Reklama

Wielkie śpiewanie w Łowiczu

5 i 6 lutego odbędą się w Łowiczu I Warsztaty Wokalne Harmonia.
O Warsztatach z Pawłem Wojciechowskim - pomysłodawcą imprezy i kierownikiem muzycznym „Zespołu Czwartego” ze Skierniewic rozmawia ks. dr Paweł Staniszewski

Niedziela łowicka 2/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Paweł Staniszewski: - Panie Pawle, skąd pomysł Warsztatów Wokalnych w Łowiczu?

Paweł Wojciechowski: - Od kilku lat, z inicjatywy różnych organizacji, odbywają się w całej Polsce spotkania młodych ludzi, którzy chcą, potrafią śpiewać i mają ochotę na wspólne uwielbianie Boga. Te spotkania, zwane warsztatami, to przede wszystkim ewangelizacja przez muzykę, ale też okazja do wychwalania Boga. Mają one kilka celów, które chcielibyśmy zrealizować także w Łowiczu: przede wszystkim chcemy głosić chwałę Bożą, pokazać radość, jaka płynie ze wspólnej modlitwy i oczywiście nauczyć się kilkunastu pieśni, które na zakończenie Warsztatów wykonamy przed publicznością galowego Koncertu Finałowego.

- Kto może wziąć udział w łowickich Warsztatach?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Zapraszamy wszystkich chętnych. Przede wszystkim liczymy na młodzież. Zachęcamy animatorów muzycznych ze wspólnot modlitewnych, diakonii muzycznych, zespołów i chórów parafialnych. Warsztaty to doskonała okazja do nawiązania kontaktów z innymi muzykami, „podszlifowania” własnych umiejętności wokalnych, poznania nowych utworów, a wreszcie występu w dużym chórze. Wtedy nawet proste pieśni brzmią z wielką mocą.
Co ważne, nie ma żadnych przesłuchań wstępnych, nie jest też wymagane doświadczenie w śpiewie chóralnym. Dla tych, którzy się wahają, ważna informacja - podczas Warsztatów pracujemy bez nut, a poszczególne głosy uczą się swoich partii na pamięć. Teksty piosenek będą w materiałach, które uczestnicy otrzymają przy rejestracji. Próby będą bardzo intensywne, ale z pewnością satysfakcjonujące. Wszyscy, którzy wezmą udział w Warsztatach Harmonia dostaną na zakończenie specjalne certyfikaty uczestnictwa.

- Wspomniał Pan, że będziecie przygotowywać i wykonywać pieśni uwielbienia.

- Chcemy w ciągu kilkunastu godzin prób - przez całą sobotę i niedzielę - nauczyć uczestników dwunastu różnych w klimacie utworów, w nowoczesnych aranżacjach, z pogranicza muzyki pop-rock i gospel. Większość pieśni, których będziemy się uczyć, nadaje się do wykonywania w czasie nabożeństw, czy spotkań modlitewnych.
Wśród utworów znajdą się też: pastorałka, tradycyjna pieśń wielkanocna oraz afrykańska pieśń uwielbienia - jedna z dwóch, które będziemy śpiewać po angielsku. Kilka utworów to nasze własne kompozycje, inne zapożyczone są z zagranicy i zaaranżowane na potrzeby wielogłosowego chóru. Koncert Finałowy będzie nagrywany, a później - mam nadzieję, że już na Wielkanoc - wydamy płytę z zapisem tego wydarzenia.

- Koncert Finałowy odbędzie się w łowickiej katedrze. Chórowi towarzyszyć będzie „Zespół Czwarty” ze Skierniewic. Czy mógłby Pan powiedzieć kilka słów o Zespole i muzykach?

Reklama

- Zespół Czwarty powstał jako kontynuacja i rozwinięcie działającej już od ponad 20 lat Scholi Młodzieżowej z Parafii św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach. Zespół ma na swoim koncie wiele różnych dokonań, w tym m.in. występy na festiwalach muzyki chrześcijańskiej, nagrania klasycznych pieśni Triduum Paschalnego oraz kolęd i pastorałek w nowoczesnych, rockowych aranżacjach. Uczestniczyliśmy także w nagraniu świątecznej płyty łowickiego Radia Victoria, gdzie dokonywano wcześniej nagrań Zespołu Czwartego. Animowaliśmy śpiew podczas II Diecezjalnego Kongresu Odnowy w Duchu Świętym w 2002 r. W bieżącym roku zagraliśmy kilkanaście koncertów, odwiedzając parafie na terenie diecezji łowickiej. Byliśmy także gośćmi Biesiady Rodzinnej zorganizowanej przez parafię katedralną w Łowiczu. Z okazji 20-lecia istnienia Scholi Muzycznej otrzymaliśmy listy gratulacyjne od bp. Józefa Zawitkowskiego i Ryszarda Bogusza - prezydenta miasta Skierniewice. W śpiewie podczas Koncertu pomagać będą uczestnikom wokalistki z Zespołu Czwartego: Asia Białek, Dominika Belanken, Agnieszka Bodera, Dorota Dominiak, Paula Rapiej oraz Małgorzata Wojtyniak. Na potrzeby Warsztatów do Zespołu dołączyli wypróbowani muzycy, którzy związani są z różnymi inicjatywami podejmowanymi na terenie diecezji łowickiej oraz grający w różnych składach muzycznych. Na gitarach zagrają: Marek Jankiewicz (gitara prowadząca), Marek Kozłowski (gitara solowa) i Łukasz Sobczak (gitara klasyczna). O odpowiedni puls muzyki zadba sekcja rytmiczna w składzie: Paweł Markiewicz (bas), Marek Malka (perkusja) oraz Artur Pawlik (konga i wszelkiego rodzaju przeszkadzajki). Na klawiszach zagra Andrzej Lange, a wspomagać nas będzie także mój starszy syn - Ignaś, który jest uczniem I klasy szkoły muzycznej (zagra na dżambajach).
W czasie Koncertu Finałowego wystąpią (jako soliści) zaproszeni wykonawcy z kręgu muzyki chrześcijańskiej, ale kto to będzie - to na razie tajemnica…

- W organizację Warsztatów Harmonia włączyło się wiele instytucji i organizacji…

Reklama

- Tak się składa, że wszyscy bezpośrednio zaangażowani w przygotowanie tej imprezy pochodzą ze Skierniewic, które są miastem partnerskim Warsztatów. Organizatorami Warsztatów są - wspólnie z Zespołem Czwartym - Stowarzyszenie na Rzecz Młodzieży BRAMA oraz Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Łowickiej. Stowarzyszenie BRAMA jest organizacją istniejącą w Skierniewicach od roku 2000. Celem działalności Stowarzyszenia jest zapewnienie młodzieży życia opartego na zasadach chrześcijańskich, wolnego od nałogów, przemocy i kłamstwa oraz integracja środowisk młodzieżowych i międzypokoleniowa, a także inspirowanie młodzieży do twórczej pracy. Warsztaty nie mogłyby się odbyć bez poparcia bp. Andrzeja Dziuby - ordynariusza łowickiego. Patronem honorowym Warsztatów jest bp Józef Zawitkowski. Dzięki przychylności władz WSD w Łowiczu, próby odbywać się będą w Auli Seminaryjnej. Zgodę na zorganizowanie Koncertu Finałowego w łowickiej katedrze wyraził ks. prałat Wiesław Skonieczny - proboszcz parafii katedralnej. Młodzieżowe Centrum Kultury ze Skierniewic zadba o nagłośnienie i oświetlenie Koncertu Finałowego. Recepcją Warsztatów i sprawami porządkowymi zajmą się harcerze ze skierniewickiego hufca ZHP. Pomagają nam również firmy, w tym m.in. Grupa Eden, która dostarczy wodę mineralną dla uczestników. Wszystkim już teraz bardzo dziękuję za okazane zaufanie, otwartość i gotowość do współpracy. Znaczenie Warsztatów, które z pewnością będą ważnym wydarzeniem w życiu religijnym i kulturalnym Łowicza, doceniły także media. Patronami medialnymi Warsztatów są: TVP 3 Łódź, Katolicka Agencja Informacyjna oraz łowickie Radio Victoria.

- Zaprośmy więc do udziału w I Warsztatach Harmonia.

- Zapraszam do udziału w Warsztatach - przypominam, że odbędą się 5 i 6 lutego w łowickim Seminarium. Jestem przekonany, że wspólne śpiewanie i modlitwa przyniesie wszystkim wiele radości i satysfakcji. O szczegółach dotyczących rejestracji można dowiedzieć się telefonicznie lub e-mailem - wszystkie dane znajdują się na zamieszczonym dzisiaj w Niedzieli łowickiej formularzu. Zachęcam do wypełnienia i przesłania zgłoszenia (faksem, pocztą elektroniczną lub listownie). Przyjmujemy zgłoszenia od uczestników indywidualnych i grup. Bliższe informacje o Warsztatach będą także dostępne na stronie internetowej www.zespol4.kdm.pl, która będzie działać zaraz po Nowym Roku. Warto też już dzisiaj zarezerwować sobie czas na wysłuchanie Koncertu Finałowego, który rozpocznie się w łowickiej katedrze, 6 lutego o godz. 19.00. Zapraszam i do zobaczenia!

- Dziękuję za rozmowę.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących posiadania i udzielania substancji

2025-05-17 11:36

[ TEMATY ]

komunikacja

Archidiecezja Warszawska

Red.

- Władze archidiecezji niezwłocznie podjęły decyzję o jego zawieszeniu we wszystkich czynnościach duszpasterskich - poinformował ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, w związku z zatrzymaniem jednego z duchownych pod zarzutem posiadania oraz udzielania substancji psychoaktywnej.

Duchowny Archidiecezji Warszawskiej został zatrzymany w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała prokuratura, usłyszał zarzuty dotyczące posiadania oraz nieodpłatnego udzielenia mefedronu. Po zatrzymaniu, zgodnie z decyzją władz kościelnych, został zawieszony we wszystkich czynnościach duszpasterskich, w tym w sprawowaniu sakramentów, do czasu pełnego wyjaśnienia sprawy.
CZYTAJ DALEJ

Siedem rad Karola Wojtyły na obecny czas

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

Jednym z celów konkursu „Święty Janie Pawle II – pamiętamy!” było pielęgnowanie pamięci o Papieżu Polaku

Jednym z celów konkursu „Święty Janie Pawle II –
pamiętamy!” było pielęgnowanie pamięci o Papieżu
Polaku

Nauczanie św. Jana Pawła II zawiera wiele cennych wskazówek, jak dobrze przeżyć życie. A czego możemy nauczyć się patrząc nas okres dzieciństwa przyszłego Papieża? Oto siedem rad z okazji obchodzonej dziś 105. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Karol Wojtyła wcześnie stracił siostrę, brata i mamę. Ojciec przyszłego papieża zabierał syna do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam przypominał mu, że jego mamą, po śmierci rodzonej mamy, jest Matka Boża. Miłość do Maryi, a przez Nią przede wszystkim do Boga, rozwijała się w Karolu przez całe jego życie.
CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Pierwsi wierni weszli na plac, gdzie odbędzie się inauguracja pontyfikatu Leona XIV

Pierwsi wierni weszli wczesnym rankiem w niedzielę na plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpocznie się msza święta inaugurująca pontyfikat Leona XIV. Odbędzie się ona ponad trzy tygodnie po uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka.

Podobnie, jak 26 kwietnia - w dniu pogrzebu papieża Bergoglio, także przed inauguracją pontyfikatu jego następcy wielu wiernych czekało na moment otwarcia placu Świętego Piotra, by zająć miejsca jak najbliżej ołtarza.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję