Reklama

100-lecia kościoła pw. Świętej Trójcy w Legnicy

W dniach od 10 do 17 października br. legnicka parafia pw. Świętej Trójcy obchodziła jubileusz 100-lecia swojego kościoła parafialnego. Dla mieszkańców parafii i gości była to okazja do spotkania z historią tego miejsca i osobami, które ją piszą do dziś. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął biskup legnicki Tadeusz Rybak.

Niedziela legnicka 47/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęcie obchodów

Reklama

O samym kościele pisaliśmy w 41. numerze „Niedzieli legnickiej”, dziś pragniemy przybliżyć przebieg uroczystości. Uroczysty obchód jubileuszu rozpoczął się w niedzielę, 10 października, Mszą św. dziękczynną, sprawowaną pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta, z udziałem legnickich księży proboszczów i zaproszonych gości. Wraz z duchowieństwem gościł w parafii także przedstawiciel Kościoła Prawosławnego ks. Lubomir Worchacz.
W swojej homilii bp Regmunt powiedział: „Chcemy dziś dziękować za dar świątyni, która służy wiernym przez 100 lat, od chwili swojego istnienia. Liturgia słowa przypomina nam, że zawsze winniśmy umieć dziękować Bogu i ludziom za dobro. Dziś wspominamy też Ojca Świętego Jana Pawła II - pielgrzyma pokoju z okazji 26. rocznicy jego pontyfikatu. Jesteśmy wdzięczni proboszczowi ks. prał. Władysławowi Jóźkowowi, że obchodząc ten jubileusz zaprasza nas do siebie. Jesteśmy wdzięczni, że nie tylko przez jedną Mszę św., ale poprzez spotkania różnych grup w ciągu najbliższego tygodnia - bo przecież będą tu i kapłani, i siostry zakonne, i chorzy, i byli parafianie - pragnie nas pobudzić do refleksji i do wdzięczności. Ten obchód niech pobudza nas do dalszego budowania Kościoła i pogłębienia wiary w sobie. Jesteśmy świadomi, że człowiek otrzymał świątynie jako miejsca szczególnego spotkania z Bogiem”. „Przebywając w świątyni, mamy okazję docenić to, że mamy okazję każdego dnia wsłuchiwać się tu w Słowo Boże, że tu możemy uczestniczyć w życiu sakramentalnym. Świątynia uczy nas miłości, przebaczenia winowajcom, wyciagnięcia ręki do drugiego człowieka, który jest dla nas bratem i siostrą. Życzę wam, drodzy Parafianie, którzy uczestniczycie w życiu swej parafii, którzy utrzymujecie ten kościół, troszczycie się o niego, byście chlubili się swoją świątynią, którą ofiarowali nam przed 100 laty nasi poprzednicy, byście uczyli swe dzieci, że i one są żywą świątynią, w której Bóg chce mieszkać. Traktujcie to jako wielki dar Bożej dobroci. Niech ten jubileusz jeszcze bardziej zbliża nas do Boga, niech otwiera nasze serca na potrzeby duchowe innych, szczególnie młodego pokolenia, niech te zanoszone modlitwy wyproszą nam Boże błogosławieństwo na budowanie wspólnoty żywego Kościoła”.

Spotkania w ciągu tygodnia

Reklama

Kolejne dni tygodnia były dniami modlitwy w różnych intencjach, z udziałem różnych grup parafialnych i zaproszonych gości. Poniedziałek, 11 października, był dniem modlitw za zmarłych duszpasterzy, siostry zakonne i wiernych. Mszy św. i modlitwom przewodniczył pochodzący z parafii ks. Aleksander Walkowiak, który swą Mszę św. prymicyjną odprawiał w tutejszej świątyni w 1969 r.
Wtorek był dniem modlitwy w intencji osób niepełnosprawnych i chorych pod przewodnictwem byłego wikariusza, a obecnie ojca duchownego legnickiego seminarium duchownego ks. Bogdana Żygadły. Był to dzień świąteczny dla duszpasterstwa, osób niepełnosprawnych i ich przyjaciół gromadzących się i działających przy tejże parafii od wielu lat.
W środę na Mszy św. dziękczynnej zgromadzili się księża, którzy pracowali w tutejszej parafii, pod przewodnictwem byłego wikariusza ks. inf. Władysława Bochnaka, obecnie wikariusza generalnego biskupa legnickiego, proboszcza katedry. Na wspólną modlitwę przybyło 15 spośród 56 pracujących tu od 1945 r. kapłanów. Ksiądz Infułat wspomniał 6 pracujących tu po wojnie proboszczów oraz wszystkich księży wikariuszy. W swojej homilii przybliżył słuchaczom szczególnie powojenne, trudne czasy organizowania pracy duszpasterskiej w Polsce i w Legnicy, oraz historię parafii pw. Świętej Trójcy. Podkreślił w niej obecność sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi oraz osób świeckich, a wśród nich postać długoletniego organisty śp. Józefa Szafrana. Składając życzenia, mówił: „Niech więc ten jubileusz będzie radością naszych serc i nowym tchnieniem, abyśmy trwali w jedności, wielbiąc Pana Boga, a w murach tej świątyni, abyśmy doznawali miłosierdzia Bożego i odważnie wszystkim głosili Ewangelię. Jest to ważne szczególnie w naszych czasach, gdy szerzy się bezbożnictwo, gdy drwi się z Kościoła, chce się ośmieszyć kapłanów. Trwając w jedności, przypominajmy sobie słowa Chrystusa, które mówił o swoim Kościele: «bramy piekielne go nie zwyciężą!». My zaś umiejmy z Bożą pomocą żyć w naszych rodzinach i rodzinie parafialnej, w przyjaźni z Chrystusem i bliźnimi”. W imieniu dotychczasowych współpracowników słowa życzeń i podziękowania na ręce proboszcza parafii ks. prał. Władysława Jóźkowa złożył ks. prał. Bogdan Kaczorowski, obecnie dziekan dekanatu Ścinawa.
Kolejny dzień, czwartek, przeżywany był w parafii w jedności z wiernymi, którzy w wyniku dokonujących się przemian zamieszkują parafie wyłonione z podziału parafii pw. Świętej Trójcy. Wspólnej modlitwie z udziałem wiernych z tych nowych parafii przewodniczyli: ks. prał. Tadeusz Kisiński, obecnie emerytowany proboszcz parafii św. Jacka oraz ks. prał. Aleksander Stankiewicz, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski.
W piątek, 15 października, do uczestnictwa w modlitwie dziękczynnej zostali zaproszeni księża i siostry zakonne pochodzący z tutejszej parafii. Gościł także tego wieczoru wraz z delegacją ze swej parafii przedstawiciel Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Cezary Królewicz. Modlitwie przewodniczył bp Józef Pazdur z Wrocławia. Parafia cieszy się jak dotąd 10 powołaniami kapłańskimi i 5 zakonnymi. Ksiądz Biskup w swojej homilii nawiązał do odczytywania i kształtowania się powołania, które dokonuje się nie tylko w sercu powołanego, ale też we wspólnocie rodzinnej i parafialnej. „Człowiek tak dużo zawdzięcza danej wspólnocie - mówił Ksiądz Biskup. - Dziesięciokrotne przeżywanie prymicji w tutejszym stuletnim kościele było pięknym wydarzeniem. Jeśli gromadzimy się dzisiaj tutaj, to również po to, aby dziękując za «już», prosić Ducha Świętego o «jeszcze». Aby ta parafia nadal była ziemią błogosławioną w powołania kapłańskie, zakonne i misyjne”. Życzył też wspólnocie parafialnej, aby na miarę tych trudnych czasów każdy zachował w sobie nieustanne zaufanie do Pana Boga. W imieniu obecnych 6 pochodzących z parafii kapłanów, podziękowania na ręce Księdza Biskupa i Proboszcza parafii złożył ks. kan. Ryszard Hajduk, obecnie proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wilkowie.
Na koniec tygodnia, w sobotę, zaplanowano wspólną modlitwę z udziałem młodzieży i sióstr zakonnych. Mszy św. tego dnia przewodniczył ks. Sławomir Augustynowicz, dyrektor Diecezjalnego Centrum Duszpasterstwa Młodzieży „Emaus”.
Każdego dnia od godz. 20.30 parafianie i przybywający goście gromadzili się na Apel Jasnogórski poprzedzony modlitewnym czuwaniem, prowadzonym przez siostry zakonne i stowarzyszenia apostolskie z parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zakończenie jubileuszu

W niedzielę, 17 października, na zakończenie jubileuszu Msza św. pontyfikalna odprawiona została pod przewodnictwem kard. Henryka Gulbinowicza, a słowo Boże wygłosił biskup legnicki Tadeusz Rybak.
Księża Biskupi do drzwi świątyni przybyli w towarzystwie orkiestry dętej. Tu nastąpiło liturgiczne powitanie. We Mszy św. uczestniczyli także dostojni goście, wśród których znaleźli się delegaci i przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, miejskich, organizacji społeczno-patriotycznych, legnickich uczelni i szkół. Liczną grupę wraz z pocztami sztandarowymi tworzyli przedstawiciele Związku Sybiraków, których kapelanem jest proboszcz parafii. Podczas liturgii śpiew wykonał legnicki chór „Madrygał”.
Ksiądz Kardynał w swoim słowie wprowadzającym, dziękując za zaproszenie, przedstawił główne intencje modlitewne podejmowane tego dnia. Mówił: „Modlić się pragniemy za was, drodzy parafianie, że przywróciliście splendor tej świątyni, za waszego proboszcza, który tutaj już przez 30 lat pełnił swoją posługę kapłańską. Polecimy także Panu Bogu wasze dzieci, niech Bóg nie skąpi im zdrowia, talentów i zdolności. Pomodlimy się za waszą młodzież, aby była mądra i dobra, żeby nie trzeba było się jej wstydzić ani przed Bogiem ani przed ludźmi. I prosić będziemy Trójcę Świętą, by rodziców miała w swojej opiece, was, drodzy ojcowie i matki, którzy dźwigacie ciężar odpowiedzialności za rodzinę i bliskich. Będziemy prosić o zdrowie dla chorych, o siły i moc realizowania swoich planów życiowych dla ludzi pracy, niech też ci, którzy pracy nie mają, znajdą ją. Drodzy moi, wszystko w Kościele oparte jest na hierarchii, dlatego polecamy też Bogu wszystkich duchownych. Ale powiem wam też sekret. Zawsze wszystko zależy od biskupa. Dziś jest tu z nami, prośmy, niech Bóg go wspiera. Trzeba też pamiętać o naszych zmarłych: i tych którzy budowali tę świątynię, i tych którzy tu przychodzili po łaski od Boga i sakramenty święte, i wszystkich, którym nasza modlitwa jest potrzebna, niech Bóg, otworzy im bramy wiecznej szczęśliwości”.
Homilię wygłosił biskup legnicki Tadeusz Rybak. Zwrócił uwagę, że każdy wchodzący do tej świątyni, wzrok kieruje ku znajdującej się tu rzeźbie Trójcy Przenajświętszej. Przypomina ona o nieustannej Bożej obecności w naszych dziejach i wspaniałym dziele zbawienia, które Bóg podjął z miłości do człowieka. Bóg jest ciągle z nami. Doświadczamy też szczególnego daru Bożej obecności w sakramencie Eucharystii. Sprawowana jest ona w świątyniach.
„Dziś wspominamy stulecie tej świątyni. Dziś powinniśmy szczególnie pamiętać o jej budowniczych i tych, którzy przez te lata tutaj się gromadzili. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, że i my dzisiaj możemy tu sprawować Eucharystię… Jesteśmy wdzięczni kapłanom, którzy tyle pracy i zaangażowania wkładają w to, żeby budować żywy Kościół Chrystusowy i troszczyć się o świątynię. Dziś szczególnie pragnę podziękować proboszczowi - ks. prał. Władysławowi Jóźkowowi który pełni tę funkcję od 1976 r. ”.
Ksiądz Biskup przypomniał też, że jest to dzień nie tylko 100-lecia urodzin tego kościoła, jest to zarazem dzień urodzin obecnego na uroczystości kard. Henryka Gulbinowicza. „Życzymy Księdzu Kardynałowi, aby jak najdłużej służył Kościołowi, żeby budził w ludziach poczucie godności i wiarę w dobro, które zwycięża zło. Jesteśmy wdzięczni Księdzu Kardynałowi za dotychczasową służbę i przykład gorliwości. Niech św. Jadwiga - patronka Śląska i budowy świątyń - dalej wyprasza w niebie potrzebne dary i łaski dla Waszej Eminencji i wszystkich kapłanów, szczególnie tych, którzy wznoszą nowe świątynie, i wiernych którzy wspierają dzieło budowy i troszczą się o nie. Niech św. Jadwiga pomaga nam, byśmy w tej i wszystkich świątyniach wielbili Boga w Trójcy Świętej Jedynego i otworzyli się na Jego miłość”.
Na zakończenie liturgii strój prałacki przywdział tutejszego proboszcza. Tytuł ten otrzymał staraniem Biskupa Legnickiego w dniu 2 czerwca br. w Krzeszowie, a tego dnia dokonano poświęcenia i uroczystego przybrania w nową prałacką sutannę. Po modlitwie poświęcenia stroju duchownego, odmówioną przez Biskupa Legnickiego, strój pomogli przybrać nowemu prałatowi ks. inf. Władysław Bochnak i ks. prał. Julian Źrałko z Wałbrzycha.
Na koniec uroczystości słowa podziękowania wszystkim jej uczestnikom złożył proboszcz parafii ks. prał. Władysław Jóźków.
Parafia otrzymała także podarunki. Ksiądz Kardynał przekazał w darze dla parafii ryngraf Matki Bożej, a Biskup Legnicki kielich mszalny. Natomiast pracownicy legnickich Wodociągów i Kanalizacji ofiarowali świecznik ołtarzowy wraz ze świecami.
Na owocne przeżycie dni jubileuszu towarzyszyło parafii uroczyste papieskie błogosławieństwo uzyskane w Stolicy Apostolskiej. Dni te wyzwalały też różne lokalne inicjatywy. Najpierw uroczystość została zapowiedziana w lokalnych mediach na specjalnej zwołanej przez parafię konferencji prasowej. Przygotowano także pamiątkowe kartki pocztowe oraz wydano pozycję książkową przypominająca historię powstania kościoła i parafii (piszemy o niej poniżej). Powstał też specjalny wiersz napisany przez jedną z parafianek, upamiętniający jubileusz.
Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg uroczystości, wszystkim uczestnikom, parafianom i przybyłym gościom duszpasterze składają przy tej okazji serdeczne podziękowanie „Bóg zapłać”, wraz z dalszą pamięcią modlitewną.

Na stulecie kościoła

Skrzypnięciem ławki
zegar odmierza
czas
w świętą ciszę
wplata się
szept
różańcowej modlitwy
echo wiekiem
kołacze
w stuletnie mury kościoła

a Ty Boże Jedyny
w Trójcy Świętej
ogarniasz nas
nieustającą miłością
bez względu
na upływający
czas…

W modlitewnym szepcie świątyni
wyznawana jest Prawda
Bóg Jedyny
w Trójcy Świętej
otoczył łaską
Sacrum
O lux beata Trinitas
Et proncipalis Unitas!
wielbimy Cię...
z głębi tajemnicy
wypływa Eucharystia
z niepojętym
ogromem miłości
by
w omszałych murach
stuletniego kościoła
kapłan mógł
nieustannie
celebrować w liturgii
Misterium Chrystusa
pochylającego się
nad każdą
istotą ludzką...

Wiesława Kaczmarek

Duszpasterstwo Rzymskokatolickiej parafii pw. Świętej Trójcy
ul. II Armii Wojska Polskiego 33
59-220 Legnica
tel. (076) 854-45-20

Proboszcz:
Kapelan rzeczywisty Ojca Świętego, kanonik gremialny Kapituły Katedralnej - ks. Władysław Jóźków
Wikariusze:
Ks. kan. lic. Piotr Nowosielski
Ks. lic. Andrzej Ziombra
Rezydent:
Ks. mgr Piotr Kudokas

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głosiciel Maryi

Niedziela Ogólnopolska 48/2023, str. 20

pl.wikipedia.org

Franciszek Antoni Fasani, prezbiter

Franciszek Antoni
Fasani, prezbiter

Jak przystało na wytrawnego kaznodzieję, jego żywiołem było słowo.

Całe życie Franciszka Antoniego Fasani było naznaczone franciszkańskim charyzmatem. Jako dziecko ubogich rolników doskonale poznał, czym są niedostatek i ciężka praca. Gdy miał 6 lat, został ministrantem w kościele Franciszkanów w rodzinnej Lucerze, a później zaczął pobierać nauki w ich przyklasztornej szkole. Szybko rozeznał swoje powołanie – w wieku 14 lat wstąpił do zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. W 1705 r. otrzymał święcenia kapłańskie i rozpoczął studia magisterskie na Wydziale Filozoficzno-Teologicznym w Kolegium Generalnym w Asyżu, które dzięki szybkim postępom w nauce ukończył w 1709 r. Wkrótce wrócił do rodzinnego miasta, na przemian pełnił w klasztorze funkcję mistrza nowicjatu i gwardiana konwentu. Był spowiednikiem i opiekunem ubogich oraz więźniów.
CZYTAJ DALEJ

Chiński kontenerowiec celowo przeciął kable na Bałtyku?

2024-11-27 19:15

[ TEMATY ]

Niemcy

Finlandia

sabotaż

chiński kontenerowiec

kable na Bałtyku

Yi Peng 3

Adobe Stock

Kontenerowiec, zdjęcie ilustracyjne

Kontenerowiec, zdjęcie ilustracyjne

Śledczy, którzy badają sprawę przerwania kabli komunikacyjnych na dnie Bałtyku przypuszczają, że zatrzymany chiński kontenerowiec Yi Peng 3 celowo przeciął przewody - podał we środę dziennik "Wall Street Journal". Śledztwo koncentruje się na kwestii, czy sabotaż zleciły rosyjskie służby.

Według "Wall Street Journal" śledczy ustalili, że chiński kontenerowiec, który transportował rosyjskie nawozy, spuścił kotwicę w okolicach pierwszego przeciętego kabla między Szwecją i Litwą i przeciągnął ją po dnie przez ponad 100 mil (ok. 160 km). W efekcie przeciął drugi kabel między Niemcami i Finlandią, a spuszczona kotwica zauważalnie zmniejszyła jego prędkość, co zdaje się wykluczać możliwość przypadkowego zdarzenia. Statek wyłączył też wtedy transponder, a po przecięciu drugiego przewodu, podniósł kotwicę.
CZYTAJ DALEJ

Na całym świecie 62 mln dzieci uczęszcza do szkół katolickich

Na całym świecie istnieje ponad 210 tys. katolickich szkół i przedszkoli, do których uczęszcza około 62 mln dzieci i młodzieży. Ponadto w katolickich instytucjach edukacyjnych w sektorze szkolnictwa wyższego uczy się nieco ponad 6 mln studentów. Dane te zostały przedstawione przez desygnowaną na stanowisko dyrektora ds. edukacji Austriackiej Konferencji Zakonów, Marie-Theres Igrec, podczas Dnia Edukacji Zakonów w Wiedniu-Lainz.

Gdy weźmie się pod uwagę wszystkie chrześcijańskie wyznaniowe instytucje edukacyjne razem wzięte, mówi się nawet o ponad 100 mln uczniów na całym świecie. Tegoroczny Dzień Edukacji w ramach Konferencji Zakonów pozwolił wyjrzeć poza granice Austrii i przyjrzeć się kościelnemu systemowi szkolnictwa w różnych częściach świata.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję