- Już za 8 dni obchodzić będziemy 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II - powiedział na początku Eucharystii metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Przypomniał, że rok urodzin Karola Wojtyły, roku 1920, to też rok Bitwy Warszawskiej, wielkiego zwycięstwa wojsk polskich nad armią bolszewicką.
Reklama
Zaznaczył, że to wielkie zmaganie wojsk polskich jest kontynuacją wydarzenia sprzed ponad 900 lat, gdy z rozkazu króla Bolesława zabity został biskup Stanisław, który miał odwagę upomnieć się o prawo Boże.
Nawiązując do poematu Karola Wojtyły "Stanisław", podkreślił, że opowiadanie się po stronie prawdy i dobra oraz o ład moralny w Ojczyźnie jest naszym osobistym zobowiązaniem.
Abp Jędraszewski przywitał też m.in. kard. Stanisława Dziwisza, przewodniczącego KEP, abp. Stanisława Gądeckiego, abp. Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego, który przewodniczy liturgii oraz przedstawicieli duchowieństwa, życia konsekrowanego oraz wszystkich obecnych i łączących się w modlitwie dzięki transmisjom telewizyjnym i internetowym.
W tym roku ze względu na trwającą epidemię nie odbędzie się tradycyjna procesja z relikwiami św. Stanisława do Kościoła św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa na Skałce. Tradycje tej procesji sięgają średniowiecza. Pierwsza odbyła się po kanonizacji biskupa Stanisława w 1253 roku. Procesja odbywa się w niedzielę po święcie św. Stanisława, przypadającym 8 maja. Bierze w niej udział Episkopat, przedstawiciele duchowieństwa i laikatu.
13 maja w kościele na Skałce Mszy św. ku czci sw. Stanisława przewodniczyć będzie metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski.
Relikwie św. Stanisława spoczywają w katedrze na Wawelu. W ikonografii chrześcijańskiej św. Stanisław jest przedstawiany jest w stroju pontyfikalnym z pastorałem. Jego atrybutami są miecz i palma męczeńska. Bywa ukazywany z orłem – godłem Polski.