Reklama

Niedziela Częstochowska

Porządek nabożeństw na cmentarzach w Częstochowie

1 listopada w czwartek przypada uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu w kościele pw. św. Rocha i św. Sebastiana na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie o godz. 13 abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, będzie przewodniczył Mszy św., a następnie poprowadzi procesję żałobną. Bp Andrzej Przybylski weźmie udział we Mszy św. i procesji żałobnej w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule o godz. 13. Na cmentarzu św. Józefa liturgię będzie celebrował bp Antoni Długosz. Msza św. w kaplicy o godz. 14 i procesja po cmentarzu.

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień Zaduszny) – 2 listopada o godz. 18 w archikatedrze zostanie odprawione nabożeństwo żałobne za zmarłych. Liturgii będzie przewodniczył bp Antoni Długosz.

Reklama

W uroczystość Wszystkich Świętych w sposób szczególny niebo łączy się z ziemią. W tym dniu każdy święty, zarówno ten znany, wyniesiony na ołtarze, jaki i ten, który został nim w ukryciu, obchodzi swoje wspomnienie. Całe niebo raduje się z ich chrześcijańskiej postawy życia i wzoru, jaki zostawili ludziom, aby zbliżać się do Chrystusa.

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień Zaduszny) jesteśmy natomiast wezwani do towarzyszenia naszym zmarłym modlitwą, aby na zawsze mogli radować się z Bogiem. Pamiętajmy z wdzięcznością o naszych bliskich i módlmy się za nich.

Niech Matka Boża, Królowa Wszystkich Świętych i Brama Niebieska, wstawia się za nami na naszej drodze do świętości i za naszymi bliskimi, którzy żyli przed nami i już odeszli do niebieskiej ojczyzny.

Reklama

Od 1 do 8 listopada można codziennie uzyskać odpust zupełny dla tych, którzy w czyśćcu oczekują pełni zbawienia. Warunki uzyskania odpustu zupełnego: - brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji – zyskuje się odpust cząstkowy); - stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna; - przyjęcie Komunii św.; - odmówienie „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” oraz jakiejkolwiek modlitwy w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez Ojca Świętego (nie w intencji samego papieża, ale w intencjach, w których modli się każdego dnia papież).

Porządek nabożeństw w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach w Częstochowie:
cmentarz św. Józefa (ul. Palmowa 22) - Msze św.: godz. 9, 10.30, 12, 14, 16, procesja: godz. 15;
cmentarz komunalny (ul. Radomska 117) – Msza św.: godz. 11;
cmentarz Kule (ul. Cmentarna 47) – Msze św.: godz. 9, 10, 11, 12, 13, procesja: godz. 14;
cmentarz Lisiniec (ul. Białostocka) - Msza św.: godz. 14.30, procesja: godz. 15.30;
cmentarz Mirów (ul. Mstowska) – procesja i Msza św.: godz. 10;
cmentarz św. Rocha (ul. św. Rocha 79) - Msze św.: godz. 8.30, 10, 11.30, 13, 15, 17, 18, procesja: godz. 14;
cmentarz Stradom (ul. Piastowska) – procesja: godz. 15.30;
cmentarz Gnaszyn (ul. Zbawiciela) - Msza św.: godz. 12, procesja: godz. 13;
cmentarz Dźbów (ul. Ostatnia) - Msza św: godz. 11.30, procesja: godz. 12.15.

2018-10-30 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski zachęca do przeżycia Wszystkich Świętych w duchu modlitwy

[ TEMATY ]

modlitwa

Wszystkich Świętych

Dzień Zaduszny

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Abp Józef Kowalczyk zachęca do przeżycia uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego w duchu modlitwy, refleksji i pamięci o zmarłych. „W tych dniach nasza myśl biegnie do rzeczy ostatecznych. Wspominajmy i pamiętajmy w naszych modlitwach o tych, którzy przekroczyli już próg wieczności” – mówi prymas. Metropolita gnieźnieński przyznaje, że zbliżająca się uroczystość Wszystkich Świętych i następujący po niej Dzień Zaduszny, bardziej niż jakiekolwiek inne dni skłaniają do refleksji nad przemijalnością ludzkiego życia.

CZYTAJ DALEJ

Chińska zaraza

W genomie i morfologii wirusa SARS-CoV-2 znajdują się partie aminokwasów, które naturalnie nie występują w takiej konfiguracji.

Kiedy w marcu 2020 r. rozpocząłem cytowanie – pochodzących z renomowanych kalifornijskich i nowojorskich laboratoriów – badań mówiących o tym, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, aby wirus SARS-CoV-2 powstał na drodze naturalnej ewolucji z nietoperzy jaskiniowych na człowieka, spotkała mnie za to fala deprecjonowania i szyderstw. Obowiązywała wszak wtedy teza – lansowana wprost przez Chińską Partię Komunistyczną – że światowa pandemia zaczęła się przypadkiem, z końcem 2019 r., na tzw. mokrym targu w Wuhan, a powodem wybuchu zarazy był zwyczaj jedzenia przez Chińczyków tzw. zupek z nietoperzy. Na nic zdały się świadectwa naukowców i badania, które cytowałem, na nic były także proste pytania, jak to możliwe, aby koronawirus z nietoperzy tak szybko przeniósł się na bardziej wyspecjalizowany układ oddechowy człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Bangladesz: przy okazji gry wideo uczniowie muzułmańscy zabili kolegę chrześcijanina

2021-06-15 16:37

[ TEMATY ]

muzułmanie

gra komputerowa

Adobe Stock.pl

Grupa 11 uczniów muzułmańskich ciężko pobiła swego kolegę – chrześcijanina Joya Haldara, uczęszczającego do kolegium katolickiego w mieście Savar w stołecznym dystrykcie Dhaki. W następstwie odniesionych ran po 22 dniach od pobicia chłopiec zmarł. Bezpośrednią przyczyną całego zajścia był spór po obejrzeniu komputerowej gry wideo PUBG, bardzo popularnej wśród miejscowej młodzieży.

Do zdarzenia doszło 16 maja na placu w miejscowości Palu na terenie parafii protestanckiej Dharanda. Według świadków 11 młodych muzułmanów, niezadowolonych z wypowiedzi swego kolegi na temat gry, zaczęło dzwonić do niego telefonicznie, grożąc mu śmiercią, po czym wynajęli mały domek w pobliżu jego mieszkania. W dniu, w którym zaplanowali napaść na niego, otoczyli go, gdy przebywał w towarzystwie trzech przyjaciół i zaczęli ich bić laskami i kijami. Największe rany – w głowę i cały tułów – odniósł właśnie 18-letni Joy, którego napastnicy pozostawili nieprzytomnego na placu, a sami szybko uciekli kilkoma skuterami. Chłopiec wkrótce trafił w stanie bardzo ciężkim do szpitala i tam zmarł po 22 dniach 6 czerwca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję