Informację o śmierci pacjenta podał resort zdrowia, a potwierdziła ją PAP rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego Urszula Małecka. "Pacjent przebywał na OIOM-ie" - podała rzeczniczka.
Pacjent został przyjęty do szpitala w ubiegły piątek; od początku jego stan był ciężki. Starszy mężczyzna był niewydolny oddechowo i miał schorzenia towarzyszące.
To druga osoba, która zmarła w Polsce z potwierdzonym zakażeniem nowym patogenem.
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który stanie się szpitalem jednoimiennym zakaźnym, hospitalizowanych jest pięć osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.
73-latek, który zmarł w piątek, zaraził się od osoby, która przyjechała z USA. W poważnym stanie, ale niewymagającym wspomagania oddechowego jest też 74-letnia kobieta, która jest rodzinnie powiązania ze zmarłym.
Dwie kolejne hospitalizowane osoby to mężczyźni – młody i w średnim wieku. O ich zakażeniu nowym patogenem poinformowano w czwartek. Są w dobrym stanie. W piątek poinformowano o kolejnym pacjencie zakażonym koronawirusem. To mężczyzna w średnim wieku, który wrócił z Austrii. Jest w dobrym stanie.
W stanie bardzo dobrym jest pierwszy na Dolnym Śląsku pacjent z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem – 26-letni mężczyzna, który wrócił z Wielkiej Brytanii.
Łącznie na Dolnym Śląsku do tej pory potwierdzono 8 przypadków zakażenia nowym patogenem. Dwie osoby, które są zakażone, a nie mają objawów, przebywają w kwarantannie domowej. (PAP)
Rzym: Msza św. w intencji kanonizacji bł. Prymasa Tysiąclecia
W dniu liturgicznego wspomnienia bł. Prymasa Tysiąclecia, w Bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu odprawiono Mszę św. w intencji jego kanonizacji. Przewodniczył jej nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. W homilii przypomniał, że kard. Wyszyński pozostaje wzorem budowania jedności, opartej na prawdzie i pokorze.
Uroczystość, która odbyła się w kościele tytularnym Prymasa Tysiąclecia z inicjatywy ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej, Adama Kwiatkowskiego, zgromadziła przedstawicieli Polonii i kapłanów, posługujących w Rzymie i w Watykanie, a także polskich dyplomatów we Włoszech. Była okazją zarówno do dziękczynienia za życie i wzór, jaki pozostawił społeczeństwu Polskiemu bł. kardynał Stefan Wyszyński, jak też do wspólnej modlitwy o jego kanonizację.
CZYTAJ DALEJ
Kard. Pizzaballa: Jerozolima ma wymiar duchowy i teologiczny
„Dla uczniów każde miejsce będzie Jerozolimą, będzie miejscem, gdzie podobnie jak ich Mistrz, będą wezwani do oddania życia. I podobnie jak ich Mistrz, doświadczą, że także dla nich Jerozolima będzie bramą, otwartą bramą, przez którą będą mogli powrócić do Ojca” - stwierdza kard. Pierbattista Pizzaballa OFM. Łaciński patriarcha Jerozolimy skomentował fragment Ewangelii (Łk 24,46-53) czytany w obchodzoną w tym roku 1 czerwca uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
Ewangelia św. Łukasza ponownie interpretuje ziemskie dzieje Jezusa, traktując je jako jedną wielką drogę, która ma określony cel, którym jest Jerozolima. Jest to cel fizyczny, ale przede wszystkim duchowy i teologiczny: Jerozolima jest miejscem, do którego się wstępuje, żeby oddawać cześć Bogu. Natomiast Jezus, po przybyciu do Jerozolimy, złoży Ojcu prawdziwą ofiarę, swoje życie, ofiarowane jako dar miłości dla zbawienia wszystkich. Z powodu grzechu człowieka ofiara ta będzie krwawa i przybierze formę bolesnej śmierci na krzyżu. Droga Jezusa ku Jerozolimie prowadzi Go do tego kroku, którego Jezus jest w pełni świadomy i aby stawić mu czoła, Jego twarz staje się wyrazistsza i podejmuje stanowczą decyzję, że pójdzie aż do końca (Łk 9,51).
CZYTAJ DALEJ