Reklama

Msza Święta dziękczynna

W sobotę, 8 stycznia br. w legnickiej katedrze obchodzono 10. rocznicę sakry biskupa Stefana Regmunta. Ksiądz Biskup przyjął ją 6 stycznia 1995 r. z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II na Watykanie.

Niedziela legnicka 5/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We Mszy św. uczestniczyło liczne grono duchowieństwa sióstr zakonnych i świeckich, reprezentujących różne środowiska. Wszystkich przybyłych powitał przewodniczący Mszy św. dostojny Jubilat: „Wiele razy uczestniczyłem w Eucharystii w tej katedrze - mówił bp Stefan Regmunt - Dzisiaj staję tu w postawie wdzięczności za 10 lat posługi biskupiej w diecezji legnickiej. Wolą biskupa ordynariusza sprawuję ją w tej świątyni, która jest Matką wszystkich kościołów. Trwamy w okresie Objawienia Pańskiego. Brzmią nam jeszcze w uszach słowa „Uwielbią Pana wszystkie ludy ziemi”. Jesteśmy posłani, aby pomagać innym w poznawaniu Chrystusa. Wśród tych posłanych jestem również i ja. Wyrażam wdzięczność, że na naszą wspólną modlitwę przybył biskup legnicki Tadeusz Rybak, ks. inf. Władysław Bochnak, kanclerz ks. Józef Lisowski, rektor WSD ks. Leopold Rzodkiewicz, że są księża z kapituły legnickiej, księża profesorowie, wychowawcy, dziekani, proboszczowie, wikariusze, że są siostry zakonne i wy kochani, przedstawiciele laikatu, reprezentacji różnych stowarzyszeń i ruchów. Są też osoby niepełnosprawne, szczególnie mi bliskie. Ogarniam swoją modlitwą wdzięczności wszystkie sprawy minionych lat, a szczególnie dziękuję za Was, wśród których Pan Bóg pozwala mi pracować”.
Homilię wygłosił biskup legnicki Tadeusz Rybak. „Księże Biskupie, w 10. rocznicę przyjęcia święceń biskupich byłeś tam, w bazylice św. Piotra w Rzymie, gdzie to misterium święceń przeżywaliśmy. Spotkałeś się z Ojcem Świętym, aby podziękować za udzielenie święceń i umocnić się w dalszym posługiwaniu biskupim. Dzisiaj tę rocznicę przeżywamy w naszej katedrze. W tej wspólnocie diecezjalnej przeżywamy jeszcze radosny okres Bożego Narodzenia. Jest on nam tak bliski, bo szczególnie wtedy odczuwamy nieskończoną miłość Boga Dobrego Ojca i odczuwamy nieskończone Jego miłosierdzie”. Wyrazem tej wielkiej Bożej miłości do człowieka jest między innymi posłannictwo najpierw Apostołów, a potem ich następców. Kaznodzieja przypomniał szczególne posłannictwo i zadania, jakie stają przed każdym biskupem. „Zapewne te refleksje i zadania, przed jakimi staje nowy biskup, napełniały świadomość ks. Regmunta przed 10 laty, kiedy przyjmował święcenia biskupie, by służyć ludowi Bożemu naszej diecezji i wspierać biskupa legnickiego”.
Bp Tadeusz Rybak przypomniał osobę dostojnego jubilata, jego lata dziecięce na wschodnich terenach Polski, potem lata młodzieńcze na Dolnym Śląsku, gdzie przeprowadziła się jego rodzina. Czas podjęcia decyzji o wstąpieniu do Wyższego Seminarium Duchownego w 1969 r. we Wrocławiu. Jego drogę do kapłaństwa wydłużoną o 2-letnią służbę wojskową, którą odbywał w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1976 r. z rąk bp. Henryka Gulbinowicza. Był wikariuszem w Dzierżoniowie, a potem skierowany został na studia specjalistyczne z psychologii na KUL. Uwieńczył je doktoratem. W latach 1986-1992 pełnił funkcję prefekta we Wrocławiu. Z chwilą powołania do życia nowej diecezji legnickiej, zgłosił swoją gotowość do podjęcia w niej pracy na ręce pierwszego Biskupa Legnickiego. W nowej diecezji był najpierw proboszczem w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Legnicy, a następnie pierwszym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego. Kiedy w 1994 r. z diecezji odszedł pierwszy biskup pomocniczy Adam Dyczkowski, obejmując posługę pasterza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, Biskup Legnicki prosił Ojca Świętego o powołanie nowego biskupa pomocniczego. Wkrótce nadeszła wiadomość, że wybrano ks. Stefana Regmunta. Święcenia biskupie przyjął w Rzymie z rąk Ojca Świętego 6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego w 1995 r.
„Dziś, po 10 latach, jako pasterz diecezji, dziękuję Panu Bogu, że otrzymałem tak gorliwego i oddanego Bogu biskupa pomocniczego - kontynuował Biskup Legnicki. - Ale z pewnością ze mną dziękuje także wielu ludzi, cała diecezja, za tę posługę Biskupa Stefana. A zaznacza się ona w wielu dziedzinach życia Kościoła. Widać ją w posłudze wizytacyjnej parafii, w udziale w innych wydarzeniach parafialnych i diecezjalnych, widać ją w załatwianiu niełatwych spraw personalnych, w opiece nad duszpasterstwem młodzieży, Akcją Katolicką i wielu innych dziedzinach życia diecezji. Ale na szczególne podkreślenie i wdzięczność zasługuje duszpasterska troska Księdza Biskupa o osoby niepełnosprawne. Trzeba też przypomnieć wielki wkład Księdza Biskupa w przygotowanie historycznej wizyty Ojca Świętego w Legnicy. Ale Ksiądz Biskup cieszy się również zaufaniem całego Episkopatu, bo gorliwie działa jako delegat Episkopatu ds. powołań - to niezwykle ważna dziedzina Kościoła. Także jest członkiem Komisji Charytatywnej, tu trzeba wymienić szczególnie pielgrzymkę chorych z Polski do Lourdes, przygotowaną perfekcyjnie.
Dzisiaj z okazji 10-lecia posługi biskupiej składamy Panu Bogu wyrazy wdzięczności za Księdza Biskupa i jego dotychczasowe lata niezwykle gorliwej służby Kościołowi. Dziękujemy też Jubilatowi. Czynimy to całym sercem i życzymy, by dalsze posługiwanie biskupie było przeniknięte mocami Ducha Świętego i dokonywało się na wzór posługi Dobrego Pasterza, który jest dla nas wszystkich wzorem. Życzymy, by było owocne dla Kościoła i ludu Bożego.”
Szczególną sposobnością okazania wdzięczności za dotychczasową posługę pasterską Jubilata był moment składania darów ofiarnych. W procesji z darami znaleźli się przedstawiciele różnych grup, stowarzyszeń, organizacji i władz, którzy w ten sposób chcieli wyrazić swoją wdzięczność i przekazać wśród różnych darów także dar modlitwy za Biskupa Jubilata.
Na zakończenie Mszy św. głos zabrał ks. inf. Władysław Bochnak, prepozyt Kapituły Katedralnej, który wraz z kanclerzem Kurii ks. Józefem Lisowskim złożyli życzenia w imieniu duchowieństwa diecezji. Ksiądz Infułat przypomniał tu troskę Biskupa Jubilata o nowe i aktualne powołania duchowne, a także troskę o rozwój kadry naukowej naszej uczelni. „Od samego początku - mówił ks. inf. Bochnak - z takim oddaniem podejmujesz pracę na odcinku duszpasterskim. Za to świadectwo dla duchowieństwa, świeckich, dla Kościoła lokalnego, za obecność w różnych wspólnotach składamy nasze podziękowanie. W imieniu Kapituły i wszystkich kapłanów, pragniemy życzyć duchowej radości z tych wszystkich dzieł, które podejmujesz od początku swej pasterskiej posługi dla dobra Kościoła i ludu Bożego. Życzymy też, by dopisywało ci zdrowie, a także by udało się spełnić te marzenia, pragnienia, oczekiwania, które w sercu nosisz. Niech twoje zawołanie biskupie - servire in caritate - służyć w miłości - realizowało się po najdłuższe lata”.
Słowa życzeń wypowiedzieli także przedstawiciele kleryków oraz diecezjalnej Akcji Katolickiej.
Ksiądz Biskup Jubilat raz jeszcze podziękował za wszystkie życzenia i modlitwę. Szczególnie zaś podziękował za to, że swej posługi biskupiej uczył się u boku bp. Tadeusza Rybaka. Słowa pozdrowień skierował do wszystkich obecnych podczas tej uroczystości: „Dziękuję za wszystkie przejawy szacunku do biskupa i wsparcia w wierze. Dziękuję za modlitwę. Niech Duch Święty wspiera wszystkich na drodze osiągnięcia świętości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Emerytowany biskup pomocniczy Częstochowy Antoni Długosz poprowaidził w piątek (11 lipca br.) modlitwę Apelu Jasnogórskiego.

„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz. Podkreślił jednocześnie, że przyjmowanie nielegalnych migrantów nie leży w interesie Polski i nie mieści w porządku miłosierdzia. Duchowny mówił o modlitwie za obrońców polskich granic.
CZYTAJ DALEJ

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego

2025-07-18 16:12

[ TEMATY ]

Sobór Nicejski

1700. rocznica

wikipedia/Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego - pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.

Pierwsze historii zgromadzenie wszystkich biskupów Kościoła, zwołane przez cesarza Konstantyna, trwało od 19 do 25 lipca 325 roku w pałacu cesarskim w Nicei (dzisiejszy Iznik w Turcji). Dokładna liczba jego uczestników nie jest znana, ale historycy na ogół przyjmują, że było ich około 220. Oprócz biskupów, byli wśród nich także przedstawiciele tych biskupów, którzy nie mogli przyjechać osobiście: tzw. chorepiskopi (dosłownie: biskupi wiejscy, reprezentujący biskupa w odległych częściach diecezji - pierwowzór dzisiejszych biskupów pomocniczych), prezbiterzy i diakoni, którzy mieli prawo głosu w imieniu swoich biskupów. Tak było w przypadku biskupa Rzymu - Sylwestra, który nie przybył do Nicei, lecz wysłał w swoim imieniu dwóch prezbiterów: Witona i Wincencjusza. Pracom soboru przewodniczył biskup Hozjusz z Kordoby, w dzisiejszej Hiszpanii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję