Reklama

77 kleryków rozpoczęło rok akademicki

9 października miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego 2008/2009 w Wyższym Seminarium Duchownym. Na uczelni kształcącej przyszłych kapłanów pod kierunkiem 40 osobowej kadry, studiuje 77 alumnów, z czego 19 to studenci pierwszego rocznika

Niedziela kielecka 43/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Ryczana w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej, z udziałem biskupów pomocniczych Mariana Florczyka i Kazimierza Gurdy oraz Księży Profesorów.
W homilii bp Ryczan przypomniał spuściznę, którą na dzisiejsze czasy zostawił bł. Wincenty, patron diecezji kieleckiej.
Świetnie wykształcony w Paryżu i Bolonii, nie wybrał któregoś ze słynnych zagranicznych klasztorów. Powrócił do Polski, bo „ukochał polskie wsie i miasta (…), uczył umiłowania bardzo młodej polskiej tradycji i patriotyzmu”, a gdy „wokół niego gromadzono bogactwa, on je rozdawał”. Najważniejsza była dla niego przyjaźń z Jezusem, a pierwszą jego księgą pozostawała Ewangelia. Wincenty poszedł do Jędrzejowa i został mnichem cysterskim, „aby Jezusowi poświęcić swój czas i dokonać policzenia swoich talentów”.
W Auli im. Bp. Czesława Kaczmarka w gmachu kieleckiego WSD, z udziałem przedstawicieli władz województwa, miasta, rektorów i senatów innych kieleckich uczelni miała miejsce uroczysta Sesja Inauguracyjna. Stawili się także przedstawiciele Grona Przyjaciół WSD, szkolnictwa katolickiego, przewodników świętokrzyskich.
Sesję poprzedziło tradycyjne „Gaude, Mater Polonia” w wykonaniu Chóru seminaryjnego, po raz pierwszy pod dyrekcją ks. Michała Olejarczyka. Na początku gości powitał ks. dr Władysław Sowa, rektor WSD. Przemawiali także m.in. prof. dr hab. Regina Renz, rektor UJK w Kielcach, przedstawiciele KUL, PAT, a podsumowania ubiegłego roku akademickiego dokonali ks. dr Adam Perz, wicerektor Seminarium, i ks. dr Jan Piątek, dyrektor Świętokrzyskiego Instytutu Teologicznego.
W minionym roku dwóch pracowników naukowych WSD uzyskało habilitacje: ks. dr hab. Tadeusz Gacia i ks. dr hab. Przemysław Kantyka. Trzej wykładowcy zakończyli swoją współpracę z Seminarium: ks. prof. Mieczysław Rusiecki, ks. mgr Adam Kędzierski i ks. mgr Zbigniew Rogala (owacjami na stojąco dziękowano ks. Rogali za wieloletnie kierowanie Chórem seminaryjnym).
W minionym roku akademickim 25 diakonów otrzymało święcenia prezbiteratu (to największa ich liczba od czasu zmniejszenia obszaru diecezji w 1992 r.); 19 diakonów obroniło prace magisterskie na PAT, a 5 na KUL. Bezprecedensowym wydarzeniem duchowym w środowisku Seminarium pozostało wspomnienie czasu nawiedzenia przez kopię Obrazu Jasnogórskiego 11/12 marca br.
Afiliowany przy Wydziale Teologii KUL Świętokrzyski Instytut Teologiczny zainaugurował 16, a przy tym ostatni w Kielcach, rok swojej działalności. Obecnie na IV i V roku studiuje 31 osób. Od początku istnienia ŚIT, studia ukończyło 519 osób, a 451 uzyskało tytuł magistra teologii. Ponadto w ramach Studium Kształcenia Permanentnego Diecezji Kieleckiej swoje podyplomowe studia teologiczne kontynuuje ponad 30 osób.
W imieniu alumnów mówił dkn Paweł Zębała, nawiązując do Roku Świętego Pawła w „uczeniu się wiary, uczeniu się Chrystusa”.
Ks. dr Tomasz Siemieniec wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Kiedy się spełni Apokalipsa? W poszukiwaniu klucza do interpretacji księgi Nowego Testamentu”. Zainteresowanie Apokalipsą jest właściwe także i naszym czasom, ale niestety bardziej w sensie szukania sensacyjnych półprawd niż rzetelnej analizy ostatniej księgi Nowego Testamentu. Już interpretacja pierwszych jej słów jest wskazówką, iż księga została napisana po to, aby „prawdy zostały odkryte i ukazane”, błędne jest więc doszukiwanie się celowych, spektakularnych tajemnic, mówił ks. Siemieniec. Apokalipsę, ukazującą pewną rzeczywistość za pomocą obrazów i symboli, należy odczytywać w kontekście Starego Testamentu, uwarunkowań świata grecko-rzymskiego oraz innych kultur starożytnego Wschodu, a także jako zawsze aktualny zapis zmagania się dobra ze złem. Dla współczesnych chrześcijan płynie stąd przesłanie, iż zło nigdy nie zatryumfuje, zaś wszyscy chrześcijanie są wezwani do opowiedzenia się po stronie dobra.
Ślubowanie i immatrykulacja 19 studentów I roku, śpiew „Gaudeamus igitur” oraz słowo Biskupa Kieleckiego zakończyły sesję inauguracyjną. - Prawdę i człowieka, do którego się mówi, należy pokochać (…), puste słowa brzmią, ale nie poruszają” - mówił studentom bp K. Ryczan.
Od kilku lat w diecezji kieleckiej utrzymuje się podobna statystyka powołań. 19 alumnów rozpoczęło pierwszy rok studiów w kieleckim Wyższym Seminarium Duchownym - tylu, ilu w ubiegłym roku. Łącznie w roku akademickim 2008/2009 w kieleckim WSD studiuje 77 studentów. Spośród studentów I roku dwóch pochodzi z Włoszczowy, która od kilku lat utrzymuje się na czołowej pozycji pod względem ilości powołań w diecezji kieleckiej. Dwaj studenci I roku rekrutują się także z parafii pińczowskich.
Kadra naukowo-dydaktyczna 2008/2009 liczy 36 wykładowców duchownych i 4 świeckich. W ramach formacji duchowej i przygotowania do kapłaństwa w Seminarium będą działały koła: miłosierdzia, ekumeniczne, powołaniowe, sportowe oraz Klerycki Krąg Harcerski, Klerycki Zespół Muzyczny „Kerygmat”, Chór Wyższego Seminarium Duchownego, sekretariat Grona Przyjaciół WSD. Szczególnie prężną działalność na wielu polach rozwija koło miłosierdzia.
Wyższe Seminarium Duchowne wkracza w nowy rok akademicki z odrestaurowanym kościołem seminaryjnym Trójcy Świętej, remontem elewacji gmachu od strony ul. Jana Pawła II, z odnowionym i doposażonym m.in. drugim piętrem zamieszkałym przez alumnów. Wszystkie te prace mogły być zrealizowane dzięki darczyńcom duchownym i świeckim.
Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, podziękował Kościołowi kieleckiemu za współtworzenie wizerunku miasta i regionu. - Dzięki bliskiej sześcioletniej współpracy z Kościołem, Kielce są dzisiaj zupełnie innym miastem, co jest widoczne we wszelkich sondażach - mówił prezydent. Wyliczył kilka dużych inicjatyw i inwestycji ostatnich lat. To np. przywrócenie świetności kieleckiej bazylice i wzgórzu katedralnemu oraz remont gmachu Seminarium, dzięki czemu ul. Jana Pawła II zyskała nowy wizerunek. W obraz współpracy Ratusza i Kościoła wpisuje się także otwarcie Muzeum Diecezjalnego, współtworzenie Muzeum Historii Kielc czy kilkadziesiąt lat obecności wydawnictwa „Jedność” na rynku księgarskim. - Gdy 6 lat temu zostałem prezydentem Kielc, była tylko jedna świetlica środowiskowa. Dzisiaj, dzięki m.in. inicjatywie Caritas i Stowarzyszenia „Nadzieja rodzinie”, jest ich ponad 30 - mówił prezydent Lubawski. Podkreślił, że dzieła te nie są realizowane z puli miejskich wydatków tylko z ofiar lub środków własnych instytucji kościelnych. Bp Kazimierzowi Ryczanowi podziękował za „bezkompromisowe słowa prawdy”, a Seminarium - za wkład w dorobek naukowy regionu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

commons.wikimedia.org

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny. Pierwsza z nich ukazuje Chrystusa, który udziela apostołom daru Ducha Świętego i wraz z nim władzę odpuszczania grzechów. Mówi im: Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. Druga z kolei scena koncentruje się na niedowiarstwie Tomasza, jednego z apostołów.

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.
CZYTAJ DALEJ

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

[ TEMATY ]

rocznica

cud lubelski

Marek Kuś

Wierni podczas procesji w dniu "Cudu Lubelskiego"

Wierni podczas procesji w dniu Cudu Lubelskiego

Dziś 3 lipca obchodzone jest Święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej, ustanowione decyzją Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a obchodzone w rocznicę „cudu lubelskiego”, który miał miejsce w 1949 r.

"Cud lubelski" miał miejsce 3 lipca 1949 roku. Jak zawsze przed obrazem Matki Bożej w lubelskiej katedrze modlili się wierni, gdy nagle s. Barbara Sadowska zauważyła, że pod okiem Maryi pojawiła się krwawa łza. Od razu poinformowała o tym zdarzeniu ówczesnego kościelnego lubelskiej katedry, a on kapłanów tej parafii. Biskup Zdzisław Goliński, do którego dotarła wiadomość, nie uznał jej za ważną, przypuszczając, że to jakiś naciek wilgoci uwidocznił się akurat w tym miejscu. Jednak do Lublina zaczęły przyjeżdżać rzesze wiernych, którzy modlili się za swoich bliskich, za rodziny i za Ojczyznę, która przeżywała trudny okres PRL-u.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Stanisław Ryłko kończy 80 lat – 131 kardynałów-elektorów

2025-07-03 17:04

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Ryłko

80. rocznica

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

Kard. Stanisław Ryłko

Kard. Stanisław Ryłko

W piątek 4 lipca kończy 80 lat archiprezbiter papieskiej bazyliki większej Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) kard. Stanisław Ryłko, tracąc tym samym prawo udziału w przyszłym konklawe. Obecnie kardynałów elektorów jest 131, podczas gdy 119 nie ma już tych uprawnień.

Stanisław Ryłko urodził się 4 lipca 1945 w Andrychowie na terenie ówczesnej archidiecezji krakowskiej (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Po nauce w szkołach w swym mieście rodzinnym wstąpił w 1963 do Wyższego Seminarium Krakowskiego w Krakowie, a następnie kształcił się na tamtejszym Papieskim Wydziale Teologicznym, uzyskując na nim w 1971 licencjat z teologii moralnej, a także na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (1972-78), zdobywając tam doktorat z nauk społecznych. Na kapłana wyświęcił go 30 marca 1969 ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła, który później już jako papież Jan Paweł II udzielił mu także sakry biskupiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję