Reklama

Z wizytą w parafii

Przez setki lat wierni Bogu i Kościołowi

Niegdyś miejscowość ta ze względu na swe położenie pośród lasów nosiła nazwę Międzybórz, w ciągu dziejów przybrała dzisiejszą formę - Niedzbórz. W 1502 r. powstała tu parafia, zaś 3 lata później osada otrzymała prawa miejskie.
26 czerwca tę liczącą ponad pół tysiąca lat wspólnotę odwiedził bp Roman Marcinkowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Mikołaja w Niedzborzu

Patron parafii: św. Mikołaj, biskup
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Mikołaja
Dekanat: strzegowski
Miejscowości: Budy Sułkowskie, Czarnocin, Czarnocinek, Grabienice, Kontrewers, Łebki, Niedzbórz, Pieńpole, Pokrytki, Sułkowo Borowe, Sułkowo-Kolonia, Sułkowo Polne
Kościoły filialne: pw. Świętego Krzyża w Drogiszce, pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Czarnocinie
Proboszcz: ks. Stanisław Gajewski
Katechetka: Bożena Twardowska
Organista: Tomasz Jabłonowski
Zakrystian: Janusz Ratkowski
W parafii działają: ministranci, koła Żywego Różańca, rada duszpasterska, rada gospodarcza, ognisko misyjne, szkolne koło Caritas, asysta procesyjna, chór, schola
Współpraca: Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedziele: 9.00, 12.00 (Niedzbórz), 10.30 (Czarnocin), w I niedzielę miesiąca 15.00 - Msza św. i Różaniec w Drogiszce

Charakterystyka wspólnoty

Parafia pw. św. Mikołaja w Niedzborzu to wspólnota, która gromadzi się w 3 ośrodkach kultu: obok kościoła parafialnego nabożeństwa celebrowane są także w kościołach filialnych w Czarnocinie i Drogiszce. Przypomniał o tym w swoim sprawozdaniu proboszcz ks. Stanisław Gajewski. Duszpasterz nakreślił pokrótce historię wspólnoty. Parafia Niedzbórz liczy ponad 500 lat. Kościół parafialny - „tylko” 100 lat, kaplica w Drogiszce - 370. Najmłodszy z obiektów - kościół filialny w Czarnocinie obchodzi w tym roku 15-lecie konsekracji. Ostatnie lata obfitowały w rocznice: w 1998 r. miały miejsce uroczyste obchody 400-lecia udokumentowanego kultu w Drogiszce, zaś w 2002 r. w Niedzborzu odbyły się uroczystości pięciowiecza parafii pod przewodnictwem bp. Stanisława Wielgusa „Parafia przeżywała różne koleje losu, były chwile radości, ale też wydarzenia tragiczne, jednak lud tu mieszkający zawsze trwał przy Kościele” - podsumował historyczny wątek swego wystąpienia Ksiądz Proboszcz.
Kapłan określił swoich parafian jako ofiarnych i życzliwych oraz zaangażowanych w życie parafialne. Potwierdza to bardzo wysoka frekwencja na Mszy św. niedzielnej, w której uczestniczy nawet do 60% wiernych. Bardzo wiele osób przystępuje regularnie do Komunii św., a także uczestniczy w nabożeństwach okresowych. Parafianie są aktywni na różnych odcinkach życia: wspólnota współredaguje pismo lokalne „W drodze do Emaus”, doskonale układa się też współpraca z samorządem gminnym. Zaangażowanie wiernych ujawniło się zwłaszcza podczas dramatycznego wydarzenia, jakim była choroba i śmierć Jana Pawła II. Codziennie przez kilkanaście dni ok. 200 osób gromadziło się we wszystkich kościołach, by modlić się w intencji Papieża. Adoracji codziennie przewodniczyli mieszkańcy poszczególnych wiosek.
Obok pozytywów, które - jak mocno podkreślił Ksiądz Proboszcz - zdecydowanie przeważają w parafialnym życiu, są także i problemy. Do najpoważniejszych Duszpasterz zaliczył nadużywanie alkoholu przez wielu parafian, słabe uczestnictwo w życiu religijnym u części wiernych, a także problemy ekonomiczne mieszkańców wsi.

Reklama

Duszpasterstwo

Obok głoszenia Słowa Bożego i sprawowania sakramentów świętych duszpasterska działalność Księdza Proboszcza obejmuje wiele innych inicjatyw. W parafii rozwija się kult Jezusa Miłosiernego, organizowane są także dożynki parafialne i uroczyste poświęcenia pól. Szczególnie dobrym udziałem cieszyły się misje parafialne, jakie odbyły się w 2002 r., wierni uczestniczą też gremialnie w nabożeństwach okresowych i rekolekcjach. Warto podkreślić, że ożywione życie duszpasterskie toczy się we wszystkich trzech ośrodkach, co znalazło swe odzwierciedlenie w trakcie pasterskiej wizyty.
W parafii funkcjonuje kilka grup duszpasterskich, które działają zgodnie z właściwymi sobie charyzmatami. Rady parafialne - gospodarcza i duszpasterska - w sumie liczą 19 osób. Ich zadaniem jest wspieranie Księdza Proboszcza w jego bieżącej działalności pasterskiej i dziełach materialnych. 20 osób skupia parafialny chór, którego śpiew od ponad 20 lat rozbrzmiewa w niedziele, święta i uroczystości. O piękno liturgicznych procesji troszczy się 35-osobowa asysta procesyjna, która może poszczycić się nowym krzyżem procesyjnym, baldachimem, chorągwiami i feretronami. Służbę przy ołtarzu pełni natomiast 45 ministrantów w wieku od 9 do 25 lat. Na różańcu modlą się członkinie i członkowie kół Żywego Różańca i Rodziny Różańcowej - w sumie 120 osób. Warto dodać, że każde koło ma swój tytuł i święto patronalne.
Z parafią współpracują strażacy z OSP. Jednostka w Niedzborzu liczy 23 druhów, którzy chętnie biorą udział w parafialnych uroczystościach, adoracji grobu Pańskiego czy procesjach.
Prężnie działają grupy dziecięce: liczące 38 osób ognisko misyjne, którego członkowie wraz z opiekunką Bożeną Twardowską i jedną z parafianek otrzymali w trakcie wizytacji dyplomy uznania za udział w akcji „Kolędnicy Misyjni”, wspierającej ubogie dzieci w Afryce (dzieci odwiedziły z kolędą ponad 400 rodzin!); 42-osobowa schola, ubogacająca śpiewem Liturgię oraz szkolne koło Caritas, w którym działa 32 uczniów. Odwiedzają oni w domach chorych, potrzebujących i samotnych. Na święta przygotowują podarunki, organizują także zbiórkę jałmużny wielkopostnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

„Ogromna większość parafian rozumie potrzeby parafii, dlatego w ostatnich bardzo trudnych latach można było dokonać wielu ważnych dzieł materialnych” - mówił w sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz. Przypomniał, że od ostatniej wizytacji nastąpiła wymiana dachu na kościele parafialnym i pokrycie go blachą miedzianą, został zbudowany też nowy parkan kamienno-metalowy wokół kościoła. W świątyni założono 2 mosiężne żyrandole, zaś przed nią zainstalowano lampy. Wymieniono okna nad chórem, wyremontowano wejście do zakrystii, zamontowana też została ozdobna krata w głównym wejściu do kościoła. Od ulicy do kościoła poprowadzono chodnik z kostki polbrukowej, wzmocnione zostały też fundamenty świątyni. Odnowiono 2 zabytkowe konfesjonały i chrzcielnicę oraz wiele zabytkowych naczyń liturgicznych, zakupiono chorągwie procesyjne, baldachim, szaty liturgiczne i obrusy. Ufundowano 2 tablice pamiątkowe do kościoła, przygotowano też ołtarz Jezusa Miłosiernego.
W kościele filialnym w Czarnocinie na miejscu starej kaplicy zbudowano figurę Matki Bożej, ogrodzono teren wokół kaplicy, zaś w świątyni zamontowano nagłośnienie i elektroniczne organy.
W kaplicy w Drogiszce nastąpiła wymiana instalacji elektrycznej i podłogi w prezbiterium, zbudowano ołtarz polowy z zadaszeniem, postawiono krzyż i pomnik upamiętniający 400-lecie kultu. Została także zbudowana droga krzyżowa na terenie przylegającym do kościoła, składająca się z 14 monumentalnych krzyży-stacji, liczących po kilka metrów wysokości.
Na cmentarzu parafialnym zostało zbudowane zadaszenie, pod którym można celebrować Eucharystię. Na plebanii zmieniono dach na blachodachówkę, położono też chodnik asfaltowy wiodący od ulicy do plebanii. Budynek został podłączony do kanalizacji, zaś w najbliższym czasie rozpocznie się jego gruntowny remont.

Przebieg wizytacji

Duchowe przygotowanie do wizytacji objęło renowację misji parafialnych poprowadzoną w dniach 16-19 czerwca br. przez emerytowanego proboszcza parafii Zawidz ks. kan. Włodzimierza Załęskiego. Zaowocowało to m.in. bardzo licznym uczestnictwem wiernych w nabożeństwach wizytacyjnych oraz bardzo dużą liczbą przystępujących do Komunii św.
Pasterska wizyta Biskupa Romana rozpoczęła się o godz. 9.00 od uroczystego ingresu oraz spotkania z grupami parafialnymi. Bezpośrednio po prezentacji ruchów Ksiądz Biskup odprawił Mszę św. i wygłosił homilię, w której powiedział m.in.: „Kiedy mówicie na tę świątynię parafialną »to nasz kościół«, pokazujecie, jak bardzo dla was ta świątynia jest ważna. Bardzo cieszy to, co powiedział o was Ksiądz Proboszcz, iż umiecie się dzielić tym, co posiadacie. Dzięki temu wasza parafia pięknieje od strony materialnej. Ale przecież tak wiele was zaangażowanych jest w życie duchowe. To, co robicie w grupach parafialnych, jest próbą przenoszenia Ewangelii w życie codzienne, społeczne, aby przenikała ona całe życie tej wspólnoty”.
Kończąc Mszę św., Ksiądz Biskup w ciepłych słowach podziękował Księdzu Proboszczowi za to, że mimo problemów zdrowotnych podejmuje wiele inicjatyw. Wyraził także swe uznanie za to, że więcej niż połowa wszystkich dzieci z parafii należy do rozmaitych grup parafialnych.
Po Eucharystii Biskup Roman udał się na miejscowy cmentarz, gdzie poprowadził modlitwę za zmarłych, zaś o 12.00 spotkał się na Eucharystii z mieszkańcami Czarnocina. Witający Księdza Biskupa, reprezentanci miejscowej wspólnoty przypomnieli, że w kaplicy od 7 lat w dniu odpustu Matki Bożej Częstochowskiej odbywają się dożynki parafialne. Działa tu także rada duszpasterko-gospodarcza, istniejące od 1947 r. kółko różańcowe, chór oraz grupa ministrancka. Mieszkańcy Czarnocina szczególnie serdecznie wyrazili wdzięczność za pierwszą od 12 lat wizytę Pasterza w tej miejscowości. „Ta część parafii była zgłodniała tego spotkania” - podkreślił ks. Gajewski. Kończąc Mszę św., Biskup Roman również wyraził swą radość, mówiąc: „Ogromnie mi miło, że po tych 12 latach mogłem tu wrócić i cieszyć się waszym świadectwem wiary”.
O 15.00 Ksiądz Biskup nawiedził kaplicę w Drogiszce. Również tu działają koła różańcowe, których przedstawicielki pokrótce przedstawiły ich działalność. Nawiązując do wypowiedzi członkiń kół, Biskup Roman zwrócił uwagę na wartość modlitwy różańcowej i przypomniał, że Maryja niemal we wszystkich objawieniach prosiła o jej odmawianie. Na zakończenie Ksiądz Biskup wraz z zebranymi odmówił dziesiątek Różańca, ofiarowując poszczególne zdrowaśki w różnych intencjach.
Wieczorem, o godz. 17.00, w kościele parafialnym została odprawiona Eucharystia, podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania. Kończąc uroczystość, Celebrans podziękował niedzborskim parafianom i ich Duszpasterzowi za bardzo dobrze przygotowaną wizytację, wyraził też wdzięczność za życzliwe zaproszenie do ponownego odwiedzenia parafii.

2005-12-31 00:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Family News Service

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Cud słońca, którego świadkami były dziesiątki tysięcy ludzi. Małe dzieci, którym w odległej portugalskiej wiosce objawiała się Maryja. Matka Boża przekazała im trzy tajemnice fatimskie. Dwie z nich zostały upublicznione w 1941 roku, trzecia zaś na ujawnienie czekała aż do 2000 roku. Te fakty są powszechnie znane. Ale co właściwie wydarzyło się na wzgórzach w środkowej Portugalii 105 lat temu? I jakie znaczenie ma to dla Kościoła w XXI wieku? Mija właśnie 105 lat odkąd trojgu pastuszkom ukazała się Matka Boża.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

[ TEMATY ]

konkurs

Akcja Katolicka

Bydgoszcz

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych, podzielony został na dwie grupy wiekowe. Ci, będący w klasach IV-VI nadesłali prace plastyczne. Starsi reprezentanci klas VII-VIII musieli zmierzyć się w kategorii plastycznej. W sumie rywalizowało 46 młodych ludzi. - Dziękuję, że dano możliwość odkrywania talentów - mówił bp Krzysztof Włodarczyk, nazywając wszystkich zwycięzcami.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54

[ TEMATY ]

religia

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie, w którym wprowadził standardy równego traktowania w podległym mu urzędzie. Jak napisała w czwartek "Gazeta Wyborcza", "Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zakazuje krzyży w urzędzie, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach". Sam Trzaskowski oświadczył, że nikt nie zamierza prowadzić w Warszawie walki z jakąkolwiek religią, ale Polska jest państwem świeckim, Warszawa zaś jest tego państwa stolicą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję