Nieznani sprawcy zdewastowali górską kapliczkę na „Przełęczy u Panienki”, której nazwa pochodzi od wizerunku Najświętszej Maryi Panny, wkomponowanej w monument.
Obelisk został ufundowany przez nadleśniczego dóbr Kozy Juliusza Beinlicha w 1884 roku i znajduje się i jest obowiązkowym przystankiem na szlaku papieskim między Groniczkiem i Hrobaczą Łąką w Beskidzie Małym.
Ze zdjęcia opublikowanego przez „Koziańskie wiadomości” wynika, że zostały uszkodzone elementy monumentu, zniknął wizerunek Maryi – Matki Bożej Częstochowskiej. Rozrzucono zostawione przez pielgrzymów i turystów znicze i świece. Zdewastowano też otocznie wokół tego urokliwego miejsca. O zdarzeniu powiadomiono policję.
Podziel się cytatem
Szlak papieskim, na którym znajduje się kapliczka zaczyna się od cmentarza parafialnego w Kozach. Tutaj pochowany jest ks. Franciszek Żak - koziański proboszcz, który ochrzcił Karola Wojtyłę. Jednym z ważniejszych przystanków na szlaku jest właśnie kapliczka „u Panienki”, którą często wspomniał Jan Paweł II podczas spotkań z beskidzkimi pielgrzymami w Watykanie.
W latach 50. ub. wieku ks. Karol Wojtyła wraz ze swoim studentami i przyjaciółmi przyjeżdżał do parafii w Kozach, gdzie wikariuszem był ks. Franciszek Macharski. Stąd przyszły papież wyruszał na górskie wyprawy.
Kapliczka powstała jako dowód wdzięczności za cudowne ocalenie życia przed wilkami. W postument z obrobionych boków piaskowca wkomponowano w górnej części obraz – twarz Madonny Częstochowskiej – ufundowany przez Julię i Jerzego Giernlów z Krakowa, związanych rodzinnie z Kozami. Na dole znajduje się wyryte w kamieniu nazwisko fundatora i data fundacji.
Kapliczka – wotum wdzięczności za opanowanie dżumy pod koniec XVIII wieku (Lublin, Al. Racławickie)
W czasie nowych wirusów i epidemii zawsze pojawia się strach, który może powodować panikę. Jednocześnie takie zjawiska są testem dla naszej wiary i solidarności.
Zauważalnym efektem rozprzestrzeniania się nowego wirusa jest wzmożone zainteresowanie treściami religijnymi. Powróciły tematy końca świata, Sądu Ostatecznego i kary Bożej. Stara prawda, że „jak trwoga, to do Boga”, okazuje się być aktualna. Słusznie, zawsze trzeba iść do Pana Boga, a już szczególnie wtedy, gdy zagraża nam jakieś niebezpieczeństwo.
O godzinie 7 w niedzielę rozpoczęło się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich. Głosujący otrzyma w lokalu wyborczym kartę do głosowania w formacie A5 z nazwiskami dwóch kandydatów na prezydenta. Aby oddać głos ważny, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku wyłącznie jednego z nich.
Uprawnionych do głosowania w II turze wyborów jest prawie 29 mln Polaków, głosowanie odbywa się w godz. 7.00-21.00. Dla przeprowadzenia wyborów prezydenckich powołano ponad 32 tys. obwodowych komisji wyborczych w kraju i 511 za granicą. Według danych MSZ, do głosowania za granicą między I i II turą wyborów zarejestrowało się dodatkowo ponad 200 tys. osób, co łączenie z pierwszym głosowaniem daje rekordowe ponad 700 tys. osób głosujących poza krajem.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.