Reklama

Jasna Góra

Pielgrzymka Radia Maryja to wielkie spotkanie Kościoła

[ TEMATY ]

pielgrzymka

TV Trwam

radio

Radio Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Kościół od zawsze nazywa się zgromadzeniem. Dlatego pielgrzymki rozumiem jako wielkie spotkanie Kościoła. Te spotkania mają przede wszystkim wymiar religijny i modlitewny. To także oddanie czci Panu Bogu przez Matkę Najświętszą. W Polsce pielgrzymki mają także wymiar bardzo narodowy.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja ma wiele aspektów. Uczestniczą w niej ludzie z duchem pobożności. Ponadto pielgrzymka jest bardzo scalona przez media ponieważ jest nagłośniona i zaprogramowana. Daje to szczególny wyraz temu, że jest włączona w klimat ogólnopolski. Pielgrzymka Radia Maryja ma także wymiar ogólnonarodowy; uczestniczy w niej tysiące ludzi, którzy przeżywają ją modlitewnie.

W dzisiejszych czasach wspólnoty chrześcijańskie ulegają niekiedy zniekształceniu. Mogą być naruszane. Dlatego tak ważna jest wspólnota religijna związana silnie z Kościołem i z biskupami, którzy są rzecznikami jedności Kościoła. Pielgrzymka Radia Maryja ma zatem szczególny wymiar. Z jednej strony jest dziełem religijnym; pobożnym. Z drugiej strony łączy ducha patriotycznego – czyli nawiązuje do polskiej kultury. A patriotyzm jest nam bardzo potrzebny. Dzisiaj – szczególnie w Europie – chrześcijaństwo jest narażone na ataki, a nawet na zniekształcenia. Często w przekazie ludzi znajdują się błędy, które dotyczą samej wiary. Wiara w Boga, którą głosimy i wyznajemy – jako chrześcijanie jest wiarą, która cechuje się jednością z Kościołem rzymskim.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę zawsze miała charakter łączności z Ojcem Świętym, z biskupami, z Kościołem. Można powiedzieć, że jest wierna Bogu i Ewangelii. Chcielibyśmy – jako chrześcijanie – zachować tą wierność Bogu. Dlatego do Królowej Polski przychodzi cały naród polski. Przychodzi cała Polska, a za tą Polską cały świat. To jest właśnie to wielkie zjednoczenie – czyli ten wielki Kościół, który możemy obserwować przez TV Trwam. Możemy go obserwować także przez Radio Maryja. To nas bardzo raduje i jest naszą dumą. Możemy się cieszyć z tego, że jesteśmy wielką chrześcijańską rodziną.

Reklama

Pielgrzymka Radia Maryja na pewno jest spełnieniem oczekiwań ludzi. 2,5 mln zebranych podpisów to głos społeczeństwa polskiego. Bardzo cieszymy się, że TV Trwam udzielono koncesji. Dzięki temu będzie można bardziej jednoczyć Polaków w duchu prawdy. Myślę, że to jest bardzo cenne dla całej Polski, Ojczyzny, dla wszystkich Polaków. Ta jedność dzisiaj jest nam bardzo potrzebna. Patrzymy na 70-lecie rzezi wołyńskiej. Widzimy straszną rzecz, która się dokonała. Jednocześnie wiemy, ze Ukraińcy z pewnym dystansem patrzą na to, o czym my mówimy. Tak było zawsze.

Jesteśmy po II wojnie światowej, jesteśmy po obozach zagłady. Pojawiają się „opcje”, które chciałyby nam zabrać to nasze cierpienie, ale tylko po to, żeby nas znowu skrzywdzić. Naród polski musi się bardzo pilnować. Musi być całością i musi być w jedności, bo są różne zagrożenia. Te niebezpieczeństwa płyną np. ze strony Niemców, którzy chcieliby mówić o „polskich obozach koncentracyjnych”. Trzeba wiedzieć, ile Polacy zrobili dla dobra chociażby Żydów. W najbliższym numerze Niedzieli pojawią się teksty ks. Adrianika, który mówi o tym, ilu księży polskich zginęło w obronie Żydów. O tym się często zapomina. Na ten temat się milczy. Raczej mówi się o tym, że księża byli antysemitami.

Radio Maryja i TV Trwam są nam bardzo potrzebne. Te media jednoczą Polaków i pokazują prawdziwy kierunek myślenia. Cieszymy się, że dzięki multipleksowi Polacy będą mogli konfrontować informacje i słuchać prawdy, bo to jest dzisiaj bardzo ważne.

2013-07-15 08:18

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Rodzinie Radia Maryja

Niedziela sosnowiecka 47/2016, str. 5

[ TEMATY ]

spotkanie

Radio Maryja

Piotr Lorenc

O. Tadeusz Rydzyk dialoguje z uczestnikami spotkania

O. Tadeusz Rydzyk dialoguje z uczestnikami spotkania

Nasza ojczyzna była najzasobniejsza, najlepiej w niej się działo, gdy Polacy trzymali się blisko Pana Boga. I to jest dziś zadanie dla nas wszystkich, by przyprowadzić do kościołów naszych wnuków, dzieci, zwłaszcza te, które wyemigrowały i mają słaby kontakt z wiarą. Kiedyś staniemy przed Panem Bogiem, a wszyscy staniemy bez wyjątku, i co wówczas mu powiemy? Modlitwa, świadectwo, życie sakramentalne – te zadania kładę przed wami – powiedział o. Tadeusz Rydzyk podczas jubileuszowego spotkania Rodziny Radia Maryja.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa

2022-11-26 08:21

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Wielki Głód

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

90 lat temu, w latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 miliony ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Klęska głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych nie była pierwszą w dziejach reżimu sowieckiego. W końcowym okresie wojny domowej, w latach 1921-1922 głód pochłonął kilka milionów ofiar. Wówczas władze sowieckie uznały, że zwrócą się o pomoc do Zachodu. Kolejna fala głodu została wywołana celowo i niezwykle dokładnie zakamuflowana przez propagandę oraz usłużnych wobec Kremla korespondentów prasy zachodniej, którzy udawali, że nie dostrzegają skali katastrofy mającej miejsce stosunkowo niedaleko od Moskwy. Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję