Reklama

Polska

Kraków: 2 tys. osób wyruszy dziś w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

[ TEMATY ]

Kraków

Droga Krzyżowa

droga

BOŻENA SZTAJNER

Pod hasłem „Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie” wyruszy 22 marca z Krakowa Ekstremalna Droga Krzyżowa. W wydarzeniu będzie uczestniczyć ok. 2 tys. osób. Podczas nocnej wędrówki z kościoła św. Józefa w Krakowie do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej uczestnicy będą rozważać Misterium Drogi Krzyżowej przygotowane przez ks. Jacka Stryczka, prezesa Stowarzyszenia Wiosna i pomysłodawcy tego wydarzenia.

Organizatorzy tego wydarzenia zaznaczają, że Drogę Krzyżową można przeżyć na kościelnym nabożeństwie lub rozważające Mękę Chrystusa w samotności oraz że nie ma sposobów lepszych czy gorszych. "Postanowiliśmy przejść Drogę Krzyżową pieszo, nocą, tak, by doświadczyć bólu i cierpienia, na własnej skórze poczuć, że dalej już nie da rady...” – napisali organizatorzy.

Reklama

W tym roku Ekstremalna Droga Krzyżowa skierowana jest do wszystkich, którzy chcą pełniej przeżyć dni Wielkiego Postu. Każdy z uczestników będzie miał możliwość głębokiego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej skupiając się nad medytacjami przygotowanemi przez księdza Jacka Stryczka oraz pokonując pieszo kilometry na drodze do Kalwarii.

Ze względu na ciągły wzrost zainteresowania również w tym roku przygotowywane są nowe trasy. Zaplanowano pięć tras klasycznych – do przejścia w małych grupach i dwie trasy samotne do przejścia indywidualnego.

Droga Krzyżowa wyruszy 22 marca o godz. 20.00 z kościoła św. Józefa na krakowskim Podgórzu do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ekstremalne Drogi Krzyżowe wyruszą także m.in. z Alwernii, Gliwic, Tarnowa, Warszawy i Zawoi.

EDK odbyła się po raz pierwszy w 2009 roku.

2013-03-22 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga Krzyżowa w Blachowni

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Marek Kułakowski

Kto nie zna drogi do morza, niech podąża za rzeką. Niech podąża za krzyżem ten, kto szuka drogi do Boga, do zmartwychwstania, do życia. W parafialnej Drodze Krzyżowej w Blachowni, 7 kwietnia, wzięło udział ponad 200 wiernych.

Trasa przebiegała od kościoła pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej ulicami starego osiedla do cmentarza.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Być radykalnym jak św. Franciszek

2021-09-26 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Św. Franciszek z Asyżu

Jutrzyna

Magdalena Lewandowska

Choć wspomnienie św. Franciszka z Asyżu przypada dopiero 4 października, w Jutrzynie w diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka już 26 września odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im bp Jacek Kiciński. – Bardzo się cieszę, że mogę odwiedzić duchowych synów i córki św. Franciszka z Asyżu i razem z wami przeżyć uroczystość odpustową, 5. rocznicę ogłoszenia nowego sanktuarium i udzielić sakramentu bierzmowania. Jesteśmy tu dziś po to, by dziękować Bogu za dar naszej wiary i za przykład św. Franciszka, który uczy nas, jak żyć Słowem Bożym i jak to Słowo wprowadzać w codzienność – mówił do zebranych hierarcha. I podkreślał: – Jezus mówi dziś „Masz być radykalny”! Nie wolno z grzechem iść na kompromis. Jeśli coś jest powodem twojego grzechu, pozbądź się tego – jeśli jest to komputer, odetnij się od sieci, jeśli telefon jest powodem grzechu, zerwij łączność. Prawdziwe nawrócenie zacznie się wtedy, kiedy staniemy w prawdzie i poprosimy Boga o pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję