Reklama

Szczęśliwy kto pamięta o ubogich

Niedziela przemyska 6/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. prał. Marianem Bocho, dyrektorem Caritas Archidiecezji Przemyskiej, rozmawia Aneta Kamieniecka

Aneta Kamieniecka: - Kiedy rozpoczęła działalność Caritas Archidiecezji Przemyskiej i co należy do jej głównych zadań?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. prał. Marian Bocho: - W bieżącym roku będziemy obchodzić 15. rocznicę reaktywowania Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Specjalnym dekretem z 29 czerwca 1990 r. dokonał tego aktu ówczesny metropolita przemyski abp Ignacy Tokarczuk. Głównym zadaniem Caritas jest realizacja ewangelicznego przykazania miłości, w którym Chrystus mówi: „... abyście się wzajemnie miłowali, tak, jak ja was umiłowałem”. Dlatego staramy się z jednej strony uczyć i uwrażliwiać na słowa Pana Jezusa, z drugiej zaś realizować misję czynienia dobra w codziennym życiu, poprzez niesienie konkretnej pomocy zwłaszcza wobec ubogich i cierpiących. Czas postępującej biedy i ubożenia polskiego społeczeństwa wymaga od każdego z nas zwielokrotnienia wysiłków na polu czynienia miłosierdzia i nadania im trwałego charakteru.

- Jednym z przejawów troski o ludzi ubogich jest otwarte w 2004 r., z inicjatywy Caritas, Centrum Charytatywne im. Bł. ks. Jana Balickiego w Przemyślu. Czym ono się zajmuje i kto może z niego korzystać?

- Miłość i wynikające z niej miłosierdzie jest istotą Kościoła. Biblia, która jest orędziem miłosierdzia Bożego skierowanym do człowieka mówi, że szczęśliwy ten, kto pamięta o ubogich. Wszyscy doświadczamy miłosierdzia i chcemy być szczęśliwi niosąc pomoc potrzebującym. Wyrazem tego jest Centrum Charytatywne, którego budowa trwała ponad dwa lata i została sfinansowana m. in. z ofiar wiernych, składanych w ramach dorocznych akcji prowadzonych przez archidiecezjalną Caritas. W nowoczesnym, przestronnym obiekcie znalazły swą siedzibę biura Caritas, kaplica, sala konferencyjna, magazyny żywnościowy i odzieżowy oraz jadłodajnia i kuchnia dla ubogich, gdzie codziennie wydawanych jest ponad 300 gorących posiłków, z której korzystają całe rodziny. W Centrum działa też noclegownia, z której może korzystać 40 bezdomnych kobiet oraz ośrodek interwencji kryzysowej dla ofiar przemocy w rodzinie. Jest to o tyle ważne przedsięwzięcie, że dotychczas jedyne schronisko tego typu na terenie archidiecezji przemyskiej mieściło się w Jarosławiu, ale biorąc pod uwagę potrzeby i liczbę przebywających tam kobiet, możliwości tej placówki były ograniczone. Teraz, dzięki wsparciu ludzi dobrej woli, zatroskanych o najbardziej doświadczanych przez los, noclegownia w Przemyślu zabezpieczy najbardziej pilne potrzeby w tym względzie. Noclegownia czynna jest w sezonie zimowym, a pomoc ofiarom przemocy w rodzinie udzielana jest przez cały rok. Wkrótce planujemy też uruchomienie łaźni dla bezdomnych. Z pomocy Centrum Charytatywnego mogą korzystać wszyscy bez względu na wyznanie, pochodzenie, wykształcenie czy zasobność portfela. Zgodnie z założeniem jest to miejsce dla skrzywdzonych przez los, którym w miarę możliwości staramy się zapewnić godziwe warunki życia, dach nad głową i opiekę lekarską. Trwa zima, mamy jeszcze miejsca i każda z kobiet, która zgłosi się do noclegowni na pewno zostanie przyjęta bez problemu. Jedynym, za to podstawowym wymogiem przebywania w ośrodku, jest bezwzględne zachowanie trzeźwości, co stanowi warunek wychodzenia z bezdomności.

Reklama

- Caritas Archidiecezji Przemyskiej znana jest z szeregu akcji prowadzonych na rzecz ludzi ubogich. Jakie to akcje?

- Przemyska Caritas realizuje kilka akcji. Jedną z nich jest program obrony życia od poczęcia aż po godną śmierć Aby mieli życie w obfitości. W ramach tego programu prowadzone są: Dom Matki i Dziecka w Przemyślu, Domy Pogodnej Starości w Kąkolówce i Zagórzu, a także Stacje Opieki Caritas w Bolestraszycach, Dynowie, Dydni, Bukowsku i Krośnie. Ponadto w przygotowaniu są hospicja w Jarosławiu, Krośnie i Przemyślu. Caritas realizuje też programy skierowane do dzieci i młodzieży: Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie..., w ramach którego już od dziesięciu lat prowadzimy akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, a także akcję Pomóż dzieciom przetrwać zimę, gdzie zbieramy i przekazujemy żywność ubogim. Ważnym elementem naszej działalności są akcje dożywiania dzieci w szkołach, akcja letnia, w której tylko w ubiegłym roku wzięło udział ponad 2 tys. dzieci. Zbieramy też środki w ramach Funduszu na leczenie najmłodszych. Przemyska Caritas prowadzi też akcje skierowane do młodzieży, osób niepełnosprawnych, jak chociażby warsztaty terapii zajęciowej, akcje pomocy rodzinom wielodzietnym i osobom bezrobotnym, których w naszych placówkach zatrudniliśmy już kilkadziesiąt. Przychodzimy też z pomocą ofiarom kataklizmów, jak chociażby podczas rocznej powodzi, gdzie szereg rodzin utraciło dorobek całego życia. Wszystko po to, by pomagać potrzebującym, ale też uwrażliwiać innych na ludzką, często niezawinioną krzywdę.

- Dzieło Caritas to także pomoc osobom za wschodniej granicy.

- To prawda. Często są to ludzie bardziej ubodzy niż u nas w kraju. Ponadto, w wielu wypadkach ich korzenie sięgają do polskości i tym bardziej powinniśmy ich wspierać. W tym celu organizujemy m. in. mieszkania dla młodzieży studiującej w Przemyślu, a program pomocowy obejmuje też Polaków zamieszkałych za wschodnią granicą.

- Wśród przeciwników wspierania osób bezdomnych często pojawia się zarzut, że pensjonariuszom schronisk stwarzane są cieplarniane warunki życia, co dodatkowo ich upośledza.

- Trudno zgodzić się z tą tezą. Czas pobytu w schronisku to okres, w którym powinni oni stanąć na własne nogi. Z tym bywa jednak różnie. Często są to ludzie bardzo głęboko przeżywający kryzys osobisty i na tym etapie nie potrafią sobie pomóc. Jednak w miarę jak wyciąga się do nich rękę, kiedy odkrywają na nowo swoją godność, w sposób twórczy starają się zmienić swoje życie. Takich przykładów mamy wiele. Owszem, zdarzają się ludzie, którzy nie potrafią wykorzystać swojej szansy, ale jest ich stosunkowo mało. Zawsze jednak wierzymy w człowieka, jego dobrą wolę i podajemy mu rękę. W przeciwieństwie do organizacji świeckich, obok pomocy materialnej, chcemy widzieć całego człowieka, także, a może przede wszystkim jego potrzeby duchowe. Pamiętamy też o słowach wypowiedzianych przez Pana Jezusa, że „... nie samym chlebem żyje człowiek”. Nie chcemy też uprawiać filantropii, ale właśnie przyświeca nam cel pomocy człowiekowi, który może się dźwignąć, zmienić, czyli dotykamy sfery zbawienia człowieka, jego uświęcenia. Zresztą jedna z zasad miłości mówi, że najwyższym dobrem człowieka jest świętość. Bez tego nasza działalność byłaby zwyczajną filantropią, na którą szkoda czasu.

- Od kilku lat Caritas Archidiecezji Przemyskiej przyznaje statuetki „Dobrego Pasterza”.

- Statuetka Dobrego Pasterza, to wyróżnienie dla osób szczególnie zaangażowanych w działalność dobroczynną i urzeczywistnianie idei czynnej miłości na rzecz najbardziej potrzebujących. Chcemy w ten sposób dziękować Panu Jezusowi, który skłania się ku człowiekowi zranionemu, zagubionemu, biednemu, choremu, cierpiącemu, a jednocześnie staje się źródłem mocy dla tych, którzy wstępują w Jego ślady i chcą być przedłużeniem rąk i serca Dobrego Pasterza. Wręczenie statuetki odbywa się z okazji Święta Miłosierdzia Bożego. Dobrze, że wciąż znajdują się ludzie, dla których los bliźniego nie jest obojętny. To dzięki ich życzliwości i zaangażowaniu osoby odepchnięte, zagubione, często skrzywdzone przez los mogą liczyć na wsparcie. Obok wyróżnionych jest bardzo dużo ludzi bezimiennych wspierających nas modlitwą, dobrym słowem i ofiarą, którym z serca dziękujemy. Oby było ich jak najwięcej.

- Dziękuję za rozmowę.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Maciej Apostoł

[ TEMATY ]

święty

Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk/pl.wikipedia.org

Maciej został wybrany przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza (por. Dz 1, 15-26). W starożytności chrześcijańskiej krążyło o św. Macieju wiele legend. Według nich miał on głosić Ewangelię najpierw w Judei, potem w Etiopii, wreszcie w Kolchidzie, a więc w rubieżach Słowian. Miał jednak ponieść śmierć męczeńską w Jerozolimie, ukamienowany jako wróg narodu żydowskiego i jego zdrajca.Wśród pism apokryficznych o św. Macieju zachowały się jedynie fragmenty tak zwanej Ewangelii św. Macieja oraz fragmenty Dziejów św. Macieja. Oba pisma powstały w III wieku i mają wyraźne zabarwienie gnostyckie. Relikwie Apostoła są obecnie w Rzymie w bazylice Matki Bożej Większej, w Trewirze w Niemczech i w kościele św. Justyny w Padwie. Św. Maciej jest patronem Hanoweru oraz m.in. budowniczych, kowali, cieśli, cukierników i rzeźników.

CZYTAJ DALEJ

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

[ TEMATY ]

Fatima

100‑lecie objawień fatimskich

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać. Byli to Łucja dos Santos (10 lat), Hiacynta Marto (7 lat) i Franciszek Marto (9 lat). Łucja była cioteczną siostrą rodzeństwa Marto. Pochodzili z podfatimskiej wioski Aljustrel, której mieszkańcy trudnili się hodowlą owiec i uprawą winorośli.

Wcześniej, zanim pastuszkom objawi się Matka Boża, przez ponad rok, od marca 1916 roku, przygotowuje ich na to Anioł. Na wzgórzu Loca do Cabeco dzieci odmawiają różaniec i zaczynają zabawę. Raptem, gdy słyszą silny podmuch wiatru widzą przed sobą młodzieńca. Przybysz mówi: Nie bójcie się, jestem Aniołem Pokoju, módlcie się razem ze mną". Następnie uczy ich jak mają się modlić, słowami: "O mój Boże, wierzę w Ciebie, uwielbiam Cię, ufam Tobie i kocham Cię. Proszę, byś przebaczył tym, którzy nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, nie ufają Tobie i nie kochają Ciebie". Nakazuje im modlić się w ten sposób, zapewniając, że serca Jezusa i Maryi słuchają uważnie ich słów i próśb.

CZYTAJ DALEJ

Dzieci pierwszokomunijne w redakcji „Niedzieli”

2024-05-14 12:40

[ TEMATY ]

dzieci

Niedziela

redakcja

Czarnożyły

Karol Porwich / Niedziela

Redakcję Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odwiedziły dzieci pierwszokomunijne z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję