Reklama

Szczecińska Kapituła Katedralna w pielgrzymce do grobu Apostoła Pomorza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miniony rok naznaczony był obchodami 880. rocznicy misji chrystianizacyjnej św. Ottona na Pomorzu. W ramach tych obchodów w dniach od 27 września do 1 października miała miejsce pielgrzymka Szczecińskiej Kapituły Katedralnej do Bambergu. Początki kościelnych kontaktów miedzy Bambergiem a Szczecinem sięgają czasów św. Ottona i księcia Bolesława Krzywoustego.
Ożywienie tych kontaktów nastąpiło przy okazji obchodów 850-lecia chrztu Pomorza w 1974 r. Na zaproszenie pierwszego biskupa szczecińsko-kamieńskiego Jerzego Stroby przybył na te uroczystości ówczesny biskup Bambergu - abp Joseph Schneider. W latach późniejszych kontakty te rozwijały się, obejmując nie tylko hierarchię, ale także duchowieństwo, ludzi świeckich i młodzież. Kapitułę Szczecińską powołał do istnienia 15 maja 1978 r. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Cesarska Kapituła Metropolitalna w Bambergu swymi korzeniami sięga XII wieku. Bamberscy prałaci i kanonicy gościli jesienią 2002 r. w Szczecinie. Tegoroczna pielgrzymka do grobu św. Ottona była więc rewizytą szczecińskich kapitularzy. Ciężar spraw organizacyjnych wziął na swoje barki ks. kan. dr Marian Wittlieb, będący także kanonikiem honorowym wspomnianej Cesarskiej Kapituły Metropolitalnej w Bambergu. Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy Polak uhono-rowany taką godnością w jej historii. Ksiądz Kanonik był także w czasie oficjalnych wystąpień naszym tłumaczem. Wspierał go w tej pracy ks. kan. Joachim Feński.
Wyjazd ze Szczecina nastąpił rano o godz. 8.00. Po dziesięciu godzinach podróży dotarliśmy do Vierzehnheiligen (Czternastu Świętych). Zakwaterowano nas w nowoczesnym, malowniczo położonym pośród zalesionych wzgórz Frankonii domu rekolekcyjnym „Hans Frankenthal”, w bezpośrednim sąsiedztwie średniowiecznego opactwa benedyktyńskiego. Wnętrze kościoła urzeka wspaniałym, jak niemal wszędzie w Bawarii, barokowym wnętrzem. Zostaliśmy serdecznie powitani przez wikariusza generalnego archidiecezji - ks. prał. Aloisa Albrechta, obecny był także honorowy kanonik Szczecińskiej Kapituły Katedralnej - ks. prof. Klausnitzer.
We wtorek 28 września miało miejsce najważniejsze wydarzenie podczas całej pielgrzymki, a mianowicie Msza św. u grobu św. Ottona, apostoła Pomorza. Liturgii w kościele opactwa św. Michała w Bambergu przewodniczył arcybiskup bamberski - ks. prof. Ludwig Schick. Teksty czytań biblijnych odczytano w językach polskim i niemieckim.
Mszę św. sprawowano w języku łacińskim. W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił wyrazistą, chrześcijańską osobowość Apostoła Pomorza i jego wolę czynienia dobra. Tę postawę należy kontynuować. Celebra zakończyła się modlitwą u grobu św. Ottona za cały lud Boży w obu archidiecezjach związanych z ewangelizacyjną posługą świętego biskupa. Ks. prał. Richter oprowadził nas po opactwie i kościele św. Gertrudy, a później także po katedrze. Tamtejsza kapituła podejmowała nas obiadem w typowej dla regionu restauracji, okolicznościowe przemówienia wygłosili abp Ludwig Schick, a ze strony Kapituły Szczecińskiej - ks. prał. dr hab. Andrzej Offmański. W godzinach popołudniowych zwiedzaliśmy katedrę w Bambergu słynną ze znakomitych dzieł średniowiecznej rzeźby, m.in. znajduje się tam słynny rycerz uosabiający, według niektórych, najlepsze cechy niemieckiego charakteru. Zwraca uwagę grobowiec pary cesarskiej - Henryka i Kunegundy oraz grób papieża Klemensa II, jedynego papieża pochowanego poza Italią. Duże wrażenie wywierają zbiory sztuki eksponowane w muzeum diecezjalnym. Szczególną wartość reprezentuje kolekcja szat liturgicznych, w tym używane w czasie liturgii kapy. Liczą sobie bez mała tysiąc lat.
Bamberg doznał tylko niewielkich szkód podczas wojny; całe stare miasto zostało wpisane na prestiżową listę zabytków UNESCO. Warto przypomnieć, że z tym miastem związany był autor nieudanego zamachu na Hitlera 20 lipca 1944 r. - hrabia płk. Claus Schenk von Staufenberg. W Bambergu swoje najważniejsze dzieła pisał wybitny filozof G. W. H. Hegel. Tutaj przez kilka lat także żył i tworzył znany pisarz i kompozytor E. T. A. Hoffmann.
W ciągu niemal całego dnia, od rana, towarzyszyła nam ekipa telewizji niemieckiej NDR, realizująca program dotyczący przejawów życia religijnego na obszarze historycznego Pomorza. Następnego dnia, w środę 29 września, udaliśmy się do Würzburga. W drodze towarzyszył nam ks. kan. Münkemer.
Miasto swoimi początkami sięga czasów celtyckich, a od XII wieku było siedzibą biskupa, który sprawował także władzę książęcą. Rezydencja księcia biskupa imponuje majestatyczną fasadą. Tamtejszy uniwersytet szczyci się absolwentami, którzy trwale zapisali się w historii medycyny, jak R. Virchow i W. Röntgen. Przez pewien czas dyrektorem chóru w miejskim teatrze był Richard Wagner. Nam Würzburg kojarzy się także z osobą honorowego kanonika szczecińskiej Kapituły i wielkiego orędownika pojednania polsko-niemieckiego, jakim był ks. dr Helmut Holzapfel. Ten wybitny kapłan i historyk zostawił znaczący dorobek dotyczący życia kościoła na Ziemiach Zachodnich. Wielokrotnie odwiedzał naszą diecezję. W ubiegłym roku minęło 20 lat od jego śmierci. Miasto Würzburg otoczone jest starannie utrzymanymi winnicami. Nad miastem góruje zbudowana na wysokim brzegu Menu twierdza, chronologicznie pierwsza siedziba książęco-biskupia. Szczególnym przeżyciem było nabożeństwo maryjne odprawione w Käppele, pielgrzymkowym kościele, słynnym z późnogotyckich rzeźb wykonanych przez T. Riemenschneidera.
W ostatnim dniu pobytu odwiedziliśmy Norymbergę, miasto skupiające w sobie niczym w soczewce to, co wzniosłe, i to, co mroczne w kulturze niemieckiej. Norymberga dała światu bliskiego nam Wita Stwosza oraz wybitnego malarza i grafika Albrechta Dürera. Zbiory dzieł sztuki zgromadzone w Germanische Nationalmuseum uznawane są za reprezentatywne dla niemieckiego obszaru kulturowego. W latach nazistowskich miasto stało się centrum propagandy brunatnej ideologii. Służyły temu masowe imprezy z rozbudowanym ceremoniałem (Parteitage). Po wojnie zwycięscy alianci w tym mieście utworzyli Międzynarodowy Trybunał, który w 1946 r. osądził czołowych hitlerowców. W pobliżu wspomnianego wcześniej muzeum zbudowano swoisty pomnik poświęcony prawom człowieka. Rząd białych kolumn stanowi zapis w wielu językach Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, uchwalonej przez ONZ w 1948 r.
Naszym przewodnikiem był dziekan Norymbergii - ks. prał. Theodor Kellerer. Dzięki jego uprzejmości mogliśmy zwiedzić najważniejsze zabytki miasta, a więc gotyckie kościoły - św. Wawrzyńca z dziełami Wita Stwosza i św. Sebalda. Na miejscu średniowiecznej synagogi zbudowano poświęcony Najświętszej Maryi Pannie Frauenkirche. W późnogotyckim wnętrzu zwraca uwagę tabernakulum w kształcie ozdobnej szafy, w której przechowywano w synagogach zwoje z tekstem Tory. W posadzce prezbiterium umieszczono pokaźnej wielkości gwiazdę Dawida. Nieco wyżej można zobaczyć rzeźbę przedstawiającą zamęczoną w KL Auschwitz Żydówkę, filozofa i karmelitankę - św. Teresę Benedyktę od Krzyża (Edith Stein 1891-1942). Przejmująco w tym momencie zabrzmiała odśpiewana przez ks. kan. Mariana Wittlieba modlitwa w języku hebrajskim Szema Israel (Słuchaj, Izraelu). Nasz przewodnik zaprosił uczestników pielgrzymki do ośrodka duszpasterskiego „Fenster” (Okno). W samym centrum miasta duże okna rzeczywiście zapraszają do wnętrza, gdzie można usiąść przy stoliku, wypić kawę, spotkać się z przyjaciółmi lub porozmawiać na tematy pastoralne. Do takiego kontaktu „z ulicy” przygotowani są wolontariusze i etatowi pracownicy ośrodka. W podziemiach urządzono oratorium, miejsce modlitwy i wyciszenia.
Akcentem kończącym była uroczysta Msza św. w Höchstadt an den Aisch, której przewodniczył wikariusz generalny - ks. prał. Alois Albrecht, obecne były także władze lokalne z burmistrzem na czele. Parafia tamtejsza związana jest oficjalnie potwierdzonymi więziami partnerstwa z parafią pw. bł. Biskupa Michała Kozala w Świnoujściu.
Wizyta szczecińskiej Kapituły z pewnością dostarczyła jej uczestnikom wielu podniosłych przeżyć i przyczyniła się do umocnienia więzi miedzy obu archidiecezjami, które zapoczątkował przed niemal dziewięciu wiekami św. Otton z Bambergu - apostoł Pomorza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chińscy katolicy mają dwie nowe świątynie

2025-05-16 16:19

[ TEMATY ]

świątynia

Chińczycy

Vatican News

Madonna z Sheshan

Madonna z Sheshan

Dwie nowe świątynie katolickie otwarto w Chinach na początku maja. Agencja Fides informuje, że biskup Hankou-Wuhan, Franciszek Cui Qingqi, dokonał 10 maja konsekracji kościoła Chrystusa Króla w mieście Xiaogan. Tego samego dnia biskup Taiyuan, Paweł Meng Ningyou, poświęcił inny kościół w Guzhai.

Poświęcenie nowych kościołów w Chińskiej Republice Ludowej stanowi konkretny znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary, która trwa mimo zmieniających się okoliczności historycznych. Są o tym głęboko przekonani chińscy biskupi, kapłani i wierni świeccy.
CZYTAJ DALEJ

Abp Guzdek do funkcjonariuszy Straży Granicznej: Ojczyznę się kocha, Ojczyzny się nie zdradza

2025-05-16 16:43

[ TEMATY ]

straż graniczna

Abp Józef Guzdek

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki

Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki

„Ojczyznę się kocha, Ojczyznę się szanuje, Ojczyzny się nie zdradza ani się jej nie opuszcza - niezależnie od zmieniających się okoliczności” - te słowa metropolity białostockiego, abp. Józefa Guzdka, wybrzmiały podczas Mszy św. sprawowanej w intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej z okazji 34. rocznicy powołania formacji. Uroczystej liturgii w białostockiej archikatedrze towarzyszyło wręczenie medali „Gloria Caritas”, przyznawanych przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, jako wyraz uznania za szczególną postawę służby bliźniemu i Ojczyźnie.

W homilii metropolita, odnosząc się do słów Ewangelii, zaznaczył, że zanim Jezus powierzył Piotrowi odpowiedzialność za Kościół, zapytał go o miłość - o to, czy kocha Go bardziej niż inni. Piotr potwierdził swoją gotowość nie tylko słowem, lecz także męczeństwem. „Tylko miłość heroiczna, gotowa na poświęcenie życia, daje prawo do służby najwyższym wartościom” - stwierdził, stawiając pytanie, czy postawa Piotra była wyjątkowa, czy też znalazła kontynuatorów.
CZYTAJ DALEJ

Na świątyni we Wschowie stanął krzyż

2025-05-17 10:11

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Wschowa

montaż krzyża

Krystyna Pruchniewska

Na kościele św. Jadwigi Królowej we Wschowie 15 maja 2025 zamontowano krzyż. To ważny etap prac wykończeniowych w budowie świątyni.

Z miesiąca na bliżej coraz bliżej zakończeniu budowy nowego kościoła pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie. Trwają ostatnie prace wykończeniowe. Niedawno ułożono posadzkę w prezbiterium. Budowa kościoła rozpoczęła się w 2008 roku. Historia parafii sięga jednak 10 lat wstecz. W kwietniu 1998 roku z inicjatywy proboszcza parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie, ks. Zygmunta Zająca (zmarłego w 2024 roku), rozpoczęto przygotowania do budowy kaplicy na placu przy Osiedlu Jagiellonów. Nowa parafia została erygowana dekretem biskupa Adama Dyczkowskiego 22 sierpnia 2000 roku. Z kolei plac pod budowę kościoła został poświęcony przez biskupa Stefana Regmunta 19 maja 2008. Budowę rozpoczęto 1 września 2008. Przez 19 lat proboszczem i budowniczym kościoła był ks. Krzysztof Maksymowicz, zmarły w 2020 roku. Jego następcą jest ks. Adam Tablowski. Posługę wikariusza sprawuje obecnie ks. Karol Aleksandrowicz. Kościół św. Jadwigi Królowej to jedna z trzech świątyń parafialnych we Wschowie. Zapraszamy do fotogalerii, jak wyglądał montaż krzyża.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję