Nadzieje na województwo częstochowskie nie ustają. Dotyczą przede wszystkim częstochowian, którzy na co dzień odczuwają rosnącą marginalizację swojego 260-tysięcznego miasta w ramach industrialnego molochu, jakim jest województwo śląskie. W czasie konferencji prasowej 19 września br., rozpoczętej w symbolicznym miejscu, na tle gmachu byłego Urzędu Wojewódzkiego, częstochowski radny dr Konrad Głębocki, kierujący Podkomisją Rady Miasta ds. Rozwoju Regionalnego, zaprezentował wyniki prac powołanego wiosną br. zespołu przygotowującego opracowanie naukowe pt. Region częstochowski. W skład zespołu weszło17 pracowników naukowych z Politechniki Częstochowskiej, Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i Akademii Ekonomicznej w Katowicach.
W opracowaniu można przeczytać, że region częstochowski ma charakter „subiektywnie określonego, dla celów badawczych, obszaru, na którym w przyszłości mogłoby powstać województwo częstochowskie”. Składa się z powiatów: wieruszowskiego, pajęczańskiego, radomszczańskiego, wieluńskiego, częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego, lublinieckiego, zawierciańskiego i Częstochowy. Powiaty te obecnie wchodzą w skład województw śląskiego i łódzkiego. Region w znacznym stopniu pokrywa się z mapą archidiecezji częstochowskiej.
Oczywiście, takie rozumienie obszaru regionu częstochowskiego nie jest ostateczne. Jego teren może się zwiększyć. Zależy to od akcesu mieszkańców powiatów, którzy zechcą znaleźć się w regionie częstochowskim, a w dalszej perspektywie w województwie. „Na siłę wtłoczono nas w województwo śląskie, nie chcemy rozwiązań siłowych. Pragniemy przekonywać rady gmin o korzyściach płynących z przynależności do województwa częstochowskiego. Wspólna strategia rozwoju regionu pozwoli na szybsze zmiany w gminach niż to ma miejsce w obecnych strategiach rozwoju województwa śląskiego i łódzkiego” - przekonywał radny Głębocki, przytaczając argumenty popierające to stanowisko. Jednym z nich była kwota 10 euro mniej na mieszkańca regionu częstochowskiego niż otrzymałby mieszkaniec województwa częstochowskiego w latach 2004-2006, a to daje kwotę ok. 40 mln, które można było przeznaczyć na zaakceptowane już projekty, niezrealizowane ze względu na brak funduszy, m.in. modernizację Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej, remont rynków w Krzepicach i Koziegłowach oraz budowę szkoły w Koniecpolu.
Kolejnym argumentem za regionem częstochowskim, w przyszłości województwem, było zestawienie wydatków inwestycyjnych z budżetów województw: śląskiego i łódzkiego na powiaty wchodzące w skład regionu częstochowskiego. Badacze obliczyli, że straty powiatów są znaczące. Straty dotyczą również instytucji i poziomu zatrudnienia.
O akces do przyszłego województwa zapytano w ankiecie mieszkańców Częstochowy i przedstawicieli władz gmin wybranych powiatów wchodzących w skład regionu częstochowskiego. O ile mieszkańcy miasta w znaczącym stopniu opowiedzieli się za województwem częstochowskim (ponad 90% poparcia we wszystkich grupach wiekowych), o tyle wśród przedstawicieli władz gmin opinie na ten temat były bardziej zróżnicowane. Tylko przedstawiciele władz dwu gmin z powiatu kłobuckiego i myszkowskiego opowiedzieli się w wywiadach zdecydowanie za nowym województwem. Przedstawiciele czterech gmin z powiatów częstochowskiego, zawierciańskiego i lublinieckiego nie wyrazili jednoznacznego poparcia idei województwa częstochowskiego, ale też nie wypowiedzieli się przeciw. Takie stanowisko daje podstawę do dalszych konsultacji i dyskusji.
A jest o czym i z kim dyskutować. Wystarczy przyjrzeć się budżetom województw świętokrzyskiego i opolskiego, by zobaczyć, ile traci na tym finansowo region częstochowski. Ważne są też inne argumenty, teraz może jeszcze nie dostrzegane, ale w najbliższej przyszłości nader istotne. Chodzi o młodą inteligencję kształconą na częstochowskich uczelniach i w szkołach średnich. Jej związki z tym miastem i regionem będą niepodważalne, choć obecnie młodzi wywodzą się częstokroć z obszarów o innych proweniencjach kulturowych. Już teraz połowa studentów i uczniów szkół średnich Lublińca uczy się w Częstochowie, i choć sam Lubliniec przyznaje się do związków kulturowych ze Śląskiem, to obecne więzi edukacyjne będą w przyszłości procentować więziami rodzinnymi, zawodowymi i ekonomicznymi. A to będzie tworzyć zupełnie nowy obraz struktury społeczno-ekonomicznej regionu częstochowskiego.
Prace zespołu kierowanego przez radnego dr. Konrada Głębockiego dają nadzieję, że gdy przyjdzie odpowiedni moment, wola zintegrowanych wokół idei województwa częstochowskiego społeczności może wykorzystać nadarzającą się okazję politycznej zgody co do zmian administracyjnych kraju. Może to się stać szybciej, niż się spodziewamy. Dlatego musimy być przygotowani.
Obecne czasy wymagają lobbingu w realizacji wszelkich planów. Region częstochowski takie lobby może utworzyć. Jeżeli tylko uda mu się utworzyć siebie, tzn. zaistnieje wspólnota wartości, która połączy gminy.
Wysoki wskaźnik skolaryzacji (miary powszechności nauczania), nowe inwestycje, rozwinięty ruch turystyczny po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i Załęczańskim Parku Krajobrazowym oraz pątnicze szlaki o dobrej logistyce, zmierzające do Jasnogórskiej Panienki, to marzenie może odległe, ale nie niemożliwe.
Pomóż w rozwoju naszego portalu