Reklama

„Nie sposób zmierzyć działania łaski”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do tradycji naszej diecezji należy spotkanie opłatkowe, które na zaproszenie Pasterza odbywa się corocznie w Kurii Diecezjalnej. W tym roku spotkanie takie odbyło się 22 grudnia. Podobnie jak w roku ubiegłym połączone było z przyznaniem medalu „Za Dzieło Ewangelizacji” dla osób, które w sposób wybitny włączyły się w sprawę Nowej Ewangelizacji na terenie diecezji.
Z życzeniami dla Pasterza przybyli przedstawiciele władz i samorządów miast i gmin, duchowieństwo, siostry zakonne, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń kościelnych, a także młodzież i wierni z całej diecezji. Opłatek rozpoczął się od wspólnego śpiewu kolędy i odczytania przez ks. prof. Franciszka Greniuka, byłego kanclerza Kurii Diecezjalnej, Ewangelii o Bożym Narodzeniu. W imieniu zebranych życzenia świąteczne złożył Biskup pomocniczy Mariusz Leszczyński. Powiedział m.in.: „Nasze diecezjalne spotkanie opłatkowe oraz życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne, które pragniemy złożyć Księdzu Biskupowi Ordynariuszowi i sobie, są dobrą okazją do spojrzenia na liczne wydarzenia, nade wszystko kościelne, w kończącym się roku 2005, na chwilę obecną i na nowy czas, który się niebawem przed nami otworzy - zgodnie z życzeniem, które Jan Paweł II pozostawił nam w liście apostolskim Novo millennio ineunte: »byśmy z wdzięcznością wspominali przeszłość, całym sercem przeżywali teraźniejszość i ufnie otwierali się na przyszłość« (NMI, 1).
Nie sposób zmierzyć działania łaski, która w ciągu całego roku poruszała sumieniami. Z pewnością jednak »rzeka wody życia«, nieustannie wypływająca »z tronu Boga i Baranka«, rozlała się na cały Kościół. Jest to woda Ducha Świętego, która gasi pragnienie i odnawia. Jest to litościwa miłość Ojca, która w Chrystusie została nam jeszcze raz objawiona i darowana. Na końcu tego roku możemy znów powtarzać z weselem odwieczne słowa wdzięczności: »Dziękujcie Panu, bo jest dobry, bo łaska Jego trwa na wieki« (Ps 118, 1)”.
Biskup Mariusz wymienił tylko niektóre z ważnych wydarzeń, jakie miały miejsce w życiu naszej diecezji: śmierć Jana Pawła II 2 kwietnia i uroczysta Msza św. w jego intencji sprawowana na Rynku Wielkim w Zamościu 7 kwietnia, która zgromadziła ok. 30 tys. wiernych; nawiedzenie środowisk akademickich przez Matkę Bożą w Ikonie Sedes Sapientiae (26-28 kwietnia); 40-lecie koronacji cudownego Obrazu Matki Bożej i Diecezjalny Kongres Eucharystyczny (1-3 lipca); kanonizację w Rzymie 23 października abp. Józefa Bilczewskiego i ks. Zygmunta Gorazdowskiego, związanych z Kościołem na naszej ziemi; wizytę ad limina Apostolorum w Rzymie Biskupa diecezjalnego i Biskupa pomocniczego (23 listopada - 3 grudnia); I Kongres Akcji Katolickiej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej i poświęcenie sztandaru (17 grudnia).
Na zakończenie bp Mariusz Leszczyński powiedział: „Ekscelencjo, Najdostojniejszy Księże Biskupie, przyjmij więc od nas, kapłanów, i wiernych świeckich, najlepsze, z głębi serca płynące bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia. Wyrażę je najpierw w szczerym słowach: Dziękuję! Dziękujemy! Bo, gdy spoglądamy na to całe bogactwo wydarzeń w życiu w naszej diecezji w kończącym się roku, to tę wdzięczność wyrażamy, zaraz po Bogu i Kościołowi, Pasterzowi naszej diecezji.
Niech Boże Dziecię darzy Księdza Biskupa łaską zdrowia, umacnia jego siły, pozwala cieszyć się pięknymi i trwałymi owocami pasterskiej posługi, przykładnym życiem i pracą kapłanów i szlachetną chrześcijańską postawą naszych wiernych w dzisiejszym świecie. Niech Jezus, przez pośrednictwo Maryi, Księdzu Biskupowi błogosławi i zachowa go w swojej opiece.
Podczas ostatniej przed świętami audiencji ogólnej na Placu św. Piotra, 21 grudnia, Papież Benedykt XVI, gdy rozważał tajemnicę światła, powiedział: »Przeżywajmy intensywnie te ostatnie dni poprzedzające Boże Narodzenie, wraz z Maryją, Dziewicą milczenia i słuchania. Niech Ona, która została całkowicie obleczona w światło Ducha Świętego, pomoże nam zrozumieć i w pełni przeżywać tajemnicę narodzin Chrystusa. Z tymi uczuciami i z radością składam już teraz najserdeczniejsze życzenia błogosławionych i radosnych świąt Bożego Narodzenia wam wszystkim tu obecnym, waszym rodzinom, waszym wspólnotom i wszystkim, którzy są wam drodzy«. Księdzu Biskupowi i wszystkim tu obecnym, szczęść Boże na Święta i Nowy Rok”.
Odwzajemniając życzenia, bp Jan Śrutwa podziękował diecezjanom za kolejny rok budowania wspólnoty diecezjalnej. Przypomniał o tegorocznej inicjatywie sadzenia dębów, podjętej jeszcze za życia Jana Pawła II, a jakże aktualnej i mającej historyczny wymiar obecnie. Pasterz diecezji wyraził wdzięczność bp. Mariuszowi Leszczyńskiemu za 7 lat posługi i obecność podczas wizyty ad limina Apostolorum, Kurii Biskupiej na czele z Księdzem Kanclerzem, Seminarium za formację alumnów, Katolickiemu Radiu Zamość i „Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej” za ich posługę słowa, kapłanom i siostrom zakonnym za gorliwość w wypełnianiu powołania, Caritas diecezjalnej wspierającej najuboższych. Przypomniał także o czekających nas radościach, a wśród nich o wizycie Ojca Świętego Benedykta XVI w maju 2006 r. Kończąc, życzył wszystkim: „Abyśmy przy każdej okazji mieli Jezusa nie tylko w sercach, ale i na ustach. Wesołych Świąt! Szczęśliwego Nowego Roku z Bogiem i Jego świętymi!”.
Następnie Biskup Ordynariusz wręczył medal „Za Dzieło Ewangelizacji” Adeli Dec, a jako uzasadnienie laudację wygłosił dziekan ks. Ryszard Sierkowski z Tarnogrodu: „Adela Dec urodziła się 29 sierpnia 1952 r. w Jarocinie, powiat Nisko. Rodzice Marian Ryczko i Helena zd. Powęska byli ludźmi stanowczymi i głęboko religijnymi. Oni też nauczyli swoją córkę zasad wiary i szacunku do człowieka.
Adela uczyła się najpierw w Szkole Podstawowej w Jarocinie, a następnie w Liceum Ogólnokształcącym w Ulanowie. Pilnie i systematycznie uczestniczyła w katechezie i niedzielnej Mszy św. Studia w Lublinie na Akademii Rolniczej wykorzystała nie tylko na formację intelektualną, ale i na rozwój duchowy. Czynnie włączała się w duszpasterstwo akademickie na KUL-u. Spotkania, wykłady, rekolekcje, modlitwy i dyskusje dawały jej możliwość rozwoju i wzrostu wiary. Pod duchowym przewodnictwem wspaniałych kapłanów ks. Andrzeja Koprowskiego i ks. Mirosława Paciuszkiewicza uczyła się, jak pracować nad sobą i jak apostołować przez radość, serdeczność i ciepło.
Po studiach wraz z mężem Michałem podjęła pracę najpierw w Lublińcu, a później w Dzikowie na stanowisku kierownika produkcji w Państwowym Gospodarstwie Rolnym. Za jej kadencji zreformowany został system pracy (m.in. zniosła obowiązek pracy w niedzielę). W towarzystwie męża, idąc trzy kilometry do kościoła parafialnego, dawała przykład pracownikom i mieszkańcom, jak należy przeżywać niedzielę. W czasie rekolekcji mówiła pracownikom, że idzie słuchać nauk i przystąpi do sakramentu pokuty. Było to ważne świadectwo dla ludzi, którzy zajęci codzienną pracą nie zawsze żyli zgodnie z zasadami wiary. Postawa świadka Pani Adeli nie znalazła uznania u tamtejszych władz administracyjnych i partyjnych. Spotykały ją różne przykrości. Zdarzało się, że milicja legitymowała gości wychodzących z jej domu i sprawdzała bagażniki samochodów, ale to jeszcze bardziej utwierdzało ją w przekonaniu słuszności obranego kierunku życia.
W 1980 r. rozpoczęła pracę w Tarnogrodzie i tam zamieszkała. Na prośbę ks. prał. Edwarda Ludwickiego, ówczesnego proboszcza, rozpoczęła naukę w Studium Życia Rodzinnego w Lublinie i od 21 lat prowadzi Poradnię Życia Rodzinnego. Przygotowuje narzeczonych z całego dekanatu tarnogrodzkiego do sakramentu małżeństwa.
W latach 80. prowadziła katechezę w punktach katechetycznych w Tarnogrodzie i Różańcu, dla starszych klas szkoły podstawowej i średniej. Zapraszana przez proboszczów prowadziła spotkania z rodzicami przed I Komunią św. i bierzmowaniem. Dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem dotyczącym wychowania dzieci, przeżywania świąt, uroczystości rodzinnych, aby oprawa zewnętrzna nie przysłoniła istoty świętowania.
W 1992 r. podjęła się trudu katechizowania dzieci i młodzieży, najpierw w Szkole Podstawowej w Tarnogrodzie, a później w Gimnazjum. By dobrze i skutecznie katechizować, skończyła Studium Pedagogiczne na KUL-u i Kolegium Teologiczne. Doskonali swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnych formach dokształcania. Osiąga dobre wyniki w nauczaniu, co potwierdza kwalifikowanie się jej uczniów do poszczególnych etapów Konkursu Wiedzy o Biblii i Historii Kościoła. Tytuł finalisty uzyskało kilkunastu uczniów, a pięciu tytuł laureata.
Na szczególne podkreślenie zasługuje praca z młodzieżą i rodzicami na terenie szkoły, parafii i środowiska. Organizuje akademie szkolne i środowiskowe. Włącza rodziców do przegotowywania uroczystości, zarówno do spraw organizacyjno-porządkowych, jak i do liturgii. W przygotowanie uroczystości, nabożeństw, akademii angażuje zawsze dużą grupę młodzieży. Stara się dostrzegać każde dziecko, przydzielając mu zadanie dostosowane do jego możliwości.
Pani Adela jest osobą odpowiedzialną, niezwykle krytyczną i obowiązkową. Kocha swoją pracę, wszystko, co robi, robi z pasją, wkładając w to całe serce. Posiadaną wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się z nauczycielami i kapłanami. Jest ceniona przez dyrekcje szkoły i darzona szacunkiem przez uczniów, rodziców i grono pedagogiczne. Zawsze ma czas, by porozmawiać z młodzieżą i zainteresować się ich problemami.
Najważniejsza dla Pani Dec jest rodzina. Jest matką pięciorga dzieci. Dwóch synów skończyło już studia, założyli rodziny i pracują, dwóch jeszcze się uczy. Córka jest studentką teologii na Papieskiej Akademii Teologicznej i psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, zaangażowana od 15 lat w Ruchu Światło-Życie (jest animatorką). Dzieci Pani Adeli wzrastały w domu pełnym ciepła, miłości do Boga i ludzi. Od najmłodszych lat uczone były pracy i życia zgodnego z zasadami wiary. Pani Dec może być wzorem dla ludzi młodych, którzy boją się macierzyństwa i związanego z nim trudu, obawiających się, że to uniemożliwi im awans zawodowy. Z powodzeniem godzi obowiązki matki, żony i katechetki. Angażuje się w życie społeczne i parafialne, przy tym nie zaniedbuje rozwoju intelektualnego i duchowego. Jej życie moralne i rodzinne jest przykładem dla społeczności parafialnej, szczególnie dla młodzieży i młodych małżeństw.
Adela Dec zasługuje na przyznany jej przez Pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej zaszczytny Medal Zasługi »Za Dzieło Ewangelizacji«”.
Ksiądz Biskup wręczył medal Pani Adeli, która z nieukrywanym wzruszeniem i skromnością podziękowała za to wyróżnienie, podkreślając zasługi wielu ludzi i rodziny.
Dalsza część uroczystości to spontaniczne życzenia z opłatkiem w ręku. Takie spotkania pogłębiają więź wspólnoty Kościoła zamojsko-lubaczowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzice i synowie w seminarium

2024-05-06 13:17

[ TEMATY ]

Częstochowa

WMSD

dzień skupienia dla rodziców

Mikołaj Wręczycki/WMSD Częstochowa

Seminarium to nie tylko dom waszych synów, ale także wasz dom – takimi słowami zwrócił się do rodziców seminarzystów ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Do Seminarium, 4 maja, przybyli na swój dzień skupienia rodzice, ale także dziadkowie alumnów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Mendyk w Nowej Rudzie. Trzymajcie się blisko Jezusa

2024-05-06 20:00

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

bierzmowanie

Nowa Ruda

Marek Krukowski

Biskup Marek Mendyk w asyście ks. kan. Juliana Rafałki i ks. Andrzeja Frankowa

Biskup Marek Mendyk w asyście ks. kan. Juliana Rafałki i ks. Andrzeja Frankowa

W liturgiczne wspomnienie świętych apostołów Filipa i Jakuba w kościele parafialnym św. Mikołaja, biskup świdnicki zachęcał do naśladowania Chrystusa jako drogi, prawdy i życia.

Wizyta biskupa związana była z udzieleniem sakramentu bierzmowania młodzieży z trzech parafii noworudzkiego dekanatu, w tym z parafii św. Barbary w Nowej Rudzie - Drogosławiu, św. Piotra Kanizjusza we Włodowicach oraz miejscowej parafii św. Mikołaja. W ten szczególny poniedziałkowy wieczór 6 maja, cała wspólnota modliła się o prowadzenie Ducha Świętego dla młodych stawiających ważny krok na swojej duchowej drodze.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: 17 maja prezentacja dokumentu o objawieniach

2024-05-07 13:48

[ TEMATY ]

Watykan

objawienia

Monika Książek

W piątek 17 maja 2024 r. o godz. 12.00 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się konferencja prasowa poświęcona nowym normom Dykasterii Nauki Wiary dotyczącym rozeznawania objawień i innych zjawisk nadprzyrodzonych - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Dokument zaprezentują Prefekt Dykasterii Nauki Wiary, kard. Víctor Manuel Fernández oraz sekretarz Sekcji Doktrynalnej Dykasterii Nauki Wiary ks. prał. Armando Matteo. Dotychczas nie ujawniono żadnych dalszych szczegółów dotyczących dokumentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję