Reklama

Pod opieką św. Floriana i Patrona młodzieży

W parafii św. Floriana w Krysku, którą odwiedził 20 września bp Roman, życie liturgiczne tętni w dwóch ośrodkach - kościele parafialnym i kaplicy w Szczytnie. W codzienność parafii włączają się dzieci i młodzież, które, jak twierdzą, chcą czerpać wzór ze św. Stanisława Kostki

Niedziela płocka 51/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O odległych początkach tej parafii, a może raczej samego kościoła świadczy nie tyle dokument pisany, co materialny - cegła z wyrytą datą „1262”, umieszczona w murze najstarszej części obecnej świątyni w Krysku. Natomiast pierwsza wzmianka o budowli sakralnej pojawia się dwa wieki później - w 1426 r. Początki obecnej świątyni sięgają końca XV wieku. W wieku XIX była ona dwukrotnie restaurowana. Spore zmiany nastąpiły na przestrzeni lat 1906-07. Z inicjatywy i staraniem ks. Franciszka Jarnińskiego powiększono kościół, przedłużając nawę, dobudowując zakrystię i przekształcając wnętrze. W 1971 r. świątynia została poddana kolejnej, gruntownej restauracji; m.in. położono blachę na dachu.
Dzisiaj przyjeżdżając do kryskiej parafii, można zobaczyć okazały, ceglany kościół, którego wnętrze zdobi neobarokowy ołtarz z barokowymi rzeźbami i z zasłanianym obrazem, przedstawiającym Maryję z Dzieciątkiem.

Inicjatywy duszpasterskie

Od ostatniej wizytacji minęło przeszło 6 lat. Na przestrzeni tego czasu wiele się wydarzyło w kwestii spraw duszpasterskich. Pomijając te, które odbywają się cyklicznie, jest również wiele działań, które zapisują się wielkimi zgłoskami w dziejach kryskiej wspólnoty. 27 czerwca 2004 r. pożegnał się z nią po 17 latach pracy jako proboszcz ks. Jan Deptuła, zaś 22 sierpnia parafię objął ks. Jan Kaźmierczak. W pierwszą niedzielę września 2004 odbyły się po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat dożynki parafialne, będące w pewnym sensie namiastką ingresu. Od tej pory dożynki są przeżywane corocznie. W roku następnym zostało przywrócone po wieloletniej przerwie poświęcenie pól w każdej wiosce i jest ono kontynuowane. Śmierć Ojca Świętego 2 kwietnia 2005 r. zastała parafian licznie zgromadzonych w świątyni w godzinie Apelu Jasnogórskiego. „Po jego śmierci gromadziliśmy się na Apelu, by szukać umocnienia i pociechy po tej dotkliwej stracie. Bywały wieczory, że nawet 200 osób przybywało na wspólną modlitwę apelową. Kontynuowaliśmy ją aż do rocznicy, modląc się każdego wieczora o beatyfikację i kanonizację sługi Bożego Jana Pawła II” - podkreślał duszpasterz.
Skromnie natomiast wyglądał dzień eucharystyczny, który odbył się 28 czerwca 2005 r. Niezbyt wiele osób było wtedy na adoracji Najświętszego Sakramentu, którą parafia włączała się w obchodzony w diecezji Rok Eucharystyczny. Znacznie więcej wiernych przybyło do świątyni 13 września tegoż roku, gdy uroczyście była wprowadzana ufundowana dla kościoła przez mieszkańców Starych Olszyn i Nowych Olszyn figura Matki Bożej Fatimskiej, będąca wotum za pontyfikat Jana Pawła II. Poczynając od tego dnia, w każdy trzynasty dzień miesiąca przed Mszą św. gromadzą się na modlitwie różańcowej czciciele Matki Bożej, szczególnie ci, którzy należą do kół Żywego Różańca. „Z wdzięcznością wypełnialiśmy nasze zobowiązania wobec Boga i naszych przodków oraz pracującego tu przed stu laty ks. Franciszka Jarnińskiego za rozbudowę naszej świątyni parafialnej. Ostatnio wyrazem wdzięczności stał się doroczny odpust parafialny z racji liturgicznego wspomnienia św. Anny” - wymieniał ksiądz proboszcz.
Kolejnym wydarzeniem wartym podkreślenia była przeżywana rok temu uroczystość nadania imienia i poświęcenia sztandaru dla gimnazjum w Szczytnie. Na apel młodzieży, rodziców i nauczycieli Rada Gminy w Załuskach podjęła uchwałę o nadaniu gimnazjum w Szczytnie imienia św. Stanisława Kostki. Uchwałę Rady zaakceptował biskup płocki Piotr Libera. On też przewodniczył rok temu tym uroczystościom oraz udzielił tego dnia sakramentu bierzmowania młodzieży parafii. „W ten kalendarz imprez duszpasterskich wpisuje się dziś Twoja, Ojcze, obecność związana z wizytacją kanoniczną. Przybywasz tu jako pasterz diecezji, by spojrzeć na nasze życie duchowe, naszej wspólnoty, by zachęcić nas do krzewienia wiary i miłości” - mówił do wizytującego obecnie parafię bp. Romana Marcinkowskiego ks. Kaźmierczak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Życie parafii

Dla wielu wspólnot parafialnych mankamentem bywają duże odległości do kościoła. W tej parafii, dzięki kaplicy filialnej w Szczytnie, wierni mieszkający w wioskach dalej położonych od Kryska mogą bez większego problemu uczestniczyć w życiu liturgicznym. Kaplica dedykowana św. Stanisławowi Kostce, wybudowana z inicjatywy dawnego proboszcza ks. Andrzeja Peły, gromadzi dziś mieszkańców Szczytna i okolicznych wiosek. Nie bez znaczenia jest też fakt, że tutaj znajduje się Zespół Szkół Ogólnokształcących, z gimnazjum noszącym imię św. Stanisława Kostki. Wizerunek Patrona młodzieży i naszej diecezji - dar wieloletniego proboszcza ks. Kazimierza Śniegockiego - zdobi dziś ścianę kaplicy. To do tej świątyni przychodzą dzieci i młodzież ucząca się w szkole. Młodzi parafianie zapewniali, że ich patron - św. Stanisław Kostka pozostaje dla nich wielkim wzorem.
Wśród dzieci klas 4-6 i młodzieży gimnazjalnazja wiązały się 2 koła Żywego Różańca. Jak podkreślali ich przedstawiciele, modlą się o beatyfikację Jana Pawła II, za misje oraz ludzi cierpiących i głodujących. Nie ma wśród nich podziałów, mimo że pochodzą z różnych parafii. Uczniowie szkoły podstawowej na miarę swych dziecięcych możliwości wspierają misje przez działalność w ognisku misyjnym. Istnieje ono przy szkole już 13 lat. Dzieci modlą się za misjonarzy, zbierają ofiary; zaznaczają też swą obecność poza parafią. Aż 19 razy brały udział w audycjach Radia Maryja. Spory staż ma koło różańcowe skupiające starszych parafian. Działa w Szczytnie już 28 lat. Jego członkowie zbierają się na wspólnej modlitwie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy św. i wymieniają się tajemnicami różańcowymi, a codziennie modlą się indywidualnie w domach. Wyrazem ich troski o dobro parafii jest oprócz modlitwy, dbałość o wygląd kaplicy, którą sprzątają i dekorują kwiatami. W sumie w parafii są 4 róże.
Pomocą dla księdza proboszcza stara się być rada parafialna, która zrzesza przedstawicieli wszystkich wiosek parafii Krysk. Służą radą i konkretnym działaniem w pracach gospodarczych i przedsięwzięciach duszpasterskich. W życie parafii włączają się także strażacy, tym bardziej że dedykowana jest ona ich patronowi - św. Florianowi.

Reklama

Sprawy materialne

Wizytówką parafii jest również jej sfera zewnętrzna, ta widoczna gołym okiem. Jak wspomniał ksiądz proboszcz, dokończone zostało - jeszcze za poprzedniego proboszcza - malowanie polichromii świątyni, która była poświęcona przez bp. Romana 4 maja 2004 r. Przeprowadzono też szereg prac związanych z usuwaniem zawilgocenia kościoła oraz wymieniono rynny. Wykonany został w znacznej części chodnik procesyjny wraz z przebudową słupków bram cmentarza przykościelnego, odbudowano również słupki bram cmentarza grzebalnego. Na grobach kapłanów spoczywających na cmentarzu parafialnym postawiono nowe pomniki. Przeprowadzono ponadto szereg prac związanych z wykonaniem parkingów przy kaplicy w Szczytnie. Fundamenty i ściany samej kaplicy zabezpieczono przed wilgocią oraz usunięto zagrzybienia. Kaplica jest ogrzewana i dobrze nagłośniona. Remont został też przeprowadzony w organistówce nad plebanią i objął wymianę większości okien oraz liczącej ponad 120 lat podłogi i instalacji kanalizacyjnej. „Pragnę w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy swoimi działaniami oraz ofiarami przyczynili się do tych dzieł” - podkreślił ks. Kazimierczak.

O wizytacji

Ksiądz Biskup nawiedził obie świątynie parafii. Do kaplicy w Szczytnie na nabożeństwo przybyła młodzież i nauczyciele z miejscowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Bp Roman, nawiązując do osoby patrona Gimnazjum, przypomniał wszystkim zebranym, że w tym czasie odbywają się uroczystości w Rostkowie, czyli miejscu urodzenia św. Stanisława.
Prezentacja dokonań parafii odbyła się już w kościele parafialnym w Krysku. Sprawozdanie złożył ksiądz proboszcz, a także reprezentanci grup, wśród których wizualnie wyróżniały się dzieci z koła misyjnego, ubrane w piękne, egzotyczne stroje. O godz. 17 rozpoczęła się Msza św., podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania. Wizytę pasterską w tej parafii bp Roman zakończył modlitwą na cmentarzu.

Parafia pw. św. Floriana w Krysku

Patron parafii: św. Florian
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP
Dekanat: płoński
Kaplica filialna: pw. św. Stanisława Kostki w Szczytnie
Miejscowości: Drochowo, Drochówka, Krysk, Krysk Nowy, Krysk Wola, Michalinek, Młyńsk, Olszyny Nowe, Olszyny Stare, Poczermin, Postróże, Pruszyn, Przyborowice Dolne, Rąbież, Słotwin, Szczytniki, Szczytno
Proboszcz parafii: ks. Jan Kaźmierczak
Katechetki: Eliza Łoniewska, Beata Woźniak
Organista: Leszek Krajewski
Zakrystian: Grzegorz Materka
Msze św. w niedzielę: Krysk - 10.30, 12; kaplica w Szczytnie - 8.30

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patronka dnia - św. Małgorzata z Cortony

[ TEMATY ]

Św. Małgorzata z Cortony

pl.wikipedia.org

Małgorzata z Kortony

Małgorzata z Kortony

W historii św. Małgorzaty występuje wiele elementów z baśni lub fabularnego filmu. Piękna dziewczyna, książęcy zamek, macocha, które nie toleruje przybranej córki, kochanek, który umiera w tajemniczy sposób, a na końcu oczywiście szczęśliwe zakończenie- nawrócenie, które doprowadzi Ją do świętości.

W 1247 r. na świat przychodzi Małgorzata, w wieku 8 lat zostaje osierocona przez matkę, a ojciec żeni się ponownie. Zazdrosna macocha nie toleruje dziewczynki, co objawia się w uprzykrzaniu jej życia. Młoda Małgorzata szuka wolności, w wieku 18 lat zakochuje się w Arseniuszu z Montepulciano, z którym ucieka, myśląc, że ich uczucie zakończy się małżeństwem. Niestety nigdy do tego nie doszło, po mimo przyjścia na świat ich dziecka, gdyż szlachecka rodzina nie zgadza się na ich związek. Małgorzata próbuje wtopić się w życie rodziny swojego ukochanego, hojnie pomagając ubogim.

CZYTAJ DALEJ

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

Camino

świadectwa

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa. Dziękują także za trójkę swych dzieci, za pozostałych członków rodziny, za przyjaciół i za to, co ich w życiu spotkało. Andrychowskie małżeństwo znane jest z wieloletniego zaangażowania w Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Małżonkowie przyznają, że po raz pierwszy znaleźli się na tym jednym z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowych 10 lat temu. „Było to dla nas bardzo głębokie doświadczenie duchowe, powiązane wtedy z wdzięcznością za 25 lat wspólnego życia małżeńskiego. Okazało się, że Camino wpisało się głęboko w nasze serca, a my wpisaliśmy je w serca naszych dzieci i ich przyjaciół. Za nami 6 takich wędrówek trasą północną i portugalską” - opowiadają na swym facebookowym profilu, który nazwali „Camino Wdzięczności”.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Laudato si'

Tydzień Laudato Si'

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Przesłanie “Laudato si’” - dzisiaj jeszcze bardziej aktualne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję