nabożeństwo franciszkańskie, będące pamiątką błogosławionej śmierci św. Farnciszka.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasz pierwszy święty

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Wikipedia/Obraz malarstwa Zbigniewa Kotyłło

Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, niemniej jednak można o nim powiedzieć, że był obywatelem Europy, którą bardzo dobrze znał, bo wiele po niej podróżował. Był świetnie wykształconym duchownym, choć początkowo miał zostać rycerzem. Jako że pochodził z możnego rodu Sławnikowiców, utrzymywał zażyłe relacje z tzw. wielkimi tego świata – zarówno w kręgach świeckich, jak i kościelnych, również papieskich. Nigdy jednak nie zaniedbywał ludzi gorzej od siebie sytuowanych, troszczył się o nich, o czym świadczą jego biografowie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Na wstępie papież przypomniał, że każdy człowiek jest zdolny do poszukiwania dobra, jednakże chrześcijanin otrzymuje szczególną pomoc Ducha Świętego, jaką są wspomniane cnoty teologalne. Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego Franciszek podkreślił, że „są one wszczepione przez Boga w dusze wiernych, by uzdolnić ich do działania jako dzieci Boże i do zasługiwania na życie wieczne” (n. 1813).Dodał, iż wielkim darem cnót teologalnych jest egzystencja przeżywana w Duchu Świętym. Są one wielkim antidotum na samowystarczalność i zarozumiałość, czy pokusę wywyższania samych siebie, obracania się wokół swego „ja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję