Reklama

Wydarzenia z diecezji

Olimpiada „z religii”

Niedziela płocka 12/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Niedawno zakończyły się zmagania olimpijskie w Turynie, a dziś w murach płockiej Jagiellonki stajemy się uczestnikami równie wspaniałych zmagań olimpijskich, których przedmiotem jest wiedza na temat Dekalog w nauczaniu Jana Pawła II”. Tymi słowami ks. dr Andrzej Krasiński, wicedyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej, powitał młodzież szkół ponadgimnazjalnych naszej diecezji przybyłą na finał etapu diecezjalnego XVI Olimpiady Teologii Katolickiej. W tym roku czterdziestu olimpijczyków z wszystkich zakątków naszej diecezji stanęło 2 marca do zmagań z wiedzą w gościnnych murach płockiego Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły, świętującego w tym roku stulecie powstania. Wspomniał o tym Mirosław Piątek, dyrektor szkoły, który witając, życzył wszystkim uczestnikom olimpiady jak najlepszych wyników.
Zgodnie z planem, kilka minut po godz. 10.00, młodzież przystąpiła do rozwiązywania testu składającego się z 40 zadań. Przez 45 minut zmagali się oni z pytaniami domagającymi się niekiedy bardzo szczegółowej wiedzy, wykazując się dobrym przygotowaniem. Jak powiedziała później s. Ernesta Zielińska, reprezentująca Wydział Katechetyczny - głównego organizatora etapu diecezjalnego olimpiady, średnią wszystkich uczestników była ocena dobra. Wypada też w tym miejscu dodać, że przybyła do Płocka młodzież miała już za sobą etap szkolny, do którego przystąpiło w całej diecezji płockiej ok. 300 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. To wcześniejsze doświadczenie na pewno wpłynęło na poziom ich przygotowania.
Ok. godz. 13.00, gdy już swoją pracę zakończyła komisja sprawdzająca, przyszedł czas na ceremonię podsumowania wyników olimpiady. Rozpoczęły ją wystąpienia zaproszonych gości honorowych. Najpierw bp Roman Marcinkowski pogratulował młodzieży ich wspaniałych duchowych aspiracji, przejawiających się w podjęciu wyzwania udziału w „olimpiadzie z religii”. Przypomniał przy tym, że Dekalog jest fundamentem życia osób i całych społeczeństw, zaś jego znajomość i stosowanie porównał do prawa jazdy: skoro w obecnych warunkach jest tak wiele wypadków drogowych, to aż trudno sobie wyobrazić, co byłoby, gdyby takie uregulowania przestały pewnego dnia obowiązywać. Biskup Roman wskazał też młodzieży na pracę katechetów i opiekunów, którzy przygotowali i wspierali ich w czasie zmagań. Teresa Dobrosielska, dyrektor Delegatury Kuratorium Mazowieckiego w Płocku, nazwała wszystkich uczestników olimpiady prawdziwymi zwycięzcami, ponieważ pokazali, że tkwią w nich ogromne pokłady siły, konsekwentnej pracy i autentycznej mądrości. Gratulując tego, zachęcała młodzież do dalszego rozwijania swoich zainteresowań i wytrwałości w zmierzaniu do osiągania wymarzonych celów. W oficjalne wystąpienia włączone zostały także pełne ciepła życzenia, jakie od młodzieży Jagiellonki otrzymał bp Marcinkowski z okazji swoich niedawnych imienin.
Wreszcie nadszedł ten najbardziej oczekiwany przez młodzież moment ogłoszenia wyników. Zwycięzcami okazali się: Paweł Figurski z klasy III LO im. St. Małachowskiego w Płocku (opiekun ks. Maciej Jastrzębski) - I miejsce; Martyna Sidwa, klasa II z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku (opiekun ks. Michał Zadworny) - II miejsce, oraz Katarzyna Gemza, również uczennica II klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku (opiekun także ks. Michał Zadworny) - III miejsce. Wyróżniono ponadto prace Dariusza Malczyka z LO im. St. Małachowskiego w Płocku przygotowanego przez ks. Macieja Jastrzębskiego oraz Danuty Walas z LO w Sierpcu, pod opieką ks. Krzysztofa Dziadaka i Ewy Jancewicz. Najważniejszą nagrodą tego etapu olimpiady jest prawo najlepszej trójki uczestników do udziału w ogólnopolskim finale XVI Olimpiady Teologii Katolickiej, zaplanowanym na 21-23 kwietnia w Gdańsku. Zwycięzcy otrzymali ponadto cenne nagrody książkowe, albumy i pamiątkowe dyplomy. Pozostali uczestnicy również zostali obdarowani książkami i dyplomami. Sponsorami przekazanych nagród byli: biskup płocki Stanisław Wielgus, bp Roman Marcinkowski, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej, Diecezjalny Fundusz Społeczny oraz Dyrekcja Delegatury Kuratorium Oświaty w Płocku. O dobre warunki i atmosferę towarzyszącą zmaganiom olimpijczyków zadbali Proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Płocku oraz dyrekcja LO im. Władysława Jagiełły w Płocku. Nad techniczną i artystyczną stroną organizacji czuwali katecheci pracujący w Jagiellonce wsparci przez innych nauczycieli oraz młodzież.
Ta olimpiada jest czymś więcej niż „ściganiem się” w dziedzinie wiedzy, chęcią sprawdzenia siebie, czy sięgnięcia po główne nagrody w postaci indeksów na Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie lub Wyższą Szkołę Filozoficzno-Pedagogiczną „Ignatianum” w Krakowie. Dla większości z uczestników to bardzo świadoma przygoda z Bogiem. Jedni mówili, że zasadniczym powodem ich udziału w olimpiadzie była chęć znalezienia w Dekalogu ważnego przesłania dla siebie. Dla drugich motywem okazało się pragnienie pójścia szlakiem myśli papieskich: wręcz czuli, jak on do nich przemawiał z dziesiątków stron kazań, przemówień i oficjalnych dokumentów Kościoła. Odpowiadał na ich pytania. Można mieć zatem wrażenie, że nadal trwają te cudowne spotkania Papieża z młodzieżą. Niewątpliwie ten dialog trwa i będzie trwał nadal, co symbolicznie potwierdza fakt, że ten etap w całej Polsce został zaplanowany na dzień, w którym minęło dokładnie 11 miesięcy od śmierci sługi Bożego Papieża Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mistrz miłosierdzia

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 22

[ TEMATY ]

kapłan

miłosierdzie

kapłan

wikipedia.org

Św. Józef Benedykt Cottolengo, prezbiter

Św. Józef Benedykt
Cottolengo, prezbiter

Niósł pomoc tym cierpiącym, na których inni nawet nie chcieli spojrzeć.

Józef Benedykt Cottolengo od najmłodszych lat wyróżniał się wrażliwością na los ubogich. Z domu rodzinnego wyniósł zasady życia chrześcijańskiego oraz głębokie nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej. Do seminarium wstąpił w czasach, gdy po wybuchu rewolucji francuskiej wzmogły się represje przeciwko Kościołowi. Święcenia kapłańskie przyjął w 1811 r.
CZYTAJ DALEJ

Wolontariusz z wyrokiem sądu za "zakłócenie spokoju" dr Gizeli Jagielskiej

2025-04-30 10:21

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Karol Porwich/Niedziela

Wolontariusz Fundacji Pro-Prawo do Życia usłyszał prawomocny wyrok sądu na ponad 1000 zł grzywny za "zakłócenie spokoju" Gizeli Jagielskiej poprzez organizację publicznej modlitwy różańcowej pod wejściem do szpitala w Oleśnicy. Wyrok dotyczy różańca, w trakcie którego wolontariusze Fundacji zostali napadnięci przez agresywnego mężczyznę i musieli się bronić z użyciem gazu. Wolontariusz został skazany, a w sprawie ataku bandyty sprawę umorzono - informuje Fundacja Pro-Prawo do Życia.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu podtrzymał wyrok pierwszej instancji, zgodnie z którym Adam, koordynator akcji Fundacji Pro-Prawo do Życia w Oleśnicy, musi zapłacić ponad 1000 zł grzywny za "zakłócenie spokoju" Gizeli Jagielskiej poprzez organizację publicznej modlitwy różańcowej pod jej szpitalem.
CZYTAJ DALEJ

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

2025-04-30 12:36

[ TEMATY ]

Msza św.

3 Maja

Karol Porwich / Niedziela

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 3 maja, choć wskazany jest udział we Mszy św., nie jest obowiązkowy, gdyż nie jest to tzw. święto nakazane.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję