Reklama

Księża o imigrantach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polish American Priest Assosicion (P.A.P.A.) czyli Zrzeszenie Polsko-Amerykańskich Księży działa w Ameryce już od 16 lat. Z dużym powodzeniem podejmuje ono różnego rodzaju inicjatywy pastoralne pośród społeczności katolickiej, aby pomóc Polakom zachować tożsamość narodową i religijną. Podczas ostatniego spotkania P.A.P.A. w oddziale chicagowskim, którego przewodniczącym jest ks. Tomasz Bernaś, omawiana była sprawa włączenia się społeczności polskiej w kampanię na rzecz reform imigracyjnych.
Konferencja Biskupów USA wypowiedziała się już w tej sprawie, wyjaśniając na czy polega The Catholic Campaign for Immigration Reform. Reformy imigracyjne, jakich zamierza dokonać rząd USA, będą dotyczyć nielegalnych imigrantów, których według obliczeń znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych 34 miliony. W ciągu ostatnich 20 lat przybyło do USA 23 miliony nowych imigrantów. Każdego roku przybywa kolejnych 300 tys. katolików z różnych części świata - o czym przypominają biskupi amerykańscy. Około 8 do 10 milionów ludzi nie ma prawnie udokumentowanego statusu. Obywatele USA, którzy mają swoich bliskich poza granicami, muszą czekać na otrzymanie wizy dla nich 10 do 15 lat. Biskupi USA w czerwcu 2005 r. rzucili więc hasło - Justice for Immigrants (Sprawiedliwość dla imigrantów). „Celem tej kampanii jest zmiana dotychczasowych, restrykcyjnych przepisów, tak aby wszystkie prawa człowieka były respektowane”, powiedział kard. McCarrick. Oprócz reformy prawa ważną rzeczą jest społeczna edukacja dla poszanowania prawa i kształcenie postaw moralnych dla jego przestrzegania we wszystkich środowiskach społecznych, włącznie z Kościołem katolickim.
Sytuacja The Catholic Campaign w aglomeracji chicagowskiej relacjonowała podczas spotkania P.A.P.A. Anna Jakubek (Northwest Neighborhood Federation), przypominając o wysyłaniu listów do przedstawicieli rządu, aby został zmieniony obecny system imigracyjny. Dzieli on rodziny, powodując cierpienie, a nawet śmierć i jest moralnie nie do zaakceptowania - musi być zreformowany! Proponowana ustawa imigracyjna (HR 44 37) nie rozwiązuje podstawowych problemów imigrantów, a tylko doprowadzi do pogłębienia frustracji i dalszego cierpienia milionów imigrantów i ich rodzin - podkreślała pani Anna. Ustawa ta przewiduje m. in., iż imigranci nie będą uprawnieni do federalnych świadczeń publicznych, ani też nie będą mogli korzystać z pomocy medycznej.
„Poza wysyłaniem listów do przedstawicieli rządu o nie uchwalanie wyżej wspomnianej antyimigracyjnej ustawy zwracamy się do wszystkich katolików aby pomagali imigrantom” - napisali biskupi amerykańscy. Zapraszają oni katolików do szerokiej współpracy i proponują organizowanie różnych form wsparcia na rzecz kampanii „Sprawiedliwość dla imigrantów”. Chodzi m.in. o: ofiarowanie modlitw i próśb o sprawiedliwą i ludzką politykę społeczną, adresowaną głównie do imigrantów; o odwiedzanie strony internetowej (www.justiceforimmigrants.org), na której znajduje się list pasterski i informacje na temat prowadzonej kampanii; zaproszenie przedstawicieli archidiecezji, którzy we współpracy z zespołem parafialnym będą informowali o liście pasterskim i aktualnej debacie legislacyjnej odnośnie spraw imigrantów; włączenie się do akcji zbierania podpisów i wysyłania listów protestacyjnych do władz legislacyjnych.
Z ramienia archidiecezji Chicago koordynatorem działań na rzecz kampani jest kanclerz tutejszej archidiecezjii Jimmy M. Lago. Wysłał on specjalny list do wszystkich parafii i organizacji katolickich, w którym przypomina o podstawowych dwóch celach kampanii: edukacja katolików o korzyściach emigracji i wkładzie imigrantów w rozwoju tego kraju oraz obrona i popieranie powszechnie słusznych imigracyjnych reform.
Lago dziękował wszystkim, którzy aktywnie włączyli się na rzecz kampani, szczególnie Elenie Segura, która pełni funkcję dyrektora biura „Pokój i Sprawiedliwość” oraz ks. Tomowi Franzmanowi - dyrektorowi Departamentu Ewangelizacji.
Inicjatywę na rzecz kampanii poparli też księża polonijni, obiecując szerzej informować o tym problemie społeczność polonijną.
W drugiej części spotkania ks. Tom Bernaś przedstawił sprawozdanie z działalności chicagowskiego oddziału P.A.P.A. - Ważnym elementem następnego spotkanie będzie zaproszenie seminarzystów z Mundelein oraz nowo wyświęconych księży, by lepiej poznali naszą organizację - zakończył spotkanie bp Paprocki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie, które staje się matką dla innych

2026-05-30 20:47

[ TEMATY ]

31 spojrzeń Maryi

Adobe Stock

Każde spojrzenie Maryi coś odsłania: Boga, człowieka, drogę. W maju zapraszamy Cię do zatrzymania się przy 31 takich spojrzeniach. Dziś zobacz jedno z nich.

Pod krzyżem Maryja otrzymuje nowe zadanie. Nie zamyka się w swoim bólu. Jej spojrzenie rozszerza się. Staje się miejscem dla innych. To jest dojrzałość miłości: nie tylko przeżyć swoje — ale otworzyć się na czyjeś życie.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Gdy wiara traci radość ten święty pomoże

2026-05-29 10:37

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W centrum odcinka pojawia się niezwykła postać św. Filipa Nereusza — apostoła Rzymu, człowieka radości, humoru, wolności i pokory. To święty, który potrafił odmówić kardynalskiego kapelusza, mówiąc: „Wolę niebo”. To człowiek, który żartem potrafił leczyć pychę, dobrocią otwierał serca grzeszników, a modlitwą pozwolił Bogu tak poszerzyć swoje serce, że stało się ono znakiem Bożej obecności.

Zapraszam Was do spotkania z Bogiem, który sam przedstawia się człowiekowi. I robi to w sposób zaskakujący. Nie mówi najpierw o swojej potędze, sile i majestacie. Mówi, że jest miłosierny, łaskawy, nieskory do gniewu, bogaty w łaskę i wierność.
CZYTAJ DALEJ

Michał Listkiewicz, były prezes PZPN: Spotkanie z Janem Pawłem II jak finał mistrzostw

2026-05-31 22:50

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

PZPN

Autorstwa Roger Gorączniak/commons.wikimedia.org

Michał Listkiewicz

Michał Listkiewicz

Wiedziałem, że to jest jeden z najważniejszych momentów w moim życiu. Spotkanie z Papieżem Janem Pawłem II mogę porównać tylko do sędziowania finału mistrzostw świata w piłce nożnej – mówi Michał Listkiewicz, były prezes PZPN i pierwszy Polak, który wystąpił w finale mundialu. W rozmowie z Vatican News wspomina on audiencje u Ojca Świętego, w których brał udział.

Zanim Michał Listkiewicz został prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej, był jednym z najlepszych polskich sędziów piłkarskich. W 1990 roku wyznaczono go do sędziowania spotkań podczas mistrzostw świata, które odbywały się we Włoszech.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję