Paweł Siciński: - Często w Polsce mówi się o kryzysie rodziny, czy rzeczywiście tak jest?
Ks. Stanisław Orzechowski: - Trudno mi tutaj operować liczbami. Na oko jest różnie. Od prawie pół wieku prowadzę różne rekolekcje i na ogół dążę do tego, żeby małżonkowie odnowili swoje śluby. Wtedy wywołuję pary małżeńskie na środek i bywa, że proboszcz jest zdziwiony ile jest u niego małżeństw. Myślę, że tutaj może odgrywać rolę coś, co było zawsze, a mianowicie, że zło jest bardziej krzykliwe i pomalowane niż dobro. Dobro jest takie jak skowronek, szare...
- Ale przecież uroczystość zaślubin w Namysłowie odbywała się w świetle reflektorów. Była telewizja, gazety... To chyba sukces dobra?
Reklama
- Oczywiście. Takim znamieniem, które jest dla mnie pozytywne, to fakt, że w naszym duszpasterstwie podwoiła się ostatnio liczba przychodzących na przygotowania przedmałżeńskie. Być może tradycja, która jest w naszym duszpasterstwie, krąży gdzieś w postaci legendy: Chcesz się dobrze przygotować do małżeństwa, to idź do Orzecha. To jest bardzo uproszczona myśl, ale w wielu innych dziedzinach są większe uproszczenia. Główną zasługą tego, że studenci uważają te kursy za atrakcyjne i dobre, jest tradycja Dialogów Narzeczeńskich. One rozpoczynały swoją karierę przed blisko dwudziestu laty jako Dialogi Małżeńskie. Później tę samą formułę przenieśliśmy do przygotowania przedmałżeńskiego. Okazało się, że to chwyta. Sądzę, że sukces polega na tym, iż młodzi ludzie cenią sobie to, czego dorobią się sami. Nie jest tak, że dostają jakąś gotową papką do zjedzenia, ale sami, żmudnie przez 14 etapów, rozmawiając ze sobą, dochodzą do lepszego poznania siebie. Do takiej syntezy, która pozwala im w rezultacie odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy z tej mąki będzie chleb?
- Ślub zawarty podczas pielgrzymki, której hasłem jest „Bóg jest miłością”, pozwala na pełniejsze przeżywanie trudów tej drogi jak i dalszej drogi wspólnego życia?
- Myślę, że to bardzo pomaga w przeżyciu nie tylko dzisiejszego dnia - Dnia Małżeńskiego, nie tylko pielgrzymki, ale rozwinięcia tematu encykliki Benedykta XVI - Deus caritas est. Już dawno odkryłem, że zobowiązaniem płynącym z sakramentu małżeństwa jest dawać świadectwo o miłości. A więc w temat ten bardzo wyraźnie wchodzi małżeństwo, wchodzi rodzina. Przyznam, że podsłuchiwałem trochę rozważania w różnych grupach i księża ten temat podejmują. Myślę, że niezależnie od tego, co się mówi - małżeństwo w Polsce jest nadal atrakcyjne. I ci, którzy się do niego przygotowują, biorą się do tego poważnie. To są takie jasne światła w tej całej szarej rzeczywistości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu