Reklama

„Nie rzucim, Chryste, świątyń twych...”

Niedziela legnicka 47/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowami tej pieśni w wielu świątyniach naszej Ojczyzny rozpoczynano uroczyste Eucharystie z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W katedrze legnickiej modlitwę za Ojczyznę rozpoczęto o godz. 12. Pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego w gronie proboszczów legnickich parafii, przełożonych legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego, mieszkańcy miasta modlili się w intencjach naszego kraju.
We Mszy św. udział wzięli m.in. prezydent i przedstawiciele władz miasta, samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji społeczno-patriotycznych, harcerze i przedstawiciele służb mundurowych. Nie zabrakło także legnickiej orkiestry dętej, która po zakończonej modlitwie na legnickim Rynku dała koncert pieśni patriotycznych. W homilii biskup Stefan Cichy, przypominając przeszłość naszego kraju, mówił o wszystkich Polakach, którzy przez wiele lat walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Wśród bohaterów szczególnie podkreślił osoby świętych: Brata Alberta i Rafała Kalinowskiego. Ksiądz Biskup przypomniał także rolę naszych wieszczy narodowych: Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza czy Cypriana Kamila Norwida, którzy również działali dla dobra Ojczyzny, a przede wszystkim w trudnych dla narodu czasach pielęgnowali język polski. „Ale nie wystarczy nam wspominać przeszłość - mówił biskup Cichy. Trzeba ją dzisiaj utrwalać. Musimy wracać do historii, poznając ją, jej wzloty i upadki. Starajmy się, by historia naszego kraju stała się dla nas nauczycielką życia. Oby także o nas mogli w przyszłości dobrze powiedzieć. Obyśmy byli ludźmi, którzy przez dobre czyny, przez troskę o dobro wspólne budują naszą Ojczyznę. Byśmy nie tylko podczas uroczystości patriotycznych modlili się za nasz kraj, ale często w naszej codziennej modlitwie o dobru Ojczyzny pamiętali. To wyraz naszej miłości do Ojczyzny. To wyraz troski, by w przyszłości nie stać się niewolnikiem różnych niewłaściwych postaw. Byśmy zawsze byli ludźmi, którzy dbają o to, co najważniejsze, najpiękniejsze i budujące. Niech dzisiejsza uroczystość zapali w nas ducha prawdziwego patriotyzmu, prawdziwej miłości do Ojczyzny. Obyśmy byli Polakami nie tylko na podstawie dowodu osobistego czy paszportu, ale z postawy godnej prawdziwego Polaka”. Po zakończonej Eucharystii przedstawiciele władz, oraz delegacje przybyłe na uroczystości, złożyły kwiaty i wieńce pod tablicami pamięci narodowej znajdującymi się w legnickiej katedrze. Dalsza część listopadowych uroczystości odbyła się na legnickim Rynku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak wygląda projekt grobowca papieża? Jest zdjęcie

2025-04-24 15:36

[ TEMATY ]

grobowiec

śmierć Franciszka

zdjęcie

Włodzimierz Rędzioch

Projekt grobowca papieża Franciszka

Projekt grobowca papieża Franciszka

Zaprezentowany został projekt nagrobka Papieża Franciszka, jaki zostanie wykonany w Bazylice Najświętszej Marii Panny Większej w Rzymie, gdzie w sobotę spocznie ciało Ojca Świętego.

Jak poinformowano, nagrobek został wykonany z marmuru pochodzenia liguryjskiego z napisem „FRANCISCUS” i reprodukcją krzyża pektoralnego. Właśnie taki napis – jako jedyny na nagrobku – chciał mieć Franciszek, co zapisał w swoim testamencie.
CZYTAJ DALEJ

Przygotowania do pogrzebu papieża i nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w Rzymie

2025-04-25 07:28

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

W piątek, w przeddzień uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka, trumna z jego ciałem będzie wystawiona w bazylice Św. Piotra od 7.00 do 19.00. Do czwartkowego wieczoru hołd papieżowi oddało około 100 tysięcy osób. Kolejne tysiące wiernych przybyły w nocy. W Rzymie obowiązują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

W ostatnim dniu wystawienia trumny papieża oczekuje się jeszcze większego napływu wiernych do Watykanu, ponieważ stale rośnie liczba przybyłych na sobotni pogrzeb.
CZYTAJ DALEJ

W intencji śp. Ojca Świętego Franciszka

2025-04-25 23:25

Biuro Prasowe AK

    - Wspominając jego pontyfikat, prosząc Boga o miłosierdzie dla niego, prosimy, by Pan jak najszybciej wziął go do grona błogosławionych i świętych, wziął go do siebie na wieczność całą – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w intencji śp. Ojca Świętego Franciszka w kościele św. Stanisława BM w Rzymie.

Arcybiskup w czasie homilii zwrócił uwagę na podobieństwa i różnice dwóch cudownych połowów ryb opisanych w Ewangeliach Łukasza i Jana – w czasie publicznej działalności Jezusa i po zmartwychwstaniu. Zauważył, że na miejscu tego drugiego spotkania Chrystusa z uczniami wznosi się dziś kościół, w którym jest „Mensa Christi” – „stół Chrystusa” – skała, na której – według tradycji – Jezus przygotował śniadanie dla Apostołów. Między tym kościołem a jeziorem Genezaret jest dwanaście skał z białego kamienia w kształcie serca. Metropolita krakowski zaznaczył, że jest wiele interpretacji, a jedną z nich jest nawiązanie do dialogu, w którym Jezus pytał Piotra, czy Go kocha. Inna interpretacja dotyczy dwunastu stopni miłości dzielących człowieka od przyjęcia chrztu do szczytu miłości w Eucharystii, a kolejna to dwanaście tronów dla Apostołów, którzy będą sądzili dwanaście pokoleń Izraela. – Będziemy sądzeni przez miłość, jaką mieliśmy za naszego ziemskiego pielgrzymowania wobec Boga i wobec drugiego człowieka. Z miłości będziemy sądzeni – mówił abp Marek Jędraszewski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję