Reklama

Niedziela w Warszawie

Instytut Ordo Iuris otworzył centrum pomocy dla ofiar pedofilii

Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris powołał Zespół ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, którego zadaniem będzie pomoc ofiarom przestępstw na tle seksualnym. Od dziś została uruchomiona specjalna infolinia wraz mailowym kontaktym, gdzie będzie można uzyskać profesjonalną pomoc prawnika.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

-Chcemy zapewnić bezpośrednie wsparcie każdej ofierze pedofilii w Polsce, która będzie mogła liczyć na pomoc naszych prawników i uruchomienie procedur prawnych, które doprowadzą do postawienia zarzutów, sformułowania aktu oskarżenia , skazania sprawcy pedofilii oraz słusznego zadośćuczynienia dla ofiary tej zbrodni - powiedział mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris. Wskazał, że ok. 2-3 proc. dzieci i młodzieży poniżej 15. roku życia miało kontakt seksualny z osobą dorosłą. - To oznacza nawet kilkanaście tysięcy ofiar rocznie - dodał Kwaśniewski.

Prawnik zauważył, że temat pedofilii był tematem tabu i nic dziwnego, że poszczególne środowiska ujawniają prawdopodobieństwo popełnienia zabronionych czynów w różnym czasie. - Chcemy pokazać, że ofiar jest wiele i wszystkie wymagają wsparcia, bez względu na to kto jest sprawcą - mówił prezes Ordo Iuris. Wskazał, że projekt prawników różni się od dotychczas podejmowanych działań na rzecz ochrony dzieci i młodzieży w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Nasz Zespół włączy się w pomoc dla organizacji i środowisk, które chcą wdrożyć nowoczesne instrumenty organizacji i zarządzania niezbędne dla ochrony dzieci i młodzieży przed pedofilią - zapewnił dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Ordo Irus. Dodał, że w przeciwdziałaniu przestępstwom pedofilskim znaczenie ma profilaktyka, prewencja i identyfikacja tych sytuacji, gdzie przestępstwa na tle seksualnym mogą mieć miejsce. - Pionierskie procedury wprowadził Kościół katolicki. Wielkim wyzwaniem dla instytucji kościelnych jest stały audyt i nadzór w ich praktykowaniu - powiedział Tymoteusz Zych. - Kościół katolicki wszedł w obszar transparentności i mam nadzieję że będzie to dotyczyć również innych środowisk - dodał Jerzy Kwaśniewski.

Magdalena Majkowska mówiła, że prawnicy powołując centrum pomocy dla ofiar pedofilii chcą ułatwić ofiarom przestępstw seksualnych podjęcie decyzji o zgłoszeniu czynów zabronionych do organów ścigania. - Zespół ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży stwarza warunki, aby osoba, która czuje się pokrzywdzona mogła otrzymać realne, profesjonalne wsparcie prawne, potrzebne do przeprowadzenia rzetelnego postępowania - powiedziała Majkowska.

Instytut Ordo Iuris oferuje wsparcie ofiarom pedofilii niezależnie od osoby sprawcy. W przypadku zgłoszenia, które będzie dawało podstawy do uzasadnionego podejrzenia, że doszło do przestępstwa na tle seksualnym na szkodę nieletniego lub osoby, która doświadczyła tego typu przemocy w miejscu jej edukacji, zostanie złożone zawiadomienie do prokuratury. Instytut nie ma na celu rozstrzygania o słuszności zgłoszenia. Stwarza natomiast warunki, aby osoba, która czuje się pokrzywdzona mogła otrzymać realne, profesjonalne wsparcie prawne, potrzebne do przeprowadzenia rzetelnego postępowania.

Prawnicy zajmować się będą przygotowywaniem zawiadomień do organów ścigania. Ich zadaniem jest również pomoc podczas postępowania przygotowawczego oraz procesu, włącznie z dochodzeniem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Zespół ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży wyjdzie także z inicjatywą wsparcia dla organizacji i środowisk, które chcą wdrożyć nowoczesne instrumenty organizacji i zarządzania niezbędne dla ochrony dzieci i młodzieży przed pedofilią. 

W celu uzyskania pomocy w ramach programu ochrony prawnej dzieci przed przestępstwami na tle seksualnym, należy skontaktować się z Centrum Interwencji Procesowej Instytutu Ordo Iuris pod adresem: zgloszenie@ordoiuris.pl. Z uwagi na delikatną sferę, której dotyczy sprawa, została również uruchomiona infolinia pod numerem 690 070 150, dostępna w piątki w godzinach 12:00-18:00. Jest ona przeznaczona dla osób, które przed zgłoszeniem chciałby porozmawiać z prawnikiem na temat procedury, jaka związana jest z wszczęciem postępowania.

2020-05-20 13:10

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Już kilkanaście samorządów stanęło po stronie rodzin

[ TEMATY ]

rodzina

Ordo Iuris

©Christin Lola/fotolia.com

Coraz więcej władz lokalnych przyjmuje Samorządową Kartę Praw Rodzin. W ostatnim czasie dokument wdrożyli samorządowcy w Białej Podlaskiej, Przasnyszu, Rawie Mazowieckiej, Łańcucie, Wieluniu i Przysusze. W sumie, Kartę gwarantującą ochronę konstytucyjnych praw rodzin wprowadziło już jedenaście samorządów.

Dokument zobowiązuje władze lokalne do ochrony praw jakie przyznaje rodzinom Konstytucja RP. Szczególne znaczenie ma prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Może być ono bowiem podważone w przypadku wprowadzenia do szkół tzw. edukacji seksualnej opartej na standardach WHO, co postuluje ruch LGBT.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Najlepsi młodzi teolodzy diecezji świdnickiej wyłonieni

2025-03-03 17:32

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

olimpiada teologii katolickiej

ks. Damian Mroczkowski

Bartosz Pietrzak

Laureaci jubileuszowej OTK z bp. Markiem Mendykiem

Laureaci jubileuszowej OTK z bp. Markiem Mendykiem

W świdnickim Centrum Edukacji Katolickiej, w poniedziałek 3 marca br., rozstrzygnięto etap diecezjalny XXXV Olimpiady Teologii Katolickiej.

Tegoroczne zmagania odbywały się pod hasłem „Świętowanie i odpusty w Kościele katolickim”, a ich celem było pogłębienie wiedzy teologicznej na temat znaczenia świąt i odpustów w życiu Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Małopolskie/ Podejrzany o napad i próbę gwałtu na nieletniej aresztowany

2025-03-04 11:41

[ TEMATY ]

Rabka‑Zdrój

pixabay.com

20-latek podejrzany o napad i próbę gwałtu na 13-letniej dziewczynce w Rabce-Zdroju został we wtorek zatrzymany zgodnie z decyzją Sądu Okręgowego w Nowym Sączu i przewieziony do Zakładu Karnego w Wadowicach – poinformowała podkom. Katarzyna Cisło z zespołu prasowego małopolskiej policji.

"Zgodnie z poleceniem sądu mężczyzna jest transportowany do Zakładu Karnego w Wadowicach, gdzie będzie tymczasowo aresztowany na okres dwóch miesięcy" – przekazała podkom. Cisło.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję