Reklama

Niedziela Częstochowska

Ks. M. Frukacz: szkaplerz karmelitański przypomina o znaczeniu wiary i miłości w naszym życiu.

[ TEMATY ]

szkoła

szkaplerz

Jowita Kostrzewska

60 osób, uczniowie szkoły sióstr zmartwychwstanek w Częstochowie, wraz z rodzicami, 14 kwietnia, przyjęli szkaplerz karmelitański. Uroczystości odbyły się podczas Mszy św. w kaplicy Domu Sióstr Zmartwychwstanek, której przewodniczył ks. Mariusz Frukacz zastępca redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela”.

W homilii ks. Frukacz podkreślił, że „przyjęcie szkaplerza karmelitańskiego jest znakiem, że wiara odgrywa ważne miejsce w życiu człowieka”- Wiara jest spotkaniem z Osobą Jezusa Chrystusa, jest naszą osobistą więzią z Bogiem. Przyjmując szkaplerz wypowiadamy za umiłowanym uczniem Jezusa: „To jest Pan”- mówił ks. Frukacz - Te słowa: „To jest Pan” powinny stać się programem naszego życia - dodał redaktor „Niedzieli”.

Reklama

„Przyjmując szkaplerz wypowiadamy naszym życiem prawdę, że Jezus jest naszym Panem. Chcemy być z Jezusem przez Maryję”- kontynuował ks. Frukacz.

Redaktor „Niedzieli” nawiązując do ewangelicznego dialogu Jezusa z Szymonem Piotrem podkreślił, że „ nas także Jezus pyta o miłość.”- Nosząc szkaplerz na naszym sercu chcemy Jezusowi każdego dnia odpowiadać: „Panie, Ty wiesz, że Cię kocham.” Ta nasza wiara i miłość czasem oznacza obecność krzyża w naszym codziennym życiu, ale tylko tak idzie się za Jezusem - mówił ks. Frukacz.

„Naszym czasom potrzebni są świadkowie, którzy każdego dnia dadzą świadectwo swojej wiary i miłości. Szkaplerz, który nasi uczniowie przyjęli jest takim potrzebnym znakiem.”- powiedziała „Niedzieli” s. Ewelina M. Dudzik CR.

Reklama

Na przełomie XII i XIII wieku na zboczach góry Karmel w Palestynie powstała wspólnota pustelników, którzy na znak szczególnej więzi z Matką Bożą nazwali siebie Braćmi Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Po klęsce krzyżowców w 1291 r. klasztor karmelitański na Karmelu został zburzony, a wielu zakonników zginęło jako męczennicy za wiarę. Reszta powróciła do Europy, gdzie istnienie Zakonu w pewnej chwili zostało zagrożone. W tym okresie generał karmelitów Szymon Stock miał objawienie. 16 lipca 1251 r. Matka Boża wręczyła mu szkaplerz i zapewniła, że każdy, kto będzie go nosił, będzie pod Jej szczególną opieką, zostanę mu też skrócony okres przebywania w czyśćcu - zostanie z niego uwolniony w pierwszą sobotę po śmierci.

Stolica Apostolska zaliczyła Szkaplerz do sakramentaliów. Potwierdziła przywileje Szkaplerza i prawdziwość obietnic Maryi. Nabożeństwo szkaplerzne rozprzestrzeniło się po całym chrześcijańskim świecie stając się symbolem Maryjnego charakteru zakonu karmelitańskiego. Fot. Jowita Kostrzewska

2013-04-14 21:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

A może do „katolika”?

Niedziela sandomierska 20/2017, str. 7

[ TEMATY ]

szkoła

Archiwum ks. Adama Stachowicza

Dla uczniów wchodzących na kolejny poziom edukacji ten okres w roku szkolnym jest najintensywniejszy. Z jednej strony czas egzaminów, ewentualnych poprawek czy „podciągania się” na wyższe stopnie. Z drugiej – konieczność stanięcia przed wyborem uczelni czy dalszej szkoły.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję