Reklama

Abdykacja

Wierni w całym kraju dziękują za pontyfikat Benedykta XVI

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Udziałem w wieczornych Mszach św., modlitwą i adoracją, wspomnieniem wizyty Benedykta XVI w Polsce oraz uroczystym biciem dzwonów w wielu świątyniach wierni w całym kraju dziękować będą 28 lutego i w dniach następnych za pontyfikat ustępującego papieża.

W archikatedrze warszawskiej św. Jan Chrzciciela Msza św. dziękczynna za pontyfikat Benedykta XVI rozpocznie się godz. 19.00. Podczas Eucharystii - której przewodniczyć będzie biskup pomocniczy warszawski Tadeusz Pikus, on także wygłosi homilię - wierni będą się modlić również w intencji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„W związku z wydarzeniami w Watykanie cały tegoroczny czas Wielkiego Postu będzie okresem bardzo ważnym w Kościele i dla Kościoła. Dlatego serdecznie proszę, aby także we wszystkich parafiach Archidiecezji Warszawskiej, we wszystkich wspólnotach zakonnych i rodzinach rozpoczęły się modlitwy w tych intencjach” – napisał w specjalnym komunikacie kard. Kazimierz Nycz.

„Modlitwa ta niech trwa od dziś aż do dnia wyboru nowego papieża” – zachęca metropolita warszawski, prosząc o modlitwę podczas Mszy świętych w niedziele i w tygodniu, a także podczas nabożeństw Wielkiego Postu. Zachęca też, by w parafiach wprowadzić w tym czasie adoracje Najświętszego Sakramentu w powyższych intencjach.

W diecezji warszawsko-praskiej Msza św. dziękczynna za pontyfikat Benedykta XVI rozpocznie się o godz. 20.00.

„Chcemy podziękować Panu Bogu za wszelkie łaski, których udzielił Kościołowi przez osiem lat tego pontyfikatu. Będziemy też prosić Ducha Świętego o światłość dla kardynałów elektorów, tak bardzo potrzebną w zbliżającym się konklawe” – informuje biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser. „Będziemy sprawować Eucharystię dokładnie w godzinie zakończenia posługi Piotrowej” – dodaje hierarcha.

W dniu zakończenia pontyfikatu papieża Benedykta XVI w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. O godz. 20.00, w chwili rozpoczęcia sede vacante Stolicy Apostolskiej, zabrzmi dzwon św. Wojciech.

Reklama

Specjalny list zapraszający do udziału w Eucharystii, która rozpocznie się o godz. 18.00, wystosował do mieszkańców Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej abp Józef Kowalczyk. Jak zaznaczył: „decyzja papieża Benedykta XVI o zakończeniu przez niego posługi Piotrowej oraz zbliżające się konklawe, są czasem szczególnej modlitwy katolików na całym świecie”.

Specjalne Msze św. i nabożeństwa dziękczynne za pontyfikat Benedykta XVI sprawowane będą także w innych parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.

W Przemyślu dziękczynnej Eucharystii za pontyfikat Benedykta XVI będzie przewodniczył w katedrze o godz. 18.00 abp Józef Michalik. Metropolita przemyski zalecił w czasie sede vacante we wszystkich wspólnotach wytrwałą modlitwę o wybór nowego papieża. „We wszystkich kościołach przynajmniej raz winna być sprawowana Msza św. o wybór papieża” – napisał do wiernych abp Michalik. Z kolei w niedzielę 3 marca we wszystkich kościołach przed błogosławieństwem będzie odmawiana litania do św. Józefa, patrona Kościoła, o dar mądrości dla kolegium kardynałów na czas konklawe.

Przewodniczący Episkopatu Polski przypomina też, że do czasu wyboru nowego biskupa Rzymu w modlitwie eucharystycznej nie wymienia się imienia papieża, opuszczając ten fragment modlitwy wstawienniczej za Kościół.

O godz. 12.00 w tarnowskiej katedrze, pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, zostanie dziś odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna za pontyfikat. Biskup Jeż zachęca, aby w tym dniu Msze św. dziękczynne odprawić także w parafiach.

„W archidiecezji katowickiej podziękujemy za posługę Benedykta XVI Eucharystią, sprawowaną w dniu oficjalnego zakończenia pontyfikatu, tj. w czwartek 28 lutego, w katedrze i we wszystkich kościołach parafialnych” – napisał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w komunikacie odczytanym we wszystkich parafiach archidiecezji. Msza św. dziękczynna za pontyfikat w katedrze rozpocznie się o godz. 18.00.

Reklama

Na uroczystą Mszę dziękczynną zaprasza dziś także do katedry oliwskiej w Gdańsku metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18.00. - Będzie to takie symboliczne rozstanie: poprzez odegranie hymnu Watykanu i hymnu niemieckiego, gdyż Benedykt XVI był synem narodu niemieckiego. A potem Msza św., modlitwa i o godzinie 20.00 zabrzmią wszystkie dzwony w całej archidiecezji – zapowiada abp Głódź, zapraszając do udziału wszystkich wiernych, w tym siostry zakonne, samorządowców, szkoły i uczelnie, ruchy oraz stowarzyszenia kościelne, przedstawicieli służb mundurowych: Policji, Marynarki Wojennej, Straży Pożarnej oraz środowisk stoczniowców i portowców.

Specjalne propozycje adoracji i modlitw, które są sprawowane podczas nabożeństw dziękczynnych za pontyfikat Benedykta XVI przygotowała Komisja Liturgiczna Archidiecezji Krakowskiej. 28 lutego o godz. 20 we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej zabrzmią dzwony. Ze wzgórza wawelskiego zabrzmi też Dzwon Zygmunta, który bije podczas największych uroczystości kościelnych i państwowych oraz w najważniejszych dla narodu chwilach.

Tego dnia papieżowi podziękują też krakowscy studenci. Uroczysta akademicka Msza św. zostanie odprawiona w kościele św. Anny w Krakowie. Przewodniczyć jej będzie i wygłosi homilię bp Grzegorz Ryś. Msza św. rozpocznie się o godz. 19.30.

Punktualnie o godz. 20.00 w Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu rozlegnie się dźwięk wszystkich dzwonów. Będzie wśród nich górowało brzmienie „Maryi Bogurodzicy”, największego dzwonu w Polsce. W ten sposób za pontyfikat ustępującego papieża będą chcieli podziękować księża marianie, opiekujący się licheńskim sanktuarium.

Reklama

Uroczystą Mszą św. podziękują 28 lutego za pontyfikat papieża Benedykta XVI mieszkańcy archidiecezji łódzkiej. Liturgii o godz. 20.00 będzie przewodniczyć abp Marek Jędraszewski. „Z wiarą i zaufaniem przyjmujemy decyzję Benedykta XVI, która skłania nas do wdzięczności za czas Jego papieskiej posługi” - napisał metropolita łódzki do wiernych.

W godzinie zakończenia pontyfikatu papieża, w kościołach diecezji płockiej zabrzmią dzwony. Poprzez ten symboliczny akt diecezja „chce podziękować Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za jego posługę na Stolicy Piotrowej i 'światły pontyfikat'”. Dźwięk dzwonów ma „pobudzić serca do serdecznej modlitwy” za Benedykta XVI i Kościół – poinformował KAI ks. prał. dr Mirosław Milewski, wikariusz generalny kurii płockiej.

„Gorąco proszę o modlitwę za Benedykta XVI” – zaapelował do wiernych archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Jednocześnie zaprosił wszystkich wiernych archidiecezji poznańskiej na wspólne dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI, które odbędzie się w najbliższą niedzielę 3 marca o godz. 10.00 w katedrze poznańskiej.

3 marca za pontyfikat Benedykta XVI dziękować będą także franciszkanie z sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Niedzielnym uroczystościom przewodniczyć będzie minister prowincjalny bernardynów – o. Jarosław Kania OFM.

Kalwaryjscy bernardyni w szczególności chcą dziękować Bogu za pielgrzymkę Benedykta XVI do sanktuarium kalwaryjskiego, za kanonizację św. Szymona z Lipnicy – współbrata z zakonu, za beatyfikację pielgrzyma kalwaryjskiego, Jana Pawła II, i za „przykład pięknego życia, który zostawił”.

Również 3 marca za pontyfikat Benedykta XVI podziękują wierni diecezji gliwickiej. Z kolei 28 lutego w każdym kościele diecezji gliwickiej ma zostać odprawiona Msza św. lub nabożeństwo dziękczynne za pontyfikat Ojca Świętego z modlitwą do Ducha Świętego o wybór godnego następcy na Stolicy Piotrowej.

Reklama

Wczoraj, 27 lutego za pontyfikat papieża Ratzingera dziękowali już wierni m.in. w Białymstoku i Częstochowie.

„Głową Kościoła jest Jezus Chrystus. Papież nie jest jego władcą, lecz pozostaje w jego służbie, a służąc Kościołowi trwa nieustannie przy Jezusie Chrystusie” - mówił metropolita białostocki abp Edward Ozorowski podczas uroczystej Mszy św. w archikatedrze, odprawianej w intencji Benedykta XVI oraz całego Kościoła, a także kolegium kardynalskiego, które wkrótce wybierze nowego następcę świętego Piotra. Również dzisiaj, zgodnie z zarządzeniem metropolity białostockiego we wszystkich świątyniach archidiecezji, będą trwały modlitwy za papieża.

W kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze Mszy św. dziękczynnej za pontyfikat przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Mszę koncelebrowało blisko stu kapłanów archidiecezji. Obecne były osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, władz samorządowych, parlamentu RP oraz duża rzesza wiernych.

Dzisiaj, 28 lutego mija ostatni dzień pontyfikatu Benedykta XVI. O godz. 20.00 rozpocznie się w Stolicy Apostolskiej okres „sede vacante” - „przy nieobsadzonej stolicy”. Rezygnację z urzędu papież ogłosił 11 lutego. Po zakończeniu posługi Następcy Piotra Benedykt XVI będzie tytułowany „Jego Świątobliwość Benedykt XVI” i nazywany „papieżem emerytowanym” lub „emerytowanym Papieżem Rzymskim”.

2013-02-28 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Był papieżem dialogu

Niedziela Ogólnopolska 7/2013

[ TEMATY ]

papież

Benedykt XVI

abdykacja

BOŻENA SZTAJNER

Wydarzenie z dnia 11 lutego 2013 r. zaskoczyło wszystkich. Wiele pojawi się na ten temat opinii, refleksji. Myśląc o tym, pragnę powiedzieć, że papież Benedykt XVI jest człowiekiem wybitnym. Zaistniał w Kościele już jako znaczący teolog, jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Już wtedy wszyscy wypowiadali się o nim z głębokim szacunkiem. Potrafił nawiązywać twórczy dialog i rozróżniać w poszukiwaniach teologicznych drogi, które prowadzą do prawdy, od tych prowadzących do fałszu, aby chronić Kościół przed błędnymi. Uważałem i uważam, że to jeden z najwybitniejszych papieży Kościoła katolickiego, który w naszych czasach stanął do swojej posługi z wielkim i dobrym przygotowaniem oraz z wielką, gorącą wiarą. Dominantą jego pontyfikatu była troska o miejsce Pana Boga w sercu człowieka, w sercu społeczności ludzkiej, w której żyjemy. Jego przygotowanie do tej posługi było wyjątkowe, co uwidoczniło się w tym, że potrafił nawiązać dialog ze współczesną kulturą, i jednocześnie umiał odnieść się do przeszłości, do historii, do tradycji Kościoła, żeby znaleźć odpowiedzi na różne problemy i zapotrzebowania współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Monika Łukaszów: - Wielkanoc to największe święto w Kościele, wszyscy o tym wiemy, a jednak wielu większą wagę przywiązuje do świąt Narodzenia Pańskiego. Z czego to wynika?

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

W homilii metropolita katowicki zatrzymał się nad znaczeniem namaszczenia, szczególnie namaszczenia krzyżmem, „najszlachetniejszym ze wszystkich dziś poświęcanych olejów, mieszaniną oliwy z oliwek i wonnych balsamów.” Jak zauważył, olej od zawsze, aż do naszych czasów wykorzystywany jest jako produkt spożywczy, kosmetyczny i liturgiczny. W starożytności był także zabezpieczeniem walczących. Namaszczali się nim sportowcy, stający do zapaśniczej walki. Śliski olej wtarty w ciało stanowił ochronę przed uchwytem przeciwnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję