Reklama

Odczytywanie duchowego testamentu Ojca Świętego

5 kwietnia br. ok. 100 tys. częstochowian uczestniczyło we Mszy św. o godz. 18.00 w archikatedrze i w procesji na Jasną Górę. Świątynia, plac im. Jana Pawła II oraz przylegające ulice były wypełnione licznie przybyłymi na nabożeństwo. Przyszli wszyscy, którzy kochają Ojca Świętego, by uczestniczyć w kolejnym dniu tych światowych i narodowych rekolekcji. Były wszystkie stany i zawody, poczty sztandarowe, delegacje parafii, władze miasta, duchowni wszystkich wyznań, rodziny z małymi dziećmi, starsi, kombatanci, wspólnoty. Jednak najwięcej przybyło młodych - tysiące. Przecież to oni zawsze znajdowali w sercu Ojca Świętego uprzywilejowane miejsce. Młodzi, to pokolenie Pontyfikatu Jana Pawła II, przyszli, by towarzyszyć Ojcu Świętemu w ostatniej pielgrzymce na Jasną Górę, by powiedzieć, że Go kochają i pragną pamiętać.

Niedziela częstochowska 16/2005

Mira Bodak

W modlitwie w archikatedrze uczestniczyli m.in. abp Stanisław Nowak, bp Antoni Długosz i ks. inf. Marian Mikołajczyk

W modlitwie w archikatedrze uczestniczyli m.in. abp Stanisław Nowak, bp Antoni Długosz i ks. inf. Marian Mikołajczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W archikatedrze Świętej Rodziny, gdzie modlił się Jan Paweł II w 1979 r., Mszy św. żałobnej w intencji śp. Ojca Świętego przewodniczył abp Stanisław Nowak. W wygłoszonej homilii Metropolita Częstochowski podkreślał: „Chcemy odprawić ten symboliczny pogrzeb tu, w Częstochowie, jako wyraz naszej wiary i determinacji, że nie pozwolimy umrzeć Ojcu Świętemu w naszych sercach, w naszym mieście. Ojciec Święty jako papież był 6 razy w naszym mieście. (...) Ta Liturgia niech stanie się odczytywaniem testamentu Ojca Świętego, jaki nam pozostawił”. Arcypasterz przypomniał wiernym przesłania towarzyszące pielgrzymkom Jana Pawła II do naszego miasta. Wśród testamentowych słów Wielkiego Rodaka nie zabrakło wezwania do właściwie przeżywanej wolności, czuwania, prawego sumienia, odpowiedzialności za dziedzictwo narodowe, umiłowania kapłaństwa, Kościoła i Eucharystii. Jak podkreślał, słowa, które Ojciec Święty skierował do częstochowian, były słowami ojca, człowieka, który nas bardzo kochał. „(...) Niech Ojciec Święty żyje w naszym mieście, niech Jego duch żyje, niech Jego wielkie serce bije wśród nas. Bądźmy też mocno przekonani, że Ojciec Święty będzie tę ojcowską funkcję wobec nas spełniał (...) będzie się wstawiał za nami u Boga i Maryi”.
Po Mszy św. wierni uczestniczyli w procesji, upamiętniającej miejsca pobytu Wielkiego Rodaka w Częstochowie. Na tym szlaku Metropolita zachęcał do kroczenia pielgrzymią drogą Jana Pawła II ku Jasnej Górze, żeby „na Jego wzór powiedzieć Maryi: Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”.
Pierwszą stacją procesji była archikatedra. Ks. Grzegorz Ślęzak przypomniał trzykrotny pobyt w katedrze Ojca Świętego. Akcentował rok 1979, kiedy odbyło się spotkanie z kapłanami całej Polski: „Dziś trzeba nam jeszcze raz przyjąć na nowo całe bogactwo prawdy o Chrystusowym kapłaństwie - mówił - które Jan Paweł II wskazał nam, które uświadomił nam swoim życiem, swoim słowem i wzorami kapłanów, których wyniósł na ołtarze, a pośród nich z częstochowskiego Prezbiterium czczonych błogosławionych męczenników: ks. Maksymiliana Binkiewicza i ks. Ludwika Gietyngiera, których relikwie znajdują się w bocznej kaplicy katedry”.
Uczestnikom procesji zdążającym na spotkanie z Królową Polski towarzyszyło rozważanie tajemnic światła.
Kolejną stacją był kościół pw. św. Zygmunta. W wypowiedzianych słowach Krzysztof Petecki - b. prezes KZA „Emaus” podkreślał rolę świeckich w Kościele i w nauczaniu Jana Pawła II: „Ojcze Święty, ukochałeś nas, świeckich (...). Nazywałeś nas «wiosną Kościoła»”.
Jan Paweł II zatrzymywał się także przed Ratuszem, na placu Biegańskiego - przystanek ten symbolizował spotkania Ojca Świętego z mieszkańcami i władzami miasta. Tutaj prezydent miasta Tadeusz Wrona przypomniał: „To nasze miasto Jan Paweł II zaszczycił, przyjmując honorowe obywatelstwo Częstochowy. (...) Powinniśmy w naszym mieście, mieście tak bliskim Ojcu Świętemu, podjąć trud budowy twórczej wolności, a rozwój Częstochowy podporządkować dobru każdego człowieka”.
Budynek Kurii Metropolitalnej był miejscem spotkań Papieża m.in. z młodymi. Tysięcznym rzeszom studentów w modlitewnym marszu towarzyszyły symbole VI Światowego Dnia Młodzieży: krzyż, Biblia i Ikona Maryi. Dla młodych te trzy znaki stanowią niejako „podręczniki do nieustannego czytania”’. Akademicy wyrazili Bogu wdzięczność za dar Jana Pawła II i złożyli obietnicę, że będą od siebie wymagali.
Pożegnalną procesję zakończyła umiłowana przez Papieża modlitwa, podczas której zawsze łączył się z Rodakami - Apel Jasnogórski przed Szczytem Jasnej Góry. Ksiądz Arcybiskup stwierdził: „Przyprowadziliśmy Ojca Świętego na Jasną Górę - Górny Syjon. Ufamy, że jest na Górnym Syjonie i śpiewa z Aniołami Apel”. O. Zachariasz Jabłoński - paulin przypomniał słowa Apelu Jana Pawła II z 5 czerwca 1979 r. „Oby Apel - mówił wówczas Ojciec Święty - nie przestał być modlitwą i programem polskich rodzin (…) Wiele trzeba czynić, ażeby rodzinie stworzyć warunki życia (...) poszanowanie rodzicielstwa, pomoc w wychowaniu - wielki program, od którego zależy przyszłość narodu. Jakże bardzo pragnę, Drodzy Rodacy, aby w programie tym z dnia na dzień, z roku na rok wypełnił się program Apelu - modlitwy polskich serc. Jakże bardzo pragnę, ja, który życie, wiarę i język zawdzięczam polskiej rodzinie, aby rodzina ta była Bogiem silna, aby przezwyciężała wszystko, co ją rozbija, co nie pozwala jej być środowiskiem życia i miłości. Modlę się o to z Wami słowami Apelu i nadal modlić się pragnę, i modlić się przyrzekam”. Dźwiękowe nagranie słów Ojca Świętego ze Szczytu przypomniało Rok Młodych 1991 i dopełniło uroczystość. Do późnych godzin nocnych, a nawet do rana trwały indywidualne modlitwy i obecność przy Ojcu Świętym trwało do rana.
Wtorkowe częstochowskie pożegnanie Ojca Świętego, codzienne modlitewne czuwania w parafiach, na Jasnej Górze, usłane świecami świetliste krzyże, szlaki Jana Pawła II w każdym zakątku miasta, niespotykana jedność ludzi - to odpowiedź serc spowitych kirem bólu, ale i nadzieją, że pamięć o Wielkim Polaku, Pielgrzymie, Mistyku i Człowieku Zawierzenia przetrwa w nas, w kolejnych pokoleniach, a Jego nauczanie przyniesie obfite owoce. Teraz Godzina Apelu aż do godz. 21.37 stanie się godziną łącznością Polaków z Ojcem Świętym. Ten czas zawsze zapłonie modlitwą i światłem nadziei, którą wskrzeszał Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w wielkopostnych spotkaniach

2025-04-04 16:15

[ TEMATY ]

rekolekcje

młodzi

Portugalia

Adobe Stock

Kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w organizowanych w portugalskich diecezjach spotkaniach z okazji Wielkiego Postu przygotowujących na Święta Wielkanocne, będących w wielu przypadkach kontynuacją postanowień młodzieży podjętych podczas Światowych Dni Młodzieży zorganizowanych w 2023 r. w Lizbonie. Jak powiedziała KAI Ana Lalanda, działaczka z parafii św. Tomasza w Lizbonie, wydarzenia te obejmują zarówno młodzież uczestniczącą w cotygodniowych zajęciach katechetycznych w parafii, katolickich harcerzy, jak też osoby, które nie należą do żadnej z grup lokalnego Kościoła.

– Wśród wydarzeń, które odbyły się w ostatnich dniach była Droga Krzyżowa, która przeszła ulicami naszego osiedla z inicjatywy dwóch sąsiadujących ze sobą parafii zlokalizowanych przy osiedlu Palma – wyjaśniła Lalanda, precyzując, że wspólne organizowanie akcji ewangelizacyjno-modlitewnych pomiędzy sąsiadującymi ze sobą parafiami zaczęło się upowszechniać po ostatniej edycji ŚDM.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Piąta niedziela Wielkiego Postu

2025-04-04 12:00

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Rembrandt van Rijn, fragment obrazu „Jezus i jawnogrzesznica” (XVII wiek)

Rembrandt van Rijn, fragment obrazu „Jezus i jawnogrzesznica” (XVII wiek)

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

6 kwietnia 2025, piąta niedziela Wielkiego Postu, rok C
CZYTAJ DALEJ

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

sztuczna inteligencja

AI

Chat GPT

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Sam Chat GPT podpowiada, że sztuczna inteligencja tylko analizuje dane, nie jest zaś inteligencją podobną do ludzkiej. Nie ma ona świadomości istnienia, nie ma też… inteligencji! Dlatego należy ją postrzegać nie jako sztuczną formę inteligencji, tylko jako jeden z jej produktów. Właśnie na takie różnice między sztuczną inteligencją a świadomością ludzką zwrócili kilka dni temu uwagę uczestnicy konferencji w Sekretariacie Episkopatu, prezentując polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu nt. sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” – adresowanego, co ciekawe, m.in. do duszpasterzy. I właśnie na ten aspekt pragnę zwrócić uwagę: w jaki sposób i w jakich granicach można zastosować sztuczną inteligencję w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję