Reklama

Diecezja legnicka pożegnała bp. Stefana Regmunta

W Święto Objawienia Pańskiego, a zarazem dniu 13. rocznicy swojej konsekracji, biskup Stefan Regmunt przewodniczył Mszy św. w legnickiej katedrze, podczas której miało miejsce pożegnanie go, jako biskupa pomocniczego diecezji. 29 grudnia ub. r. został bowiem ogłoszony nowym biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Niedziela legnicka 3/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

W liturgii dziękczynnej za dotychczasową posługę biskupią, obok biskupa legnickiego Stefana Cichego i pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, wzięli licznie udział kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, delegaci organizacji, instytucji i stowarzyszeń, które współpracowały z biskupem Regmuntem przy różnych wydarzeniach, delegacje, prezesi, dyrektorzy i właściciele różnych zakładów pracy oraz delegacje różnych środowisk, szczególnie reprezentujących osoby niepełnosprawne, ich rodziny i przyjaciół.
W homilii biskup legnicki Stefan Cichy stwierdził, że w dotychczasowym kalendarium biskupa Regmunta jako biskupa pomocniczego było wiele wydarzeń składających się na jego posługę pasterską, a także na działalność związaną z różnymi innymi wydarzeniami ponaddiecezjalnymi. Biskup podał tego liczne przykłady. „W tym kalendarzu trzeba było nieraz dokonywać wielu zmian - mówił Biskup Legnicki. - Obecnie po ogłoszonej nominacji na biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, Ksiądz Biskup musiał zacząć dopisywać nowe daty związane z działalnością w nowej diecezji... Poprosiłem już Księdza Biskupa, aby w swoim terminarzu przewidział czas na spotkania z osobami niepełnosprawnymi w diecezji legnickiej, bo przecież w tych spotkaniach biorą udział osoby spoza naszej diecezji, także diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Poprosiłem, aby zawsze był gościem honorowym zainicjowanego przez siebie balu osób niepełnosprawnych i pielgrzymki osób niepełnosprawnych w 1 sobotę września”.
Nawiązując do przeżywanej tajemnicy dnia mówił: „W dzisiejszą uroczystość Objawienia Pańskiego słyszymy o Mędrcach ze Wschodu, którzy przynieśli Jezusowi swoje dary. Myśląc o darach przyniesionych Jezusowi, patrzymy na Księdza Biskupa jak na dar, który nam Pan Bóg dał, a teraz przekazuje diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Był i jest Ksiądz Biskup dla nas darem. I za ten dar Panu Bogu i Księdzu Biskupowi w czasie tej dzisiejszej Mszy św. szczególnie dziękujemy”.
Biskup Legnicki podziękował także za ostatnie „dary” biskupa Regmunta dla diecezji. Było to zainicjowanie i powołanie do życia Młodzieżowej Orkiestry Dętej, oraz wydanie albumu poświęconego problematyce osób niepełnosprawnych pt. „Jan Paweł II Wielki Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych”.
Na tę nową misję Biskup Legnicki złożył także życzenia: „Życzę Księdzu Biskupowi entuzjazmu Ewangelii - o którym wspomniał w swoim pierwszym wywiadzie. Życzę wiele radości z owoców pracy w nowej diecezji, oraz wstawiennictwa i opieki Świętych Patronów”.
Podziękowania i życzenia złożyli także przedstawiciele duchowieństwa i wiernych diecezji legnickiej. Delegacji kapłanów przewodniczył ks. inf. Władysław Bochnak z kanclerzem kurii ks. prał. Józefem Lisowskim i ks. prał. Władysławem Jóźkowem. W delegacji osób reprezentujących wiernych diecezji legnickiej znaleźli się przedstawiciele diecezjalnej Akcji Katolickiej: prezes Jan Zimroz, Anna Jaśkowska i Franciszek Kwaśniak. „Zostawiasz nam niezwykłe świadectwo posługi biskupa pomocniczego i dobrego człowieka. Przyjmij od nas podziękowania i modlitwę za wszelkie dobro. Życzymy mocy darów Ducha Świętego i św. Patronów oraz tego, aby udało ci się doprowadzić do beatyfikacji sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty, twojego poprzednika w tej diecezji” - mówił ks. inf. Władysław Bochnak.
„Wszyscy zrzeszeni w ruchach, stowarzyszeniach i inni świeccy zaangażowani w różnych obszarach działalności naszej diecezji mają szczególny dług wobec Waszej Ekscelencji. Ksiądz Biskup był tym, który nas integrował w działaniach, wskazywał najlepsze rozwiązania, harmonizował nasze wspólnoty, pomagając stworzyć komunię z całą wspólnotą Kościoła legnickiego… Chciałoby się powiedzieć, że radujemy się z Księdzem Biskupem, bo jako jego uczniowie odczuwamy radość z tej decyzji Ojca Świętego. Ale po ludzku pozostajemy w smutku, że się rozstajemy” - mówił prezes diecezjalnej AK.
Biskup Stefan Regmunt, odpowiadając na życzenia, wszystkim podziękował. Z ciepłymi słowami zwrócił się szczególnie do pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, z którym łączy go znajomość od lat seminaryjnych, a szczególnie współpraca w początkach i kolejnych latach budowania struktur diecezji legnickiej. Słowa wdzięczności wypowiedział pod adresem obecnego Biskupa legnickiego, duchowieństwa, sióstr zakonnych, braci seminaryjnej i wszystkich osób, z którymi poprzez te lata posługi w diecezji był związany. „Wszystkich Was zabiorę ze sobą do nowej diecezji w swoim sercu, w swoich modlitwach, prosząc Boga, aby wszyscy diecezjanie dalej wzrastali w wierze oraz miłości do bliźniego. Chcę podziękować za współpracę, za budowanie tego wszystkiego, co jest związanie z życiem Kościoła legnickiego. Dziękuję wszystkim, którzy wspomagali mnie w dotychczasowej posłudze. Dziękuję za wszystkie wypowiedziane słowa. Bardzo to sobie cenię, bardzo tymi słowami się cieszę. Będę starał się spłacać tę życzliwość modlitwą i pracą, która została mi zlecona. Niech dobry Bóg wynagrodzi wszystkie te dobre serca, obfitymi łaskami” - mówił bp Stefan Regmunt.
Po zakończonej liturgii wszyscy mieli okazję osobistego spotkania z Księdzem Biskupem i złożenia swych życzeń.
Bp Stefan Regmunt do końca swego pobytu w diecezji stara się być wierny wytworzonym w poprzednich latach tradycjom. Jedną z nich jest organizowany od ośmiu lat bal sylwestrowy dla osób niepełnosprawnych. Ostatni wypadł w dniu ogłoszenia go biskupem zielonogórsko-gorzowskim. Mimo to Ksiądz Biskup wziął w nim udział. Natomiast w Święto Objawienia Pańskiego zwyczajowo w jego mieszkaniu odbywała się wizyta kolędowa. Ksiądz Biskup pozostał wierny i tej tradycji i uroczystości w katedrze poprzedziła tradycyjna kolęda, połączona z poświęceniem stacji drogi krzyżowej w prywatnej kaplicy Księdza Biskupa. Wizycie kolędowej przewodniczył i poświęcenia dokonał biskup legnicki Stefan Cichy, w gronie przełożonych seminaryjnych, pracowników kurii, sióstr zakonnych i osób na co dzień z nim współpracujących.

Jan Zimroz - prezes zarządu diecezjalnego Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej

Biskup Regmunt był delegatem bp. Stefana Cichego ds. Akcji Katolickiej. Czuwał nad tworzeniem podstaw funkcjonowania tego stowarzyszenia, nad budowaniem jego struktury. Później przez całe lata towarzyszył nam jako pasterz. Imponował nam swoją pracowitością swoim zaangażowaniem i bożym stosunkiem do ludzi i całej wspólnoty diecezjalnej. Tak po ludzku, żal że odchodzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Anna Guzik - wolontariuszka, Bolesławiec

Jest smutek, nostalgia, świadomość, że coś się zmienia. Z drugiej strony oczekiwanie jak to wszystko potoczy się dalej. Nadzieja na to, że osobami niepełnosprawnymi będzie się ktoś opiekował na miejsce księdza biskupa. Jednocześnie myślę, że w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, jeśli do tej pory nie było tak prowadzone duszpasterstwo osób niepełnosprawnych, to te doświadczenia teraz będzie tam kultywował i może zrodzi się jakaś współpraca międzydiecezjalna.

Marek Gancarz - dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Diecezji Legnickiej założonej przez biskupa S. Regmunta

Cieszę się z nominacji, bo to się na pewno dla Księdza Biskupa wielkie wyzwanie, ale smuci mnie to, że nie będziemy razem współpracować. Orkiestra już zaznaczyła się w diecezji kilkoma koncertami i swoją działalnością, dlatego też myślę, że każdemu będzie zależało, by istniała dalej.

Joanna Płotnicka - przewodnicząca wolontariatu osób niepełnosprawnych diecezji legnickiej.

Życzę Księdzu Biskupowi, aby pozostał sobą, miał odwagę nie tylko patrzeć sercem, ale także miał odwagę występować w imieniu osób niepełnosprawnych, podejść do nich, przytulić i pokochać i być takim szczerym i dobrym człowiekiem, jakim był tutaj, dla nas.

Zebrała Monika Poręba-Zadrożna

BP STEFAN REGMUNT
związany jest z diecezją legnicką od chwili jej powstania w 1992 r. Najpierw, po inkardynacji do nowej diecezji pełnił funkcję proboszcza jednej z legnickich parafii. Następnie po erygowaniu w 1993 r. przez biskupa Tadeusza Rybaka diecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego został ustanowiony przez niego pierwszym rektorem. W grudniu 1994 r. ogłoszony został biskupem pomocniczym, a sakrę biskupią przyjął w dniu 6 I 1995 r. z rąk Papieża Jana Pawła II na Watykanie. Od 29 grudnia 2007 r. został ustanowiony biskupem zielonogórsko-gorzowskim. Ingres do katedry w Gorzowie odbędzie 19 stycznia, a do konkatedry w Zielonej Górze 26 stycznia 2008 r.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Polscy naziści”? Prof. Wojciech Roszkowski ostro o Barbarze Nowackiej!

2025-01-28 16:12

[ TEMATY ]

prof. Wojciech Roszkowski

Barbara Nowacka

Biały Kruk YT

Prof. Wojciech Roszkowski

Prof. Wojciech Roszkowski

Barbara Nowacka, „ministra” edukacji w rządzie Donalda Tuska, wzburzyła opinię publiczną, mówiąc o tym, że obozy koncentracyjne zbudowali „polscy naziści”. Później przepraszała za te słowa, twierdząc, że było to przejęzyczenie.

Ta sama polityk, która jest w stanie – umyślnie lub nie – pomylić się w sprawie tak ważnej dla państwa, któremu powinna z racji swojego stanowiska służyć, oskarżyła o kłamstwo prof. Wojciecha Roszkowskiego, autora m.in. słynnego podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość. Barbara Nowacka publicznie stwierdziła, że na każdej stronie podręcznika „Historia i teraźniejszość” (wyd. Biały Kruk) znajduje się kłamstwo.
CZYTAJ DALEJ

Czy jesteśmy gotowi stracić wszystko z miłości do Boga?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 31-35.

Wtorek, 28 stycznia. Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła
CZYTAJ DALEJ

Kuba: na wolność wyszło około 160 więźniów, za którymi wstawiła się Stolica Apostolska

2025-01-28 16:35

[ TEMATY ]

Kuba

papież Franciszek

Adobe Stock

Do poniedziałku na wolność z kubańskich zakładów karnych wyszło około 160 aresztantów, o których uwolnienie zabiegała Stolica Apostolska. Według organizacji praw człowieka oraz niezależnych mediów wśród uwolnionych osób są zarówno opozycjoniści, jak i osoby uwięzione za popełnienie pospolitych przestępstw.

Odnotowały one jednak, że w ostatnich dniach rytm uwalniania z inicjatywy papieża Franciszka aresztantów wyhamował. Zdaniem niektórych niezależnych mediów kubańskich ograniczanie liczby wypuszczanych na wolność aresztantów ma związek z obawą władz Kuby związaną z możliwym zaostrzeniem kursu wobec Hawany przez administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję