Papież ustanowił diecezję świdnicką i to ten największy dar! Po drugie był u nas i poznawał naszą dolnośląską ziemię jeszcze, jako ksiądz i jako biskup. Przypomina o tym, od roku 2003, Fundacja Szlaki Papieskie w Polsce.
Za podstawę wytyczenia tych szlaków posłużyły wspomnienia osób wędrujących z ks. Karolem Wojtyłą, książeczka GOT, wpisy do ksiąg parafialnych – czytamy w wyjaśnieniu, na witrynie internetowej stowarzyszenia Szlaki Papieskie. Celem fundacji jest upamiętnienie miejsc związanych turystyką i duszpasterstwem ks. Karola Wojtyły, w okresie polskim, na terenie całego kraju, a także w czasie papieskich pielgrzymek do Ojczyzny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ryszard Wyszyński
Bp Ignacy Dec u wejścia do Kapicy Świętej Anny w Starych Bogaczowicach, w dniu odsłonięcia tablicy, 2008 r.
Wśród wielu szlaków fundacja wymienia szlak dolnośląski, kładąc nacisk na szlak w Kotlinie Kłodzkiej: Kudowa Czermna, Karłów i Błędne Skały, Szczeliniec - Radków- Wambierzyce – Duszniki Zdrój, Spalona i ten w okolicach Śnieżnika, ale to nie wszystko.
Ks. Karol Wojtyła odwiedził podczas swoich wędrówek powiat świdnicki, a także powiat wałbrzyski. Głosił rekolekcje w Starych Bogaczowicach dla słuchaczy, którzy z nim przyjechali, a dwa lata wcześniej był w Książu.
Reklama
O tych wydarzeniach religijnych oraz wycieczkach przypomina m.in. okolicznościowa tablica z piaskowca na budynku jednej z dwóch zamkowych oficyn w Książu, którą uroczyście poświęcił 28 kwietnia 2008 roku kard. Henryk Gulbinowicz, bp Ignacy Dec. Na tablicy jest wizerunek papieża w otoczony napisem XXX Rocznica Inauguracji Pontyfikatu, a dalej czytamy „Ja tam u Was byłem… Pilnujcie mi tych szlaków” Jan Paweł II. W następnej linijce tablicy, poniżej cytatu jest też informacja: ks. Karol Wojtyła na szlaku rowerowym na Zamku Książ 5 IX 1956 r., czyli dzień i rok tych odwiedzin oraz imię fundatorów tablicy - Fundacja Szlaki Papieskie, której przedstawiciele uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy.
Ryszard Wyszyński
Tablica upamiętniająca wycieczkę rowerową do Książa ks. Karola Wojtyły. W głębi zamek Książ tablica istnieje od roku 2008. Zdjęcie najnowsze, z dnia 15 maja 2020r.
Cennym śladem przypominającym pobyt bp. Wojtyły w 1958 roku na ziemi wałbrzyskiej mają Stare Bogaczowice, co warto też dziś przypomnieć. Tym śladem jest tablica u wejścia do zabytkowej kaplicy Świętej Anny w tej wsi. Zamieszczony na niej napis głosi, że: „W tej zabytkowej szacownej kaplicy 2 X 1958 r. modlił się biskup krakowski Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II”. Tablicę ufundowali mieszkańcy Strych Bogaczowic, a została odsłonięta i poświęcona przez naszego bpa świdnickiego Ignacego Deca, w 2008 roku.
Ryszrad Wyszyński
Adam Tyszer - wałbrzyski kolekcjoner, twórca jednego z najbogatszych na świecie zbiorów papieskich medali.
Warto też przypomnieć, że w Zamku Książ zwiedzający to miejsce mogli podziwiać, jedną z najbogatszych kolekcji medali – dokumentujących wydarzenia pontyfikatu papieża Jana Pawła II, emitowanych w Polsce i wielu krajach świata, od pierwszego dnia objęcia przez niego swojego urzędu na stolicy Piotrowej. Kolekcji liczącej swego czasu ponad 400 sztuk medali papieskich, które zbierał przez lata znany wałbrzyski kolekcjoner Adam Tyszer. Kilkadziesiąt medali z tego ogromnie cennego zasobu wałbrzyskiego kolekcjonera, przed kilku tygodniami, trafiła na stałe do zasobów Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, gdzie będzie je można tam podziwiać, już zawsze.