Reklama

„Kieruj się wiarą na drodze”

[ TEMATY ]

droga

KRZYSZTOF KUNERT

„Kieruj się wiarą na drodze” – to hasło VII Ogólnopolskiej Niedzieli Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających się po drogach, która jest dziś obchodzona w Polsce Z tej okazji Krajowy Duszpasterz Kierowców – ks. dr Marian Midura odprawi w południe olsztyńskiej katedrze pw. św. Jakuba Mszę świętą w intencji polskich kierowców i wszystkich poruszających się po drogach.

- Modlitwa łagodzi obyczaje na drogach - powiedział KAI ks. Midura. Jego zdaniem ważne jest przypomnieć kierowcom o modlitwie i dekalogu zwłaszcza w czasie długiego majowego weekendu. Po tego typu akcjach spada ilość wypadków i ofiar. Inicjator modlitw za kierowców przypomina też, jakich zasad powinien przestrzegać kierowca - chrześcijanin - na drodze.

Reklama

Podstawa to życzliwość i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, trzeźwość, unikanie agresji i prymitywnych zachowań. To świadomość, że prowadzenie pojazdu polega na samokontroli i ma wymiar moralny. Chodzi o to, by czas spędzony w samochodzie był także drogą do zbawienia - przez okazanie życzliwości drugiemu człowiekowi, udzielenie pomocy. Wtedy taka jazda zbliża do wieczności.

Ks. Midura sformułował dekalog kierowcy z MIVA Polska (organizacji, która pomaga misjonarzom w zdobyciu środków transportu). Dziesięć zasad same w sobie nie są przykazaniami, ale ściśle wiążą się z dziesięcioma Przykazaniami Bożymi, szczególnie z piątym przykazaniem „Nie zabijaj”. Gdy będąc za kierownicą reagujemy agresją i złością, wygrażamy innym, przeklinamy, łamiemy przykazania Boże - przypomina ks. Midura.

Krajowy duszpasterz kierowców zachęca ich do rachunku sumienia i odpowiedzi na pytania, czy nie zachowują się egoistycznie na drodze, nie używają złych słów, gestów, czy się modlą, okazują życzliwość pieszym, czy siadają trzeźwi za kierownicę i dbają o stan techniczny pojazdu?

Reklama

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców wystosowało w tym roku apel, w którym m.in. czytamy:

"Jest skandalem, aby w naszej Ojczyźnie, gdzie jest tylu wierzących i praktykujących chrześcijan dochodziło tak często do łamania prawa i przepisów ruchu drogowego, a przez to tylu ludzi, szczególnie młodych, odchodziło z tego świata nagle, nieprzygotowanych na spotkanie z Bogiem. Przykazanie «nie zabijaj» odnosi się też do kierowców. Jednoznaczny wyraz dał temu już papież Jan XXIII w słowach: „Każdy, kto nie stosuje się do przepisów drogowych, gwałci Prawo Boskie, które zakazuje samobójstw i zabijania”.

Apelujemy zatem do wszystkich kierowców: o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę! Do wszystkich uczestników ruchu, także rowerzystów i pieszych - o szczególną ostrożność i rozwagę, o poszanowanie dla życia, bo jest ono darem Bożym! Otwórzmy więc drzwi Chrystusowi – także drzwi naszych pojazdów, aby w nich na stałe zapanowało Boże Prawo, aby kierować się wiarą i miłością na naszych drogach. Niech wspiera nas w tym opieka Patrona Kierowców - św. Krzysztofa , by każda nasza podróż kończyła się pomyślnie i żebyśmy zawsze szczęśliwie wracali do domu, do swoich bliskich".

Pod hasłem "Kieruj się wiarą na drodze" odbędzie się 11 maja Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę.

Co roku w Polsce w wypadkach samochodowych traci życie blisko 4 tys. osób. Wypadki spowodowane są najczęściej prowadzeniem pod wpływem alkoholu, przekraczaniem ograniczenia prędkości, lekceważeniem przepisów.

2013-04-28 10:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głos w sprawie bezpieczeństwa na drogach

Od wielu lat stowarzyszenia wspierające ofiary i rodziny ofiar wypadków drogowych domagały się konkretnych i sprawdzonych w innych krajach działań, które zdecydowanie ograniczą ilość ofiar na polskich drogach. Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Wypadków Drogowych i Przestępstw „PRZEJŚCIE” włącza się i wspiera działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach a także udzielania wszechstronnego wsparcia ofiarom wypadków.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Kielce: medal „Per Artem Ad Deum” dla Ernesta Brylla

2021-09-27 16:46

[ TEMATY ]

nagroda

Kielce

SacroExpo

Papieska Rada Kultury

Targi Kielce S.A./ Facebook

Ernest Bryll, pisarz, dziennikarz i krytyk filmowy, otrzymał w poniedziałek „Per Artem Ad Deum” – medal przyznawany co roku przez Papieską Radę ds. Kultury i wręczany podczas Targów SacroExpo w Kielcach.

W poniedziałek rozpoczęła się 22. edycja wydarzenia łączącego sferę biznesu i szeroko rozumianej kultury sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję