Reklama

13 tras do relikwii

Cywilizacja krzyża oznacza przebaczenie, bezpowrotne darowanie tego, co było winą moralną, pod warunkiem przyznania się i zaniechania zła.
Cywilizacja przebaczenia to atrybut Boski, a nie ludzki.
To Bóg odpuszcza i przebacza, gdy człowiek tego pragnie. Cywilizacja krzyża nie oznacza nigdy grubej kreski. Gruba kreska jest produktem propagandowym, zbudowanym z chrześcijańskich elementów na użytek polityków, których nie stać na ukłon przed krzyżem.

Niedziela kielecka 42/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Było wszystko, czego można sobie życzyć. Idealna „okazja duszpasterska” - 1000-lecie życia monastycznego na Świętym Krzyżu, ciekawe trasy turystyczne, fachowa opieka przewodników, katechetów, księży i szybko nawiązywane przyjaźnie - jak to na pątniczym szlaku.
- Bądźcie pozdrowieni wszyscy, na czele z gospodarzem tego zgromadzenia, którym od 7 lat jest bp Kazimierz Ryczan - witał przybyłych 3270 pielgrzymów biskup sandomierski Andrzej Dzięga.
Pielgrzymi z trzech diecezji: kieleckiej, radomskiej i sandomierskiej - uczestnicy VII Pielgrzymkowego Rajdu Świętokrzyskiego, przybyli 23 września na Święty Krzyż. Rajd, którego pomysłodawcą jest Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Kieleckiej, był 7 lat temu pomyślany jako jednorazowa impreza, tymczasem z każdym rokiem przeistaczał się on w trwałą tradycję trzech sąsiednich diecezji. W tym roku Rajd miał charakter pielgrzymowania milenijnego, z racji trwających obchodów 1000-lecia życia monastycznego. Przebiegał pod hasłem zaczerpniętym z pielgrzymki Benedykta XVI do Polski: Trwajcie mocni w wierze.
Uczestnicy mieli do wyboru 13 różnych tras o wdzięcznych, inspirowanych historią i tradycją regionu nazwach. Turystyczną pieczę nad nimi sprawowało 71 przewodników na trasach oraz 9 odpowiedzialnych za ścisłą organizację: z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Radomia, Sandomierza, Skarżyska Kamiennej, zaś opiekę duchowo-wychowawczą - 39 księży, 41 katechetów, 11 sióstr zakonnych (nie licząc kilkudziesięciu kapłanów zaproszonych do koncelebry czy grup zakonników i zakonnic niezwiązanych bezpośrednio z trasami). Nowością było duże zaangażowanie Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach - blisko 100 alumnów zostało przydzielonych do poszczególnych grup pielgrzymkowych i przygotowania liturgii.
Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Andrzej Dzięga, w asyście biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana i biskupa pomocniczego radomskiego Adama Odzimka. Zwyczajowo już biskupi z trzech diecezji naprzemiennie głoszą homilię - tym razem uczynił to Biskup Kielecki. Była ona poświęcona różnym aspektom obecności krzyża w życiu społeczeństw i jednostek, gdyż „choć po Chrystusie ukrzyżowano wielu, tylko ten jeden krzyż został wpisany w historię i kulturę świata”. Krzyż rodzi miłość, cześć i uwielbienie, ale może też wzbudzać uczucia zgoła przeciwne. - Czy komuś się to podoba, czy nie, nie można zaprzeczyć, że żyjemy w czasach cywilizacji krzyża, opartej na Ewangelii - mówił bp K. Ryczan. - Tak rozumiał to patron dzisiejszego dnia św. Ojciec Pio. Krzyż jest propozycją, wezwaniem, zachętą, nie daje zwycięstwa bez pokrycia, ale prorokuje sukces w najcięższych walkach.
Rozważania na temat krzyża były także obecne w słowach biskupa sandomierskiego Andrzeja Dzięgi i ojca superiora B. Briksa, przełożonego wspólnoty oblatów Maryi Niepokalanej, gospodarzy sanktuarium od 70 lat. Pielgrzymi, w przyniesionych tu prywatnych intencjach i zewnętrznych emblematach grup, dawali wyraz swoich duchowych związków z milenium i chęci otrzymania odpustu zupełnego.
W duchu kształtowania konkretnej propozycji dla młodych (z każdym rokiem zwiększa się liczba uczestniczących w nim dzieci i młodzieży), w atmosferze pełnego entuzjazmu podejścia do tej formy duszpasterstwa - zadania organizacyjne Rajdu przejmuje stopniowo młodzież szkolna z Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej, której 150-osobowa grupa zaangażowana była w przygotowania, czynną pomoc na trasach, śpiew, oprawę liturgiczną. Czuwał nad tym ks. Piotr Klimczyk.
Wyeksponowane na ołtarzu polowym, oświetlone wyjątkowo intensywnym o tej porze roku słońcem, świętokrzyskie relikwie, wielki transparent z napisem: „Trwajcie mocni w wierze”, a na trawnikach niesforne, ożywione grupy z flagami, emblematami, balonikami, nawet z rowerami. Płynące z megafonu zaproszenie do wirydarza na herbatę, wezwania, by zostawić wolny chodnik dla niepełnosprawnych... I spływające na całe to zgromadzenie błogosławieństwo księży biskupów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł najstarszy biskup w Polsce. Bp Wojtkowski w sobotę obchodził 99. urodziny

2026-02-04 10:44

Archidiecezja Warmińska

Bp Julian Wojtkowski

Bp Julian Wojtkowski

W wieku 99 lat zmarł bp pomocniczy senior archidiecezji warmińskiej Julian Wojtkowski - poinformował w środę rzecznik kurii ks. Marcin Sawicki. O terminie uroczystości pogrzebowych kuria poinformuje w późniejszym czasie - dodał.

Podziel się cytatem - poinformował ks. Sawicki.
CZYTAJ DALEJ

Święta na trudne czasy

Niedziela legnicka 5/2005

Archiwum parafii

Św. Maria de Mattias, obraz w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie-Kiedrzynie

Św. Maria de Mattias, obraz w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie-Kiedrzynie

Jako dziecko sprawiała rodzicom (zwłaszcza mamie) kłopoty, bo miała żywy temperament, wciąż skakała i biegała, gdzieś się spieszyła. Jako nastolatka była nieco płaczliwa i trochę rozchwiana emocjonalnie. Jako kobietę dojrzałą cechowała ją impulsywność i pewna nietolerancja wobec innego niż jej sposobu myślenia i działania. A jednak właśnie ją Pan Bóg chciał widzieć jako Założycielkę Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa. Stała się Świętą na niespokojne, trudne czasy, w jakich żyjemy.

Maria de Mattias urodziła się 4 lutego 1805 r. we włoskiej miejscowości Vallecorsa w rodzinie mieszczańskiej. Będąc młodą dziewczyną, zastanawiała się, co ma do zrobienia w życiu, jakie jest jej miejsce na ziemi. Często płakała, wzdychała, męczył ją niepokój. Z domu rodzinnego wyniosła umiłowanie modlitwy i Pisma Świętego, czytała książki o duchowości chrześcijańskiej, żywoty świętych. To wszystko otwierało ją na działanie Ducha Świętego. „Pewnego dnia - napisze potem - poczułam lekkość, jakby unosiły mnie jakieś ramiona”. Poczuła, że jej serce całkowicie zmieniło się i zostało napełnione odwagą, słyszała głos swojego Pana, zrozumiała, że jest kochana. Kiedy doświadczyła Bożej miłości, musiała rozeznać, jak na nią odpowiedzieć. Inspirowana przez św. Kaspra del Bufalo założyła w Acuto 4 marca 1834 r. Zgromadzenie Adoratorek Przenajdroższej Krwi. Zmarła w Rzymie 20 sierpnia 1866 r. Jej doczesne szczątki odbierają cześć w rzymskim kościele Przenajdroższej Krwi, który jest połączony z domem generalnym Zgromadzenia. 18 maja 2003 r. Jan Paweł II ogłosił ją świętą.
CZYTAJ DALEJ

Hiszpania/ Ewakuowano ponad 3 tys. osób z południa kraju z powodu ulewnych deszczów

W ramach środków ostrożności w południowej Hiszpanii ewakuowano ponad 3 tys. osób z powodu „wyjątkowych” opadów deszczu, spodziewanych w środę - poinformowała agencja AFP, powołując się na służby ratunkowe. Ewakuacje przeprowadzono w regionie Andaluzji, szczególnie w prowincjach Kadyks, Jaen i Malaga

Części południowej Hiszpanii i kilka regionów Portugalii są objęte ostrzeżeniami pogodowymi z powodu spodziewanych w środę ulewnych opadów deszczu. Władze obawiają się znacznych szkód materialnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję