Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do neoprezbiterów: Nie należycie do siebie samych

„Odtąd już nie należycie do siebie samych. Bo za wielką cenę zostaliście nabyci Bogu, jako Jego słudzy jednania, dźwigania ludzi, dźwigania tego świata z jego ciemności i grzechu” - mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w sobotę 8 czerwca podczas uroczystej liturgii w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń kapłańskich dziewięciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

święcenia

święcenia diakonatu

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. z abp. Wacławem Depo koncelebrowali m. in. przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego, na czele z rektorem ks. dr Grzegorzem Szumerą oraz księża proboszczowie z rodzinnych parafii neoprezbiterów.

Podczas święceń neoprezbiterzy wypowiedzieli swoje przyrzeczenia, zobowiązali się do posłuszeństwa biskupowi i jego następcom oraz do wiernego głoszenia Słowa Bożego i posługi sakramentalnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Depo za Benedyktem XVI przypomniał, że „w powszechnym powołaniu do świętości dostrzegamy szczególną inicjatywę Boga, który wybiera niektórych ludzi, aby byli blisko Jego Syna - Jezusa Chrystusa i aby byli Jego uprzywilejowanymi sługami oraz świadkami”.

- Spełnia się prawda słów: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili”. Chrystus powołuje tych, których chce. A zatem nie tych, którzy sami by sobie tego życzyli. Nikt nie ma prawa z siebie do kapłaństwa. Nie można go sobie wyszukać, tak jak szuka się jakiejś pracy, czy kariery zawodowej – podkreślił abp Depo i pytał: - Któż z nas może czuć się godnym przyjęcia posługi kapłańskiej? Kto mógłby wybrać kapłaństwo, czy życie konsekrowane licząc tylko na swoje ludzkie siły?

Reklama

- Być kapłanem nie należy do podstawowych praw człowieka i nikt nie może mieć pretensji, że nie otrzymał tej łaski – przypomniał arcybiskup i dodał za Benedyktem XVI: „Odpowiedź człowieka na Boże powołanie, kiedy jesteśmy świadomi tego, że to Bóg ma inicjatywę i że to On prowadzi do końca swój plan zbawienia, nie przyjmuje formy wyrachowanej kalkulacji leniwego sługi, który ze strachu ukrywa w ziemi powierzone mu talenty, lecz wyraża się w ochoczym pójściu za zaproszeniem Pana”.

Zwracając się do nowych kapłanów metropolita częstochowski zaznaczył, że „przez tajemnicę swojego powołania nie będziemy głosić samych siebie, lecz z pomocą Ducha Świętego chcemy powiedzieć: To Jezus jest moim Panem”.

- Nie ma powołania bez Kościoła. Nie ma powołania i odpowiedzi bez pomocy Ducha Świętego. Życie kapłanów, czy osób życia konsekrowanego nie jest niczym innym, jak nowym sposobem życia w Chrystusie. Odtąd już nie należycie do siebie samych. Bo za wielką cenę zostaliście nabyci Bogu, jako jego słudzy jednania, dźwigania ludzi, dźwigania tego świata z jego ciemności i grzechu – kontynuował arcybiskup i dodał: „Ten sposób życia jest oddaniem swojego człowieczeństwa Chrystusowi. Jest to wielka tajemnica współbycia z Chrystusem, w którą trzeba wnikać każdego dnia”.

- Jakżesz to jest przedziwne wobec ducha tego świata, który w imię wolności odrzuca nie tylko wartości, ale Boga samego – podkreślił abp Depo.

- Ta nasza nowa pieczęć istnienia w Bogu przez łaskę sakramentu kapłaństwa i moc Ducha Świętego może stać się dla nas osądem, jeżeli życie nasze nie będzie się rozwijać w głębi sakramentu kapłaństwa. Nie możemy bowiem pozostawać na poziomie powierzchowności tego wszystkiego, co zwykle narzuca się dzisiejszemu człowiekowi, aby zwątpił, że Bóg jest między nami – wołał arcybiskup.

Reklama

Metropolita częstochowski odnosząc się do dzisiejszych czasów wskazał na kryzys prawdy, który obejmuje zarówno świat kultury, polityki i życia społecznego. - Dzisiaj wołamy do Ducha Świętego o ludzi sumienia, o ludzi prawdy. Prawda nie może być sprowadzona tylko do ideologii przedwyborczej, do grupowego sloganu, który można demokratycznie przegłosować – mówił metropolita częstochowski.

Arcybiskup wskazał również na „nagonkę na tajemnicę Kościoła, która chce oddzielić kapłanów od ludzi, rozbić jedność biskupów z kapłanami. I nawet nie czynić ich męczenników, ale odpowiedzialnych za wszelkie zło, które występuje w świecie”.

- Prosimy z Wami o Ducha Świętego, abyście się nie zniechęcali w obliczu trudności, w obliczu ludzkich słabości, bo bierzecie dzisiaj Ducha Świętego po to, aby jednać ich z Bogiem, odpuszczać grzechy i czynić nowymi ludźmi. To w Chrystusie jest ratunek dla świata – wołał do nowych kapłanów abp Depo i przypomniał im słowa, które Benedykt XVI powiedział na Jasnej Górze 26 maja 2006 r.: „Bądźcie uważni i wrażliwi na te ślady świętości, które Bóg wam ukaże wśród wiernych. Nie obawiajcie się obowiązków i niespodzianek przyszłości! Nie lękajcie się, że zabraknie wam słów, że spotkacie się z odrzuceniem! Świat i Kościół potrzebują kapłanów, świętych kapłanów! Sprawdzianem autentyczności waszej wiary i waszej misji, która nie zwraca uwagi na siebie, ale realnie budzi wiarę i miłość, będzie porównanie z wiarą Maryi. Przeglądajcie się w Jej sercu”.

- To odniesienie do Maryi, Matki Chrystusa i Kościoła jest dzisiaj bardzo ważne, bo po Chrystusie w Maryi odzyskujemy nadzieję wobec wszelkich ataków i metod na tajemnicę Kościoła – dodał abp Depo.

Reklama

- Dzisiaj nie ma wprost podjęcia merytorycznej dyskusji na temat oczyszczania życia Kościoła i życia społecznego. Dzisiaj bardzo często myli się politykę z religijnością. A kto nie podziela punktu widzenia atakujących nawet nie zasługuje na dyskusję, tylko na ośmieszenie i odrzucenie. Dokonuje się swoistego obchodzenia nauczania Kościoła przez promocję wynaturzeń pod hasłem tolerancji i praw człowieka. Zamyka się wokół Kościoła pierścień nienawiści poprzez nieproporcjonalne nagłaśnianie faktycznych słabości ludzi Kościoła. Ale przed tego typu atakami nie można się skutecznie bronić, bo przecież ludzie w sutannach nie są tylko aniołami. Oni wyszli z naszych rodzin, z naszego domu. Dlatego odpowiedzią może być tylko chrześcijańskie świadectwo – kontynuował metropolita częstochowski.

- Chrystus zwycięża świat, chociaż zaliczono Go do złoczyńców. Niech Jego wielkanocne zwycięstwo nauczy nas pokory wobec oskarżeń i wobec ludzkich opinii. Niech Chrystus w Duchu Świętym da nam moc mówienia prawdy i nie pozwoli zamknąć Kościoła w jakimś religijnym getcie i sparaliżować strachem. Czas wyjść do ludzi z orędziem Chrystusa Zbawiciela – zakończył abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. abp Depo wskazał neoprezbiterom na św. Jana Pawła II, który 40 lat temu, w czerwcu 1979 r., w katedrze częstochowskiej przestrzegał, aby kapłani byli zawsze blisko ludzi. Metropolita częstochowski przypomniał postać św. Jadwigi, królowej, która przed czarnym wawelskim krzyżem usłyszała słowa „czyń, co widzisz” i dlatego oddała swoją ludzką miłość służbie Bogu i Polsce. - Dzisiaj jest nam bardzo potrzebna, żeby służyć Bogu i Polsce, żeby się nie rozbiła na dzielnice i wolne miasta, ale żeby była jedno pod krzyżem i z Chrystusem – wołał abp Depo.

Metropolita częstochowski wskazał również na patrona neoprezbiterów Św. Maksymiliana Marię Kolbego. - Jego zawierzenie Bogu przez Maryję zaowocowało ofiarą z samego siebie, żeby uratować życie jednego człowieka. I pomimo, że stał się prochem, to jego proch dzisiaj świeci i pokazuje, że kto zaufa Bogu zwycięża- podkreślił arcybiskup.

Reklama

Przed święceniami neoprezbiterzy odbyli rekolekcje w Domu Rekolekcyjnym Święta Puszcza w Olsztynie k. Częstochowy. Rekolekcje przeprowadził ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie ks. dr Remigiusz Lota.

Nowi kapłani archidiecezji częstochowskiej jako patrona swojego rocznika wybrali św. Maksymiliana Maria Kolbego. Jako motto swoje posługi kapłańskiej przyjęli słowa: „Naśladuj Chrystusa: Kochaj i służ”.

Uroczystościom święceń towarzyszył śpiew scholi Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i scholi „Domine Jesu”. Komentarz liturgiczny prowadził ks. prof. Kazimierz Szymonik.

Święcenia prezbiteratu otrzymali:

Ks. Kamil Bijata – Częstochowa, par. św. Brata Alberta Chmielowskiego

Ks. Marek Gajownik - Radom, parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia

Ks. Mateusz Olejnik – Masłowice, par. św. Andrzeja Boboli

Ks. Michał Pazera – Skomlin, par. św. Apostołów Filipa i Jakuba

Ks. Michał Pierzchała – Myszków, par. Narodzenia NMP

Ks. Mateusz Pilarski – Mokrsko, par. św. Stanisława BM

Ks. Michał Płocharski – Zawiercie, par. NMP Królowej Polski

Ks. Michał Szarek – Myszków, par. św. Anny

Ks. Marek Szczepańczyk – Gorzków-Trzebniów, par. św. Jana Berchmansa

2019-06-08 15:45

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądźcie świadkami Chrystusa

Niech wzorem dla was będzie całe życie św. Jana Pawła II, niezmordowanego świadka miłości Boga do ludzi, zwłaszcza miłości miłosiernej – powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki w homilii podczas święceń kapłańskich w łódzkiej archikatedrze. – Wyruszcie za nim tą drogą fascynacji miłością Bożą do każdego z nas – dodał. Ksiądz Arcybiskup udzielił sakramentu święceń w stopniu prezbitera 9 diakonom łódzkiego Wyższego Seminarium Duchownego. W uroczystości uczestniczyli: abp senior Władysław Ziółek, abp Janusz Bolonek, bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski oraz kilkudziesięciu kapłanów z rektorem WSD ks. dr. Markiem Marczakiem na czele. W świątyni zgromadziła się także rzesza wiernych – bliskich, rodzin i przyjaciół nowo wyświęconych księży i przedstawicieli ich parafii.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe i najpilniej obserwowany komin świata

2025-05-07 21:12

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Choć to jeden z głównych symboli konklawe, to jego tradycja sięga jedynie nieco ponad 100 lat. Biały dym z komina zamontowanego na Kaplicy Sykstyńskiej obwieszcza światu wybór papieża. Fumata bianca weszła też na stałe do języka włoskiego jako synonim rozwiązania jakiejś sprawy, zakończenia oczekiwania.

Po raz pierwszy biały dym zwiastował wybór papieża 3 września 1914 roku, gdy wybrano kardynała Giacomo della Chiesa, który przybrał imię Benedykta XV. Wcześniej wybór papieża oznaczał… brak dymu, bowiem karty ze skutecznego głosowania archiwizowano. Dłuższa jest historia czarnego dymu. We wcześniejszych wiekach, niezależnie od tego czy konklawe odbywało się w Watykanie, czy na rzymskim Kwirynale (gdy istniało Państwo Kościelne) czerń z komina była znakiem, że wakat na Stolicy Apostolskiej trwał.
CZYTAJ DALEJ

Uwaga! Strona faustyna.pl została zhakowana

Oficjalna strona faustyna.pl została zaatakowana przez hakerów - informuje Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Kochani, informujemy, że oficjalna strona faustyna.pl została zaatakowana przez hakerów. Pracujemy intensywnie nad przywróceniem pełnej funkcjonalności i bezpieczeństwa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję