Reklama

Kościół

Inicjatywy Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

Pierwszy piątek Wielkiego Postu przeżywamy w Kościele w Polsce jako Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. Z tej okazji w diecezjach i zakonach podejmowane są różnorakie inicjatywy modlitewne.

[ TEMATY ]

dzień pokuty

Marcin Żegliński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy spis inicjatyw Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich (28 lutego 2020 r.), przekazane do Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży do 25 lutego br.:

ARCHIDIECEZJA BIAŁOSTOCKA W każdej parafii Archidiecezji Białostockiej w piątek 28 lutego 2020 r. będzie odprawiona Droga Krzyżowa w intencji przebłagalnej za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Metropolita Białostocki abp Tadeusz Wojda będzie przewodniczył w tym dniu nabożeństwu Drogi Krzyżowej w Katedrze Białostockiej o godz. 17.15.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

DIECEZJA BIELSKO-ŻYWIECKA We wszystkich kościołach Diecezji Bielsko-Żywieckiej w najbliższy piątek zorganizowane zostaną nabożeństwa Drogi Krzyżowej w intencji przebłagania za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich popełnione przez duchownych. Ponadto w niektórych parafiach wierni będą uczestniczyli w nabożeństwach różańcowych sprawowanych w tej samej intencji.

DIECEZJA EŁCKA W Diecezji Ełckiej we wszystkich parafiach odbędą się Drogi Krzyżowe i modlitwy przebłagalne za grzech wykorzystania małoletnich. Dodatkowo w parafiach miejskich będą adoracje Najświętszego Sakramentu z modlitwą przebłagalną.

DIECEZJA GLIWICKA Podobnie jak w roku ubiegłym w Diecezji Gliwickiej, w piątek 28 lutego w kościele katedralnym św. Ap. Piotra i Pawła o g. 17.30 zostanie odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej z udziałem Delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży. Wszyscy zaś proboszczowie zostali poproszeni o włączenie tej intencji do modlitwy. Stosowny komunikat ukazał się na stronie diecezji.

ARCHIDIECEZJA GNIEŹNIEŃSKA W Archidiecezji Gnieźnieńskiej do każdej parafii zostały przekazane materiały duszpasterskie "Modlitwa zranionego Kościoła", według których mają być odprawione nabożeństwa pokutne. W piątek 28 lutego Ks. Prymas Wojciech Polak, Arcybiskup Gnieźnieński, będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej w katedrze gnieźnieńskiej, a po niej odprawi Eucharystię i wygłosi homilię. W modlitwach weźmie udział seminarium duchowne, kapłani miasta Gniezna oraz wierni.

Reklama

ARCHIDIECEZJA KATOWICKA W każdej parafii Archidiecezji Katowickiej zostanie odprawiona Droga Krzyżowa za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. W archikatedrze katowickiej Droga Krzyżowa o godz. 17.15 będzie celebrowana pod przewodnictwem abpa Wiktora Skworca z udziałem wszystkich pracowników Kurii Metropolitalnej i instytucji przyległych.

DIECEZJA KIELECKA Biskup Kielecki Jan Piotrowski wydał list-komunikat (dostępny na stronie diecezji) z prośbą o podjęcie wielkopostnych wyzwań duszpasterskich, wyrażając „wielkopostną prośbę” o modlitwę w dniu 28 lutego w intencji świętości kapłanów, a także o zaangażowanie pokutne wszystkich diecezjan. Wezwanie do modlitwy o nawrócenie i świętość kapłanów stanowi główną inicjatywę na ten wielkopostny czas ze wskazaniem pierwszego piątku Wielkiego Postu.

DIECEZJA KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKA W piątek 28 lutego w Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich i bezradnych we wszystkich parafiach Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej odbędą się Drogi Krzyżowe w tej intencji.

ARCHIDIECEZJA KRAKOWSKA - Kraków: Sanktuarium św. Jana Pawła II: Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zostanie odprawione 28.02 o godz. 19.00 w intencji osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym małoletnich w Kościele. - Trzebinia Siersza: Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w dniu 28.02 o godz. 17.00 w ramach dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich włączy się do wspólnej modlitwy przez Drogę Krzyżową i adorację połączoną z Koronką do Miłosierdzia Bożego. - Chrzanów: Parafia św. Mikołaja: Droga Krzyżowa 28.02, o godz. 8:30 w intencji skrzywdzonych w Kościele. Do parafii Archidiecezji Krakowskiej zostały wysłane materiały przygotowane na Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, do wykorzystania przez księży proboszczów. Materiały są również dostępne na stronie archidiecezji: https://diecezja.pl/ochrona-dzieci-i-mlodziezy/

Reklama

DIECEZJA LEGNICKA W Dzień modlitwy pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, 28 lutego, w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy o godz. 11.30 Drodze Krzyżowej będzie przewodniczył ks. Piotr Kot, delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży. O godz. 12.00 będzie sprawowana Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych pod przewodnictwem Ks. Bpa Zbigniewa Kiernikowskiego, biskupa legnickiego. Ponadto: - Krzeszów, Bazylika Wniebowzięcia NMP 16.30 – Droga Krzyżowa (przewodniczy: Ks. Prał. Marian Kopko, kustosz bazyliki) 17.15 – Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych pod przewodnictwem Ks. Prał. Józefa Lisowskiego, kanclerza LKB - Bolesławiec, Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP 17.00 – Droga Krzyżowa (przewodniczy: Ks. Prał. Andrzej Jarosiewicz, kustosz bazyliki) 18.00 – Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych pod przewodnictwem Ks. Bpa Marka Mendyka, biskupa pomocniczego - Jelenia Góra, Bazylika św. Erazma i Pankracego 17.15 – Droga Krzyżowa (przewodniczy: Ks. Dziekan Bogdan Żygadło, kustosz bazyliki) 18.00 – Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych pod przewodnictwem Ks. Bpa Stefana Cichego, biskupa seniora

DIECEZJA ŁOMŻYŃSKA W Diecezji Łomżyńskiej do wszystkich parafii została rozesłana „Modlitwa zranionego Kościoła”. Książa posługujący w parafii otrzymali zatem bardzo konkretną pomoc, z której mogą skorzystać planując modlitwy z pierwszy piątek Wielkiego Postu. Dodatkowo w katedrze łomżyńskiej tego dnia zostanie odprawiona Msza Święta przebłagalna za grzech wykorzystania małoletnich.

DIECEZJA OPOLSKA W pierwszy piątek Wielkiego Postu bp Andrzej Czaja zaprosił wszystkich księży do uczestnictwa w nabożeństwie pokutnym w kościele seminaryjno-akademickim Śś. Jadwigi i Stanisława Bpa w Opolu. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 13:00.

Reklama

ARCHIDIECEZJA POZNAŃSKA W Archidiecezji Poznańskiej do każdej parafii zostały przekazane materiały duszpasterskie "Modlitwa zranionego Kościoła", według których zostaną odprawione nabożeństwa pokutne. Prośbę do proboszczów w tej sprawie skierował ks. bp Szymon Stułkowski, wikariusz generalny.

ARCHIDIECEZJA PRZEMYSKA W Archidiecezji Przemyskiej w każdej parafii w piątek 28 lutego ma być odprawiona Droga Krzyżowa w intencji wszystkich pokrzywdzonych przez księży. Ma być dodatkowo adoracja eucharystyczna z suplikacją za krzywdy. Ksiądz Abp Adam Szal i Księża Biskupi będą brali udział w Drodze Krzyżowej w parafiach, które w tym dniu wizytują.

DIECEZJA RADOMSKA W czasie obchodzonego już tradycyjnie od lat w Diecezji Radomskiej dnia pokutnego kapłanów24 lutego, zostały wykorzystane „Materiały zranionego Kościoła”. W czasie nabożeństwa przebłagalnego księża przepraszali również za grzechy duchownych wobec małoletnich wraz ze wszystkimi innymi formami wykroczeń i uchybień.

DIECEZJA SANDOMIERSKA W Sandomierzu odprawiona będzie wynagradzająca Droga Krzyżowa o godz. 21.00 w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła z udziałem Biskupa Sandomierskiego, przełożonych i kleryków, sióstr zakonnych oraz wiernych.

ARCHIDIECEZJA SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA Podobnie jak w roku ubiegłym, w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej we wszystkich kościołach parafialnych na zakończenie Drogi Krzyżowej z udziałem dorosłych, w dniu 28 lutego br., zostaną odprawione modlitwy przebłagania Boga za grzechy ludzi Kościoła. Ponadto w dniach 28 i 29 lutego 2020 r. będzie miał miejsce Wielkopostny Dzień Skupienia dla kapłanów diecezjalnych, w którego trakcie przewidziane jest również nabożeństwo pokutne.

DIECEZJA ŚWIDNICKA W Diecezji Świdnickiej odprawiona będzie Droga Krzyżowa o godz. 17.30 w katedrze świdnickiej z udziałem Biskupa Świdnickiego, przełożonych i kleryków WSD Diecezji Świdnickiej oraz wiernych, a po niej o 18.00 Biskup Świdnicki odprawi Mszę św. w intencji ofiar.

Reklama

DIECEZJA TARNOWSKA W Diecezji Tarnowskiej, podobnie jak w ubiegłym roku, wszystkie parafie zostały zachęcone do podejmowania inicjatyw pokutnych i modlitewnych wynagradzających za grzech wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży. Biskup Tarnowski w sposób szczególny zobowiązał proboszczów bazylik mniejszych do odprawienie w nich Drogi Krzyżowej: - Bochnia, św. Mikołaj – godz. 8.30 - Grybów, św. Katarzyny Aleksandryjskiej – godz. 8.00 - Limanowa, MB Bolesnej – godz. 17.00 - Mielec, św. Mateusza Ap. i Ew. – godz. 17.30 - Nowy Sącz, św. Małgorzaty – godz. 19.30 - Szczepanów, św. Marii Magdaleny – godz. 17.30 - Tarnów, Narodzenia NMP, katedra – godz. 17.30 - Tuchów, Nawiedzenia NMP i św. Stanisława BM – godz. 17.45

DIECEZJA TORUŃSKA 28 lutego o godz. 18.30 w katedrze pw. Św.Św. Jana Ewangelisty i Jana Chrzciciela w Toruniu, będzie sprawowane nabożeństwo Drogi Krzyżowej wynagradzającej za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych, któremu przewodniczyć będzie Ks. Bp Wiesław Śmigiel - Biskup Toruński, a proboszczowie proszeni są o wspomnienie tej intencji modlitewnej podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej w parafiach Diecezji.

ARCHIDIECEZJA WARMIŃSKA W Archidiecezji Warmińskiej zostanie odprawiona Droga Krzyżowa w Kaplicy Jerozolimskiej w Olsztynie o godz. 20.00, którą poprowadzi abp Józef Górzyński, Metropolita Warmiński. Do parafii zostały dostarczone materiały na dzień pokuty.

ARCHIDIECEZJA WARSZAWSKA W piątek 28 lutego w Arch. Warszawskiej w Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, we wszystkich parafiach będzie poprowadzona Droga Krzyżowa za osoby wykorzystane seksualnie.

Reklama

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA W Diecezji Włocławskiej delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej w katedrze włocławskiej o godz. 17.30, w tych intencjach modląc się także na Mszy Świętej o godz. 18.00. Wszyscy księża w diecezji zostali poproszeni, aby piątkowe nabożeństwa uwzględniały charakter modlitw i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.

DIECEZJA ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKA W Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej 28 lutego w Świebodzinie w sanktuarium Miłosierdzia Bożego o godz. 18.30 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem bpa Pawła Sochy. Wcześniej, o godz. 18.00 Drogę Krzyżową poprowadzą diakoni. Na liturgię zostali zaproszeni wierni duchowni i świeccy z całej diecezji. W każdej parafii będą celebrowane nabożeństwa Drogi Krzyżowej, a podczas Mszy św. znajdą się wezwania w modlitwie powszechnej w związku z dniem postu i modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

ORDYNARIAT POLOWY W katedrze polowej Wojska Polskiego, 28 lutego o godz. 17.15 zostanie odprawiona Droga krzyżowa w intencji zadośćuczynienia za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich jakie w przeszłości były udziałem księży kapelanów. O godz. 18.00 Mszę św. przebłagalną odprawi Biskup Polowy Wojska Polskiego. Odbędzie się także nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Biskup Polowy Józef Guzdek w Liście do księży kapelanów Ordynariatu Polowego z okazji Wielkiego Postu Roku Pańskiego 2020 r. zwrócił się z następującym apelem: „W Wielkim Poście mamy kolejną szansę, by jeszcze bardziej przylgnąć do Chrystusa, zaufać Mu i zawierzyć całe swoje życie. W tym celu konieczne jest nasze osobiste nawrócenie. Powtarzajmy więc za Psalmistą: „Zmiłuj się, Panie, bo jesteśmy grzeszni”. W sposób szczególny przepraszajmy za grzech nadużyć wobec małoletnich (28 lutego br.), podejmijmy dzieła pokutne i z jeszcze większym oddaniem zaangażujmy się w duszpasterską posługę.” W parafiach wojskowych księża kapelani 28 lutego odprawią pokutną Drogą krzyżową. Księża kapelani podejmują też inne dzieła pokutne: - w parafii wojskowej w Inowrocławiu dodatkowo odbędzie się nabożeństwo 40-godzinne: adoracja Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństwo różańcowej od 28 lutego do 1 marca; - w parafii wojskowej pw. św. Floriana w Świętoszowie 28 lutego odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu zaś księża pracujący w parafii podejmą ścisły post.

Reklama

AUGUSTIANIE W Zakonie Augustiańskim 28 lutego o godz. 18.30 w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji wynagradzającej za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych oraz o nawrócenie dla sprawców.

BRACIA SERCA JEZUSOWEGO W odpowiedzi na prośbę Papieża Franciszka dotyczącą podjęcia modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele, w Domu Generalnym i Nowicjackim Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego w Puszczykowie: - Jutrznia i Nieszpory będą odmawiane w intencji wynagradzającej; - o godz. 7.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji wynagradzającej ze specjalnie ułożoną Modlitwą Powszechną w intencji osób pokrzywdzonych, a bezpośrednio po Eucharystii będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i Adoracja wynagradzająca, na którą będą się składały: a) modlitwa zranionych przez wykorzystanie seksualne, b) Psalm 57, c) dwie modlitwy Kościoła, d) modlitwa Św. Faustyny za kapłanów, e) modlitwa zranionego Kościoła; - o godz. 15.00 wraz z wiernymi Bracia Serca Jezusowego odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji wynagradzającej; - o godz. 17.00 zostanie odprawiona Droga Krzyżowa z tekstem rozważań ułożonym przez osobę zranioną seksualnie w dzieciństwie; - bezpośrednio po Drodze Krzyżowej zostanie odmówiony różaniec w intencji przebłagalnej i wynagradzającej z tekstami rozważań poleconymi przez KEP.

Reklama

CYSTERSI W Opactwie Mogilskim OO.Cystersów w Krakowie /w bazylice/ dnia 28 lutego br. zostanie celebrowana Eucharystia w intencji o przebłaganie za grzech wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne lub zakonne. Następnie w tej intencji zostanie odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Również OO. Cystersi z Krakowa-Nowej Huty /parafia NMP Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy/ dnia 28 lutego b.r. odprawią Eucharystię i po niej nabożeństwo Drogi Krzyżowej w podanej intencji.

FRANCISZKANIE OFM W Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych (OFM, Katowice Panewniki) bracia w ramach ekspiacji podejmą w parafiach i kościołach, przy których posługują duszpastersko: - nabożeństwa różańcowe, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Apel Jasnogórski, adoracja Najświętszego Sakramentu w ramach Nabożeństwa 40-godzinnego, a w szczególności Droga Krzyżowa w intencji osób pokrzywdzonych i za sprawców, a także o nawrócenie i wrażliwość w trosce o osoby pokrzywdzone i mądrość wobec sprawców; - Msza Święte sprawowane w intencjach wynagradzających, a także w intencji: „o nawrócenie i o ducha pokuty dla sprawców; o łaskę pokoju serca i zadośćuczynienia skrzywdzonym w dzieciństwie”; - liturgie i nabożeństwa będą sprawowane z użyciem zaproponowanych tekstów w zależności od decyzji lokalnych duszpasterzy (szczególnie Modlitwa wiernych oraz rozważania Drogi Krzyżowej). Dodatkowo w wybranych wspólnotach zakonnicy podejmą post ścisły. Inne podjęte inicjatywy modlitewne i pokutne: - ofiara materialna na utrzymanie jednego z domów dziecka i na obiady dla dzieci w jednej z szkół; - Msze św. konwenckie w intencjach j.w. i nabożeństwa: różaniec, Droga Krzyżowa, adoracja Najświętszego Sakramentu; - udział w ogólnodiecezjalnej modlitwie ekspiacyjnej; - Liturgia Godzin sprawowana w intencjach osób pokrzywdzonych i za sprawców, a także o umocnienie wiary Kościoła w doświadczeniach.

Reklama

FRANCISZKANIE OFM (REFORMACI) W Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych OFM, bracia i ojcowie w piątek odprawią Drogę Krzyżową w intencji poszkodowanych osób oraz zostanie odprawiona Msza św. za ofiary wykorzystania przez duchownych.

FRANCISZKANIE OFMConv W Zakonie Franciszkanów 28 lutego o godz. 17:40 w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie nabożeństwo Gorzkich Żali będzie sprawowane w intencji wynagradzającej za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich.

KAMILIANIE We wspólnocie zakonnej OO. Kamilianów jak i w Kamiliańskim Centrum Opiekuńczo-Leczniczym w Hutkach kapelan wraz z podopiecznymi podejmie modlitwę podczas nabożeństwa różańcowego i Drogi Krzyżowej w intencji wynagrodzenia Bogu za grzechy przestępstw seksualnych na nieletnich przez osoby duchowne.

KARMELICI W Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych do każdego domu zakonnego zostały przekazane materiały duszpasterskie "Modlitwa zranionego Kościoła", które zostaną wykorzystane przy celebracji nabożeństwa pokutnego.

KLARETYNI W piątek 28 lutego w każdej polskiej wspólnocie Polskiej Prowincji Misjonarzy Klaretynów zostanie odprawiona Droga Krzyżowa oraz podjęty post w intencji wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

PALLOTYNI Dzień pierwszego piątku Wielkiego Postu (28 lutego br.) we wszystkich pallotyńskich wspólnotach - w łączności z całym Kościołem w Polsce – będzie przeżywany jako dzień postu ścisłego, pokuty i wynagrodzenia. Wszystkie pallotyńskie wspólnoty zostały zobowiązane w najbliższy piątek do wspólnotowej Mszy wynagradzającej i do odprawienia wspólnotowej wynagradzającej Drogi Krzyżowej. Przez cały okres Wielkiego Postu w czasie cotygodniowej wspólnotowej adoracji Najświętszego Sakramentu (przewidzianej wewnętrznym prawem) będą śpiewane Gorzkie Żale i Suplikacje jako przebłaganie i wynagrodzenie za grzechy wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży. Przełożony Prowincjalny Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni), ks. dr Zenon Hanas SAC skierował specjalne odrębne pismo z tą informacją do wszystkich współbraci. Zawarł tamże apel do pallotyńskich placówek prowadzących parafie, aby w przeżywaniu dnia pokuty i wynagrodzenia w świątyniach parafialnych, kierowali się w pierwszym rzędzie wskazaniami władzy diecezjalnej. Do wspólnot i dzieł, które nie są zaangażowane wprost w posługę parafialną, Prowincjał przekazał w wersji elektronicznej materiały duszpasterskie na dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Polecił przełożonym wspólnot miejscowych, aby wespół ze swoimi radami, przygotowali szczegółowy program przeżywania tego dnia pokuty w swoich wspólnotach.

Reklama

PASJONIŚCI W Polskiej Prowincji Pasjonistów do każdej wspólnoty zakonnej i prowadzonych przez Zgromadzenie parafii zostały przekazane materiały duszpasterskie "Modlitwa zranionego Kościoła", według których zostaną odprawione nabożeństwa pokutne. Prośbę i zobowiązanie do przełożonych domów i proboszczów w tej sprawie skierował o. Łukasz Andrzejewski, przełożony prowincjalny.

PAULINI 28 lutego, w dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego, w łączności z Kościołem powszechnym, we wszystkich parafiach i palcówkach, w których posługują Ojcowie i Bracia z Zakonu Paulinów będzie sprawowana Droga Krzyżowa w intencji osób pokrzywdzonych.

PIJARZY Nasz sekretarz Prowincji wysłał do każdego przełożonego materiały przysłane przez KEP i w każdym naszym kościele ma być droga krzyżowa wynagradzająca za grzechy nadużycia i krzywdy wobec małoletnich.

SALETYNI Odpowiadając na wezwanie do modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych, w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy Saletynów będą odprawione w piątek 28 lutego nabożeństwa Drogi krzyżowej: - w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu - godz. 17.15, - w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie - godz. 18.00, - w Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance - godz. 7.30 i 17.30, - w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Gdańsku - Sobieszewo - godz. 18.40, - w parafii Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej w Olsztynie - godz. 15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia i Droga Krzyżowa, - w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie - godz. 17.15 - Droga krzyżowa, godz. 19.00 - Nabożeństwo przebłagalne za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich.

Reklama

SZENSZTACCY OJCOWIE We Wspólnocie Ojców Szensztackich 28 lutego zostanie odprawiona Eucharystia w intencji o przebłagalne za grzech wykorzystania małoletnich. W tej intencji zostanie również ofiarowany piątkowy post.

WERBIŚCI W Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego (Księża Werbiści - SVD), w naszym seminarium w Pieniężnie, 28 lutego br. w intencji wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych zostanie odprawiona Droga Krzyżowa. Ponadto delegat Prowincjała odprawi Mszę św. w intencji ofiar.

ZMARTWYCHWSTAŃCY Zmartwychwstańcy podejmują modlitwę i pokutę za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich w Kościele zgodnie z nadesłanymi materiałami. Dodatkowo – podczas najbliższych dni formacyjnych dla przełożonych, proboszczów i innych współbraci odpowiedzialnych za różne dzieła Zgromadzenia (2-5.03.2020) – podejmą pogłębioną refleksję i modlitwę nad stanem bezpieczeństwa nieletnich i niesamodzielnych w domach zakonnych, apostolatach, dziełach i akcjach podejmowanych przez zmartwychwstańców i ich współpracowników.

2020-02-26 14:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: każdy grzech księdza idzie na konto całego Kościoła

[ TEMATY ]

kapłani

bp Andrzej Przybylski

dzień pokuty

©Piotr Slizewski - stock.adobe.com

Każdy grzech księdza idzie na konto całego Kościoła – powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, który prowadził Kapłański Dzień Pokutny. Spotkanie odbyło się 5 marca w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

- Nie wolno nam zapomnieć, że w pierwszej kolejności, tego co w nas brudne, jesteśmy my, biskupi i kapłani. I to robi Chrystus, robi w bardzo konkretnej intencji i celu. Miejmy świadomość, że myje apostołom, to co w nich brudne, nie tylko dla ich pobożności osobistej, nie tylko dlatego, żeby dawali dobry przykład i byli dobrymi świadkami Jego Ewangelii i nauki. To, czy sobie pozwolimy jako biskupi i kapłani umyć przez Chrystusa, to co w nas brudne, ma decydujące znaczenie, nie tylko dla nas, ale całego Kościoła, naszej pracy duszpasterskiej - mówił bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Fragmenty wywiadu, który trwał około godziny i został przeprowadzony przez Norah O'Donnell, dyrektora „Cbs Evening News”, zostały wyemitowane po północy czasu polskiego. Rozszerzona wersja dialogu zostanie wyemitowana w niedzielę, 19 maja, w przeddzień Światowego Dnia Dziecka, który odbędzie się w Rzymie w dniach 25 i 26 maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję