Reklama

Z życia Federacji Organizacji i Wspólnot Dobroczynnych "Betel"

Zapraszamy do naszej Wspólnoty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota Młodych Duchem "Betel" w Częstochowie istnieje od 5 lat i stale zwiększa zakres działania i obejmuje coraz liczniejsze grono członków i sympatyków, ludzi starszych, którzy chcą i mają prawo do godnego przeżywania jesieni swojego życia.

Idea powstania Wspólnoty zrodziła się przed laty na zorganizowanym przez Andrzeja Kalinowskiego zgrupowaniu wypoczynko-

wym sierot społecznych niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie - dzieci i młodzieży upośledzonej z Domów "Betel". Wśród ludzi starszych - opiekunów młodzieży na obozie wytworzyła się rodzinna atmosfera i wzajemna życzliwość, która zaowocowała myślą utworzenia Wspólnoty, aby na co dzień opiekować się niepełnosprawnymi i chorymi, a także wzajemnie pomagać sobie przez bliższy kontakt, przez towarzyszenie i pomoc drugiej osobie, często samotnej i opuszczonej.

Wspólnota Młodych Duchem, która wchodzi w skład Federacji Organizacji i Wspólnot Dobroczynnych "Betel" pragnie życie ludzi samotnych i osamotnionych uczynić bogatszym. Chce pobudzić do działania i wykazania, że nie należy poddawać się rezygnacji czy zaszywać w samotności, lecz otwierać na drugich, może bardziej potrzebujących i nieść im radość, bowiem tylko w takim klimacie życie nabiera sensu.

Wspólnota poza bezpośrednim kontaktem między poszczególnymi ludźmi organizuje spotkania w grupie, pielgrzymki do sanktuariów maryjnych w kraju i za granicą, wycieczki, dni skupienia, rekolekcje i inne przedsięwzięcia, zgodnie z przesłaniem Ojca Świętego Jana Pawła II do biskupów polskich, w którym m.in. czytamy: "Nie można zapominać też o takich grupach i wspólnotach formacyjnych katolików świeckich, które się razem modlą, odprawiają rekolekcje, wspólnie pogłębiają dorobek soborowy i studiują - jakże dziś potrzebną w Polsce - społeczną naukę Kościoła".

Uczestnicząc wspólnie w każdym miesiącu w Eucharystii, spotkaniach towarzyskich, rekolekcjach, członkowie Wspólnoty modlą się, aby uniknąć małoduszności i oziębłości serca, okazać sobie wzajemną serdeczność i zaufanie, przenosząc je także dla potrzebujących i chorych w szpitalach i domach, a także członków innych wspólnot, nie tylko ludzi starszych.

Pierwszą Eucharystię dla Wspólnoty w grupie około 15 osób odprawił w grudniu 1996 r. bp Antoni Długosz w kaplicy przy kościele pw. św. Jakuba. Obecnie Wspólnota liczy ponad sto osób w wieku 50-85 lat i reprezentuje wszystkie parafie Częstochowy.

Przez miniony okres 5 lat Wspólnota odbyła kilka pielgrzymek autokarowych i pieszych do różnych sanktuariów maryjnych; m.in. do Wilna, Lichenia, Krakowa, Kalisza, Kalwarii Zebrzydowskiej, na Jasną Górę, do Świętej Anny, Gidel, Krzepic i Dankowa.

Wspólnota organizuje też wycieczki integracyjne do Domów Młodzieży Niepełnosprawnej we Władysławowie, Działoszynie, Powroźniku k. Krynicy, Krzepicach, gdzie wspólnie z młodzieżą uczestniczy we Mszy św., a następnie w rozmowach i dyskusjach, zabawach przy muzyce i śpiewach pieśni i piosenek. Nierzadko też urządzają spacery szlakami turystycznymi po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wzdłuż brzegów urokliwej Liswarty i Warty. Wędrówki kończą się na ogół ogniskiem i pieczonkami.

Poza normalnymi spotkaniami miesięcznymi organizowane są uroczyste spotkania z okazji wizyty św. Mikołaja, spotkania opłatkowe oraz wielkanocne, połączone z życzeniami i dzieleniem się święconym jajkiem.

Każdego roku blisko 100 osób ze Wspólnoty korzysta z ulgowych wczasów leczniczych w Krynicy-Powroźniku, gdzie Federacja posiada własny Ośrodek Rekolekcyjno-Wypoczynkowy.

Wspólnota wydaje też na użytek wewnętrzny własną gazetkę pt. Głos seniora - w nakładzie 100 egzemplarzy wydano kolejny 5. numer.

Duchowym opiekunem Wspólnoty od sierpnia 2001 r. jest oddany całym sercem ks. kapelan Józef Borucki, który swoim osobistym przykładem pogłębia jeszcze we Wspólnocie miłość i szacunek dla innych ludzi, a szczególnie tych słabych, starszych i doświadczonych przez los. Zawsze służy radą, pomocą i zaufaniem - otwarty na drugiego człowieka.

Dla chętnych, którzy pragnęliby dołączyć do Wspólnoty podaję adres: ul. Nowowiejskiego 3, 42-200 Częstochowa, tel. 368-25-89.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

XI Majówka w Ogrodach Klasztornych

2024-05-14 16:58

Magdalena Lewandowska

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Zapraszamy serdecznie na wyjątkową majówkę w ogrodach klasztoru Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy.

Już po raz 11., tym razem 26 maja, Siostry Boromeuszki zapraszają do Trzebnicy. – Tradycyjnie majówkę organizujemy pod koniec maja, blisko dnia mamy i dnia dziecka. W tym roku odbędzie się dokładnie 26 maja, w dzień matki. To doskonała okazja do rodzinnego świętowania, a jednocześnie do oddania czci naszej najlepszej mamie Maryi – mówi Lilianna Sicińska.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca Polaków do obrony życia ludzkiego

2024-05-15 11:03

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

O potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci przypominał Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.


Podziel się cytatem

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję