Reklama

Kościół

Łódź: Ks. Arndt: idę z Jezusem do chorych, którzy na Niego czekają!

W dobie pandemii Covid 19 do walki z koronawirusem przystępują nie tylko lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni. Na pierwszej linii walki z wirusem są także… duchowni. Wśród nich jest ks. Robert Arndt – kapelan Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu, który już od prawie miesiąca jest jednym z wojewódzkich szpitali jednoimiennych, gdzie leczeni są pacjenci ze zdiagnozowanym koronawirusem.

[ TEMATY ]

szpital

kapelan

szpital zakaźny

Ks. Paweł Kłys

– Pierwsze dwa wejścia do szpitala, gdzie leczeni są chorzy z Covid 19 były dla mnie bardzo trudne. – tłumaczy ks. Arndt. – Choć znam dobrze ten szpital i sale chorych, bo odwiedzałem je wielokrotnie, to jednak świadomość tego, że i ja mogę się zarazić trochę mnie paraliżowała. – podkreśla kapelan szpital.

Podziel się cytatem

Na oddziale zakaźnym zgierskiego szpitala znajduje się aktualnie około 60 chorych zakażonych koronawirusem, ale – jak zaznacza ks. Robert – liczba ta się zmienia. Jedni wychodzą, bo są już zdrowi, a innych trzeba przygotować na spotkanie z Panem Bogiem w wieczności. – dodaje.

Reklama

– Chodzę do szpitala dwa razy w tygodniu, ale stale jestem pod telefonem, gdyby ktoś sobie życzył skorzystać z mojej posługi nagle – w niebezpieczeństwie śmierci. Zawsze jestem pod telefonem. – tłumaczy.

Zanim duszpasterz uda się na oddziały najpierw sms-em informuje dyrektora szpitala o tym, że idzie z posługą, a następnie zachowując wszelkie przepisy sanitarne przy pomocy pielęgniarek ubiera specjalny strój ochronny: najpierw jednorazową odzież lekarską, dalej trzy pary rękawic oraz specjalny kombinezon ochronny, maskę, a także gogle.

Reklama

– Z mojej posługi korzysta większość zakażonych Covid19, którzy w tym trudnym dla nich doświadczeniu – czasem po wielu latach – przystępują do sakramentu pokuty i pojednania, przyjmują Komunię Świętą oraz Sakrament Namaszczenia Chorych. – zaznacza duchowny.


Podziel się cytatem

Obecność księdza w tej wyjątkowej placówce – jak się okazuje – jest przydatna nie tylko chorym, bo jak zauważa kapelan – z jego obecności i posługi korzysta także personel medyczny, który prosi o rozmowę, wsparcie duchowe czy o Sakrament Pokuty i Pojednania.

– Jutro Wielkanoc, i choć w tym tygodniu byłem już dwukrotnie w szpitalu, to jednak nie mogę jutro nie iść do tych, którzy czekają. Dlatego też wezmę Najświętszy Sakrament i pójdę zarówno do chorych jak i do medyków im posługujących. – mówi ks. Robert Arndt.

Jak podają źródła rządowe na terenie Województwa Łódzkiego aktualnie jest 463 zakażonych Covid19, a 7 osób zmarło.

2020-04-11 14:25

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posługa miłości

Niedziela częstochowska 6/2020, str. V

[ TEMATY ]

szpital

wspólnota

Radomsko

chorzy

Damian Krawczykowski/Niedziela

Wspólnota jest promykiem światła, które rozjaśnia mroki szpitala

Wspólnota jest promykiem światła, które rozjaśnia mroki szpitala

– Mamy poczucie, że to pochodzi od Boga i to jest też dla nas motywacja. Robimy to nie dlatego, że tak trzeba. Przychodzimy z miłości, nieważne, w jakiej jesteśmy kondycji – mówi Niedzieli p. Teresa, lider Wspólnoty „Serca Jezusa i Maryi”, która od trzech lat w każdą środę posługuje podczas Mszy św. w szpitalu powiatowym w Radomsku.

Już przed rozpoczęciem Eucharystii członkowie wspólnoty w modlitwie spontanicznej zanoszą swoje prośby i uwielbiają Boga, dziękując za Jego obecność wśród chorych i prosząc o pomoc dla cierpiących oraz personelu. – Nasza posługa to posługa miłości. Kiedy zaczynaliśmy, zauważyliśmy, że to nie jest tylko zwyczajne śpiewanie podczas Mszy św. To także wielka radość dla chorych. Przypomina nam o tym św. Ojciec Pio – mówią członkowie wspólnoty. Ich obecność w szpitalnej kaplicy zapoczątkowało przyjęcie przez parafię, na obszarze której mieści się szpital, symboli Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. – Posługa Wspólnoty „Serca Jezusa i Maryi” jest dla pacjentów urozmaiceniem. Oni wiedzą, że w każdą środę jest taka „radosna”, rozśpiewana Msza św. Zależnie od sytuacji, czasem kaplica jest pełna, czasem pustawa. Bardzo motywujący jest fakt, że także personel często uczestniczy we wspólnej modlitwie z posługującą wspólnotą. Oni potrzebują wsparcia. To dla nich bardzo budujące – relacjonuje ks. Józef Mazur, kapelan szpitala w Radomsku.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy w tej samej łodzi – Caritas wobec migrantów i uchodźców

2021-09-23 19:51

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas

migranci

Materiały prasowe Caritas Polska

„Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy podążali razem ku coraz szerszemu „my”, abyśmy odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony” – napisał papież Franciszek w przesłaniu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w Kościele 26 września. Jedną z odpowiedzi polskiego Kościoła na ten apel jest działalność Caritas Polska.

W liczącym blisko 280 tys. mieszkańców Groznym emerytowana księgowa Zulay i młoda nauczycielka Raisa nigdy się nie spotkały. Dziś mijają się na schodach Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Raisa jest w Polsce od 2011 r., Zulay przyjechała rok później. Wojna w Czeczenii była już wówczas od kilku lat oficjalnie zakończona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję