Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: dzisiaj toczy się walka o koncepcję życia

„Dzisiaj toczy się walka o koncepcję życia. Życia Bożego, które prowadzi do życia i pseudożycia” – mówił wieczorem 7 marca w homilii bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, z racji peregrynacji kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, napisanej na zamówienie Rycerzy Kolumba przez włoskiego ikonopisa Fabrizia Diomediego.

[ TEMATY ]

Msza św.

bp Andrzej Przybylski

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. koncelebrowali: ks. proboszcz Andrzej Sobota i ks. Łukasz Mazurek, wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie. W Mszy św. wzięli udział m. in. Rycerze Kolmba, osoby życia konsekrowanego.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Każdy z nas używa zegarka do odmierzenia czasu. Zegar chrześcijan oznacza to, że co pięć minut ginie chrześcijanin” –mówił na początku Mszy św. ks. Andrzej Sobota

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozpoczynając liturgię bp Przybylski przypomniał słowa kard. Louisa Sako z Iraku, który kilka lat temu odwiedzając Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie powiedział: „Czy myślicie, że przyjechałem do Polski prosić Was o pieniądze? Czy myślicie, że przyjechałem do Was prosić o to, abyście zorganizowali wojsko, które pozwoli nam przeżyć? Nie chcemy waszych pieniędzy, ani zbrojnego wsparcia, ale potrzebujemy waszej modlitwy”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Następnie w homilii bp Przybylski nawiązując do czytań mszalnych i słów: „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” i do słów Ewangelii wskazał na pozorną sprzeczność.

- Mamy życie wybierać, czy je tracić? Mamy stawać po stronie życia, czy życie ukrzyżować? To tylko pozorna sprzeczność. Najbardziej podstawowe pytanie każdego z nas brzmi, co to jest życie prawdziwe? Co to tak naprawdę znaczy sensowne życie? – mówił bp Przybylski.

Reklama

- Ludzie mają różne koncepcje na życie. My chrześcijanie mamy Chrystusową koncepcję na życie, że jest ono od Boga. Spełnione życie to pełnienie woli Bożej. Życie tu na ziemi jest tylko namiastką, kropelką wobec życia wiecznego – kontynuował biskup i dodał: „Wokół nas żyje tak wielu ludzi, którzy będą nam mówić, że to nie jest życie. Ci ludzie często nas prześladują, bo my chrześcijanie niepokoimy ich sumienia, mówimy o wieczności, o potępieniu, a oni chcą używać życia”.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej pytał: „Gdzie jest to prawdziwe życie, dla którego trzeba stracić życie. Po czym to poznać?” - Po owocach. Można coś nazwać życiem, ale to prowadzi do śmierci. Prawdziwe życie poznaje się po owocach – odpowiedział biskup.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

- W Wielkim Poście widzimy kilka takich przykładów, gdzie musimy decydować. Pierwszym przykładem dramatu wyboru określonej koncepcji życia jest Judasz. On nie wybiera Jezusa zdradza Go dla pieniędzy. Taką miał koncepcję życia. I jak kończy się jego życie? Niepokonanymi wyrzutami sumienia i samobójstwem – kontynuował biskup.

- Dramatyczny wybór na koncepcję życia był także wtedy kiedy postawiono Barabasza i Jezusa. Barabasz oznacza „syn ojca” i Jezus to Syn Boga Ojca. Z jednej strony Jezus uczący o przebaczeniu i miłości, stający po stronie godności każdego człowieka, prostytutki i celnika Mateusza. A z drugiej strony Barabasz cwaniak, polityk, ten który za pieniądze kupuje sobie wpływy, żeby rządzić. Jest gotów zabić, żeby tylko być ważnym – dodał duchowny.

Bp Przybylski pytał wiernych: - Po której stronie jest prawdziwe życie? Po stronie polityków, czy tych, którzy nam mówią, żebyśmy się tylko dorobili, żeby było nam fajnie, żeby były tylko przyjemności. Czy po stronie Jezusa, który mówi, że czasem trzeba się ukrzyżować?

Reklama

- Takie wybory mamy ciągle w życiu. To jest walka o koncepcję życia. Życia Bożego, które prowadzi do życia i pseudożycia – podkreślił bp Przybylski i dodał: „Taka walka dzieje się w walce o Chrystusa, o chrześcijaństwo. Jednak tak naprawdę chodzi o człowieka. Dlaczego chrześcijanie oddają życie za Chrystusa? Bo wiedzą, że w Nim jest życie. Bo w Nim jest prawdziwa cywilizacja miłości”.

- Dlaczego są tacy, którzy prześladują i mordują chrześcijan? Czy kochający Chrystusa chrześcijanin może komuś zagrozić? Czy Kościół w Polsce i na świecie komuś zagraża? Dlaczego się tak ciągle walczy z Kościołem i dyskutuje się i mówi, po co ta religia w szkole? – kontynuował biskup.

- Tak! Zagraża diabelskiej koncepcji życia. Życia, w którym można zabić dziecko chore w łonie matki. Tej koncepcji życia, w której się mówi, że jak jesteś stary, to po co się męczysz, skrócimy ci życie. Tej koncepcji życia, w której się mówi, że rodzina to nie musi być wcale kobieta i mężczyzna – mówił biskup i przypomniał na zakończenie: „Prawdziwe życie owocuje błogosławieństwem, a fałszywe przekleństwem”.

Peregrynacja w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego potrwa do 9 marca. Następnie peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan będzie peregrynować w parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika (9-16 marca) i w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej (16-23 marca).

Peregrynacja peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan ma na celu zwrócenie uwagi na sytuacje chrześcijan na Bliskim Wchodzie oraz modlitwę i refleksję nad możliwościami wsparcia prześladowanych współcześnie chrześcijan, ale też jest wezwaniem do odważnego wyznawania wiary w codzienności.

Oryginał ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan napisanej przez znanego włoskiego ikonopisa Fabrizia Diomediego oraz kilkadziesiąt kopii tej ikony poświęcił abp Jean-Clément Jeanbart, melchicki arcybiskup Aleppo, związany z zakonem. Obecnie ikony te pielgrzymują po całym świecie w ramach nowej inicjatywy Rycerzy Kolumba, wzywającej do duchowej i materialnej solidarności z prześladowanymi chrześcijanami i z tymi, którzy bezpośrednio ich wspierają.

2019-03-08 07:37

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Bądźcie solą dla świata” - bp Andrzej Przybylski do lekarzy z KSLP

- Miejmy pewność i przekonanie, że wzywa nas Pan, abyśmy byli solą dla świata, dla swojego środowiska – solą, to znaczy tymi, którzy nie są liczni, ale którzy środowisku nadadzą smak, sprawią, że nie stanie się obojętne na najgłębsze wartości dotyczące godności ludzkiej i miłości - powiedział bp Andrzej Przybylski w homilii podczas Mszy św. dla uczestników uroczystego zebrania Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, kończącego kadencję 2010-2018. Zebranie odbyło się 17 marca br., rozpoczęła je Msza św. w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Częstochowie.
CZYTAJ DALEJ

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Maryja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Upokarzany, okłamywany i wyszydzany – tak wyglądał okres więzienia Prymasa Polski. Pomimo wielkich prób, nie ugiął się. Pozostał wierny Bogu. Jaka jest prawdziwa twarz Prymasa Wyszyńskiego? Czego może nas dziś nauczyć? Odpowiedzi udziela Milena Kindziuk w reporterskiej biografii „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Polski”.

Władze państwowe pozbawiły Wyszyńskiego wszelkich praw. Został uwięziony, nie wiadomo na jak długo, bez wyroku, bez aktu oskarżenia. Był jak więzień obozu koncentracyjnego, lecz jego dramat rozgrywał się na oczach całej Europy. Nieustannie dopominał się więc Prymas pozwolenia napisania listu wyjaśniającego do władz państwowych. Uważał, że jego milczenie mogłoby być odczytane jako zgoda na zaistniałą sytuację lub lekceważenie postawionych mu zarzutów.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Tomasz Podlewski o „medialnym papiestwie", Leonie XIV i Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II

Gościem majowego spotkania z cyklu „Życie na gigancie” w częstochowskim duszpasterstwie akademickim „Emaus” był ks. dr Tomasz Podlewski – kapłan archidiecezji częstochowskiej, który obecnie mieszka w Rzymie, pracując jako dyrektor biura prasowego Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. W poniedziałkowy wieczór 26 maja, licznie zebranym słuchaczom, na prośbę duszpasterza akademickiego ks. Michała Krawczyka, opowiedział on o swojej pracy i podzielił się rzymskim doświadczeniem czasu konklawe oraz wyboru i pierwszych celebracji Ojca Świętego Leona XIV. Poniżej przytaczamy fragmenty wypowiedzi ks. Podlewskiego.

W kontekście wyboru nowego papieża ks. Tomasz Podlewski mówił m. in.: „Dla mnie osobiście radość z wyboru nowego papieża to była radość podwójna. Najpierw bowiem, zanim na Placu Św. Piotra usłyszeliśmy konkretne nazwisko, wpierw w naszych uszach zabrzmiały znane wszystkim słowa Hamebus Papam. Dla mnie już same one były dostatecznym powodem wzruszenia, radości i wdzięczności wobec Boga. Przecież już sam fakt, że Kościół znowu ma papieża, jest w stanie napełnić serca katolików pokojem. I rzeczywiście tak było. Zdałem sobie sprawę, że ludzie wiwatują na cześć Ojca Świętego, nie wiedząc jeszcze, kto nim został. To była bardzo krótka i subtelna chwila, ale na mnie zrobiła wielkie wrażenie, dlatego starałem się ten moment jakoś uchwycić świadomością, objąć sercem i zachowuję go w pamięci bardzo żywo. Te słowa przyniosły nam wszystkim jasny przekaz: Łódź Piotrowa znowu ma kapitana! Na Watykanie znowu jest papież! Po czasie oczekiwania i sede vacante, nasz Kościół znów jest pod opieką Piotra! Dla mnie osobiście to był bardzo ważny moment i mimo że ten aplauz oddzielający słowa Hamebus Papam od konkretnych słów Cardinalem Prevost to była w sumie tylko chwila, dla mnie miała wielkie znaczenie. Ten ulotny moment, na który świadomie zwracam dziś uwagę, dla mojej duszy miał w sobie coś z radości dziecka, kiedy tata wraca do domu. Jeszcze nie wiedzieliśmy kim jest nowy papież, ale każdy zdał sobie sprawę, że Bóg po raz kolejny w dziejach Kościoła daje nam w prezencie przewodnika, którego sam dla nas zaplanował. Powiem szczerze, że ktokolwiek zostałby wówczas ogłoszony papieżem, przyjąłbym go z identyczną wdzięcznością i miłością, jako dar od samego Jezusa. Bo przecież tak jest”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję