Reklama

Kościół

Nadzwyczajny koncert online pamięci św. Jana Pawła II

W tym roku obchodzimy 100-tną rocznicę urodzin Jana Pawła II, który zajmuje szczególne miejsce w sercach ludzi na całym świecie. Aby oddać hołd Wielkiemu Polakowi organizowany jest nieodpłatny Nadzwyczajny Koncert Pamięci Jana Pawła II on-line.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

koncert

Organizator

W 100 rocznicę urodzin Karola Wojtyły ponad 30-tu znakomitych artystów z Polski, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Korei, Japonii, Tajwanu, Turcji i Szwajcarii połączy się by oddać hołd Wielkiemu Polakowi.

Przekazujemy informacje Organizatorów:

Reklama

Zaproszenie do udziału w koncercie przyjął między innymi znany polski dyrygent, skrzypek jazzowy i kompozytor Krzesimir Dębski, soliści Metropolitan Opera: Lisette Oropesa, Angel Blue, MaryAnn McCormick, Latonia Moore, Brandie Sutton, soliści Polskiej Opery Narodowej: Edyta Piasecka, Iwona Hossa, Aleksandra Olczyk, Rafał Bartmiński, Polskiej Opery Królewskiej: Aneta Łukaszewicz oraz Urszula Krygier, której działalność artystyczna skupia się wokół kameralistyki i liryki wokalnej i repertuaru kantatowo-oratoryjnego, wirtuoz gitary Adam Palma, soliści baletu Opery Wrocławskiej: Natsuki Katayama, Hanah Cho, Robert Kędziński, Polskiego Baletu Narodowego: Dagmara Dryl, znakomici muzycy między innymi Vericko Tchumburidze, Szymon Nehring, Piotr Plawner, Janusz Wawrowski, Richard Lin, Piotr Sałajczyk, Paweł Cłapiński, Emilian Madey, Michał Dąbrowski wybitny organista i pedagog, Kwartet Smyczkowy Primuz, Kenneth Overtone baryton, Magdalena Stern-Baczewska, pianistka i klawesynistka, Dyrektor artystyczny Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej, Damien Sneed dyrygent, producent, aranżer, Dyrektor Artystyczny Opery Noire of New York, który współpracował z takimi gwiazdami jak Aretha Franklin, Jessye Norman, Wynton Marsalis, Steve Wonder czy Diana Ross.

W programie koncertu między innymi: prawykonanie arii z Opery HIOB do tekstów Jana Pawła II i muzyki Krzesimira Dębskiego, Legenda i Caprise, H. Wieniawskiego, Ave Maria F. Schuberta, Laudate Dominum W. A. Mozarta, Panis Angelicus C. Francka, Lamb of God, Pie Jesu G. Foure, Paquita Variation z Baletu Le Corsaire do muzyki A. Mlnkusa w choreofrafii M. Petipy, God is a God utwór skomponowany przez Kevina Millera do słów Kennetha Overtona, Medytacja z Opery Thais J. Masseneta z udziałem baletu w choreografii Zofii Rudnickiej, Gavotte z Partity na skrzypce solo J.S. Bacha, Cadenza na skrzypce solo K. Pendereckiego, pieśń Łza i Modlitwa Na skrzydłach pieśni S. Moniuszki, Adagio z Baletu Giselle A. Adama, Medytacja z Souvenir d’un lieu cher P. Czajkowskiego, Melodia I. Paderewskiego, Pieśń Roxany z Opery Król Roger K. Szymanowskiego, Preludium

z Baletu Chopiniana do muzyki F. Chopina w choreografii M. Fokina, pieśń ze zbioru Śpiewników Domowych S. Moniuszki "Znasz Li ten kraj" pieśni M. Karłowicza: Mów do mnie jeszcze do słów K. Tetmajera i Przed nocą wieczną do słów Z. Krasińskiego, Melodia I. Paderewskiego, utwory F. Chopina wykonane przez znakomitych pianistów oraz wirtuoza gitary Adama Palmy, Melodia P. Czajkowskiego, arie z Opery Halka S. Moniuszki, Kaprys Polski ze zbioru Miniatury Skrzypcowe G. Bacewicz.

Reklama

Emisja koncertu on-line odbędzie się w niedzielę 21 czerwca 2020 o godz. 2pm EST na stronie wydarzenia Zobacz Koncert dostępny będzie on-line do wtorku 23 czerwca wieczór. Koncert będzie można usłyszeć na antenie Polskiego Radia Chopin oraz obejrzeć w Telewizji EWTN Polska.

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Jego Eminencji Kardynała Stanisława Dziwisza, Jego Ekscelencji Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego - Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się", Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, Józef Piłsudski Institute of America, Tygodnika Katolickiego "Niedziela", Katolickiej Agencji Informacyjnej, Polskiego Radia Chopin, TVP Kultura, White Eagle, Kurier Plus, Super Expres USA, Dziennik Polonijny, przy współpracy z Konsulatem Generalnym RP w NY, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Centralą Polskich Szkół Dokształcających, Centrum Polsko-Slowiańskim, Stowarzyszeniem Wspólnota Polska oraz Partnerami koncertu: Polish & Slavic Federal Credit Union, Polonijną Agencją Informacyjną oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Świadectwo życia Jana Pawła II nadal porusza serca i umysły milionów ludzi na całym świecie. Nauka głoszona przez Ojca Świętego II była przepełniona nadzieją i optymizmem. Dzisiaj w dobie pandemii Covid-19 tego optymizmu bardzo nam potrzeba. Jesteśmy przekonani, że nasz wyjątkowy koncert sprawi, że światło, które zapalił Jana Paweł II nigdy nie zgaśnie.

Więcej informacji o koncercie na FB Zobacz

2020-06-08 10:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Wojtyła. Śledztwo” od 25 września w polskich kinach

2020-09-18 15:17

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Wyd. Rafael

Już od 25 września w polskich kinach będzie można zobaczyć przełomowy dokument o św. Janie Pawle II zatytułowany „Wojtyła. Śledztwo”, nakręcony przez hiszpańskiego reżysera José Maria Zavalę, znanego już polskiej widowni z głośnego obrazu „Tajemnica Ojca Pio”. Film pod patronatem medialnym "Niedzieli"

W filmie zebrano bogaty materiał dokumentalny, reżyser rozmawiał z osobami z najbliższego otoczenia papieża Polaka, a także zebrał historie odkrywające siłę wstawiennictwa świętego papieża.

Nikt nie był fotografowany, nagrywany czy filmowany tak często jak Jan Paweł II. Nikt wcześniej nie spotkał się z przeszło miliardem ludzi... Karol Wojtyła to prawdopodobnie najbardziej publiczna postać w historii. Czy możliwe jest, by powszechnej świadomości umknęło coś, co kryje się za jego publicznym wizerunkiem? Jose Maria Zavala udowadnia, że tak.

W swoim najnowszym filmie „Wojtyła. Śledztwo” w zaskakujący i oryginalny sposób podchodzi do postaci papieża Jana Pawła II. Autor rozmawiał z osobami z najbliższego otoczenia Jana Pawła II, a także zebrał historie odkrywające siłę wstawiennictwa świętego papieża. Tam, gdzie wszyscy biografowie kończą swoje dzieła - w momencie śmierci bohatera - Zavala rozpoczyna jeszcze ciekawszą opowieść.

Kto spodziewa się kolejnej klasycznej biografii papieża Polaka, będzie zawiedziony. Kto podda się niekonwencjonalnej, mistycznej opowieści o jednym z największych tytanów ducha, długo pozostanie pod wrażeniem.

Sam reżyser podkreśla, że ten obraz ma dla niego wielką wartość: „Chciałem uczcić św. Jana Pawła II w tym szczególnym roku, kiedy obchodzimy stulecie urodzin św. Jana Pawła II. Mam dług wdzięczności wobec waszego rodaka Karola Wojtyły. Mój ojciec ofiarował za niego życie w dniu zamachu w 1981 roku, kiedy Ali Agca na placu św. Piotra oddał strzały do papieża. Tata, nie mówiąc nic nam, swojej rodzinie, poświęcił swoje życie za Jana Pawła II. Operowani byli tego samego dnia. Mój tata zmarł. Ojciec Święty przeżył i potem przesłał mojej matce list wraz z różańcem” - mówi Jose Maria Zavala.

Polskim dystrybutorem - na ekrany kin film wejdzie 25 września - jest Rafael Film. „Cieszymy się, że film trafi do kin w całej Polsce, również do niektórych kin sieci Helios, Multikino i Cinema City - mówi Przemysław Wręźlewicz, dyrektor Rafael Film. „To piękny i zaskakujący film. Mnie wiele razy wydawało się, że o św. Janie Pawle II napisano i powiedziano już wszystko, a film odkrywa jeszcze wiele tajemnic” - dodaje.

Film „Wojtyła. Śledztwo” miał już swoją premierę w Hiszpanii i to w czasie pandemii. Otrzymał bardzo dobre recenzje. Doceniono go ze względu na jego wartość dokumentalną, na zaangażowanie, na fakt dotarcia do materiałów archiwalnych polskich komunistycznych służb bezpieczeństwa, przedstawienie dokumentów obrazujących, w jaki sposób prześladowano Karola Wojtyłę już od 1946 roku aż do samego pontyfikatu. Bardzo ważne jest też świadectwo kard. Stanisława Dziwisza, który przez ponad 30 lat był osobistym sekretarzem Ojca Świętego; Valentiny Alazraki, korespondentki Noticieros Televisa w Watykanie, która towarzyszyła Janowi Pawłowi II w podróżach apostolskich po świecie; ks. Sławomira Odera, postulatora jego procesu kanonizacyjnego; Shawna Carneya, prezesa i założyciela ruchu przeciw aborcji 40 Dni dla Życia.

„Wojtyła. Śledztwo”, reż. Jose Maria Zavala, dystrybucja w Polsce: Rafael Film.

Lista kin, w których wyświetlany będzie film dostępna jest na: Zobacz.

CZYTAJ DALEJ

Sekretarz stanu USA wywiera nacisk na Stolicę Apostolską ws. Chin

2020-09-20 19:01

[ TEMATY ]

Sekretarz Stanu

Mike Pompeo

wpolityce.pl

Przed swą wizytą w Watykanie, zaplanowaną na 29 września, amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo próbuje wywrzeć wpływ na Stolicę Apostolską, by nie przedłużała porozumienia z Chinami z 2018 r. w sprawie nominacji biskupich. Jego obowiązywanie wygasa w październiku br.

Treść podpisanego 22 września 2018 r. w Pekinie Tymczasowego Porozumienia między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową pozostaje poufna, wiadomo jednak, że choć w procesie nominacji biorą udział chińskie władze, to ostateczna decyzja w sprawie nominacji należy do papieża.

Porozumienie doprowadziło też do uznania przez papieża biskupów wyświęconych wcześniej z nominacji władz, bez zgody papieskiej. Dzięki temu po raz pierwszy od 60 lat cały episkopat Chin pozostaje w łączności ze Stolicą Apostolską.

Jednocześnie chińskie władze zaakceptowały od tamtej pory pięciu biskupów mianowanych w minionych latach przez papieża bez ich zgody. Natomiast w sierpniu br. odbyły się święcenia dwóch pierwszych biskupów mianowanych na mocy porozumienia.

Nadal jednak komunistyczne władze prześladują te wspólnoty i osoby, które nie chcą podporządkować ich polityce sinizacji religii.

W serii tweetów Pompeo napisał, że „Stolica Apostolska zawarła porozumienie z Komunistyczną Partią Chin, mając nadzieję, że pomoże chińskim katolikom”. – Ale nadużycia KPCh wobec wiernych się tylko pogorszyły. Odnawiając porozumienie, Watykan naraziłby na szwank swój moralny autorytet – ostrzegł sekretarz stanu USA.

W podobnym duchu wypowiedział się w artykule opublikowanym na łamach pisam „First Things”. Wskazał w nim, że jeśli Komunistyczna Partia Chin zdoła podporządkować sobie Kościół katolicki i inne wspólnoty religijne, wówczas umocnią się reżimy pogardzające prawami człowieka i wzrośnie koszt oporu wobec tyranii przez „odważnych wiernych”.

W kolejnym tweecie sekretarz stanu USA podkreślił, że Departament Stanu zabiera głos w sprawie wolności religijnej w Chinach i nadal to będzie robił, stając u boku chińskich katolików. – Prosimy Watykan, by się do nas przyłączył – napisał Pompeo. Dodał także, że „Watykan powinien być u boku katolików i ludności Hongkongu”, gdzie władze aresztują katolików walczących o wolność.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na piknik rodzinny oraz wielką paradę moli i motyli książkowych

2020-09-21 15:15

Archiwum Biblioteki Kraków

W sobotę 26 września Biblioteka Kraków zaprasza dzieci i dorosłych na rodzinny piknik, finał drugiej edycji Konkursu na Najpiękniejszego Mola i Motyla Książkowego oraz kolorową paradę.

Wydarzenia odbędą się w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2. Początek o godz. 11. 

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane prace uczestników konkursu, ogłoszone wyniki i wręczone nagrody dla laureatów. Wszyscy wezmą udział wielobarwnym pochodzie.

Wielką Paradę Moli i Motyli poprowadzi Dariusz Cywka, aktor Teatru Otwartego T.O., w towarzystwie Gustawa – Mola Biblioteki Kraków. Pokazy taneczne zaprezentują artyści ze  Szkoły Tańca Al-Mara we Wrocławiu, a przedstawienie „Co mogą smoki a czego nie, zaraz dowiesz się" zespół Teatru Otwartego T.O.

Po zakończeniu parady organizatorzy zapraszają do udziału w pikniku Biblioteki Kraków. W programie m.in.: warsztaty plastyczne, które poprowadzi Dominika Wojtylak – malarka i ilustratorka, gra terenowa „Detektywistyczne biuro śledcze – w poszukiwaniu zaginionej książki", a także  bajki opowiadane techniką kamishibai. Zakończenie pikniku o godz. 15.

Konkurs i parada są częścią projektu „Czytelniczy budzik – czas na rodzinne czytanie", dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję