Reklama

Kościół

Austria - Kościół katolicki w czasach epidemii

Gwałtowne rozprzestrzenianie się koronawirusa zmusza do ograniczenia życia religijnego w wielu krajach naszego kontynentu. Zaostrzenia zostają wprowadzane stopniowo i zmieniają się już nie tylko z dnia na dzień, ale z godziny na godzinę.

[ TEMATY ]

Kościół

Austria

kard. Schönborn

koronawirus

Joanna Łukaszuk-Ritter

kard. Christoph Schönborn

Na początku zeszłego tygodnia, 10 marca, Kościół katolicki w Austrii, odpowiadając na wprowadzone przez rząd federalny zarządzenie, ograniczył maksymalną liczbę uczestników zgromadzeń w zamkniętych pomieszczeniach do 100 osób. - Kościół przejmie wytyczne rządu dotyczące wszystkich wydarzeń i form kultu - powiedział wtedy kard. Christoph Schönborn Katolickiej Agencji Prasowej Kathpress. Dwa dni później, 12 marca, wydany został następny dekret, który mówił już o całkowitym zawieszeniu nabożeństw publicznych oraz wszelkich zgromadzeń i ceremonii religijnych w następnych tygodniach. Ten zakaz ma wejść w życie w poniedziałek 16 marca. Episkopat austriacki zapowiedział jednak, że świątynie nie będą zamykane i będzie istniała możliwość spowiedzi i udzielenia indywidualnie Komuni św., natomiast jedynym dopuszczalnym obrządkiem religijnym będzie ceremonia pogrzebowa, która będzie mogła odbyć się tylko w najbliższym kręgu rodzinnym przy grobie. Pozostałe ceremonie jak śluby czy chrzty muszą być odwołane i przeniesione na inny termin.

Zaplanowane na poniedziałek posiedzenie Konferencji Biskupów Austrii, na którym miał zostać wybrany nowy przewodniczący, zostało odwołane w niedzielę. W tej sytuacji kard. Christoph Schönborn nadal pozostaje przewodniczącym Konferencji aż do odwołania, o czym poinformował Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Austrii.

Biskupi wzywają do wzmożonej modlitwy w czasach kryzysu. W związku z ograniczeniami życia religijnego w Austrii biskupi austriaccy apelują o pozytywne wykorzystanie czasu „spowolnienia”, „skupienia się na tym, co najważniejsze” i na łączeniu się w modlitwie z osobami poszkodowanymi. Rezygnacja z dotychczasowych form życia religijnego jest dla wielu wiernych ogromnym ciosem, ale modlitwa w innym wymiarze może „być dla nas błogosławieństwem” i „w okresie ograniczeń – koniecznością”, zaznaczył arcybiskup Salzburga Franz Lackner, apelując równocześnie o modlitwę za wszystkich chorych i cierpiących z powodu epidemii koronawirusa, za cały personel medyczny oraz polityków, którzy obecnie walczą z tą chorobą. Biskup Innsbrucka Hermann Glettler wezwał wszystkich wiernych do wzmożonej modlitwy w tych trudnych tygodniach, zachęcając do wspólnej modlitwy rodzinnej, która może pomóc w czasach niepewności. W okresie, w którym coraz bardziej odczuwa się „wrażliwość i kruchość” życia, wyciszenie w tych dniach pomaga nam skupić się na tym, co najważniejsze. Biskup Innsbrucka opowiedział się jak najbardziej za tym, aby w nadchodzących tygodniach kościoły pozostały otwarte na indywidualną modlitwę, jako „miejsca nadziei”.

Kościoły są „fundamentalnym wsparciem duchowym dla ludzi nie tylko w czasach obecnego kryzysu.” – dodał.

Reklama

Arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn zwrócił się do wiernych w poruszającym i bardzo osobistym przesłaniu, które archidiecezja rozpowszechniła za pośrednictwem kanału internetowego Youtube w sobotnie popołudnie.

Świat przeżywa obecnie sytuację, która „nigdy jeszcze nie zaistniała w takiej formie w ciągu naszego życia”, mówił arcybiskup Wiednia. Dobrą wiadomością jest to, że pandemię można pokonać – „ale może się to udać tylko wtedy, gdy wszyscy się do tego przyczynimy”. Działania rządu przeciwko rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa są drastyczne i bolesne dla nas wszystkich, ale „konieczne” i „odpowiedzialne”. Kardynał Schönborn zaznaczył, iż sam jest osobą starszą i należy do grupy wysokiego ryzyka – ale to go nie przeraża: „Nie boję się śmierci, nie mogę się doczekać życia wiecznego, ale jestem wdzięczny za dwukrotne uzdrowienie w ciągu ostatniego roku”. Zaapelował do ograniczenia bezpośrednich kontaktów i postawił pytanie: „Czy jest to niechrześcijańskie? Czy to nie jest przeciw miłości bliźniego? Nie: To jest właśnie znak miłości bliźniego, jeśli nie narażamy się na niebezpieczeństwo! Wszyscy ponosimy odpowiedzialność społeczną – tu chodzi o ograniczenie szybko rosnącej liczby nowych infekcji.”

W swoim przesłaniu kardynał Schönborn bronił po raz kolejny podjętych przez Kościół decyzji dotyczących ograniczenia życia religijnego, które mają na celu „spowolnienie pandemii” z nadzieją, że „ją wkrótce powstrzymamy”.

Reklama

Kościoły pozostaną nadal otwarte, dlatego prosił do nawiedzania świątyń i do modlitwy. Jednocześnie pragnął zachęcić wiernych do „powrotu praktykowania modlitwy w domach” – i biorąc pod uwagę przyjmowanie Komunii św., arcybiskup zalecił „ożywienie dawnego zwyczaju Komunii Duchowej” poprzez czytanie Biblii czy modlitwę w wielu aktualnych intencjach.

Kardynał Schönborn zaznaczył, że będzie to niezmiernie trudny okres, w którym okazywanie sobie tak niewielkich gestów jak „uśmiech czy dobre słowo” będą miały dla nas bardzo duże znaczenie i pozytywny wpływ, gdyż wszyscy głęboko wierzymy, „że po tym szczególnym okresie Wielkiego Postu z pewnością nadejdzie nowa Wielkanoc” i na zakończenie dodał: „Odwagi. Bóg kieruje wszystkim”, cytując słowa patrona Wiednia św. Klemensa Marii Hofbauera (1751–1820), którego w niedzielę, 15 marca, obchodzona jest 200. rocznica śmierci.


Życie duszpasterskie w Kościele wirtualnym

W tym burzliwym czasie Kościół zmuszony jest przenieść dotychczasowe publiczne życie religijne ze świata realnego do wirtualnego. Zarówno archidiecezja wiedeńska jak i pozostałe diecezje w Austrii przypominają, że obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i zachęcają do korzystania ze środków masowego przekazu i nowych mediów, które transmitują codziennie na żywo nabożeństwa, dając możliwość duchowego przeżywania tajemnicy wiary. Jednocześnie duchowni proszą wiernych o zachowania należnego uczestnictwa w religijnych przekazach medialnych, duchowe włączanie się w celebrację nabożeństw i przeżywania ich na żywo w skupieniu i powadze. Polacy żyjący w Austrii mają możliwość uczestniczenia w codziennych Mszach św. i modlitwach w języku polskim poprzez transmisję Radia Droga (Zobacz), które zainicjowało specjalną modlitwę w intencji uwolnienia od epidemii.

Na wszystkich szczeblach diecezjalnych tworzone są nowe portale pozwalające na kontynuację życia religijnego w innym wymiarze. Archidiecezja wiedeńska opublikowała na stronie internetowej wskazówki do nowego „nabożeństwa w sieci” (Netzwerk Gottesdienst) dla duszpasterzy opiekujących się osobami starszymi i informuje na bieżąco o nowo powstałych stronach. Państwowa telewizja ORF planuje nowy dodatkowy program religijny, aby wyjść na przeciw potrzebom osób wierzących. Format ten został opracowany wraz z różnymi wspólnotami religijnymi i grupami wyznaniowymi w Austrii.

Dział medialny Konferencji Episkopatu Austrii proponuje aplikację „Glaube.Leben”, która oprócz „wirtualnej sieci modlitewnej” zawiera m. in. niezbędnik katolika z liturgią i patronem dnia oraz przeglądarką i wyszukiwaniem ponad 100 000 nabożeństw w całej Austrii. W związku z obecną sytuacją funkcja ta została czasowo wyłączona, natomiast zamiast niej aplikacja ma do zaproponowania wiele programów religijnych transmitowanych przez telewizję, radio czy online. Aplikacja została opracowana ponad dwa lata temu jako projekt diecezji austriackich i działem medialnym Konferencji Episkopatu Austrii i jest dostępna bezpłatnie.

Kardynał Christoph Schönborn chętnie korzysta z nowych mediów zapewniając o swojej bliskości i łącząc się z wiernymi w tych coraz bardziej wstrząsających chwilach postępującej epidemii koronawirusa.

W przesłaniu opublikowanym przez archidiecezję wiedeńską w niedzielne popołudnie, 15 marca, kard. Schönborn zwrócił się tym razem do kapłanów diecezji wiedeńskiej. Arcybiskup zaznaczył, iż obecny kryzys wymaga od Kościoła, a zwłaszcza od kapłanów, dużej kreatywności w podtrzymaniu pracy duszpasterskiej, prosząc ich, aby byli czujni i wykazali się inicjatywą w okazywaniu miłości bliźniego oraz „zrobili wszystko, co możliwe, aby wspierać wiernych, zachowując przy tym wszelkie środki ostrożności.” Od kapłanów wymaga się nie tylko codziennej modlitwy i odprawiania Eucharystii, ale także nowych inicjatyw w działaniu duszpasterskim, ponieważ kościoły są nadal otwarte dla wiernych. Adoracja Eucharystyczna byłaby ważną propozycją. „Mamy tyle opcji i możliwości, aby wykazać się inwencją w tym czasie – należy je wykorzystać”, stwierdził kardynał, przypominając ponownie zawołanie św. Klemensa: „Odwaga! Bóg kieruje wszystkim”.

Chciałabym rozwinąć już dwókrotnie cytowane tu ważne słowa patrona Wiednia i Apostoła Warszawy, św. Klemensa Marii Hofbauera, które skierował do swoich współbraci ponad dwieście lat temu, a które w obliczu tych trudnych czasów zupełnie nie straciły na aktualności. Niech one będą dla każdego z nas i całego świata otuchą i nadzieją na lepsze!

„Odwagi! Bóg jest Panem. On kieruje wszystkim dla swojej chwały i naszego dobra i nikt Mu sprzeciwić się nie może. Wszelkie ludzkie plany, nawet jeśli zaprojektowane są w najdrobniejszych szczegółach, służą wyłącznie wypełnieniu Jego woli. (…) Widzę, że wszystko, co uważamy za przeciwność, prowadzi nas tam, gdzie Bóg chce, żebyśmy byli. Pozwólmy więc Bogu działać i kierować, a wszystko na dobre się obróci. (…) Drodzy bracia, wystrzegajmy się grzechu i dążmy do doskonałości; to jedyna rzecz, o której winniśmy myśleć, bądźmy mężnego serca i zachęcajmy się wzajemnie do czynienia dobra. Traktujmy się nawzajem z miłością. Z serca pozdrawiam Was Wszystkich w Jezusie.”

2020-03-16 11:49

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół to nie biznes, ale nie ma zgody na niegospodarność

2020-07-02 20:06

[ TEMATY ]

Kościół

pieniądze

biznes

Vatican News

Kościół to nie biznes, ale to nie usprawiedliwia naszej niegospodarności, a tym bardziej korupcji – uważa kard. George Pell, były szef Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, który zajmował się reformą finansów watykańskich. „Pamiętajmy, że Jezus bardziej od hipokryzji potępiał tylko miłość bogactw. Jedynie na sprzedawców i bankierów użył bicza” – zaznaczył hierarcha.

Jako świadkowie Chrystusa powinniśmy być tym bardziej przejrzyści, uczciwi i skuteczni. „Żeby przedsięwzięcia Kościelne działały potrzebujemy ludzi świętych o dużym zapale, ale równie ważna jest wizja i umiejętność wcielania jej w życie, korzystania z finansów i niezbędnych narzędzi” – powiedział purpurat.

Kobiety, monety i fiolety – to w zabawny sposób ujęte trzy pokusy, które trapią duchownych.
Zdaniem kard. Pella to „monety” powinny znaleźć się na pierwszym miejscu tej listy. „Byłem zdumiony, gdy wkrótce po przybyciu do Rzymu dowiedziałem się, że Matka Teresa z Kalkuty powiedziała, iż dla duchowieństwa istnieją dwa wielkie wyzwania: jedno dotyczy seksualności, a drugie pieniędzy” – wspomina kard. Pell.
„Uważała, że niebezpieczeństwa związane z pieniędzmi są większe i silniejsze niż te związane z seksualnością”.

Kard. Pell został mianowany przez Papieża Franciszka w 2014 roku na pierwszego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, któremu powierzono nadzorowanie i reformowanie finansów Watykanu. W 2017 wrócił on do rodzinnej Australii, aby stawić czoła zarzutom wykorzystywania seksualnego. Po długotrwałej batalii prawnej, w wyniku której George Pell spędził ponad rok w więzieniu, kardynał został w kwietniu tego roku uniewinniony przez Australijski Sąd Najwyższy ze wszystkich postawionych mu zarzutów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata głoszącego poglądy zgodne z Dekalogiem i Ewangelią

2020-07-07 07:46

[ TEMATY ]

Dec

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Katolik powinien głosować na kandydata, który hierarchię wyznawanych wartości opiera na Dekalogu i Ewangelii - mówi rozmowie z „Naszym Dziennikiem” bp Ignacy Dec, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP.

"Nasz Dziennik" we wtorkowym wydaniu pisze, że decyzja osoby wierzącej o udziale w wyborach i o poparciu konkretnego kandydata na prezydenta to przede wszystkim sprawa jego prawego sumienia, czyli sumienia uformowanego w zgodzie z Ewangelią i nauczaniem moralnym Kościoła.

"Każdy obywatel jest odpowiedzialny za Ojczyznę, winien uczestniczyć w sprawach publicznych, a zatem udział w wyborach to nasz obowiązek. Wynika on z odpowiedzialności za dobro wspólne. Jednocześnie katolik, dokonując wyboru, powinien zawsze pamiętać, że każda nasza decyzja ma moralny wymiar. Może być dobra albo zła. Ta wyborcza także" – podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. bp Dec.

"Nasz Dziennik" podkreśla, że w głosowaniu na prezydenta wybieramy głowę państwa, która ma realny wpływ na przyszłość naszej Ojczyzny, na stanowione prawo, na kształt życia społecznego.

"Katolik powinien głosować na kandydata, który hierarchię wyznawanych wartości opiera na Dekalogu i Ewangelii. To jest kryterium podstawowe" - zwraca uwagę ks. bp Dec. (PAP)

aop/ itm/

CZYTAJ DALEJ

Dwa kolejne zwycięstwa Igi Świątek w Montreux

2020-07-07 22:09

[ TEMATY ]

tenis

Bruno Girin / Foter.com / CC BY-SA

Iga Świątek odniosła w sobotę dwa zwycięstwa w turnieju pokazowym w Montreux. Najpierw gładko pokonała Leonie Kueng 6:1, 6:0, a następnie Jil Teichmann 6:3, 5:7, 10-3. Obie jej rywalki pochodzą ze Szwajcarii i zajmują niższe miejsca w światowym rankingu tenisistek.

Są to pierwsze mecze 19-letniej warszawianki po trwającej ponad cztery miesiące przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. W piątek turniej zainaugurowała zwycięstwem nad inną reprezentantką gospodarzy Conny Perrin 6:0, 6:0.

Świątek, która w czerwcu pisała maturę, obecnie zajmuje 49. miejsce w rankingu WTA. Z Kueng (155. w zestawieniu WTA) zna się bardzo dobrze, bo pokonała ją przed dwoma laty w juniorskim finale Wimbledonu.

Łącznie w szczęśliwym dla niej Montreux (wygrała tam turniej ITF w 2018 roku) rozegra pięć meczów. Dwa ostatnie zaplanowane są na niedzielę.

Do rywalizacji w cyklu WTA Świątek ma wrócić w turnieju przeniesionym z Cincinnati do Nowego Jorku (21-28 sierpnia). Dzień po jego zakończeniu na tych samych obiektach rozpocznie się wielkoszlemowy US Open. (PAP)

mar/ cegl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję