Rodzina polska, co nie jest już dla nikogo tajemnicą, przeżywa trudne czasy. Mimo deklaracji kolejnych rządów o ich „prorodzinnym programie działania”, trudno dopatrzyć się - prócz nowych deklaracji - jakichkolwiek rozsądnych i konkretnych działań. Ostatnie „nowatorskie” pomysły - w rodzaju likwidacji funduszu alimentacyjnego czy złego traktowania rodzin wielodzietnych, kulejącego systemu pomocy socjalnej, nie wspominając już o skandalicznym stwierdzeniu minister Magdaleny Środy, by skończyć z rodzinnocentrycznym modelem polskiego społeczeństwa - przepełniły czarę goryczy. Rodziny nękane bezrobociem i biedą mają żal do rządzących, że zamiast o nie, bardziej troszczą się oni o kolejne afery, zapominając, że ludziom w tym kraju żyje się po prostu źle.
Rodzina na chwilę wróciła w światła fleszy, stała się punktem zainteresowania mediów i polityków. Rozgorzały dyskusje i polemiki. Jesteśmy przekonani, że na krótko.
W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, kto tak naprawdę w tym kraju rodzinie pomaga. I jak ogromne pole zagospodarowuje tutaj odsądzany od czci Kościół katolicki. O konkrety tego prorodzinnego działania zapytaliśmy nowego duszpasterza rodzin archidiecezji częstochowskiej - ks. dr. Dariusza Nowaka.
Z duszpasterzem rodzin archidiecezji częstochowskiej ks. dr Dariuszem Nowakiem, o tym co Kościół robi dla rodziny, rozmawia Katarzyna Woynarowska
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Katarzyna Woynarowska: - W Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin - wydanym w 2003 r. przez Konferencję Episkopatu Polski - czytamy, że „małżeństwo i rodzina to jedno z najcenniejszych dóbr ludzkości”. Takie założenie obliguje różne organizacje do szczególnej o nie troski. Wśród nich na pierwszym miejscu należy wymienić Państwo i Kościół. W jaki sposób - zdaniem Księdza - Kościół wypełnia tę rolę?
Ks. Dariusz Nowak: - Jeśli chodzi o Kościół, to od początku swego istnienia uznaje on służbę rodzinie za jedno ze swych najistotniejszych zadań. Zadanie to Kościół wypełnia za pośrednictwem duszpasterstwa rodzin, które stanowi system kościelnych działań zmierzających do urzeczywistnienia zbawczego planu Boga wobec małżeństwa i rodziny.
- Od dwóch miesięcy jest ksiądz Dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w Kurii Częstochowskiej. Czy mógłby Ksiądz wymienić formy pracy, którymi zwykle posługuje się Wydział w celu zapewnienia rodzinom konkretnej pomocy w wypełnieniu ich powołania?
- Najważniejszym zadaniem duszpasterstwa rodzin jest zapewnienie rodzinom - z pomocą właściwych sobie struktur, dostępnych środków i metod - godziwych warunki ich duchowego rozwoju i materialnej pomyślności. Wydział realizuje te cele dzięki pomocy zaangażowanych w pracę z rodzinami kapłanów, rejonowych i dekanalnych duszpasterzy rodzin oraz doradców życia rodzinnego, jak również wielu wolontariuszy, którzy w strukturach ruchów i stowarzyszeń o charyzmacie rodzinnym lub też indywidualnie służą rodzinom będącym w materialnej i duchowej potrzebie.
- Jak przełamać stereotyp, że Pre-kany to przymus, bo inaczej ksiądz ślubu nie da..., że tam tylko mówi się o kalendarzyku małżeńskim...
Reklama
- Kursy przedmałżeńskie - nazywane popularnie: Pre-kanami - mają na celu lepsze przygotowanie do życia w małżeństwie. Uczą nie tylko „kalendarzyka małżeńskiego”, ale przede wszystkim tego, czym jest małżeństwo katolickie. Objaśniają teologię małżeństwa w kontekście odpowiedzialności współmałżonków za wzajemne uświęcenie na drodze wspólnego życia; uczą również, jak w sytuacjach konfliktowych odbudowywać więzi małżeńskie. Ich zadaniem jest również nauka naturalnych metod planowania rodziny. Pomagają poznać szkodliwość środków antykoncepcyjnych, zło aborcji i dramatów tzw. syndromu poaborcyjnego. Ich zadaniem jest również zapoznanie narzeczonych z liturgiczną ceremonią zaślubin.
- Nową propozycja przygotowania przedmałżeńskiego są Weekendowe Kursy Przedmałżeńskie. Na czym polega ta nowa propozycja Wydziału Duszpasterstwa Rodzin?
Reklama
- Prawdę mówiąc Weekendowe Kursy Przedmałżeńskie, albo ujmując lepiej: Spotkania dla Zakochanych, odbywają się już od kilku lat w duszpasterstwie akademickim. Na częstochowski grunt przeszczepili je po praktykach w Stanach Zjednoczonych państwo Małgorzata i Jan Wilkowie. Od stycznia 2005 r. formuła ta zacznie funkcjonować w naszej archidiecezji, jako propozycja alternatywna wobec zwyczajnego przygotowania. Spotkania te mają charakter dnia skupienia prowadzonego metodą warsztatową w małych grupach (maksymalnie 10 par) celem zapewnienia możliwości swobodnej wypowiedzi, zadawania pytań i dyskusji. Z pomocą różnych ćwiczeń narzeczeni poznają się wzajemnie i ustalają najważniejsze priorytety dla przyszłego małżeństwa. Uczą się również właściwego komunikowania ze sobą i rozwiązywania przyszłych, małżeńskich konfliktów. Wykłady i warsztaty prowadzą kapłan i pary małżeńskie od piątkowego popołudnia do niedzielnego przedpołudnia. Narzeczeni spotykają się też dodatkowo z nauczycielem naturalnego planowania rodziny. W naszej archidiecezji inicjatywę tę koordynują Jan i Małgorzata Wilkowie. Można się z nimi kontaktować od poniedziałku do piątku w godz. 18.00-21.00 dzwoniąc pod numer 314-42-14. Najbliższe terminy Weekendowych Kursów Małżeńskich to: 4-6 marca, 8-10 kwiecień, 3-5 czerwca. Mam prośbę do Księży Proboszczów, by informacje o tych spotkaniach przekazywali narzeczonym i umieścili w gablotach przykościelnych.
- Zaskoczyła mnie propozycja dni skupienia dla przyszłych teściów?
- Nazywamy tak dni skupienia dla rodziców osób przygotowujących się do małżeństwa. To kilka wykładów i zajęć warsztatowych, które umożliwią przyszłym teściom lepsze poznanie się i integrację w ich środowisku rodzinnym. Pierwsze spotkanie wyznaczyliśmy na 7 maja 2005 r. Zainteresowani więcej informacji otrzymają pod wyżej wymienionym numerem telefonu.
- W ciągu ostatnich kilku lat podwoiła się w Polsce liczba rodzin funkcjonujących na granicy ubóstwa, niszczonych bezrobociem i nałogami, w tym najgorszym - alkoholizmem... Kościół dwoi się i troi, by stać się wsparciem dla polskich rodzin, tymczasem coraz więcej rodzin prosi przynajmniej o „kilka złotych” i na tym się kończy...
Reklama
- Ma pani rację, że sytuacja materialna coraz większej ilości naszych rodzin jest wręcz katastrofalna. Na ostatnim spotkaniu Komisji ds. Rodziny przy Prezydencie Miasta Częstochowy stwierdziliśmy, że w ciągu ostatniego roku liczba rodzin korzystających z pomocy różnych instytucji pomocowych w Częstochowie, w tym również z pomocy Kościoła, podwoiła się osiągając 10 tys. rodzin. Sytuacja ta ciągle się pogarsza, przybywa bezrobotnych. Jeśli tak będzie dalej, to żadne doraźne inicjatywy nie powstrzymają plagi ubóstwa. Co do Kościoła, to w swojej historii pełnił on rolę nie tylko mecenasa dóbr kultury i sztuki, ale przede wszystkim podejmował trud walki z patologiami społecznymi wspierając - najbardziej ubogich i będących w rzeczywistej potrzebie. Kościół pomoże - i pomaga. Jednak ludzie powinni wiedzieć, że Kościół robi dla nich znacznie więcej. Kościelnych instytucji prorodzinnych jest sporo. W strukturach duszpasterstwa rodzin są te najbliższe przeciętnej rodzinie - w każdym dekanacie działają Dekanalne Poradnie Rodzinne. Ideałem jest, aby każda parafia miała własną poradnię - i do tego będziemy dążyć. W takiej poradni pracują profesjonalni doradcy życia rodzinnego, którzy potrafią jeśli nie sami pomóc, to wiedzą gdzie i u kogo takiej pomocy szukać.
- Od 1 stycznia działa w Częstochowie, przy ul. Św. Barbary 41, przy Wyższym Seminarium Duchownym, Specjalistyczna Poradnia Rodzinna, w której przyjmują: psycholog, prawnik, pedagog, lekarz i nauczyciel naturalnego planowania rodziny. Jakie jest jej główne zadanie?
- Ma ona za zadanie świadczyć wszechstronną pomoc rodzinom i osobom indywidualnym w ich życiowych problemach, a także w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych i problemów wychowawczych. Poradnia działać będzie w poniedziałki, środy i czwartki od 16.30 do 18.30, a we wtorki i piątki od 17.00 do 19.00. Do konsultacji z doradcami służy również telefon: 324-72-51. Pragnęlibyśmy, aby podobne poradnie powstały także w pozostałych regionach duszpasterskich naszej archidiecezji: w Radomsku, Wieluniu, Myszkowie i Zawierciu.
- Dziękuję Księdzu za rozmowę
Instytucje Archidiecezji Częstochowskiej wspierające małżeństwo i rodziny: Duszpasterstwo Formacji Przedmałżeńskiej i Poradnictwa Rodzinnego: poradnie rodzinne, duszpasterze i doradcy życia rodzinnego; Duszpasterstwo Małżeństw „Kana” i Wychowania Prorodzinnego; Stowarzyszenie Rodzin Katolickich; Domowy Kościół Ruchu Światło Życie; Klub i Stowarzyszenie Rodziców Rodzin Wielodzietnych; Dom Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach; Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy; Duszpasterstwo Związków Niesakramentalnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.