Reklama

Świat

Kardynałowie wezwani do Rzymu

[ TEMATY ]

Watykan

MARGITA KOTAS

Wraz z zamknięciem drzwi do papieskiej letniej rezydencji w Castel Gandolfo dwie minuty po 20, symbolicznie zakończył się pontyfikat Benedykta XVI i roczpoczęła się w Kościele sede vacante. Dzisiaj rano dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano przesłał list wzywający wszystkich kardynałów do przybycia do Watykanu na zgromadzenia ogólne w przygotowaniu konklawe, które będzie mogło się odbyć wraz z przybyciem wszystkich elektorów.

Reklama

Kardynał Sodano powołuje wszystkich purpuratów do przybycia i wyznacza pierwsze zgromadzenie na przyszły poniedziałek, 4 marca, na godzine 9,30 do Nowej Auli Synodalnej, mieszczącej się nad Aulą Pawla VI. Zgromadzenia ogólne, które by można określić jako spotkania robocze przygotowujące kardynałów na konklawe i mające na celu analizę aktualnej sytuacji Kościoła i jego potrzeb na dzień dzisiejszy, będą trwały do momentu przybycia wszystkich kardynałow elektorów. W zgromadzeniach ogólnych mogą uczestniczyć wszyscy członkowie Kolegium Kardynalskiego, jedynie wybór Następcy św. Piotra jest zarezerwowany dla kardynałów, tzw. elektorów, którzy nie ukończyli 80. roku życia w momencie rozpoczęcia sede vacante.

List zredagowany po włosku został przekazany drogą tradycyjną, pocztą, dla tych, którzy w tych dniach przebywają w Rzymie, jak również drogą współczesną za pomocą faxu lub maila w formacie pdf, do tych, którzy dziś znajdowali się poza Rzymem. List zawiera w lewym górnym rogu herb obecnego kardynała dziekana - wyjaśnił na konferencji prasowej ks. Lombardi.

Stosowne listy zostały przekazane wczoraj wraz z rozpoczecięm sede vacante, również do placówek dyplomatycznych na całym świecie, informując, że na czas przed wyborem nowego Papieża, punktem odniesienia dla nich są dwie osoby: subsytut Sekretariatu Stanu i dziekan Kolegium Kardynalskiego.

2013-03-01 20:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biblioteka i Archiwum Watykańskie zamknięte

[ TEMATY ]

Watykan

pixabay.com

Z powodu trwających zakażeń koronawirusem Biblioteka Apostolska i Apostolskie Archiwum Watykańskie zostaną zamknięte przez tydzień począwszy od najbliższego poniedziałku 9 marca. Jest to „podyktowane ostrożnością, aby nie dopuścić do kolejnych infekcji wirusem”, poinformowała Biblioteka Apostolska 6 marca na Twitterze. Na razie obiekty będą zamknięte do 13 marca. Do 15 marca włącznie są zamknięte w całych Włoszech szkoły i uniwersytety.

Zamknięte też zostało Apostolskie Archiwum Watykańskie oraz archiwum w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, poinformował na Twitterze historyk z USA David Kertzer, który tam prowadzi badania. Dopiero w miniony poniedziałek 2 marca, przy wielkim zainteresowaniu mediów, otwarto dla historyków archiwa watykańskie z czasów pontyfikatu Piusa XII (1939-1958).

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Wspólna droga - wkrótce inauguracja III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-21 11:25

Archidiecezja Lubelska

Przed nami uroczysta inauguracja III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.

W najbliższą sobotę, 25 września, w archikatedrze zostanie oficjalnie otwarty III Synod Archidiecezji Lubelskiej, który pod hasłem „Kościół - dom i szkoła komunii” został zwołany przez abp. Stanisława Budzika 25 marca 2019 r. Pandemia znacznie przesunęła w czasie zaplanowaną inaugurację, ale nie przerwała intensywnych prac przygotowawczych. Kilkaset osób z komisji synodalnych oraz kilka tysięcy członków parafialnych zespołów synodalnych: biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i świeccy podjęli modlitwę i refleksję nad kondycją Kościoła w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję