Reklama

Pożegnanie śp. ks. prał. Kazimierza Bochenka

Syn ziemi ropczyckiej

W sobotę wieczorem 12 listopada br., w wieku 91 lat, odszedł po nagrodę do Pana znany i ceniony kapłan ks. prał. Kazimierz Bochenek, długoletni duszpasterz i proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Opolu.

Niedziela rzeszowska 49/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Śp. ks. prał. Kazimierz Bochenek ur. się 7 lipca 1914 r. w Ropczycach, tam też ukończył szkołę podstawową i gimnazjum. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości został zwerbowany do służby wojskowej na okres dwóch lat. Bardzo często powtarzał: „powołanie do kapłaństwa zrodziło mi się na pryczy wojskowej”. Odpowiadając na Boże wezwanie do pracy w winnicy Pańskiej, wstąpił do Seminarium Duchownego we Lwowie, gdzie ukończył studia z filozofii i teologii, zwieńczone święceniami kapłańskimi 23 kwietnia 1940 r. w katedrze lwowskiej.
Po święceniach pracował jako wikariusz w Stanisławowie, później został przeniesiony na ziemie odzyskane do diecezji opolskiej, pracował tam m.in. jako wikariusz w katedrze, później prefekt w Niższym Seminarium Duchownym w Opolu, po kilku latach mianowany został proboszczem w Dobrzeniu Wielkim k. Opola, aż w końcu została mu powierzona na długie lata funkcja proboszcza i dziekana w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Opolu. Tam też doczekał wieku emerytalnego.
Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Domu Księży Emerytów przy ul. kard. Kominka w Opolu i nadal działał czynnie w Kościele opolskim jako kapelan AK, Związku Sybiraków, Straży Granicznej i Solidarności Śląska Opolskiego, pomagał także w Sądzie Biskupim jako obrońca węzła małżeńskiego.
Ostatnie lata życia Księdza Prałata to czas wolniejszego trybu życia i osłabienia fizycznego. Ks. prał. Kazimierz Bochenek w tym roku świętował 65 lat kapłaństwa, dziękując Panu Jezusowi i Matce Najświętszej za dar kapłaństwa oraz za to, że jego życie mogło stać się służbą samemu Bogu, posługując wiernym w sprawowanych sakramentach oraz głoszeniu Słowa Bożego. Odszedł do Pana w wielkim spokoju, w towarzystwie modlących się przy nim bliskich mu osób - kapłanów, sióstr zakonnych i najbliższej rodziny.
Eksportacja doczesnych szczątków śp. Księdza Prałata odbyła się we wtorek 15 listopada o godz. 16.00 z Domu Księży Emerytów w Opolu do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Uroczystej liturgii przewodniczył i kazanie wygłosił dziekan dekanatu opolskiego w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła ks. Edmund Podzielny. W słowie pożegnalnym Kaznodzieja podkreślił cnoty życia i posługi kapłańskiej śp. Księdza Prałata, jak umiłowanie modlitwy i posługa wiernym w szerokim wymiarze niesienia pomocy duchowej i materialnej potrzebującym. Śp. Ksiądz Kazimierz zawsze przejawiał wielkie zatroskanie o biednych, dla każdego znalazł czas, aby porozmawiać, czy zaradzić problemom, z jakimi się do niego zwracano. Ponad wszystko był kapłanem wielkiej modlitwy i umiłowania Różańca Świętego, bardzo kochał Matkę Najświętszą.
W środę 16 listopada o godz. 11.00 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Opolu przy udziale wielkiej rzeszy kapłanów i wiernych została sprawowana Msza św. pod przewodnictwem sufragana diecezji opolskiej bp. Pawła Stobrawy, który, podkreślając zasługi śp. Księdza Prałata, zwrócił uwagę na jego maryjny wymiar życia i kult, jaki za życia zmarły Kapłan miał do Matki Najświętszej. W wolnej chwili zawsze można było spotkać go z Różańcem w ręku, czy śpiewającego Apel Jasnogórski w godzinach wieczornych. Godnym podkreślenia jest również i to, iż śp. ks. Bochenek pozostawił po sobie wiele Bożych pomników, tak duchowych w sercach ludzkich, jak również materialnych w parafiach, w których pracował. Wybudował przy współudziale wiernych piękny dom katechetyczny oraz zawsze przejawiał wielką troskę o dom Boży.
Doczesne szczątki śp. ks. prał. Kazimierza Bochenka - według ostatniej woli Zmarłego - zostały złożone w grobowcu przy kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Opolu.
W ostatnim pożegnaniu śp. Kapłana wzięła udział wielka rzesza wiernych, kapłanów, poczty sztandarowe, delegacje, w tym z diecezji rzeszowskiej: sekretarz ordynariusza diecezji rzeszowskiej bp. Kazimierza Górnego ks. Wiesław Matyskiewicz, dziekan parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach ks. Jan Delekta, kapłani, przyjaciele i najbliższa rodzina. Pozostanie z pewnością w pamięci mieszkańców Opola oraz Ropczyc jako kapłan i człowiek o pełnym wrażliwości sercu, kochającym Boga, Matkę Najświętszą i każdego człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Złoty jubileusz ks. kan. Stanisława Wójcika

2024-04-23 20:30

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

św. Wojciech

jubileusz kapłaństwa

ks. Stanisław Wójcik

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Tegoroczny odpust w wałbrzyskiej parafii świętego Wojciecha, był wyjątkową sposobnością do dziękczynienia za 50 lat kapłaństwa ks. kan. Stanisława Wójcika, proboszcza miejscowej wspólnoty w latach 2006-23.

Mszy świętej, w której uczestniczyli licznie kapłani, przyjaciele i parafianie, przewodniczył we wtorek 23 kwietnia sam jubilat, a homilię wygłosił biskup senior Ignacy Dec. Kaznodzieja zainspirowany czytaniami mszalnymi i życiem św. Wojciecha, podkreślił przesłanie wiary, cierpienia i świadectwa Chrystusowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję