Reklama

Włocławek

Akademicki Różaniec

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2 marca br. Ojciec Święty Jan Paweł II przewodniczył w Auli Pawła VI w Watykanie modlitwie różańcowej, która odbywała się jednocześnie we wszystkich ośrodkach akademickich Europy. Sześć z nich: Walencja, Moskwa, Wiedeń, Budapeszt, Strasburg i Ateny pozostawały w bezpośredniej telewizyjnej łączności satelitarnej z Ojcem Świętym i między sobą. Czuwanie modlitewne, transmitowane (jak poprzednie) na żywo przez wiele stacji telewizyjnych, przebiegało pod hasłem "Komunia Chrześcijańska i Unia Europejska". Również we Włocławku, o godz. 19.00 w bazylice katedralnej, pod przewodnictwem bp. Romana Andrzejewskiego, rozpoczął się "Różaniec środowisk akademickich Europy z Ojcem Świętym Janem Pawłem II".

W katedrze zebrało się z górą 200 studentów - nie zabrakło przedstawicieli najmłodszej uczelni włocławskiej - Wyższej Szkoły Zawodowej oraz Zespołu Kolegiów Nauczycielskich im. Jana Pawła II i alumnów Wyższego Seminarium Duchownego. Byli też pracownicy naukowi i władze akademickie, wśród nich: rektor Wyższego Seminarium Duchownego - ks. dr hab. Zdzisław Pawlak, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - ks. prof. dr hab. Jerzy Bagrowicz, dyrektor Studium Teologii - Filii Papieskiego Wydziału Teologicznego im. św. Jana Chrzciciela w Warszawie - ks. dr Kazimierz Skoczylas, rektor Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej - prof. dr hab. Mirosław Krajewski, prorektor WSHE - dr Paweł Churski, dyrektor administracyjny WSHE Elżbieta Grabińska-Gólcz i dyrektor Medycznego Studium Zawodowego Wanda Stefańska.

Duszpasterz akademicki Włocławka ks. dr Witold Dorsz powitał księży biskupów: bp. Romana Andrzejewskiego i bp. Czesława Lewandowskiego, kapłanów oraz wspólnotę akademicką i pozostałych wiernych, po czym wygłosił słowo wprowadzające do modlitwy. Podkreślił, że "centrum każdej kultury jest postawą, jaką człowiek przyjmuje wobec największej tajemnicy: tajemnicy Boga" i dodał: "Chcemy budować Europę zjednoczoną nie tylko przez wspólne interesy ekonomiczne, ale prawdziwą Europę ducha". Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za los Europy i świata, dlatego też Duszpasterz zachęcał do wspólnej modlitwy, która jak wskazał podczas spotkania w Asyżu Jan Paweł II, jest "wewnętrznym, konstytutywnym czynnikiem procesów pokojowych".

Modlitwa otwiera serce człowieka, pomaga pozostawać w bliskości Chrystusa. Teraz, patrząc na Chrystusa - Księcia Pokoju, wspólnota wiernych rozpoczęła Różaniec w intencji pokoju w Europie i na świecie. Wprowadzeniem do rozważań kolejnych tajemnic były pieśni, wykonywane przez grupę studentów. Samą modlitwę także prowadzili włocławscy studenci.

Ważną część spotkania modlitewnego stanowiło przesłanie, jakie do środowiska akademickiego wygłosił Biskup Andrzejewski. Hierarcha silnie zaakcentował fakt istnienia chrześcijańskich korzeni Europy, jej chrześcijańskiego i grecko-rzymskiego dziedzictwa kulturowego, które pełni niezwykle ważną rolę w dziele zjednoczenia naszego kontynentu. Przytoczył liczne dowody, wskazujące na to, że jesteśmy "głęboko osadzeni w jednej europejskiej kulturze". Bóg posłał swoich świętych " budowniczych, nauczycieli i wychowawców Europy", obdarzył zastępy ludzi umiejętnościami i talentami - dzięki nim wszystkim Europa stała się "kolebką kultury, stąd rozeszła się na świat cały". Troszcząc się o przyszłość naszego kontynentu, troszczymy się o zachowanie tożsamości naszej Ojczyzny. Boimy się Europy, "w której nie będzie Chrystusa", chorej, obcej, nieludzkiej.

Hierarcha odniósł się też do trudności, z jakimi obecnie zmaga się Kościół w Polsce. "Cierpią ludzie, cierpi Kościół, cierpi nadal żyjący Chrystus". Pociechą jest krzepiąca, pełna solidarności postawa wiernych. Trwając w Chrystusie, nauczyliśmy się zwyciężać i cierpieć, upadać i powstawać, radować się - "rozkoszować smakiem zmartwychwstania", pomagać skrzywdzonym i trwać w nadziei. Teraz, na progu III tysiąclecia chcemy bronić "prymatu ducha nad materią i ukierunkować to, co ludzkie, na to, co od Boga pochodzi, by - jak Chrystus - łączyć ludzkie i boskie wartości". Reprezentanci wszystkich środowisk akademickich przyjęli z rąk Księdza Biskupa tekst przesłania, by zanieść je do swoich społeczności.

Przed błogosławieństwem końcowym odśpiewany został Apel Jasnogórski. Wcześniej przedstawiciele studentów podziękowali Księżom Biskupom za udział w Różańcu akademickim i zapewnili o wspieraniu modlitwą Biskupa Ordynariusza i Biskupów pomocniczych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkopostny Kadr z Niedzielą #21

2026-03-13 10:26

screen YT

Zapraszamy do naszej wielkopostnej drogi formacyjnej poprzez treści, które znajdziemy na portalu www.niedziela.pl - Zazwyczaj rozważaliśmy słowo Boże, ale teraz chcemy zobaczyć na efekt rozważania słowa Bożego. Spojrzymy na artykuły formacyjne na portalu www.niedziela.pl i spróbujemy w tym duchu sięgnąć do tego, co może nas podnieść na duchu i zmienić nasze życie.

Zamknij X
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: zawiadomienie do prokuratury w związku z wyrwaniem krzyży na Kopcu Powstania Warszawskiego

2026-03-13 12:33

[ TEMATY ]

krzyż

dewastacja

Fot. Radosław Sosnowski

Instytut Ordo Iuris, wraz ze Stowarzyszeniem „Marsz Niepodległości” i trzema pokrzywdzonymi, złożył zawiadomienie do prokuratury w związku z wyrwaniem krzyży znajdujących się na Kopcu Powstania Warszawskiego. W nocy z 28 lutego na 1 marca, w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, nieznani sprawcy usunęli stamtąd około dziesięciu drewnianych krzyży i porzucili je w pobliskich krzakach. Na każdym z krzyży widniało imię, nazwisko i pseudonim powstańca warszawskiego.

Instytut Ordo Iuris, Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” oraz trzech pokrzywdzonych złożyli zawiadomienie do prokuratury, w związku z wyrwaniem krzyży z Kopca Powstania Warszawskiego. Zawiadomienie dotyczy znieważenia miejsca pamięci (przestępstwo z art. 261 Kodeksu karnego) i publicznego znieważenia przedmiotu czci religijnej jakim jest krzyż (art. 196 k.k.).
CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje czy konflikt? Dlaczego nagle martwimy się o lekcje?

2026-03-13 20:12

[ TEMATY ]

felieton

rekolekcje szkolne

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Każdej wiosny w polskich szkołach powraca ten sam temat: rekolekcje wielkopostne. Dla jednych to naturalny element życia szkolnego w kraju o chrześcijańskiej tradycji, dla innych – źródło napięć organizacyjnych i światopoglądowych. W praktyce problem nie dotyczy jednak tylko uczniów, ale także nauczycieli, którzy często znajdują się między literą prawa a codziennością szkolnej organizacji.

Rekolekcje wielkopostne są w wielu polskich szkołach wydarzeniem tak oczywistym jak zakończenie roku szkolnego czy szkolne jasełka. Co roku w okresie Wielkiego Postu uczniowie uczestniczą w spotkaniach religijnych organizowanych przez parafie we współpracy ze szkołą. Jednak z roku na rok coraz częściej pojawiają się pytania: czy szkoła powinna w to angażować się organizacyjnie? A przede wszystkim – jaką rolę w tym czasie mają pełnić nauczyciele?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję