Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: 5 tys. górników na dorocznej pielgrzymce

Z dziękczynieniem za kolejny rok pracy i z błaganiem o dalszą opiekę, a także z prośbą o stabilność sektora wydobywczego i docenianie polskiego węgla, który jest narodowym skarbem, w przeddzień „barbórki” na Jasną Górę przybyła 28. pielgrzymka górników.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

górnicy

Marian Sztajner/Niedziela

Mszy św. dla braci górniczej przewodniczył bp Andrzej Czaja z Opola. W homilii podkreślał, że do branżowych intencji dołączone jest wielkie błaganie o odnowę moralną i duchową naszego narodu, także ze względu na przeżywaną w tym roku 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Patrzymy z niepokojem na to, co dzieje się między nami. Tak wiele osiągnęliśmy i wolnością się cieszymy, a nie umiemy żyć we wzajemnej miłości między sobą - zauważył kaznodzieja. Pytał: gdzie są nasze sumienia i dlaczego wciąż depczemy zasady życia chrześcijańskiego? - Coś niedobrego stało się z chrześcijańskim duchem w naszym narodzie - zauważył bp Czaja.

Jego zdaniem wielkim problemem jest dziś brak żywej wiary w sercach młodych ludzi. Jak uważa, wynika to z tego, że „my starsze i średnie pokolenie dajemy słabe świadectwo wiary”. - Czasem ich gorszymy i my kapłani również, dlatego musimy uderzyć się w piersi i pytać: jak wygląda nasze świadectwo wiary? – pytał bp Czaja. Ordynariusz opolski podkreślał, że świadectwo wiary to nie tylko udział w niedzielnej Mszy św., ale to także np. codzienna modlitwa na kolanach, przed posiłkiem czy przeżywanie niedzieli jako dnia poświęconego Bogu i rodzinie.

Reklama

- Jeśli to świadectwo wiary będzie mdłe, to młode pokolenie się nie znajdzie, bo żywa wiara, by mogła się rozwinąć w sercu młodych, potrzebuje mężnych świadków wiary, którzy się Boga nie zapierają, którzy nie idą na kompromisy ze światem i nie zostawiają Bożego prawa, bo tak wszyscy czynią – powiedział kaznodzieja.

Bp Czaja podkreślił, że „to czego narodowi potrzeba to odnowy moralnej i duchowej. Powinniśmy się strać o rozwój duchowości w nas, czyli życia według Bożego ducha a nie po swojemu”. - Jesteśmy ze świata i żyjemy w świecie, ale chrześcijanie prawdziwi, choć zawsze byli ze świata i żyli w świecie, nie żyli tak żył świat, ale tak jak Bóg mówi, jak mówi Ewangelia - mówił kaznodzieja. Dodał, że dziś mamy z tym problem, bo żyjemy tym co jest w telewizji, co w radiu powiedzieli czy napisali w Internecie. - My mamy zmieniać ten świat, mamy być znakiem sprzeciwu tam, gdzie potrzeba, a wszędzie mężnymi świadkami miłości - podkreślał ordynariusz opolski.

Ze szczególnym apelem bp Czaja zwrócił się do górników: „bardzo na was liczy naród, że tak jak przez wieki przekazywaliście wiarę swoim dzieciom, tak i dziś będziecie dalej przekazywać, bo my musimy mieć młode pokolenie, które ma miejsce w sercu dla Boga”. Podkreślał, że „my, pasterze Kościoła, sobie nie poradzimy, jeżeli brać górnicza, jeżeli cały naród, w swoich rodzinach, wy wierni Kościoła i obywatele naszej Ojczyzny, nie zaczniecie bardziej i bardziej uginać kolan przed Bogiem, tak żeby dzieciom nie trzeba było wiele mówić”.

Reklama

Odnosząc się do przeżywanej dziś uroczystości Chrystusa Króla bp Czaja podkreślił, że nie trzeba Jezusa dziś na nowo obwoływać Królem, bo On nim jest. - Nie ogranicza się do jednego narodu, bo jest Królem Wszechświata, ale każdy naród i każdy człowiek ma prawo i obowiązek uznać Go za króla – zauważył i dodał, że „obwoływać Go królem nie trzeba, intronizacji kolejnej nie trzeba organizować, bo Chrystusa wyniósł na tron Bóg Ojciec”.

28. Pielgrzymka Górników zgromadziła na Jasnej Górze ok. 5 tys. osób i kilkadziesiąt pocztów sztandarowych. Górnicy przybyli tradycyjnie przed Barbórką, czyli świętem górniczym, które przypada 4 grudnia. W modlitwie uczestniczyli nie tylko górnicy węgla kamiennego, ale także brunatnego, rud cynku i ołowiu, siarki, ropy naftowej, energetycy i elektronicy. Wraz z nimi modliły się ich rodziny oraz emeryci i renciści.

- Jak co roku górnicy przybywają na Jasną Górę, aby za pośrednictwem naszej patronki św. Barbary modlić się i zawierzyć swój los i los swoich zakładów pracy Przenajświętszej Matce – powiedział Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ 'Solidarność'. Dodał, że „jak co roku górnicy modlą się o bezpieczną pracę, o to, by żony, matki i dzieci zawsze doczekały się powrotu ojców do domu”.

Janusz Mądry, który jest sztygarem oddziałowym w kopalni „Ruda” podkreślił, że ma nadzieję, że „jeszcze przez długie lata węgiel będzie podstawowym paliwem energetycznym w Polsce”. - No i że będziemy mieć pracę, nie tylko na Śląsku, ale praktycznie pośrednio korzysta z tego cała Polska, opalając węglem i przetwarzając go na różne inne produkty - zauważył górnik.

Pielgrzymka rozpoczęła się nieopodal Jasnej Góry, przy kościele św. Barbary, patronki górników. Następnie pielgrzymi przy wtórze górniczych orkiestr dętych wyruszyli do sanktuarium. Przy pomniku Prymasa Tysiąclecia delegacje złożyły kwiaty. Kolejnym punktem pielgrzymki była Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich.

W sektorze wydobywczym pracuje dziś ok. 100 tys. osób.

2018-11-25 16:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msze św. za górników i ich rodziny w czasie pandemii

2020-06-12 09:16

[ TEMATY ]

górnicy

Okres wielkopostny to dobry czas, by zmienić coś w swoim życiu duchowym

W niedzielę, 14 czerwca br., metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, a także biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej, będą sprawowali Msze św. w intencji górników, ich rodzin oraz wszystkich związanych z przemysłem górniczym w obliczu sytuacji epidemicznej w śląskich kopalniach i kryzysu związanego w rozprzestrzenianiem się Covid-19 w środowiskach górniczych na Śląsku. Msze św. zostaną odprawione w parafiach znajdujących się w pobliżu kopalń, w których na skutek występowania ognisk koronawirusa regularna praca została wstrzymana przez rząd na najbliższe trzy tygodnie.

Abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył Mszy św. w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 12.00. Bp Marek Szkudło w parafii św. Jerzego w Rydułtowach o godz. 12.00. Bp Adam Wodarczyk w parafii św. Barbary w Bieruniu Nowym o godz. 11.30. Bp Grzegorz Olszowski w parafii NMP Królowej Świata w Knurowie-Szczygłowicach o godz. 11.00.

Jak podkreśla ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej, pasterze Kościoła katowickiego zawsze starali się być blisko ludzi pracy, szczególnie w sytuacji nadzwyczajnego zagrożenia zdrowia i życia. Modlitwa w intencji zażegnania zagrożenia epidemicznego w śląskich kopalniach, do której wzywa abp Skworc, jest wyrazem solidarności i duchowej łączności z wszystkimi górnikami i ich rodzinami, zwłaszcza z tymi, których bezpośrednio dotknęła epidemia Covid-19.

Przypomnijmy, że 8 maja metropolita katowicki skierował do górników specjalne słowa w związku z sytuację epidemiczną na śląskich kopalniach. Pisał wówczas: „W ostatnich dniach docierają do nas niepokojące informacje o wykrytych ogniskach zakażenia koronawirusem pośród naszych braci górników, a także ich rodzin. (…) Proszę wszystkich diecezjan o żarliwą modlitwę w intencji powrotu do zdrowia tych, którzy aktualnie doświadczają niemocy i ograniczeń wynikających z pogorszonego stanu zdrowia”.

Do górników, szczególnie tych dotkniętych zakażaniem, abp Skworc napisał: „Wraz z Biskupami pomocniczymi i Waszymi parafialnymi duszpasterzami zapewniam Was o wstawienniczej modlitwie. (…) Przyjmijcie słowa – jakże aktualne w obecnej sytuacji – wygłoszone przeze mnie w zeszłym roku przy okazji Mszy św. barbórkowej: „Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami. Św. Barbara, „Męczennica wieży”, zna na wskroś trudną i niebezpieczną rzeczywistość przebywania w niewielkiej zamkniętej przestrzeni. Niech jej orędownictwo Was strzeże. Zapewniam, że Kościół modli się za was nieustannie! Z serca życzę wszystkim po staropolsku i po śląsku: «Szczęść Boże!». Niech treść tego pozdrowienia będzie codziennie waszym udziałem”.

Metropolita katowicki dodał, że „W dobie zmagania się ze skutkami stanu epidemii w naszym kraju, szczególnego znaczenia w relacjach społecznych nabiera zasada solidarności, która konkretyzuje się poprzez budowanie wzajemnych więzi, gesty pomocy, przyjaźni i miłości społecznej. Dla nas chrześcijan wyjątkową formą solidarności jest również modlitewne wsparcie najbardziej potrzebujących oraz polecanie ich Bożej Opatrzności i opiece świętych Patronów”.

CZYTAJ DALEJ

Duda: przedstawię projekt zmian w konstytucji wykluczający adopcję dziecka przez osobę w związku jednopłciowym

2020-07-04 09:52

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP

W polskiej konstytucji powinien wprost być zapis, że wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym; w poniedziałek podpiszę odpowiedni dokument wraz z prezydenckim projektem zmian w konstytucji - zapowiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda.

Dziecko w Polsce - mówił Duda w Szczawnie-Zdroju - podlega specjalnej ochronie, o czym przesądzają już obwiązujące przepisy konstytucji, ale - w tym aspekcie - wymagają one dopracowania. Szczególnej ochronie państwa - podkreślił - podlegają dzieci kiedy rodzice są pozbawiani władzy rodzicielskiej, "dzieci, które mogą podlegać przysposobieniu, mogą podlegać adopcji".

"Uważam, że w polskiej konstytucji powinien się expressis verbis znaleźć zapis, że wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym" - powiedział prezydent w Szczawnie-Zdroju.

Wyraził przekonanie, że dla dobra dziecka taki zapis powinien istnieć, bo "w tym momencie to jest odpowiedzialność państwa za to, komu to dziecko do wychowania powierza". "Dlatego zdecydowałam się zaproponować parlamentarzystom wprowadzenie takiego zapisu - poinformował.

Wyjaśnił, że w poniedziałek, zostanie podpisany "odpowiedni dokument", wraz z prezydenckim projektem zmiany konstytucji, który zostanie złożony w Sejmie. "To jest ważny element związany z ochrona dziecka, wypełniający i dopełniający pełni praw konstytucyjnych, które już dziś istnieją" - podkreślił. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk, Piotr Doczekalski

krz/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Chroberz zaprasza na jubileusz

2020-07-06 10:36

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Chroberz

TD

Ks. Robert Borecki z obrazem kościoła

Parafia to iście milenijna – Chroberz świętuje w tym roku tysiąc lat istnienia!

- Zapraszam gorąco wraz z parafianami do udziału w jubileuszowej Eucharystii, 16 sierpnia w niedzielę o godz. 15, której będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski – mówi w imieniu swoim i wspólnoty ks. Robert Borecki, proboszcz w Chrobrzu od 2018 roku. Z tej okazji parafia przygotowała pamiątkowe obrazki z namalowanym kościołem w Chrobrzu.

Na tysiącletnią metrykę kościoła wskazują Marcin Kromer i Jan Długosz. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1153 r. i jest zapisana w Kodeksie Dyplomatycznym Polski pod nazwą „Chrober”.

Pierwszy drewniany kościół przetrwał prawdopodobnie do XVI w. Informacja źródłowa o parafii pochodzi z 1326 r., ale znane są nazwiska proboszczów z 1325 r.: Macieja i Czesława, co potwierdza wcześniejszy rodowód parafii (świątynie mające więcej niż jednego plebana pochodziły sprzed XII wieku.)

Obecny murowany kościół został wzniesiony ok. 1550 r. z fundacji kasztelana zawichojskiego i sandomierskiego, Stanisława Tarnowskiego, konsekrowany w 1570 r. przez sufragana krakowskiego – bp. Marcina Białobrzeskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję