Reklama

Świat

Ojciec Święty wyświęci czterech biskupów

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

biskup

Watykan

Grzegorz Gałązka

W najbliższą niedzielę, 6 stycznia Benedykt XVI wyświęci na biskupów czterech kapłanów, w tym swego osobistego sekretarza, ks. prał. Georga Gänsweina, którego mianował niedawno prefektem Prefektury Domu Papieskiego. Ponadto sakrę z rąk Ojca Świętego przyjmą nowy sekretarz Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej abp Angelo Vincenzo Zani oraz nuncjusze apostolscy: w Nikaragui - abp Fortunatus Nwachukwu i abp Nicolas Henry Marie Denis Thevenin (na razie bez przydzielonej konkretnej placówki).

Ks. Angelo Vincenzo Zani urodził się w Pralboino koło Brescii 24 marca 1950 r. W 1975 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po studiach na trzech uniwersytetach papieskich w Rzymie otrzymał doktorat z teologii i licencjat z nauk społecznych. Po powrocie do Brescii wykładał socjologię i socjologię religii na kilku miejscowych uczelniach, przyczynił się też do powstania Wyższego Instytutu Nauk Religijnych na tamtejszym Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Reklama

W latach 1981-95 pracował w tamtejszej kurii biskupiej jako dyrektor biura ds. duszpasterstwa, sekretarz rady kapłańskiej i duszpasterskiej oraz jako szef biura ds. szkolnictwa. Był też delegatem Lombardzkiej Konferencji Biskupiej ds. duszpasterstwa w szkołach. Następnie stał na czele Krajowego Biura ds. Wychowania, Szkół i Uniwersytetów Włoskiej Konferencji Biskupiej.

W 2002 r. został podsekretarzem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. 9 listopada ub. roku Ojciec Święty mianował go arcybiskupem tytularnym Volturnum i sekretarzem tej dykasterii, którą od 15 listopada 1999 kieruje kard. Zenon Grocholewski.

Ks. Fortunatus Nwachukwu urodził się 10 maja 1960 w nigeryjskim mieście Ntigha. Święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1984 i został inkardynowany dla diecezji Aba. Od 1 lipca 1994 pracuje w dyplomacji watykańskiej. Był na placówkach w Ghanie, Paragwaju i w Algierii oraz przy instytucjach ONZ w Genewie, a ostatnio działał w Sekcji Sekretariatu Stanu ds. Stosunków z Państwami. Od 4 września 2007 roku był szefem protokołu w Sekretariacie Stanu. Zna języki: angielski, włoski, niemiecki, hebrajski (współczesny), francuski, hiszpański i arabski. 12 listopada ub. roku Benedykt XVI mianował go arcybiskupem tytularnym Aquaviva i nuncjuszem apostolskim w Nikaragui (na miejsce Polaka abp. Henryka Nowackiego, mianowanego 28 czerwca ub.r. przedstawicielem papieskim w 5 krajach skandynawskich).

Reklama

Ks. Georg Gänswein urodził się 30 lipca 1956 r. w miejscowości Waldshut w Schwarzwaldzie jako najstarsze z pięciorga dzieci. Studiował we Fryburgu Bryzgowijskim i w Rzymie. Święcenia kapłańskie otrzymał 31 maja 1984 r. i należy do prezbiterium archidiecezji we Fryburgu Bryzgowijskim. Początkowo pracował w duszpasterstwie w swojej rodzimej archidiecezji, a następnie studiował prawo kanoniczne w Monachium. Był też asystentem naukowym w tamtejszym Instytucie Kanonicznym, po czym w 1993 r. otrzymał tytuł doktora prawa kanonicznego na Uniwersytecie Ludwika-Maksymiliana. W 1994 r. ks. Gänswein został osobistym referentem arcybiskupa Fryburga i proboszczem katedry.

W 1995 rozpoczął pracę w Kongregacji Kultu ds. Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a w rok później przeszedł do pracy jako referent do spraw niemieckich w Kongregacji Nauki Wiary. Od 2000 r. jest prałatem. Kiedy 6 stycznia 2004 wieloletni osobisty sekretarz kardynała Ratzingera ks. Josef Clemens przyjął sakrę biskupią i został sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich, jego zadania przejął prał. Gänswein. Od wyboru kard. J. Ratzingera na Stolicę Piotrową był osobistym sekretarzem papieża. 7 grudnia ub. roku Ojciec Święty mianował go arcybiskupem tytularnym Urbs Salvia i przełożonym Prefektury Domu Papieskiego. Obok niemieckiego i włoskiego zna także łacinę, francuski, angielski i hiszpański.

Zadaniem Prefektury Domu Papieskiego, którą kierował od 7 lutego 1998 do 23 listopada ub.r. Amerykanin abp James Michael Harvey, jest zapewnienie wewnętrznego porządku Domu Papieskiego oraz towarzyszenie Ojcu Świętemu zarówno w Pałacu Apostolskim jak i w jego podróżach. Ważną funkcją tego urzędu jest organizowanie i kierowanie audiencjami papieskimi, zarówno prywatnymi jak i ogólnymi.

Arcybiskup-nominat Nicolas Henry Marie Denis Thevenin urodził się w Saint-Dizier (Francja) 5 czerwca 1958 r. W 1981 r. Ukończył Instytut Handlowy w Nancy. Następnie wstąpił do Wspólnoty św. Marcina - stowarzyszenia kapłanów i diakonów żyjących wspólnotowo i pełniących posługę w służbie diecezji. 4 lipca 1989 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Giovanniego Canestriego i został inkardynowany do archidiecezji genueńskiej. W 1992 rozpoczął przygotowanie do służby dyplomatycznej na Papieskiej Akademii Kościelnej.

W 1994 wstąpił do dyplomacji watykańskiej, pracując kolejno w nuncjaturze apostolskiej w Indiach (1994-96), Zairze (1996-99), Belgii (1999-2000), Libanie (2000-02), na Kubie (2002-04) i w Bułgarii (2004-05). Od 2005 był pracownikiem Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. W 2007 r. podjął pracę w osobistym sekretariacie kardynała Tarcisio Bertone. 15 grudnia 2009 Benedykt XVI wyniósł go do godności protonotariusza apostolskiego de numero participantium i skierował do Prefektury Domu Papieskiego a 15 grudnia ub. roku mianował go arcybiskupem tytularnym Aclanum i nuncjuszem apostolskim. Obok francuskiego i włoskiego zna angielski, niemiecki, hiszpański i portugalski.

Niedzielna uroczystość będzie piątym tego rodzaju obrzędem w obecnym pontyfikacie. Benedykt XVI po raz pierwszy udzielił sakry biskupiej sześciu hierarchom 29 września 2007 r. Byli wśród nich jego osobisty sekretarz abp Mieczysław Mokrzycki, wcześniej pełniący tę posługę u boku bł. Jana Pawła II, obecnie arcybiskup metropolita lwowski, obecny przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi i prefekt Tajnego Archiwum Watykańskiego bp Sergio Pagano.

Druga sakra odbyła się 12 września 2009 i przyjęło ją pięciu hierarchów, w tym nuncjusz w Libanie, a wcześniej asesor w watykańskim Sekretariacie Stanu, abp Gabriele Giordano Caccia oraz nuncjusz w Wenezueli, a wcześniej podsekretarz w Sekretariacie Stanu ds. Stosunków z Państwami abp Pietro Parolin.

Po raz trzeci Benedykt XVI konsekrował 5 lutego 2011 roku czterech hierarchów, m.n. sekretarza Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, Chińczyka z Hongkongu abp Savio Hon Tai-Fai SDB, sekretarza Kongregacji ds. Duchowieństwa, Hiszpana abp Celso Morga Iruzubietę oraz sekretarza Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Włocha abp Marcello Bartolucciego.

Przed rokiem papież udzielił sakry 6 stycznia 2012 nuncjuszowi apostolskiemu w Irlandii, Amerykaninowi abp. Charlesowi Johnowi Brownowi i Polakowi abp. Markowi Solczyńskiemu, który reprezentuje Ojca Świętego w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie.

Natomiast przed wyborem na Stolicę Piotrową kard. Joseph Ratzinger udzielił sakry biskupiej czterokrotnie. 12 maja 1984 przyjął ją nieżyjący już kard. Alberto Bovone, który w latach 1984-95 był sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary, a następnie prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych; 25 maja 2002 sakrę otrzymał biskup radomski Zygmunt Zimowski, który także pracował w Kongregacji Nauki Wiary, a od 2009 r. jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Kolejnym współpracownikiem ówczesnego prefekta też ważnej dykasterii, który przyjął sakrę z jego rąk 6 stycznia 2004, był jego były sekretarz osobisty, bp Josef Clemens, mianowany 23 listopada 2003 r. sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich. I jako ostatniego kard. Ratzinger konsekrował arcybiskupa włoskiej diecezji Chieti-Vasto, znanego teologa Bruno Forte - 8 września 2004 r.

2013-01-04 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan i Światowa Rada Kościołów ogłosiły wspólny dokument "W służbie zranionego świata"

[ TEMATY ]

Watykan

Rada Kościołów

Adobe Stock

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego i Światowa Rada Kościołów (ŚRK) ogłosiły wspólny dokument "Służąc zranionemu światu w solidarności międzyreligijnej: chrześcijańskie wezwanie do refleksji i działania w czasie i po pandemii COVID-19". Jego celem jest zachęcenie Kościołów i organizacji chrześcijańskich do zastanowienia się nad ważnością solidarności ludzi wierzących w świecie dotkniętym obecną zarazą.

Wspólny dokument przypomina chrześcijańskie podstawy solidarności międzyreligijnej, które mogą inspirować i utwierdzać bodziec do służenia światu zranionemu nie tylko przez koronawirusa, ale także z wielu innych powodów. Opracowanie ma być również użyteczne dla wyznawców innych religii, którzy już odpowiedzieli na obecny światowy kryzys sanitarny podobnymi przemyśleniami, opartymi na własnych tradycjach.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję