Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: proces na Chrystusem Królem Prawdy stale się powtarza

„Św. Jan w Ewangelii ukazuje nam proces nad Królem Prawdy. Ten proces stale się powtarza, gdyż świat ciągle wystawia Boga na próbę i stawia to samo pytanie: „Czy Ty jesteś Królem?” - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 listopada w uroczystość Chrystusa Króla przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

uroczystość Chrystusa Króla

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. ks. prał. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej, ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. Andrzej Witek, diecezjalny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i ks. Jacek Michalewski, asystent Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

W uroczystościach wzięli udział m.in. kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz członkowie bractw i stowarzyszeń archidiecezji częstochowskiej: Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i. Oprawę muzyczną liturgii zapewniła Schola „Domine Jesu” pod kierunkiem ks. Mateusza Ociepki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Depo przypomniał, że „nazywając siebie chrześcijanami określamy samych siebie jako ludzi Króla albo Króla ukrzyżowanego, który zmartwychwstał i którego Królestwo nie jest z tego świata”.

Odnosząc się do tekstów mszalnych i wizji proroka Daniela o przyjściu Syna Człowieczego metropolita częstochowski podkreślił, że „triumf Prawdy nie przychodzi od ludzi. Nie jest jakimś sukcesem politycznym lecz opiera się na absolutnej interwencji samego Boga”.

- W tym samym duchu odczytujemy fragment z Apokalipsy św. Jana, że to Chrystus uczynił nas królestwem i kapłanami dla Boga Ojca swojego za cenę swojej Krwi – mówił abp Depo.

Reklama

- Ten sam św. Jan w Ewangelii ukazuje nam proces nad Królem Prawdy. Ten proces stale się powtarza, gdyż świat ciągle wystawia Boga na próbę i stawia to samo pytanie: „Czy Ty jesteś Królem?”. Jeśli jesteś Królem i panujesz nad światem, to udowodnij to w jaki sposób zwyciężasz. Z wysokości krzyża? Chrystusie jakie masz prawo nad naszą ludzką wolnością? Cóż to jest prawda? – kontynuował arcybiskup i dodał: „Te pytania Piłata powracają i stają się sądem. To nie tylko Piłat odważył się na brak odpowiedzi i odłożył to pytanie o prawdę jako nierozwiązywalne i pełne niepokoju. Po ludzku myśląc odpowiedź na nie była dla niego nawet nieprzydatna kiedy usłyszał: „Tak, jestem królem”.

- Czy pytanie Piłata czy wiesz, że mam władzę nad Tobą i mogę Cię ukrzyżować albo uwolnić nie powtarza się i dzisiaj w dyskusjach politycznych, światopoglądowych, czy też w głosowaniach nad stanowieniem prawa w parlamentach, chociażby na temat początku życia, czy zabiegu in vitro? – pytał abp Depo.

- Nie możemy się zatrzymać przed prawem zabijania? Te pytania i odpowiedzi Jezusa są odczuwane nadal jako niewygodne i burzące tak zwany święty spokój – kontynuował metropolita częstochowski.

- Jednak bez odniesienia do Chrystusa, jak podkreśla Benedykt XVI w swojej książce „Jezus z Nazaretu”, człowiek żyje jakby obok siebie i w ostatecznym rozrachunku pozostawia pole silniejszym. Tymczasem Bóg w Chrystusie wkroczył w ten świat i pośrodku historii wyznaczył kryterium prawdy. W sensie zewnętrznym prawda w świecie jest bezsilna. Podobnie jak według kryteriów tego świata bezsilny pozostaje Bóg objawiony w Chrystusie. Nie ma wojska, nie ma sił specjalnych. Zostaje ukrzyżowany. Jednak właśnie w ten sposób w swojej niemocy zwycięża kłamstwo i grzech. I tylko w ten sposób, że ukrzyżowany jest Zmartwychwstałym prawda ostatecznie zwycięża – podkreślił arcybiskup.

Reklama

Metropolita częstochowski wskazał, że „ta godność nie opiera się na sile militarnej, która zastrasza, ani na reklamie, ani presji jakiejkolwiek większości wyrażonej w sondażach czy głosowaniach politycznych. Jedynym prawem jakiego domaga się Jezus jest prawda, wolność, sprawiedliwość i miłość”.

- Jego Królestwo rodzi się z wolnego wyboru w każdym naszym pojedynczym sercu i z dobrowolnego przylgnięcia do Jego Osoby – dodał abp Depo.

Za św. Janem Pawłem II metropolita częstochowski przypomniał, że „nikt nie może wykluczać Chrystusa z historii człowieka w jakiejkolwiek części globu, pod jakąkolwiek szerokością czy długością geograficzną. Człowiek nie zrozumie siebie, ani kim jest ani jakie jest jego powołanie i przeznaczenie. Nie zrozumie jaki jest sens jego życia bez Chrystusa. I nie można zrozumieć dziejów Polski bez Chrystusa”.

- W tych słowach nie było triumfalizmu Kościoła. To nie był, tak jakby to dzisiaj było powiedziane w mediach, język wykluczający, język nienawiści wobec tych, którzy Chrystusa nie przyjmują lub którzy odeszli od wiary, którzy określają siebie ateistami. W tych słowach Świętego Papieża była pokora służby, aby głosić światu prawdę w Chrystusie – zaznaczył arcybiskup i dodał: „

Kto mógł wtedy przypuszczać, że te słowa wzbogacone wewnętrznym ogniem, jakim była modlitwa papieża o zesłanie Ducha Świętego dla przemiany oblicza tej ziemi staną kamieniem węgielnym dla rozbicia propagandy kłamstwa i dyktatury ateizmu”.

Reklama

- Bądźmy świadomi, że dziś zależy od nas czy Chrystus będzie Królem Prawdy, miłości przebaczającej i dźwigającej człowieka ku wspólnocie z Bogiem i pomiędzy sobą – zaapelował arcybiskup i zacytował fragment poezji Karola Wojtyły, który w wierszu „Ewangelia” z 1962 r. napisał:

„Prawda nie sączy oliwy do ran, by nadto nie piekły,

nie wsadza na osła, którego się potem ulicami wodzi -

prawda musi boleć i kryć się. (...)

Prawda dźwiga człowieka. Kiedy człowiek nie dźwignie siebie,

gmach zbudowany ciśnie podwójnym zaprawdę ciężarem (...)

obiegając zdumione ulice, po których obwodzi się osła

(coraz mniej w tych ulicach prawdy? Czy coraz więcej?),

patrzymy spokojnie przed siebie, nie dosięga nas przestrach”.

- Wybierajmy Chrystusa i przylgnijmy do Niego – zakończył abp Depo.

Po komunii św. arcybiskup odmówił Akt Przyjęcia Jezusa na Króla i Pana i udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Następnie swoje przyrzeczenia złożyła młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Natomiast 24 listopada, w ramach obchodów 25-lecia reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży archidiecezji częstochowskiej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczył Mszy św. w kaplicy Ośrodka Rekolekcyjnego „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy. Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrował bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

2018-11-25 18:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjdź królestwo Twoje...

Wymawiamy te słowa w Modlitwie Pańskiej. Są one wyrazem naszej eschatologicznej, czyli sięgającej czasów ostatecznych, nadziei na upragnione nadejście końcowego panowania Pana Boga. Szczególnie zaś mocno brzmią one w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

Określanie Jezusa z Nazaretu mianem Króla Wszechświata nie jest żadną próbą zestawienia Go z ziemskimi władcami. Co prawda, jak czytamy w Ewangelii, rzekome roszczenie Chrystusa do tego tytułu stało się oficjalnym powodem skazania Go na śmierć - stąd też Poncjusz Piłat, rzymski prefekt Judei (urząd swój sprawował od 26 do 36 r. po Chr.), nakazał umieścić na krzyżu napis: „Jezus Nazarejczyk, Król żydowski” (por. J 19, 19) - niemniej jednak sam Boży Syn odżegnywał się od tego, by kojarzyć Go z jakimkolwiek monarchą, ponieważ - jak przekonują znawcy historii biblijnej - nie podzielał poglądów większości swoich pobratymców, oczekujących Mesjasza-króla, który wznieci powstanie przeciw pogańskim okupantom Ziemi Świętej i przywróci wyidealizowane królestwo na wzór tego Dawidowego z przełomu XI i X stulecia przed Chr. O swoim zaś królestwie mówił krótko, że ono „nie jest z tego świata”, ono „nie jest stąd” (por. J 18, 36).
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. prof. Helmut Juros, wybitny teolog, etyk i politolog

2025-05-05 06:30

[ TEMATY ]

zmarły

Adobe Stock

4 maja 2025 r. w wieku 92 lat zmarł śp. ks. prof. Helmut Juros, wybitny teolog, etyk i politolog, badacz w zakresie katolickiej nauki społecznej, założyciel Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW. Wychował i wykształcił liczne grono studentów i naukowców. Był członkiem i aktywnym uczestnikiem wielu polskich i europejskich gremiów oraz towarzystw naukowych. Wykładał na wielu krajowych i europejskich uniwersytetach.

Helmut Juros urodził się 4 sierpnia w 1933 w Krasiejowie k/Opola. W latach 1952-1959 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie. W 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie w Zgromadzeniu Salwatorianów w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek dziękuje stowarzyszeniu Meter za zwalczanie wszelkich form przemocy wobec dzieci

2025-05-05 21:54

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Ks. Di Noto

Włodzimierz Rędzioch

W niedzielę 5 maja, po modlitwie Regina Coeli Franciszek pozdrowił pielgrzymów z różnych kontynentów oraz stowarzyszenie Meter. „Witam stowarzyszenie ‘Meter’, które angażuje się w zwalczanie wszelkich form przemocy wobec dzieci. Dziękuję, dziękuję za wasze zaangażowanie! I proszę, kontynuujcie swoją ważną pracę z odwagą” – powiedział Papież.

Modlitwą z Franciszkem na Placu św. Piotra zakończył się XXVIII Dzień Dzieci Ofiar Przemocy, organizowany przez stowarzyszenie Meter. Jak mówi w rozmowie ze mną założyciel Meter, ks. Fortunato Di Noto, celem dnia jest „pobudzanie zaangażowania w obronę dzieci przed wszelkimi formami przemocy, obojętności i molestowania” oraz „formowanie zbiorowego sumienia, aby każdy czuł się odpowiedzialny za bezpieczeństwo nieletnich”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję