Droga Krzyżowa ulicami Rzeszowa weszła już do tradycji. Odbywa się zawsze w pierwszy piątek Wielkiego Postu i gromadzi parę tysięcy wiernych. Odkąd stanął Krzyż „Ofiarom Komunizmu” na placu Śreniawitów, stał się miejscem pierwszej stacji Drogi Krzyżowej. Dalej droga wiedzie ulicami: Lisa-Kuli, Zamkową, 3 Maja, przez plac Farny, ul. Sokoła do Sanktuarium Matki Bożej, Pani Rzeszowa. 23 lutego przeszliśmy ulicami Starego Miasta, niosąc Krzyż - symbol, który był świadkiem strajków chłopskich na naszym terenie oraz porozumień rzeszowsko-ustrzyckich.
W roku Biblii i słów Ewangelii „Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu” uczestniczyliśmy w rozważaniach Męki Chrystusa, przygotowanych przez ks. dr. Marka Dzika - wykładowcy Nowego Testamentu w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie, z myślą jak realizować program osobistego nawrócenia w okresie Wielkiego Postu. Słowa z tekstów ewangelicznych pogłębione rozważaniami Księdza Biblisty prowadziły do zamyślenia nad współczesnym człowiekiem, który idzie za Chrystusem. Rodziły się pytania, po której jest stronie, czy jest Weroniką, Cyrenejczykiem, czy wśród zgrai oprawców, którzy dodają cierpienia.
Czy stać nas na projekt życia, by nie dokładać cierpień Chrystusowi i bliźniemu, ale realizować Chrystusowe Miłosierdzie.
Nabożeństwu, przeżywanemu w skupieniu i uwadze, przewodniczył bp Edward Białogłowski. Ofiarował w intencji naszej diecezji, dziękując za 15 lat istnienia i prosząc o dalsze błogosławieństwo Boże.
Krzyż nieśli przedstawiciele kombatantów, młodzieży z Liceum Katolickiego, Ruchu Czystych Serc, nauczyciele i wychowawcy rzeszowscy, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz Rzeszowskiego Stowarzyszenia św. Brata Alberta, Siostry Pijarki i Felicjanki, młodzież akademicka naszego miasta, Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Akcja Katolicka, Liturgiczna Służba Ołtarza, Domowy Kościół i klerycy.
Modlitwę i rozważania pogłębiał śpiew pieśni wielkopostnych prowadzony przez kleryków i młodzież KSM-u. Wierni podchwytywali powtarzający się refren z Koronki do Miłosierdzia Bożego: „Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci...”. Uniesione wtedy światła ukazywały wielką liczbę podejmujących tę publiczną modlitwę wiernych.
Droga Krzyżowa zakończona została modlitwą w intencjach podanych przez Ojca Świętego w celu uzyskania odpustu zupełnego. Ksiądz Biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa i podziękował za wspólną modlitwę licznie zgromadzonym wiernym mimo mroźnej pogody i służbom porządkowym towarzyszącym ceremonii. Na zakończenie sprawowana była przez Księdza Biskupa Msza św. w kościele Ojców Bernardynów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu