Reklama

Będzie 40 nowych ceremoniarzy!

W pierwszy weekend marca w Młodzieżowym Domu Rekolekcyjnym w Grabowej odbył się 12. kurs przygotowawczy do posługi ceremoniarza. Uczestniczyło w nim 42 lektorów. Na kurs może zostać delegowany lektor cieszący się dobrą opinią w parafii oraz nienagannym zachowaniem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne spotkanie zakończyło 2-letni cykl przygotowawczy. Teraz uczestników czeka mianowanie i połączone z tym uzyskanie dyplomu wykwalifikowanego ministranta. Uroczystość odbędzie się 8 czerwca br. pod przewodnictwem bp. Adama Śmigielskiego. W 2003 r. na ceremoniarza zostało mianowanych 19 lektorów, dwa lata później - 21, a w bieżącym roku przybędzie ponad 40 nowych ceremoniarzy. „Warto zaznaczyć, że kilku ceremoniarzy mianowanych w 2003 i 2005 r. jest w seminarium. Po mianowaniu istnieje możliwość formacji stałej poprzez uczestnictwo w weekendach skupienia” - zaznacza diecezjalny moderator Liturgicznej Służby Ołtarza, wikariusz parafii św. Barbary w Jaworznie-Podłężu, ks. Janusz Stach.
„Ceremoniarz powinien dbać o piękno liturgii w swojej parafii, przygotować Mszę św. od strony zewnętrznej, tzn. czuwać nad tym, aby to, co widać na zewnątrz służyło głębszemu przeżywaniu Tajemnicy Eucharystii. Poza tym ceremoniarz powinien organizować spotkania z kandydatami na ministrantów, zbiórki ministranckie, przygotowywać asystę podczas uroczystości, organizować próby, dbać o całokształt, aby wszystko odbywało się w należytym porządku, aby liturgia była na jak najwyższym poziomie. Wymogi, jakie stawiane są przed ceremoniarzem, to także: umiejętność sztuki czytania Pisma Świętego, ale też głęboka wiara i gorliwość” - dodaje.
Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się w piątek, 2 marca. Najważniejsza tego dnia była niecodzienna Liturgia, a to z dwóch zasadniczych powodów. „Był pierwszy piątek miesiąca, który dla lektorów jest czasem szczególnej radości. Jest to dzień poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusowemu, aby Je poznać, czcić i własnym życiem odpowiadać na Jego wielkie dary. Z drugiej strony Msza św. była odprawiana w języku łacińskim, co dla wielu z nas, w tym także dla mnie, było nowym i poruszającym doświadczeniem. Piątek zakończyliśmy Nieszporami” - mówi uczestnik kursu, Rafała Pulak.
Kolejny dzień poświęcony był konferencjom, rozmowom i własnym refleksjom. Dzień rozpoczął się od Jutrzni. Później przeprowadzona została konferencja na temat komunikacji interpersonalnej (mowy ciała). „Jako ceremoniarze mamy niejednokrotnie odgrywać rolę animatorów różnych grup parafialnych. A w celu właściwego zrozumienia ludzi musimy niejednokrotnie wyczytywać ich intencje nie z ich słów, ale też z zachowania, z ich gestów, ruchów itd.” - zauważa uczestnik, Marcin Lech.
Głównym tematem zjazdu był jednak Wielki Tydzień. Wspólne omawianie tematu, wymiana własnych doświadczeń i poznanie określonych prawd rządzących się tym okresem, pozwoliły na wgłębienie się w okres Wielkiego Tygodnia i jego najważniejszej części - Triduum Paschalnego. W tym dniu nie zabrakło modlitwy i rozważań wybranych fragmentów Pisma Świętego - był to czas osobistej medytacji i rozmowy z Bogiem. „W niedzielę natomiast odprawiona została uroczysta Msza św., podczas której staraliśmy się zaakcentować swoją posługę. Była uroczysta procesja z krzyżem, piękna posługa przy ołtarzu, czytanie słowa Bożego. Jednak najważniejsze jest godne przeżycie Mszy św. w łączności z Bogiem i oddanie należnej Bogu czci” - podkreśla Rafał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

[ TEMATY ]

nowenna

szkaplerz

Matka Boża Szkaplerzna

Karol Porwich/Niedziela

Od 7 lipca trwa nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej.

O najwspanialsza Królowo nieba i ziemi! Orędowniczko Szkaplerza świętego, Matko Boga! Oto ja, Twoje dziecko, wznoszę do Ciebie błagalnie ręce i z głębi serca wołam do Ciebie: Królowo Szkaplerza świętego, ratuj mnie, bo w Tobie cała moja nadzieja.
CZYTAJ DALEJ

Liczba ludności Unii Europejskiej przekroczyła rekordowe 450 mln. Powód? Migranci

2025-07-12 11:17

[ TEMATY ]

społeczeństwo

Unia Europejska

hobbitfoot/fotolia.com

Imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Od 2012 r. w Unii umiera co roku więcej osób, niż się rodzi, wobec czego „wzrost liczby ludności można w znacznej mierze przypisać nasilonym ruchom migracyjnym po pandemii Covid-19” – ocenił Eurostat, które dane zacytował w piątek portal Euronews.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent: z Michniowem miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie

2025-07-12 15:12

[ TEMATY ]

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Andrzej Duda

pl.wikipedia.org

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 82. rocznicy pacyfikacji Michniowa podkreślił, że w zamyśle niemieckiego okupanta miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie. Dodał, że pamięć o ofiarach zbrodni to ważny element tożsamości całego narodu.

Jak wskazał prezydent w liście, Michniów chlubił się wielopokoleniową tradycją udziału w walkach o niepodległą Polskę. „Wielu mieszkańców służyło w Wojsku Polskim podczas wojny obronnej 1939 roku. Wieś pomagała też oddziałowi partyzanckiemu Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Jana Piwnika ps. Ponury” - napisał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję