Reklama

Wiadomości

Kolejne wnioski opozycji o odrzucenie ustawy o wyborach korespondencyjnych

Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) i senator Aleksander Pociej (KO) złożyli w poniedziałek na posiedzeniu trzech połączonych komisji senackich wnioski o odrzucenie ustawy o wyborach korespondencyjnych.

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

Adobe.Stock.pl

Trzy senackie komisje: ustawodawcza, praw człowieka i samorządu terytorialnego kontynuują w poniedziałek prace nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym. To ciąg dalszy posiedzenia połączonych komisji z 28 kwietnia ws. ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., uchwalonej 6 kwietnia z inicjatywy PiS.

Wnioski o odrzucenie ustawy złożyli senator Aleksander Pociej (KO) i wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica). Wcześniej zrobił to także wicemarszałek Bogdan Borusewicz (KO).

Podziel się cytatem

Pociej przywoływał opinie ekspertów, że ustawa narusza aż siedem artykułów konstytucji.

Podkreślał, że na jej podstawie głosowanie nie będzie tajne, wybory nie będą powszechne, bo wielu wyborców nie otrzyma kart do głosowania. W efekcie mandat wyborczy tak wybranej osoby na urząd prezydenta będzie mógł być skutecznie podważony.

Reklama

Przekonywał, że ustawa uniemożliwia głosowanie niepełnosprawnym, choć głosowanie korespondencyjne zostało pomyślane z myślą o nich.

Podkreślał też, że pocztowi związkowcy obawiają się skutków tej ustawy i odpowiedzialności karnej za zniszczenie kart do głosowania, gdy nie zostaną one doręczone.

Gabriela Morawska-Stanecka mówiła, że ustawa "urąga demokratycznemu państwa prawa". Nie daje też gwarancji, że pakiety wyborcze dotrą do wyborców.

Przekonywała, że jej uchwalenie potwierdza, że spełnione zostały przesłanki wprowadzenia w Polsce stanu nadzwyczajnego, na podstawie którego można by przełożyć wybory.

Przekonywała, że ustawa narusza kilka artykułów konstytucji. "Wnoszę o jej odrzucenie" - powiedziała.

Senator Krzysztof Brejza (KO) pytał przewodniczącego PKW Sylwestra Marciniaka, czy ujawnione karty do głosowania są analogiczne do tych, jakie ustaliła PKW, jak jeszcze miała takie uprawnienie.

Marciniak odpowiedział, że nie ma żadnej wiedzy co do kształtu karty do głosowania, bo PKW została pozbawiona uprawnień co do jej ustalania. Jednak te karty, które zostały ujawnione, są podobne do projektowanych przez PKW.

Kilka dni temu pojawiły się doniesienia o możliwym wycieku karty wyborczej - jej wzór pokazał na konferencji prasowej kandydat na prezydenta Stanisław Żółtek. (PAP)

pś/ itm/

2020-05-04 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Senackie komisje wznowiły prace nad ustawą ws. wyborów prezydenckich

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

SENAT.GOV.PL

Trzy senackie komisje wznowiły prace nad ustawą o organizacji wyborów prezydenckich. Szef komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, że w poniedziałek komisje zakończą prace nad ustawą.

Przewodniczący senackiej komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski (niez.) poinformował PAP, że podczas wspólnego posiedzenia trzech komisji: praw człowieka, praworządności i petycji, samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz ustawodawczej senatorowie będą głosować nad zgłoszonymi wcześniej poprawkami. Wyraził też przekonanie, że w poniedziałek senackie komisje zakończą prace nad ustawą ws. wyborów prezydenckich, aby Senat mógł się nimi zająć tego samego dnia na posiedzeniu plenarnym.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję