Maturzyści archidiecezji częstochowskiej pielgrzymują na Jasną Górę w nowy sposób. W odróżnieniu od lat ubiegłych pielgrzymka nie jest podzielona na grupy, lecz wszyscy gromadzą się w sanktuarium w jednym czasie. Dzień wspólnego pielgrzymowania przypadł w sobotę 9 marca. Przybyło ok. 1,5 tys. maturzystów. Pod hasłem: „Trwajcie mocni w wierze” tegoroczni maturzyści archidiecezji polecają za wstawiennictwem Czarnej Madonny swoje życie, plany i przyszłość oraz proszą o potrzebne łaski na progu dorosłego życia. Pielgrzymkę maturzyści rozpoczęli o godz. 10 nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Następnie o godz. 11.30 w bazylice odprawiona została Msza św., której przewodniczył i słowo do maturzystów skierował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Reklama
„Modlitwa będąc spotkaniem naszych pragnień, serca Bożego i serca ludzkiego, jest nosicielką nadziei, którą na wzór Maryi składamy Bogu - mówił w homilii abp Wacław Depo. - Jesteśmy dzisiaj tutaj razem, żeby podprowadzać się w głąb tajemnicy obecności Boga przez Maryję, bo jest bardzo cienka granica pomiędzy człowieczeństwem a zezwierzęceniem, patrzeniem na siebie tylko w kategoriach natury, bez podnoszenia głowy do góry - tłumaczył kaznodzieja. - Prawda o wcieleniu Syna Bożego, której tutaj uczy nas Maryja, ma jeszcze coś bardzo ważnego do przekazania. Mianowicie, że Bóg jest Bogiem życia, mojego życia, w najdrobniejszych szczegółach, a tym samym moje życie nie jest wynikiem ślepych sił natury, chemii, czy zaspokajania zmysłów, nie jest przypadkiem, ono jest darem od Boga, za który ponoszę odpowiedzialność już dzisiaj, nie tylko w przyszłości”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Mieczysław Polak, podprzeor sanktuarium. Mówił: „Pozdrawiam was, drodzy maturzyści, którzy przybyliście do tego sanktuarium nadziei i zawierzenia, by Matkę Najświętszą prosić o wstawiennictwo u Boga, o światło Ducha Świętego, o Boże błogosławieństwo na czas przygotowania do egzaminu dojrzałości, o dobry wybór drogi życiowej, a także o wszelkie potrzebne łaski w waszym codziennym życiu. Za kilka miesięcy zamkniecie pewien etap swojego młodzieńczego życia, który będzie przypieczętowany egzaminem maturalnym, otworzy się przed wami życie bardzo odpowiedzialne, które przyniesie ze sobą sukcesy, ale też i porażki. Ważne, aby się nie poddawać, nie wątpić, nie załamywać”.
Młodzież wysłuchała również wykładu ks. Andrzeja Przybylskiego, rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Spotkanie z ks. Andrzejem odbyło się o godz. 13 w Sali o. A. Kordeckiego.
„Przybywamy na Jasną Górę, żeby umocnić się w wierze. Rok Wiary motywuje nas ku temu, żeby jeszcze raz popatrzeć na cnotę wiary, żeby popatrzeć na proces dojrzewania w wierze, to się dokonuje ciągle. Trzeba ciągle swoją wiarę ożywiać” - wyjaśnia ks. Marian Szczerba dyrektor Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.
„Zapraszamy młodzież maturalną, aby zawierzyła swoje przyszłe egzaminy, swoje przyszłe wybory na dorosłe życie właśnie tutaj, w naszym sanktuarium jasnogórskim tu, gdzie króluje Maryja. W tym roku wiary chcemy przede wszystkim modlić się o to, abyśmy mieli głęboką, dojrzałą, mocną, silną wiarę, aby ta wiara pomogła młodym ludziom mądrze w życiu wybierać i dobrze je realizować, aby było ono oparte na mocnym fundamencie, którym jest sam Jezus Chrystus” - mówił ks. Krzysztof Rak z referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.