Reklama

Światowy Dzień Młodzieży w Strzegomiu

Niedziela świdnicka 15/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Różnobarwne stroje częściowo ukryte pod mundurkami, fryzury nie zawsze dopasowane do wieku, mocno rzucające się w oczy buty, a kieszeń uzbrojona w telefony komórkowe oraz najnowocześniejszy przenośny sprzęt do słuchania muzyki. Dorosłym coraz trudniej „wbić się” w niezrozumiały i dziwny dla nich świat dorastających ludzi, a młodzi rzadko dorosłym tę sprawę ułatwiają. I jak tu mówić o Jezusie? W jaki sposób głosić Ewangelię tak, aby nie wypaczyć orędzia Chrystusowego? Jan Paweł II głosił nam chrześcijaństwo prawdziwe, a przez to radosne. I właśnie dlatego tak bardzo fascynował tłumy ludzi. To właśnie on zachęca nas do podjęcia radosnego dzieła nowej ewangelizacji. A nowa ewangelizacja to ponowne zachwycenie się Chrystusem i Jego mądrą, radosną miłością!
Właśnie taką miłością, radosną, choć wymagającą, starali się zachwycić młodzież organizatorzy XXIII Światowego Dnia Młodzieży w diecezji świdnickiej. 15 marca do Strzegomia przybyli młodzi ludzie wraz ze swymi katechetami, wśród których nie zabrakło kapłanów i sióstr zakonnych. Bp Ignacy Dec, zapraszając młodzież do udziału w tym spotkaniu, podkreślał, że z pewnością „niewielu młodych z Polski, a w tym również z naszej diecezji, będzie mogło wziąć udział w australijskim spotkaniu, tym bardziej istnieje konieczność spotkania się w wymiarze diecezjalnym tak, aby podjąć medytację nad naszym życiem, nad sensem wiary i na nowo przylgnąć do Chrystusa, właśnie dzięki pomocy i działaniu Ducha Świętego”.
Spotkanie, które miało miejsce w przeddzień Niedzieli Palmowej, na długo zostanie w pamięci młodych uczestników oraz ich opiekunów. Ks. Krzysztof Iwaniszyn, diecezjalny duszpasterz młodzieży, zadbał o to, aby Ewangelia na tym spotkaniu przepowiadana była z „wypiekami na twarzy”, z wiarą i z ufnością w moc Bożą. O Bogu, który w pełni rozumie i nieodwołalnie kocha każdego z nas, mówiło wiele osób: Maciej dzielił się działaniem Boga w jego życiu osobistym, zagmatwanym i pełnym problemów, również tych „najcięższego kalibru”; Diakonia Muzyczna i Twórcza Diecezji Świdnickiej przygotowała bardzo poruszającą scenkę, która ukazywała to, jak bardzo Bogu zależy na nas; wreszcie w czasie Eucharystii i Drogi Krzyżowej na prawdziwą Górę Krzyża za miastem młodzi mogli prosić Jezusa o to, aby to wszystko, co jest w nich dobre i piękne, Jezus zachował, pomnożył i uczył, jak dzielić się tym dobrem z innymi…
„Swojego Ducha, Panie, wylej na nas dziś…” - pieśnią tą wielokrotnie powtarzaną młodzi zgromadzeni w kościele Najświętszego Zbawiciela w Strzegomiu prosili Tego, który „od Ojca i Syna pochodzi” o potrzebne łaski na piękne przeżycie dnia. Już wtedy niektórzy z nich poczuli się dotknięci słowami Łukasza, który gra na gitarze, ale i wspaniale animuje śpiew i posługiwanie całego zespołu. Zrozumieli, że słowa o przeżywaniu soboty, kiedy „można pogadać ze znajomymi, których się wczoraj widziało w szkole, spędzić na GG dwie lub pięć godzin czy w inny równie «intensywny» sposób stracić czas” - być może dotyczą również ich. Modlitwa do Ducha Świętego poprzedziła bardzo dynamiczną etiudę teatralną, która - jak powiedział Ksiądz Krzysztof - pokazała, „jak łatwo jest odwrócić się od Chrystusa, jak łatwo zgrzeszyć i wybierać drogę daleką od miłości”. Jednak w tym wszystkim, co przeżywamy, nierzadko daleko od Boga, On jest blisko nas, co więcej - pociąga nas do siebie więzami swojej miłości.
Po obrazie teatralnym przyszedł czas na prawdziwy, momentami wstrząsający, obraz z życia. Maciej, dwudziestokilkuletni chłopak, opowiedział o swojej drodze poznania Boga. W jego słowach czytelne dla wszystkich stało się przesłanie o Bogu, który wyzwala z różnych nałogów, który daje wolność, a następnie chce udzielać nam siły, aby w tej wolności trwać. Niełatwo jest mówić o sobie, zwłaszcza jeśli ma się do powiedzenia to, co usłyszeliśmy od Macieja. „Oni myślą, że ja to sam zrobiłem, że ja sam z tego wyszedłem i próbują mnie naśladować - słyszeliśmy, jak mówił o swoich kolegach. - Jednak im się to nie udaje. Nie mnie mają naśladować… Mówię im: Idźcie do Pana! - oni nie słuchają”. Świadectwo Macieja zakończyły mocne słowa, które mógł wypowiedzieć tylko ten, kto sam doświadczył wielkiego Bożego przebaczenia: „Nie ma takiej rzeczy, której Bóg nie potrafi zmienić. Nie ma takiego problemu, którego Bóg nie potrafiłby rozwiązać. Powiedzcie Bogu dzisiaj TAK, a zobaczycie, co Bóg uczyni z waszym życiem!”.
Po świadectwie jednej osoby przyszedł czas na świadectwo wielu. Bo rzeczywiście wspaniałym świadectwem dla świata jest procesja ludzi młodych, którzy nie muszą, ale chcą iść z Jezusem w obrazie Miłosierdzia i przyznawać się do swojej wiary. Owa manifestacja wiary jest tym bardziej ważna dla samej młodzieży - oto Ten, który namalowany jest przez artystę, nie jest gwiazdą muzyki ani powszechnie oklaskiwanym niby-autorytetem. To Jezus Chrystus, nasz Zbawiciel, który jest bliżej nas, niż byśmy mogli sobie to wyobrazić. Młodzi ludzie umacniają się, gdy mogą swój słaby często płomyk wiary rozpalić w pobliżu wielu setek innych płomyków, które mimo iż same są słabe, razem tworzą wielki ogień miłości i wiary. Obraz Jezusa Miłosiernego przeniesiony został z kościoła Najświętszego Zbawiciela do bazyliki Świętych Piotra i Pawła w Strzegomiu.
Ukoronowaniem i centrum Światowego Dnia Młodzieży przeżywanym w naszej diecezji w Strzegomiu była uroczysta Eucharystia w bazylice. Ks. inf. Józef Strugarek w czasie homilii skierował do młodzieży bogate przesłanie dotyczące obrazu Chrystusa Miłosiernego. Przypomniał o czasach, kiedy kult tego obrazu był oficjalnie zabroniony, a także o Papieżu Janie Pawle II, który kult Jezusa Miłosiernego rozsławił po całym świecie. Młodzi usłyszeli także wezwanie do dawania świadectwa Jezusowi całym swoim życiem. „Wasz kolega, który w kościele Najświętszego Zbawiciela mówił świadectwo, powiedział, że jest świadkiem wielkich spraw Bożych - powiedział Ksiądz Infułat. - Ale nie tak się musi zaczynać świadectwo. Nie tak musi się zaczynać życie… Może zaczynać się zupełnie inaczej - pięknie”. Młodym zebranym w bazylice strzegomskiej przypomniane zostały także słowa sługi Bożego Jana Pawła II: „Wy jesteście nadzieją świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Moją nadzieją”. Mimo iż Jan Paweł II przeszedł z życia do Życia, ufamy, że w Domu Ojca modli się razem z nami, to jego słowa są nadal aktualne.
Prawdą jest, że „nie samym chlebem żyje człowiek”. Przychodzi jednak czas, kiedy młodzi ludzi potrzebują chleba powszedniego. A z głodem młodych może wygrać tylko dobry posiłek. Wspaniały posiłek dla młodych przygotowali dobrzy ludzie z grup modlitewnych i wspólnot, a także osoby indywidualne z parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Strzegomiu. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie poczęstunku należy się wielkie „Bóg zapłać!”. Uznanie należy się również Strzegomskiemu Szczepowi Harcerzy im. Orląt Lwowskich -ZHR (służba porządkowa) oraz Szczepowi „Dziś, jutro, pojutrze” - ZHP (za oświetlenie Drogi Krzyżowej pochodniami).
Ostatnim ważnym wydarzeniem, w którym wzięła udział młodzież naszej diecezji, było nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Drewniany krzyż na Górę Krzyżową niosły siostry zakonne, księża, klerycy oraz przedstawiciele młodzieży z tak licznie przybyłych miejscowości. Rozważania według słów ks. Pawlukiewicza były proste, a zarazem głębokie. Zmęczenie, trud, pot i krzyż… - to zaledwie namiastka wyrzeczenia, ale jakże ważna; próba przybliżenia się do wielkiej tajemnicy męki i śmierci Zbawiciela. I zakończenie: „Droga Krzyżowa się skończyła. Droga Krzyżowa zaraz znowu się zacznie. Stacja XV powrót do domu, spotkanie z bliskimi. Stacja XVI może ktoś będzie źle spał, w nocy będzie się źle czuł. Stacja XVII znowu od poniedziałku do szkoły, do pracy, na uczelnię. Stacja XX. Stacja XXX. I ciągle z krzyżem”.
Czas wracać do domu. Młodzież wraca z nowymi doświadczeniami, z wypowiedzianymi przed Bogiem słowami modlitwy, które w grupie płyną może jakoś łatwiej, z pragnieniem przeniesienia w życie zapału i świętości. Następne spotkanie 20 września w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Młodzieży do Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Zapraszamy!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2024-05-13 07:48

[ TEMATY ]

Fatima

Matka Boża Fatimska

pl.wikipedia.org

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Dziś przypada 107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

13 maja 1917 r. Matka Boża objawiła się trójce dzieci - rodzeństwu Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz ich kuzynce Łucji dos Santos, w portugalskiej miejscowości Cova da Iria, znajdującej się dwa i pół kilometra od Fatimy na drodze do Leirii.

CZYTAJ DALEJ

XI Majówka w Ogrodach Klasztornych

2024-05-14 16:58

Magdalena Lewandowska

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Zapraszamy serdecznie na wyjątkową majówkę w ogrodach klasztoru Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy.

Już po raz 11., tym razem 26 maja, Siostry Boromeuszki zapraszają do Trzebnicy. – Tradycyjnie majówkę organizujemy pod koniec maja, blisko dnia mamy i dnia dziecka. W tym roku odbędzie się dokładnie 26 maja, w dzień matki. To doskonała okazja do rodzinnego świętowania, a jednocześnie do oddania czci naszej najlepszej mamie Maryi – mówi Lilianna Sicińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję