Reklama

25. rocznica intronizacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia

Oproszony modlitwami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii pw. św. Jakuba w Konradowie w dniach 6-11 listopada odbyły się misje maryjne w okazji 25. rocznicy intronizacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia przeprowadzone przez ks. Sławomira Przychodnego. Nauki misyjne były prowadzone w dwóch kościołach - parafialnym oraz filialnym w Starych Drzewcach.
Rekolekcjoniście pomagała także młodzież, która przygotowała śpiewy na liturgię. W naukach ks. Przychodny starał się ukazać, że Maryja jest blisko nas, że przychodzi do człowieka. Zwrócił też uwagę na miejsca objawień na świecie, a także jak często w spotkaniach z Maryją wybierane są dzieci, które są ufne i żyją prawdą.
W dniu poprzedzającym główne uroczystości Ksiądz Rekolekcjonista przypomniał list sługi Bożego - bp. Wilhelma Pluty skierowany do parafian w Konradowie przed 25 laty. Bp Pluta pisał: „Dziś, w dniu dla Waszej przyszłości pamiątkowym - 11 listopada 1979 r., przyjmujecie do siebie, do Waszej wspólnoty Bożych Dzieci - obraz Matki Bożej Pocieszenia. Nazywacie ten akt wprowadzeniem na tron nie obrazu, ale żywej Matki Syna Bożego; wyznaczacie miejsce honorowe, jakim dawniej były trony królów; oddajecie Jej prawo rządzenia Wami, a rządzenie Matki i to Matki Syna Bożego musi być rządzeniem tylko przez Bożą miłość i Bożą prawdę. (…) A jestem o łaskawości Matki Bożej Pocieszenia tym więcej przekonany, że Ty, Drogi Księże Proboszczu (mowa o ks. Bolesławie Dratwie), zdjąłeś ten obraz z zakurzonego strychu jednej z parafii naszych, dokąd go odstawiono po przywiezieniu z diecezji naszego wschodniego Lwowa, gdzie przez 200 lat był omodlony, oproszony modlitwami i pocieszeniami”. Swój list bp Pluta kończy życzeniami: „Niech troska o życie Boże w Was będzie pierwszym i najważniejszym owocem intronizacji Obrazu! Wszyscy żyjcie w miłości Bożej, tj. bez grzechu ciężkiego. Mocne i pełne świadomości życie z ołtarzem: Msza św. i najczęstsza Komunia św., ale znowu podkreślam - nie tylko dzieci, ale głównie młodzieży i dorosłych!”.
W czwartek 11 listopada odprawiona została uroczysta Msza św. dziękczynna w 25. rocznicę intronizacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Mszy św. w koncelebrowanej przewodniczył ks. kan. Stanisław Jaworecki, dziękując za 25 lat opieki Maryi nad parafią w Konradowie. W homilii ks. Jaworecki przypomniał minione lata, jak to przybywający na obecne tereny po wojnie, wysiadając z pociągów, zatrzymywali się w tych miejscach pod warunkiem, że był tam kościół oraz jakie było przywiązanie do obrazów, kaplic, kapłanów. Wspomniał też swój pobyt w parafii w Konradowie i dziękował za powołania, które stąd wyszły.
W modlitwie powszechnej zanoszono do Boga prośby, by wszyscy z należną czcią otaczali obraz Matki Bożej Pocieszenia, gorliwie się przed nim modlili i otrzymywali potrzebne łaski, szukali ulgi w cierpieniu i siły do dźwigania swego krzyża, by naśladowali cnoty Maryi i dostępowali za Jej pośrednictwem pociechy i pomocy.
Na koniec uroczystości przed obrazem ks. dziekan Jan Poźniak, proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Konradowie, uroczyście odczytał Akt Ofiarowania parafii Matce Bożej Pocieszenia. Modlił się: „Maryjo! Tobie ofiarujemy nasze myśli, wszystkie nasze słowa i czyny. Ofiarujemy Tobie wszystko, co możemy. Wszystko, co chcielibyśmy mieć, czym chcielibyśmy być. Ty bądź zawsze przy nas. Broń nas i osłaniaj. Wspomagaj w każdej potrzebie, abyśmy od tej chwili nie obrazili już nigdy Twojego Syna i zawsze postępowali według Jego świętej woli”.
Po Mszy św. kapłani i wierni przeszli w procesji na cmentarz, by modlitwą różańcową, o którą tak bardzo prosiła Maryja, modlić się w intencjach zmarłych i zapalić znicze na grobie śp. ks. dr. Bolesława Dratwy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

Reformę należy zacząć ją od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

W każdej epoce były takie kryzysy dlatego, że walkę dobra ze złem każde pokolenie podejmuje na nowo. Każde pokolenie i każdy człowiek musi podejmować tę walkę ze złem, dlatego ten kryzys będzie obecny zawsze. Kościół musi się stale reformować, ale prawdziwa reforma Kościoła nie polega na zmianie struktur, bo to jest drugorzędna sprawa. Podstawową sprawą jest nawrócenie ludzkich serc. I tę reformę należy zacząć od siebie, od swojego życia duchowego i fizycznego, od swojego stosunku do bliźnich, od swojego stosunku do żywych obowiązków, do społeczeństwa, do kultury, do polityki, do posiadania i używania dóbr doczesnych. Każdy musi zacząć reformę od siebie – nie żądać od papieża czy biskupa, by zmieniał obowiązujące w Kościele zasady. Potrzebne jest dziś bowiem nawrócenie wszystkich – polskich rodzin, by byli prawdziwymi naśladowcami Jezusa Chrystusa. Potrzebne jest nawrócenie naszej polskiej młodzieży - ideowo i moralnie. Potrzebne jest też nawrócenie naszych polityków, aby myśleli kategoriami „dobra wspólnego” - tzw. „bonum commune” [łac] - w kontekście filozofii i etyki, odnosi się do korzyści i pomyślności, które dotyczą całej społeczności, a nie tylko jednostek. Pojęcie to ma głębokie korzenie w historii i jest fundamentalne w prawie kanonicznym oraz świeckim. Potrzebne jest nawracanie pracowników, urzędników, lekarzy, duchownych, nauczycieli i wszystkich innych. Nawrócenie potrzebne jest każdemu z nas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję